MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 129. Zaturdag 27 October. 1860. Tlanlumïrigingm ötnnimlcmiisdje tijöingm. ^.VAVl iS'OKS J tJ-'i AKIN Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij deze courant bekoort een bijvoegsel, be helzende verslag der zittingen van den gemeen teraad te Zierikzee, van 22 en 23 dezer. Editie van vrijdag avond 8 ure. VAN HET IllJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. MINISTERIE VAN FIN ANCIEN. AANBE§TEDIN G De minister van staat en van financien, voornemens zijnde, op woensdag den 7 november aanstaande, bij inschrijving te doen aanbesteden Het dagelijksch vervoer der brievenmalen van 's rijks posterijen, gedurende den tijd van twee jaren, te beginnen met den 1 janu- arij 1801 en eindigende den 31 december 1862, tusschen de navolgende plaatsen Van Harlingen over Franeker naar Leeuwarden en v. v. Arnhem over Velp en Zutphen naar Deventer en v. v. Amersfoort over Nijkerk, Harderwijk en Elburg naar Zwolle en v. v. Deventer over Apeldoorn en Amersfoort naar Utrecht en v. v. Arnhem naar Nijmegen en v. v. Amersfoort over Naarden naar Amsterdam en v. v. 's Hertogenbosch over Tilburg naar Breda en v. v. Utrecht over Culemborg en Bommel naar 's Herto genbosch en v. v. den Moerdijk naar Willemstad en v. v. Rozendaal naar Bergen op Zoom en v. v. Bergen op Zoom over Tholen en Goes naar Middel burg en v. v. Ellewoutsdijk naar Goes en v. v. Breskens naar Sluis en v. v. Vlissingen naar Middelburg en v. v. Dordrecht naar Gorinchem en v. v. Utrecht over Woerden, Alphen en Leyden naar 's Gra- venhage en v. v. Brengt bij deze ter kennisse van de gegadigden 1. Dat de biljetten van inschrijving vóór of uiterlijk op den 7 november aanstaande, des morgens vóór twaalf ure, behoor lijk verzegeld eu voorzien van een opschrift, aanwijzende dat dezelve tot voorschreven aanbesteding betrekking hebben, aan het ministerie van financien te 's Gravenhage behooren te zijn ingeleverd 2. dat dezelve biljetten, op zegel geschreven en door de gegadigden onderteekend, eene naauwkeurige opgave moe ten bevatten a. van den jaarlijkschen prijs, in cijfers en letters, voluit geschreven, waarvoor de gegadigden aanbieden zich met de dienst gedurende het opgemeld tijdvak te belasten; b. den naam, de voornamen, de woonplaats en het beroep van den inschrijver en van twee borgen, voluit geschreven, in zoo verre het stellen van zoodanigen borgtogt zal worden verlangd 3. dat, voor zoo verre de inschrijvers niet reeds in dienst der postadministratie zijn, hunne biljetten moeten vergezeld gaan van certificaten wegens de genoegzame gegoedheid, zoo wel van de gegadigden als van hunne borgen, om iu de uit voering van de bovengemelde dienst behoorlijk te kunnen voorzien; welke certificaten zullen moeten zijn afgegeven door het gemeentebestuur of wel door den directeur van het postkantoor hunner woonplaats; 4. dat de biljetten, die aan de voorschrevene vereischten niet voldoen, niet in aanmerking zullen worden genomenterwijl de minister zich het regt voorbehoudt om de aanbesteding niet te gunnen, ingeval de gevorderde prijs te hoog mogt wor den geoordeeld, of ook wanneer er redenen mogten bestaan, ter beoordeeling der administratie, om de minste inschrijvers tot de rigtige uitvoering van de meergemelde dienst onge schikt te achten. De voorwaarden, op welke de bovenstaande aanbesteding zal plaats hebben, zuIk/^^Qven en behalve aan het locaal van het ministerie van financien te 's Gravenhage (afdeeling posterijen), ter lezing liggen op de bureaux van den hoofd inspecteur der posterijen te 's Gravenhage, en van de arron- dissements-inspecteurs der posterijen te Arnhem, Breda, Utrecht en Zwolle, alsmede bij de directeuren van al de post kantoren, welke gelegen zijn aan de wegen waarover eene der hiervoren vermelde diensten moet worden verrigt; bij welken hoofdinspecteur, inspecteurs en directeuren tevens alle ver dere inlichtingen door de belanghebbenden kunnen verkre gen worden. 's Gravenhage, den 20 October 1860. De minister van staat en van financien, VAN HALL. Middelburg 26 October. Door gedeputeerde staten dezer provincie is de volgende lijst vastgesteld van te behandelen onderwerpen in de najaars vergadering derprovinciale staten, welke op den eersten dings- dag der maand november, zijnde voor dit jaar den G., alhier zal geopend worden 1. Koninklijk besluit van 23 augustus jl.houdende goed keuring van het besluit der provinciale staten van 6 julij te voren, omtrent den verkoop van straatkeijen uit den weg van Zierikzee naar Zij pe. 2. Koninklijk besluit van G september jl.houdende goed keuring van het besluit der provinciale staten van G julij te voren, waarbij is goedgekeurd het gehouden beheer van gede puteerde staten, met betrekking tot de inkomsten en uitgaven van de provincie, over het dienstjaar 1S58. 3. Koninklijk besluit van G september jl.houdende goed keuring van de begrooting der enkel provinciale en huishou delijke inkomsten en uitgaven voor 1S61. 