r m. MIDDELRURGSCHE C O U R A N T. Dingsdag 30 October. 1860. 2lanhonMgmgm Üimu'nlcmüsdje tijMngm. Deze courant verschijnt des diugsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Ylissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,10. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgeus. UITGEVERS: OE GEBR0E0ERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 23 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbckendmakingen euz. van ééu tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij dit nommer behoort een bijvoegel, in houdende: 1. Voorloopige verslagen wegens de staatsbegrooting. 5. Rapport betrekkelijk de oostindische bezittingen Editie van maandag avond 8 ure. VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, inaakt bekend dat de najaars-vergadering der staten van dit gewest, zal geopend worden op dingsdag den G November aanstaan de, des avonds ten half acht ure. in de daarvoor bestemde zaal in de Abdi j te Middelburg, en dat de toegang tot die zaal voor bet publiek zal zijn, door de deur ter zijde van het ge bouw der Concertzaal op de Groenmarkt aldaar. Middelburg, den 2G October 1SG0. De commissaris des konings voornoemd, R. W. v. LIJNDEN. Middelburg 29 oclober. De vereeniging Tot bevordering van den tuinbouw, aan welker zorgen wij jaarlijks eene tentoonstelling van bloemen te danken hebben, heeft voor dit jaar de aandacht meer op een anderen tak van tuinbouw willen vestigen. De tiende tentoonstelling,die op den 8 en 9 der volgende maand bepaald is, bestemde ze uitsluitend voor wintervruchten en winter groenten. Dat voornemen werd door velen zeker met ingenomenheid vernomen, maar het is jammer dat tot de ver wezenlijking juist een jaar is aangewezen, waarin door het on gunstige weder, de verlangde voortbrengselen zeer schaarsch zijn. De tentoonstelling zal uit dien hoofde welligt niet zijn, wat men onder gunstiger omstandigheden ervan zou mogen verwachten, maar toch vernemen we dat er onderscheidene merkwaardige inzendingen zijn toegezegd. In gevolge den rooster van aftreding bij de kamer van koop handel en fabrieken alhier zijn met 31 december 1860 aan de beurt de heeren J. C. Ie Nobel, mr. G. N. de Stoppelaar, G. J. Sprenger, D. Dronkers, J. J. de Kanter en II. P. den Bouwmeester, die echter weder als leden verkiesbaar zijn, ter wijl tevens moet voorzien worden in eene vacature, ontstaan door het tusschentijds bedanken van den heer J. Tak jr. Om die onderscheidene openvallende plaatsen aan te vullen, zul len de kiesgeregtigden tegen maandag den 2G november e. k. tenraadhuize de liun daartoe te verstrekken stembiljetten moeten inleveren. LI. zaturdag is alhier weder een kindermoord ontdekt. In den namiddag van dien dag zijn er deskundigen benoemd en heeft de schouwing van het lijkje plaatsgehad. De daderes. zekere Wilhelmina Vos, moet, indien de geruchten juist zijn, haar misdaad reeds hebben beleden. Zaturdag heeft het provinciaal geregtshof alhier uitspraak gedaan in de den vorigen dag aldaar behandelde en in ons vorig nommer vermelde zaak tegen C. Rijbels, wonende op het gehucht de Tromp in Belgie. Bij zijnarrest heeft het hof aangenomen, dat de feiten waar voor de beschuldigde te regtstaat, thans krachtens de wet van 29 junij 1854 (staatsblad no. 102) correctioneel strafbaar zijn geworden en bij gevolg door verjaring zijn vervallen. De beschuldigde is derhalve vrij gesproken, doch op de vordering van den heer procureur-generaal, die zich in cassatie heeft voorzien, voorloopig in arrest gehouden. De gemeenteraad te Vlissingen heeft heden eene langdurige zitting gehouden, waarin de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 18G1, na het ondej^j.u van eenige wijzigingen, is vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 120,915,82%. Daar de rekening van het burgerlijk armbe stuur over 1S59 nog niet is goedgekeurd, zal nader liet bedrag van het subsidie, aan die administratie toe te kennen, worden bepaald en bestreden uit den post voor onvoorziene uitgaven. De zitting is ten slotte, wegens het ver gevorderde uur, ver daagd tot woensdag namiddag ten een ure. Wij vernemen, dat het comité voor het in mei of junij des volgenden jaars alhier te houden zesde Zeeuwsch muzijkfeest zich bereids tot kerkvoogden der nederduitsche hervormde gemeente alhier heeft gewend, met verzoek om daartoe gebruik te mogen maken van de Koorkerk. Wij voelen ons genoopt onzen lezers opmerkzaam te maken op een belangrijk opstel, waarmede de bekende Ernest Renan het 2de October nummer van de Revue des deux mondes opent. Het bevat eeu onderzoek naar de waarschijnlijke gevolgen welke de beweging dezer eeuw voor de verschillende christe lijke godsdienstvormen hebben moet. De schrijver bespreekt de kerk van den staat afhankelijk, gehik in Rusland of ook in Zwedenvan den staat gescheiden, maar zelve met staatsgezag optredend, gelijk in de roomsch katholieke lan den; en de kerk geheel vrij, gelijk zij in de drie eerste eeuwen was, en nu in Amerika is. Renan toont zich ook weer hier hoog verheven boven alle bekrompene partijdigheid, en zijn opstel achten wij nietalleen belangrijk omdat het tot eene juiste waardering dezer drie godsdienstvormen den weg wijst, maar bovenal omdat het zulke schoone en grootsche verwachtingen voor het zuivere protestantisme doet opvatten. Wanneer men den tijd waarin wij leven met Renans oog leert overzien, zalmen niet