ring voorkomende, scheen te blijken, in ruime of mindere mate aan te nemen, dat alle consideration thans ondergeschikt zouden moeten ge maakt worden aan wenschen en verlangens omtrent de spoorwegen. En wat betreft de meening dat in dezen aan strijd tcgeu personen, niet aan strijd over zaken gedacht moet worden, men aarzelde niet, dit eenc van de henale beschuldigingen te noemen, waartoe de armoede aan grondige bewijsredenen hare toevlugt maar al te vaak neemt. Strijd over beginselen wordt onmogelijk wanneer men voor die be schuldiging moest wijken. De kamer, wanneer zij dien strijd, uit vrees voor dat verwijt, ontweek, zou afstand doen van een van hare meest gewigtigc constitutionele regten; van haar regt van controle op den gang desbestuurs. Dat regt moet zij, ondanks alle tegenspraak, krach tig handhaven. Zonder dat wordt de staatkundige verantwoordelijk heid van de ministers een ijdele klank; ontaardt de zorg voor de hand having en uitvoering der grondwet, die dan toch ook tot de bevoegd heid cn de regten van de staten generaal behoort, in eenc niets bedui dende bloote formaliteit. Voor het overige bevat het verslag belangrijke bezwaren tegen het financiële gedeelte, de opdrijving der uitgaven, het groeperen der cij fers en niet aanbieding der oost-indische comptabiliteitswet,vooral bij dc tegenwoordige algehccle afhankelijkheid van de koloniale batcu. In een woord, de financiële bezwaren worden ten slotte aldus geresumeerd: "Trok men de bedenkingen, in de laatste paragrafen uiteen gezet, hijeen, dan volgde daaruit voor zeer vele leden de conclusie dat er on- voorzigtig te werk wordt gegaan; dat men de toekomst veel te zwaar belast, veel te veel op eens onderneemt dat men volstrekt geen acht slaat op de toch niet te ontkennen mogelijkheid van tegenspoed, cn dus cencn toestand schept, waarin alles tot liet uiterste gespannen wordt en waarin tegenspoed zeer groote teleurstellingen en groote schade kan te weeg brengen. Ons financieel verschiet wordt langs den ingeslagen weg, op eene verregaande wijze afhankelijk ge steld van den voorspoed der koloniale geldmiddelen, dat is van het voortduren van de tegeuwoordig zeer hoogc prijzen del* koloniale voortbrengselen, zonder dat er genoeg gelet wordt op de klimmende behoeften der koloniën zelve. De ondervinding doet maar al te zeer zien dat ook dc staatsbegrootiug jaarlijks tot een hooger cijfer wordt opgevoerd een verschijnsel dat des te meer aandacht verdient, nu die verhooging niet meer, zoo als de laatste jaren liet geval was, door hesparing van renten wordt opgewogen. Lette men daarbij op de vroeger reeds in herinnering gehr agte sterke afwisseling van zienswijze hij den minister van iinancien, die thans zoo zeer handelt in strijd met de mecningen, vroeger door hem geuit, dau moest wel het vertrouwen in liet beleid der regering ten aanzien van de geldmidde len hij deze leden ernstig worden geschokt." ÜJuitcnlanïisclje lijdingen. Engeland. Londen 22 october. The times beoordeelt de concession van den keizer van Oostenrijk uit een tweeledig oogpunt. Indien, zegt het blad, thans eerlijk wordt nagekomen hetgeen beloofd is, dan kan men moeijelijk aannemen, dat de Honga ren niet tevreden zullen zijn. Het blad voegt er echter bij, dat het thans misschien te laat is, en dus de vraag zal wezen, uit welk oogpunt de Hongaren de concessien zullen beschou wen. Zoo zij van meening zijn, dat de regering het daarmede niet ernstig meent, of dat de keizer daartoe uit noodzakelijk heid is overgegaan, of met het doel om te beter een oorlog tegen Sardinië te kunnen voeren, dan zullen zij zich daarvan bedienen als een middel, om hunne volledige onafhankelijk heid te bevorderen. De Calcutta Englishman deelt het volgende berigt mede, dat echter nadere bevestiging verdient In het postscriptum van een door eene firma alhier uit Hongkong ontvangen brief wordt gezegd, dat de Peihoforten door de engelsch-fransche strijdmagt zijn genomen. De Fran- schen veroverden het zuidelijk fort met een verlies van 600 man (waarschijnlijk dooden en gekwetsten)de