4. Het quadruplicaat der door de algemeene rekenkamer gearresteerde rekening van'den betaalmeester te Middelburg, wegens de provinciale fondsen, over 1858; 5. Een brief van den minister van binnenlandscbe zaken van den 1G augustus 1860, no. 135, 5de afdeeling, houdende mededeeliug van de beschikking des konings op de adressen der gemeenteraden van Vrouwepolder en Krabbendijke, om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs van 13 augustus 1857, (staatsblad no. 103). G. Voorstellen van gedeputeerde staten, betrekkelijk de adressen van de navolgende gemeentebesturen om toepassing van voorschreven wets-artikel, te wetena. van den gemeen teraad van Clinge; b. van den gemeenteraad van Hengstdijk c. van den gemeenteraad van Nieuwvliet; d. van burgemeester eu wethouders van St. Anualand; e. van den gemeenteraad van St. Philipsland; van den gemeenteraad van Philippine; y. van den gemeenteraad van Scherpenisseh. van den ge meenteraad van Zaamslagi. van den gemeenteraad van Re- tranchement. 7. Een voorstel van gedeputeerde staten, tot het verstrek ken van rentelooze voorschotten ter verbetering van wegen en tot het doen van eene geldleening daartoe. 8. Een voorstel van gedeputeerde staten, tot verbetering van het overzetveer aan het Sloe. 9. Een voorstel van gedeputeerde staten, om te voorzien in de dienst van provinciale veearts te Tholen. 10. Een adres van J. Schansman, uitgever van het „Sluisch weekblad, nieuws- en advertentieblad voor bet voormalig 4de district van Zeeland" te Sluis, houdende voorstel om voorschreven weekblad beschikbaar te stellen tot het gratis opnemen van de officiële stukken van het provinciaal bestuur uitgaande, tot dat eene nadere overeenkomst met het gewes telijk bestuur dienaangaande zal zijn getroffen. 11. Het onderzoek der geloofsbrieven van den heer L. Hoelands Janssen te Axel, nieuw gekozen lid der provinciale staten, in het hoofdkiesdistrict Hulst, ter vervanging van den heer S. J. Hoffman te Neuzen, die zijn ontslag als zoodanig heeft genomen. Het hoofdbestuur der maatschappij Tot nut van 't alge meen heeft aan den heer J. F. Liesoy alhier, eene zilveren medaille toegekend, wegens het redden van een kind uit het water op den 2S mei 11.. waarvan wij in ons uoramer van den 31 dier maand hebben melding gemaakt. Deze medaille zal in de eerstvolgende vergadering worden uitgereikt. Voor het provinciaal geregtsliof in Zeeland stond heden te regt Charles Rij bels, wonende op het gehucht de Tromp in Belgie, die bij arrest van den 14junij 1851 met twee andere personen is wederspannig verklaard aan de wet, doch op den 29 augustus dezes jaars is gearresteerd. In der tijd werd die persoon met drie anderen (waarvan er nog twee voortvlugtig zijn) beschuldigd van feitelijken en ge- welddadigen wederstand door meer dan drie personen, voor zien van wapens, tegen bedienende beambten van de rege- rings- en regtspolicie, namelijk tegen drie marechaussees en een veldwachter, bij gelegenheid eener vechtpartij in de her berg de Roskam te Clinge, op den 18 november 1850. Na bet verhoor van vijf getuigen werd door het openbaar ministerie gerekwireerd schuldig verklaring en veroordeeling tot tuchthuisstraf voor den tijd van vijf tot tien jaren. De raadsman van den beschuldigde, de heer mr. W. C. Borsius, concludeerde tot vrijspraak, en subsidiair tot toepassing van verjaring, als zijnde de feiten bij de wet van 29 junij 1854 (Staatsblad no. 102), gerangschikt onder cor rectionele, en alzoo na verloop van vijfjaren verjaard. De uitspraak is bepaald op morgen ochtend ten 10 ure. De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft zich bij een adres, gedagteekend 23 dezer, tot zijne exc. den minis ter van binnenlandscbe zaken gewend, met verwijzing op het nadeel en ongerief, dat voor den handel ontstaat uit de her haaldelijk voorkomende storing in de gemeenschapdoor mid del van den rijkstelegraaf. Zij verzoekt derhalve dat Zeeland van eene tweede telegraafverbinding worde voorzien; het zij door de lijn van Zierikzee over Noordbeveland op Middel burg door te trekken, of wel die van Neuzen op Goes door de Schelde. UitOostburg meldt men ons dat 11. zondag het nieuwe orgel in de kerk der hervormde gemeente aldaar plegtig is in gewijd, terwijl in den namiddag eene orgelbespeling plaats had, welke door den heer Klein, organist dier gemeente, en zijn broeder uit Middelburg werd uitgevoerd. Daarbij was een talrijk publiek tegenwoordig. Men was algemeen vol daan, zoo over de innerlijke waarde van het orgel, als over het uiterlijk dat iu volkomene overeenstemming is met de bouw orde der kerk. Uit 's Gravenhage schrijft men ons het volgende. „Hoewel iku zoo min mogelijk geruchten wensch mede te deelen, dien ik u daarvan toch wel op de hoogte te houden, wanneer zij zoo veel kracht en verbreiding verkregen hebben, dat zij algemeen geloof vinden. Onder deze behoort thans de waarschijnlijke afstemming van het wetsontwerp op de reg- terlijke inrigting often minste van een belangrijk artikel er van zoo als ik u vroeger reeds ter loops gemeld heb. Na alle tijdperken van gedacbtenwisselingmet de regering te heb ben doorloopen, en vooral na het vroeger uitgebragte voor- loopig verslag, waarin de kamer nog al ingenomenheid met liet ontwerp aan den dag legde, mag deze veranderde ziens wijze eenige bevreemding wekken. Zij vindt echter gedeelte lijk hare verklaring in de omstandigheid dat drie fractien, die om uiteenloopende redenen tegen bet ontwerp gestemd wa-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1