commissie eerst in omvraag, en deze wordt aangenomen met 44 tegen 15 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren van Franck, Hoekwater, Elout van Soeterwoude, van Lynden, Kien, Taets van Ame- vongen, Schimmelpenninck, Begvam, Mackay, van Asch van Wijck, Hoffman, van Foreest, de Krauw, Mij er en de voor zitter. De vergadering is daarop tot nadere bijeenroeping ge scheiden. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van 17 October. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heer Lantsheer, en bij de opening ook de heeren van Diggelen, Damme en Lambrechtsen. De notulen der vorige zitting worden na gedane voorlezing goedgekeurd, en voor kennisgeving aangenomen de mede- deeling des voorzitters dat de heer Lantsheer heeft te kennen gegeven deze zitting niet te kunnen bijwonen, uit hoofde van huiselijke omstandigheden. Geschiedt voorlezing van eene missive van den commissaris deskonings in deze provincie, geleidende een mandaat van f 2.36.SS, als aan de gemeente toegekende vergoeding van kosten voor de jongste tienjarige volkstelling. De voorzitter herinnert dat hij een vroeger raadsbesluit aan de wijk- en buurtmeesters voor hunne bemoeijngen is toegekend f 460, terwijl volgens een daartoe betrekkelijk provinciaal blad aan de beambten ter griffie f 78,55, zijnde een cent per biljet, is uitgekeerd, zoodat de gemeente ruim f 300 meer heeft uitge geven dan zij thans van rijkswege ontvangt. Namens burge meester en wethouders stelt hij voor. deze missive voorloopig voor kennisgeving aan te nemen, in afwachting of de raad zich nader nog tot de regering zal wenden, met verzoek om verhooging der toelage, in verband met de toezegging door de regering aan de volksvertegenwoordiging gegeven, dat de kosten der volkstelling voor rekening van het rijk zouden ko men. Daartoe wordt besloten. Op eene overgelegde missieve van het gemeentebestuur van 's Hertogenbosch, houdende bereidverklaring om in de verordening op het beurtveer de bepaling op te nemen dat de benoeming tot beurtschipper geen regt tot uitsluitende vaart geeft, wordt de beslissing voorloopig aangehouden. Geschiedt voorlezing van een brief van mevr. douair. Schorer, houdende niededeeling van het overlijden van haren echtgenoot jhr. mr. J. G. Schorer van St. Philipsland, raads heer in het provinciaal geregtshof en commissaris der wissel bank. De voorzitter berigt dat deze reeds door burgemeester en wethouders is beantwoord, en hij stelt voor hem aan te nemen voor kennisgeving, overtuigd dat de leden het verlies zullen betreuren van een man, die eenmaal ook in deze ver gadering zitting had en de belangen der gemeente behartigde. Daartoe wordt besloten. Aan de orde is de beraadslaging bij resumtie over het ter vorige zitting floor de commissie ad hoe uitgebragt rapport,om trent de inrigting van de tegenwoordige burgerschool litt. c. van den hoofdonderwijzer van Swers, tottusschenschool. (Zie het verslag der zitting van den gemeenteraad van 10 dezer, opgenomen in het bijvoegsel van no. 123 dezer courant van 13 dezer.) Bij ontwerpbesluit worden daarop de verschillen de onderdeelen van het voorstel aangenomen, en alzoo be paald 1. dat met 1 januarij 1SG1 de burgerschool c van den heer van Swers, wordt overgeplaatst naar het schoolgebouw met onderwijzerswouing op de Wal, en de avondschool ver valt, terwijl het schoolgeld wordt bepaald op f7,20 per jaar; 2. alsdan wordtingetrokken de schadeloosstelling voor huis huur, en voor twee jaren wordt gehuurd tegen f250 het gebouw op de Wal3. dat alleen kinderen van ouders die niet zijn aangeslagen in den hoofdelijken omslag voor deze ge meente, op die school worden toegelaten; 4. dat de jaarwed de van den hoofdonderwijzer wordt bepaald op f900. en voor den tegenvvoordigen titularis 20 pet. van de schoolgel den, f fiO voor brand en f 75 voor drie kweekelingen5. dat voor twee hulponderwijzers elk f300 wordt toegelegd G. dat van het bestuur van het departement der maatschappi j Tot nut van 't algemeen tegen den getaxeerden prijs van f175, de schoolmeubelen worden overgenomen, en 7. dat voor school- behoeften f200 wordt toegelegd. De heeren Lambrechtsen en Damme zijn inmiddels ter vergadering gekomen. Alleen het onder 3. vermelde punt gaf aanleiding tot vrij langdurige discussion. De heer Snouk