Engelseben namen het noordelijke fort in (het verlies wordt niet opgege ven). De verliezen der Chinezen zijn zeer groot. llliiitschland. Wcenen 23 October. Volgens de tot nog toe ontvangen bcrigten uit dc provinciën is door de politieke hervormingen, welke de keizer bij het patent van den 20 verleend heeft,over- al blijdschap verwekt, inzonderheid in Croatie, zoo ook in de beschaafde kringen der bevolking van Hongarye, terwijl zij onder de volksmenigte nog niet genoegzaam bekend gewor den zijn. Weenen 21 October. De Wiener Zeitung deelt thans een kerkelijk patent mede. betrekkelijk de instelling van den bond voorStyrie. Daarbij wordt aan de geestelijkheid en den adel eene afzonderlijke vertegenwoordiging toegestaan, hetgeen eenig opzien verwekt. Berlijn 23 october. Aan de Bank- und Handels-Zeitung wordt van goed onderrigte zijde gemeld, dat de onderhande lingen, onlangs tusschen Engeland en Oostenrijk gevoerd, over den afstand van een of meer punten in de Adriatische zee, waar Engeland stations voor zijne vloot wil inrigten, oor zaak zijn van eene nieuwe spanning, welke in de laatste we ken tusschen Rusland en Oostenrijk wordt opgemerkt. Het zelfde blad meldt, dat men in Parijs een' aanval der Oostenrijkers op het sardinisch leger als aanstaande be schouwt. Hier deelt men die meening niet, hoewel de con cessien des keizers, dezer dagen openbaar gemaakt, velen aan oorlogzuchtige plannen van den keizer doen gelooven. Warschau 21 october. De prins van Hobenzollem Sigma ringen heeft zich heden morgen vroeg andermaal naar den prins-regent begeven, terwijl de graaf von Rechberg een be zoek bij den keizer heeft afgelegd. Tot heden voormiddag heeft nog geene speciale conferentie tusschen de drie ministers plaats gehad. De keizer van Oostenrijken de prins-regent van Pruissen zullen tot vrijdag hier vertoeven. Frankrijk. Parijs 24 october. Le constitutional bevat heden een dooi den secretaris der redactie onderteekend artikel: „Over de fransche staatkunde in Italië", hetwelk als half-officieel be schouwd wordt. Het begint met eene krachtige afwijzing der beschuldigingen, zoo wel van diegenen, die aan het gouverne ment des keizers verwijten dat het niet tot bestrijding der re volutie in Italië tusschen beiden is gekomen, als van de genen die zouden gewenscht hebben dat liet de italiaansehe bewe ging met al hare gevolgen ondersteund had. De fransche staatkunde kon geene van deze twee gedragslijnen volgen, zonder tegen hare meest onbetwistbare beginselen te hande len en hare wezenlijke belangen te benadeelen. Door tegen Italië partij te trekken, zou de keizer den oorsprong van zijn gezag miskennen; hij zou het karakter verliezen hetwelk hij aan de algetneene volksstemming,die hem verkozen heeft, ont leent; hij zou zich berooven van het gezag, hetwelk de sou- verein van Frankrijk voor het welzijn van geheel Europa be hoeft. De keizer zal aan het beginsel des gezags te grooter diensten kunnen bewijzen, naar mate hij grooter billijkheid jegens de volken betoond heefc. 'Bovendien zou zijne tus- sclienkomst in Italië niet anders hebben kunnen plaats grij pen, dan door middel eener militaire bezetting. Wat zouden Italië, Engeland, Europa,dan welgezegd hebben? Zij zouden het aldus beschermde schiereiland als een Fransch Italië be schouwd hebben. De tegenovergestelde houding was even onmogelijk, even gevaarlijk. Zij zouons niedepligiiggemaakt hebben aan een revolutionairen toestandzij zou ons met Rus land, Pruissen en Oostenrijk in vijandschap gebragt, ons een' algemeeneu oorlog berokkend hebben. De rol des keizers zou daardoor geheel omgekeerd zijnin plaats van bedwinger der revolutie, zou hij haar hoofdleider geworden zijn; in plaats van Europa's vredestichter, de schrik van Europa; in plaats van scheiüsregter in de kwestien van staatkundig evenwigt te blijven, zou hij de titels, waarop zijne bevoegdheid berustte, verloren hebben; in stede van vertegenwoordiger van den wil eener natie, zou hij niets meer geworden zijn dan het werktuig eener partij. Frankrijk kon dus in Italië noch de