bevreesd zijn voor de gevolgen der beweging die op het gebied der godsdienst overal gevoeld wordt. In de zaturdag gehoudene gewone vergadering van de afdeeliugWis- en natuurkunde der koninklijke akademie van wetenschappen is,op verlangen van den minister van binnen- landsche zaken, eene commissie benoemd, tot het ontwerpen eener wet betrekkelijk de keuring van levensmiddelen. Tot leden daarvan zijn benoemd de heeren: van der Boon Meseh, Bauinhauer en van Hasselt, terwijl uit de letterkundige afdee- ling nog een regtsgeleerde zal worden aangewezen. Wij vernemen dat, in de algemeene vergadering der maat schappij Tot bevordering der toonkunst, op 23 dezer te Am sterdam gehouden, aan een ingekomen antwoord op de uitgeschreven prijsvraag Albrecht Beyling, dramatische compositie voor koor, solo en orchest, de bekrooningen uitge loofde premie van f 200 is toegekend, en dat bij de opening van het naambriefje bleek, dat de bekroonde componist van dat werk is de lieer Frans Coenen. De haagsche correspondent vau L'indépendauee beige meldt, dat de commissie van enquête over de wateraftap pin- pingen der Maas met haar arbeid gereed is, en dat de uitvoe rige processen-verbaal en bet zeer lijvige verslag op dezen oogenblik ter perse zijn en weldra rondgedeeld zullen worden. Bij de tegenstrijdige meeningen der gehoorde getuigen, nopens den invloed der irrigatie-werken op den toestand der rivier, zou, volgens dien correspondent, de enquête moeijelijk tot eene gewenschte oplossing der kwestie voeren. Naar men verneemt is door de commissie, welke 11. woens dag te Zutphen is geweest, in afwachting van hoogerc goed keuring, bepaald, dat de vaste brug, voor den overtogt van den Yssel aldaar ten behoeve der spoorwegen zal gebouwd worden, een weinig beneden de tegenwoordige vaste brug, 175 ellen beneden de vorige schipbrug, terwijl de weg zal loopen over de kapitale gracht, welke zal worden gedempt, in de rigting van den uitspringenden hoek van het tralie-bolwerk, alwaar het stations-gebouw zal worden gevestigd. Het bou wen van de brug zal eerlang woKien aanbesteed. Volgens de Provinciale friesche courant is door jhr. Teding van Berkhout, te Hoenloo, concessie bij de regering aange vraagd, tot aanhechting van het eiland Ameland aan den vas ten wal. Het daartoe van rijkswege verlangde subsidie moet twee millioen gulden bedragen. Uit 's Gravenbage meldt men dat de heer Arent Magnin, assistent-resident, notaris enz., te St. George d'Elraina, door Z. M. den koning is benoemd tot eersten luitenant-adjudant van den kolonel, gouverneur der nederlandsche bezittingen op de Westkust van Afrika. Volgens de Haarlemsche courant, is het werf-depöt te Bie- berieh opgeheven, en de werving van vreemdelingen, die zich voor de koloniale dienst willen verbinden, aldaar gesloten. Beciociiïingen en besluiten. ridderorden enz. Bevorderd tot kominandeur der orde van den Nederlandschen leeuw, de schout bij nacht G. Vogel- poot, kommandant en inspecteur van Zr. Ms. zeemagt in Oost Indie. Vergund aan den landmeter 2e klasse bij het kadaster te Tiel, A. Soutendijk, het dragen der hem door Z. M. den koning van Belgie geschonken gouden medaille. EEGeu. Benoemd bij het personeel der geneeskundige dienst van de landmagt, tot apotheker van de 3e klasse, F. W. Neuhaus; bij het wapen der infanteriebij het Ge rege ment, tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom van rang,) den le luitenant B. J. F. Prager, van den staf van het wapen, werkzaam bij de koninklijke militaire akademiebij het 7e regement, tot kapitein van de 3e klasse (naar ouder dom van rang,) den le luitenant J. C. Sinissaert, van het regement grenadiers en jagers. Overgeplaatst, in zijnen rang en ancienneteit, bij het wapen der infanterie van het leger in Oost Indie, de 2e luitenant S. D. Kramers, van het 3e regement infanterie. Benoemd bij het wapen der infanterietot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant J. F. W. Gra venhorst. van het wapen, tijdelijk gedetacheerd bij de land magt, in West Indieop non-activiteit te stellen, voor den tijd van één jaar, de 2e luitenant E. F. Jochiru, van het 3e rege ment vesting-artillerie. waarborg. Benoemd o. a. tot controleur bij het kantoor van waarborg der gouden en zilveren werken te Roermond, de essaijeur van het waarborgkantoor te Middelburg, J. W. M. G. van Kervel. Kerk- en scliooliiieuws. De heer J. J. L. Luti,beroepen buitengewoon predikant bij de waalsche gemeente alhier, zal op zondag den 2 december als zoodanig worden bevestigd. De heer Piper, onlangs van Waarder als predikant naar Kortgeue beroepen, heeft daarvoor bedankt. Het beroepiugs- werk zal den 1 november hervat worden. Marine en leger. Zr. Ms. fregat met stoomverinogen Zeeland, thans nog onder bevel van den schoutbij nacht H. Wip ff, is den 23 dezer ter reede van Smyrna aangekomen. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. fregat met stoomverinogen Evertsen, onder be vel van den kapitein ter zee M. C. van Vreeland, is den 22 dezer te Port-Mahon aangekomen. Eenige maanden geleden is te Lissabon, onder de beman ning eene oogziekte ontstaan, waardoor een twintigtal matro zen werden aangetast. De ziekte is gedurende het verblijf te Toulon stationair gebleven, in de laatste dagen echter toege nomen, zoodat aldaar een vijftigtal lijders in het hospitaal zijn achtergebleven.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1