Hurgronje wenschte aan burgemeester en wethouders bevoegdheid toe te kennen oin in sommige gevallen af te wijken au dien regel, daar zijns inziens het geval zich kan voordoen dat een huisvader met een zwaar gezin, hoewel in eene der minste klassen van den hoofdelijkert omslag aangeslagen, gaarne voor zijne kinderen van deze school zou gebruik maken. De heeren Fokker, Siffie, Damme en Snijder verklaren zich met dit gevoelen te vereenigen, terwijl de voorzitter en de overige leden daarin bezwaar zien. De heer van Visvliet wenschte met behoud van dit begin sel, liever in het algemeen bepaald te zien, dat wanneer meer dan een kind uit het zelfde gezin ter schole gaat, voor de vol gende een verlaagd schoolgeld wordt betaald. Hij behield zich voor, zoodanige bepaling alsnog voor te stellen ter op name in de algemeene verordening op de heffing van school gelden. Het voorstel van den heer Snouck Hurgronje werd tenslot te met 8 tegen 7 stemmen verworpen. (Tegen stemden de heeren van de Graft, Galand, van Visvliet, van Uije, van Deinse, Verbrugge, Rekker en de voorzitter.) Nadat de geheele voordragt met algemeene stemmen was goedgekeurd,worden in omvraag gebragtde door burgemees ter en wethouders ontworpene verordening op het lager on derwijs in deze gemeente, een besluit tot heffing van school gelden op de onderscheidene gemeente inrigtingen, en einde lijk eene verordening op de invordering dier gelden, in welke stukken thans, na de geheele regeling van het onderwijs, al het reeds vroeger vastgestelde bijeen is genomen, voorzoo veel noodig aangevuld. De heer van Diggelen komt ter vergadering. De vorengenoemde conceptbesluiten worden allen met al gemeene stemmen aangenomen, nadat op het laatstbedoelde een amendement door den heer van Visvliet was voorgesteld, om voor zoo veel de burgerscholen a, b ene betreft, eene ver mindering van schoolgeld te bepalen wanneer meer kinderen» dan ée'n uit het zelfde gezin ter school gaan. Die wijziging werd echter bestreden door den voorzitter, die eensdeels betoogde (lat men in billijkheid dan zoodanige bepaling op alle scholen, dus ook de geneeskundigehet gymnasium enz., moest toepasselijk maken, en ten anderen er op wees dat zulks eene vermindering van inkomsten en bij gevolg eene wijziging van de begrooting zou na zich slepen. Het amendement werd verworpen met 9 tegen 7 stemmen. (Vóór stemden de heeren vanVisvliet, Damme, van Diggelen, Snijder, Fokker, van Deinse en Verbrugge.) Overeenkomstig een voorstel van den voorzitter wordt, in gevolge de ter vorige zitting ingekomene missive van com missarissen over het weduwen- en weezenfonds voor gemeente ambtenaren en bedienden,, besloten dezen uit te noodigen om een geheel nieuw reglement voor dat fonds te ontwerpen, ter nadere goedkeuring door den raad. Wordt gelezen een verzoek van Agelink van Renterghem comp., alhier, om nog 150 vierkante el gemeentegrond aan den Pottebakkerscingel tegen f3,50 per jaar in erfpacht te be komen ter bewaring van grind. Daarop is reeds verslag uitge bragt door den gemeentebouwmeesler, en de ontworpene staat, benevens het besluit waarbij dat gedeelte grond aan de openbare dienst onttrokken wordt, zijn met algemeene stem men vastgesteld, onder nadere goedkeuring van gedeputeerde staten. De openbare zitting wordt hierop voor een half uur ge schorst Bij de heropening is aan de orde de regeling der jaarwed de van den docent in de nieuwe talen bij het gymnasium, welke op f 200 wordt bepaald. De heer Fokker maakt van die gelegenheid gebruik om te wijzen op de kostbare inrigting van het gymnasium, waarvan slechts een tiental leerlingen tegenwoordig gebruik maakt. Wanneer er geen vooruitzigt bestaat op belangrijke vermeer dering van dat getal, zou hij gaarne in overweging geven om de inrigting op kleinere schaal te doen plaats hebben, al ware het door haar eenvoudig weder tot het karakter van latijnsclie school te doen terugkeeren. De voorzitter erkent dat het getal leerlingen zeer gering is, doch hij vleit zich dat dit thans zal toenemen en zou het be jammeren wanneer men zou moeten overgaan tot verminde ring. Hij is echter bereid, ook in zijne betrekking van pre sident-curator, dit punt in overweging te nemen. Hierop worden in omvraaggebragt en zonder beraadslaging eenparig goedgekeurd, de begrooting