revolutio- naire aanhechtingen, noch de reactie van het absolutisraus I begunstigen. Welke gedragslijn moet dan gevolgd worden? j Hier treedt het artikel in eene beoordeeling der staatkunde van elke der groote mogendheden ten aanzien van Italië, en I leidt daaruit af, dat een congres mogelijk is, omschrijft de rol die Frankrijk daarop te vervullen zal hebben, en besluit aldus: j Een welgeregeld enmagtig Italië is voortaan een europeesch belang, en Europa zou een bewijs geven, zoo wel van beleid j als van regtvaardigheid, indienhet het bestaan van het nieuwe I Italië door zijne hooge uitspraak bekrachtigde." I Het gerucht, dat reeds vroeger in omloop was nopens eene buitengewone zitting van het wetgevend ligchaain tegen het laatst der volgende maand, wint. veld. Men voegt er bij dat alsdan een ontwerp zal worden ingediend tot het aangaan eener nieuwe leening. Volgens berigt en uit Syrië, werden de cn risten en te Damascus andermaal bedreigd, als gevolg van de oorlogsbe lasting, die den Turken opgelegd is. Fuad-pacha en de con suls van Frankrijk en Rusland zijn in allerijl naar Damascus teruggekeerd. Uit Beyrout meldt men van 12 dezer, dat het britsche eskader gisteren naar de Adriatische zee is vertrok ken. Twee fransche schepen zijn te Beyrout gebleven. Parijs 25 october. Het artikel van Lecoustitutionnel maakt het onderwerp van alle gesprekken uit. Het isgeteekend door den secretaris der redactie, den heer Boniface,maar alge meen is het gerucht verspreid dat het uit de pen gevloeid is van den schrijver der befaamde brochure De paus en het con gres. Men beschouwt dit niet als onwaarschijnlijk, omdat ook dit artikel een manifest is van de door Napoleon III ten aan zien van Italië gevolgde staatkundeeen schitterend pleidooi, even zeer berekend om deze tegenoverEuropa te regtvaardigen als om een grooten zedelijken invloed uit te oefenen op de beraadslagingen te Warschau, en te voorkomen dat deze mog- ten uitloopen op een oorlog van het vasteland, over de twee groote beginselen van goddelijk regt of volks souvereiniteit. Uit dat oogpunt beschouwd, is het artikel, met veel be kwaamheid en onmiskenbare gematigdheid geschreven, zeker gunstig voor de vrijverklaring van Italië en de handhaving van den europesclien vrede. Italic Alvorens hare kortstondige zitting te sluiten, heeft de sardinische kamer van afgevaardigden een dankadres aan koning Victor Emmanuel gerigt. Zij zegt daarin, dat de vrij making en vereeniging van het geheele schiereiland weldra door de aanhechting van nieuwe gewesten zoo goed als vol tooid zal zijn, en dat deze wonderbaar gelukkige uitkomst voornamelijk aan den koning te danken is. Zij verwacht als gevolg daarvan voor Europa een nieuw tijdvak van vrede, vooruitgang en welvaart, maar geeft tevens te kennen, dat er welligt nog zware beproevingen zullen door te staan zijn, al vorens er een nieuw en meer uitgebreid parlement rondom den koning vergadert om hem als ïtalies bevrijder en koning te huldigen. In een dagblad, hetwelk te Napels door den frauschen romanschrijver Alex. Dumas wordt uitgegeven, leest men een artikel van Garibaldi, hetwelk de aandacht trekt als een blijk dat die hoofdman van vrijscbaren, die alleen door de wape nen naam heeft gemaakt, den oorlog als een kwaad beschouwt en wenscht te verhoeden. Hij zegt dat de europesclie staten van den eersten en den tweeden rang thans van top tot teen, gewapend staan om elkander wederzijds te bedreigen of met argwaan inliet oog te houden. Dit acht hij eenen voorde beschaving outeevenden, voor menschengeluk en vooruitgang verderfelijken staat van zaken, en beweert dat door een euro- peesch verbond, waarvan hij alleen Oostenrijk en Turkye uitgesloten wil hebben, ware en duurzame vrede in plaats van den gevvapenden vrede zou kunnen worden gesteld. Hij noo- digt Frankrijk uit, om den eersten stap tot het sluiten van zulken vredebond te doen en daartoe de hand aan Engeland te reiken. De troepen van Garibaldi zijn meester van Capua. Dit berigt is te Turyn door middel van eene officiële depeche uit Napels ontvangen. Intusschen wordt het niet bevestigd door directe tijdingen uit Napels van den 23. Men moet het alzoo voor voorbarig houden, doch zeer waarschijnlijk zal de zaak haar beslag krijgen en heeft zij die reeds op het tegenwoor- dig oogenblik. Koning Victor Emmanuel bevond zich dingsdag telsernia. Men denkt dathij den 28en, dus daags na de openbaarmaking van den uitslag der volksstemming, zijne intrede te Napels zal houden. QcmMsbcriijtcn. j ©verzigt der weck. Rotterdam 26 october. De handel is in het algemeen deze week niet van belang J geweest; alleen valt te vermelden dat rijst tot verhoogende prijzen gevraagd blijft. Voor de lading "William Witlieile, circa 160U0 balen Necransie rijst hier binnen, is uit Amsterdam te vergeefs f 7\ gebodengisteren werden daarvan 2000 balen en heden nog 2000 balen tot f 7| afgedaan. Giaaeimarktcn. Amsterdam 26 october. Tarwe en gerst vast. Raapolie op zes weken f43. Lijnolie op zes weken f32. Oostburg 24 october. De aanvoer ter markt van lieden was zeer gering en de kooplust beperkt, uitgenomen voor winter- en zomergarst, waarvoor veil begeerte bestond tegen hooger prijzen. Er werd besteed voor jarige tarwe f l i, 114,25, f 14.50 en f 14.75, nieuwe f 11 a f 13 na kwaliteit. Rogge f7, f7,25 en f7,50. Winter garst f 0,25, f 6,50 en f 6,7 5zomer dito f 0, f 6,30 en f6,50. Haver f2,75, f3.75. Boonen, erwten en zaden niet aan. Middelburg 25 october. Het gunstig veranderde weder bevordert zeer den veldar beid, hetgeen dan ook oorzaak was. dat er zeer weinig graan ter markt was. en daar er algemeen goede vraag bestond, zoo heeft men de tarwe 25 cents hooger moeten betalen. Men kocht de jarige zeeuwsche tarwe f 15,50. Gewone goede nieu we zeeuwsclie tarwe f 12,50 a f 12,25, mindere en geringe soorten bleven onverkocht, daar men die te hoog hield. Pui ke jarige walcliersche tarwe bedong f 16; dito nieuwe wal- chersche tarwe f 13,50, f 13, mindere f 12,00, f 12,75 per mud Zeeuwsche rogge f 7,50 met weinig handel. Garst weder wei nig ter veil, en algemeen gevraagd, men kocht de beste win-* tergarst f 6.50, mindere f 6,30 a f G naar deugd. Dito zomer garst f6,30, mindere f 6 de mud. Walcliersche groene erwten weinig ter veilvoor de beste betaalde men f 12,75, mindere f 12,25 af 12 de mud. Groote dito f 13,25 af 13, mindere f 12,50. Nieuwe walcliersche paanleboonen hield men op f S, zeer weinig ging daarin om. Nieuwe walcliersche bruineboo- nen f20, a f I6,o0 naar deugd. Koolzaad komt weinig meer voor, daarvoor waren grage koopers. Het beste bragt einde beurs f 12,50 op. Begin beurs kocht men aanf 12 en 1*12,25. In de prijzen van oliën is ons geene verandering bekend. Clcmiddcklc marktprijzen. perned.mud. p er ned.muJ. Tarwe oude f 15,50 a f 16.Bruineboon fa f Dito nieuwe -12,a - 13,50 Paanleboonen - Rogge oude - 6,50 a - 7,50 Gerst wint Dito zom. Boekweit Haver Witteboon - 6,25 a- - 6,—a- 6,50 6,30 - 3,75 a - 4,75 Gr. erwten .-10,a-13,25 Witte erwten a Koolenraapz.- 11,50 a-12,50 Aardappelen.- 3,25ii- 3,50 per ned. pond. Versche boter f ,8S k f—,92 Miildelprijzen van bakbare tarwe f 14.95 en rogge f 7.50. Prijzen van effecten. Amsterdam 26 october. j Nederland. Certitic. Werkelijke schuld 2^ pet.63 dito Nationale dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4^ Oblig. 1798/1816 5 Certitic. Hope co4 dito dito 1855, 6de serie. 5 dito6 Aand. spoorweg Leening I860, (contant)4J Schatkistobligatien4 Obligatien 1^ dito binnenlandsch3 Certific- coupons bewijzen Crediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 dito amsterdamsche5 dito nationale 5 dito 1S47/1852 2* Bank actiën 3 Certificaten bij Rothschild 2J Obligatien 3 dito nieuwe3 dito Venezuela, dito2^ Illinois. dito 7 Mexico. dito 3 Rusland. Polen. Spanje. Belgie. Portugal. Grenada. IH I 97f 1011 763 953 202 S91- i 39A 468 Gfr i5A 6Sj- 531 44| 42j; 141 m 92 2U Londen, 25 october, ten 12 ure. Consols 92^, Weenen, 25 oct. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 64,60. Parijs, 25 oct. (slotpr.) 44pet. compt.3 pet. 68,90

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3