voor de dienstdoende schutterij, bedragende de toelage uit de gemeentekas f 2180; die voor het bestuur der godshuizen, en die voor het burger lijk armbestuur, ile laatste met een subsidie van f34,245 en bedragende in ontvang en uitgaaf f 46061,05 j. De voorzitter doet bij laatstgemelde begrooting opmerken dat het bedrag van het subsidie waarschijnlijk tot aanmer kingen zal leiden bij gedeputeerde staten, met welk collegie reeds sedert geruimen tijd te dier zake eene correspondentie aanhangig is, waarbij aangedrongen wordt op vermindering van dat subsidie. Spreker gelooft echter dat de bezuinigingen, welke bij eene geheele reorganisatie van het armwezen alhier zouden aan te brengen zijn, van de andere zijde geenszins aanbeveling verdienen. Daaronder zou hehooren, het weige ren van de thans onverpligt verstrekte geneeskundige behan deling aan niet bedeelde lidmaten van eenig kerkgenootschap, de opname van personen in het Oudemannenhuis, en de op zending van weezen naar de koloniën der Maatschappij van weldadigheid, drie zaken die uit het oogpunt van gezond heidsbelang der ingezetenen, de zedelijkheid enz., in geenen- deele aanbevelenswaardig voorkomen. Ten slotte wordt het maximum van in het jaar 1861 voor rekening der gemeente te verplegen personen in het zieken huis, vastgesteld op 70, met inbegrip van 12 epileptici. Thans wordt de gemeentebegrooting voor 1S61 in behan deling genomen, aanvangende met de uitgaven. Het artikel jaarwedden van ambtenaren en bedienden ter secretarie wordt op f6075 gebragt, conform advies der com missie van tinancien, en waardoor tevens is goedgekeurd de verhooging der jaarwedde van den hoofdcommies met f 100. Jaarwedden leeraars, onderwijzers enz. wordt van f24,657 gebragt op f24,9S2, in verband met de regeling van het onder wijs. Bij idem van dienaars van policie f3400 wordt besloten in overeenstemming met het daaromtrent in het rapport aan gevoerde, burgemeester en wethouders uit te noodigen eene algemeene herziening te bewerkstelligen van alle bezoldi gingen. Ten slotte wordt het laatste artikel-van hoofdstuk 111, kaai muur aan den Kousteenschendijk van f2370 op f1770 ge bragt, en voorts in hoofdstuk VIII de vereischte wijzigingen gebragt. ten gevolge der jongste besluiten betrekkelijk het onderwijs enz., en daaraan toegevoegd f 12 voor kosten van geneeskundig onderzoek der dienstpligtigen voor de brand spuit, waarna overgegaan wordt tot de behandeling der ont vangsten. Conform het verlangen der commissie van tinancien wordt voor memorie uitgetrokken een post voor huur der gebouwen van de regtbank enz. De eenige post die tot discussie aanleiding geeft, was het artikel van f1000, uitgetrokken als opbrengst van terooijen boomen. Dc heer Lambrechtsen deed daarbij het voorstel om de boomen op de begraafplaats, en de heer Verbrugge om eenige op de Rouaansche kade nog te bewaren, welke beide voorstellen werden verworpen. Ten slotte wordt de begrooting in haar geheel vastgesteld na het ondergaan van de verschillende wijzigingen, op een bedrag van f252,526,43£ in ontvang en uitgaaf. De voorzitter geeft te kennen datbij hem, met inachtneming van het voórgeschrevene bij het reglement van orde, schrifte lijk is ingekomen een voorstel van de leden Damme, Fokker en van Deinse, waarvan door den secretaris voorlezing ge schiedt. Daaruit blijkt dat die leden, uit aanmerking van het gevvigt dat er naar hunne meening voor de ingezetenen gele gen is, om algemeen te worden in kennis gesteld met de van het gemeentebestuur uitgaande officieele stukken, voorstellen dat de raad de Middelbnrgsche courant bestemrae tot de officieele opname dier stukken, en eene commissie uit zijn midden benoeme om te dier zake met de uitgevers van die courant in overleg te treden. De voorzitter maakt opmerkzaam op de 2e alinea van art. 22 van het reglement van orde, luidende „de vergadering be sluit of het voorstel in behandeling zal worden genomen of niet." Hij brengt zulks daarop in omvraag, en daarbij verklaren zich 7 stemmen vóór en 9 tegen, zoo dat beslist is dit voorstel niet in behandeling te nemen. Vóór stemden de heeren van de Graft, van Uije, Siffie', Snijder, Damme, Fokker en van Deinse. De openbare zitting wordt hierop gesloten. 8NELPKRSDRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 6