hunne ware belangen niet willen miskennen, hebben door de zamenkomst te Coblenz, door de ernstige wisseling van ge dachten die aldaar tusschen de eerste staatsmannen der beide landen is gehouden, dieper wortel geschoten en in vastheid en uitgebreidheid gewonnen. Naarmate de stand der betrek kingen van het europesche statenstelsel tegenwoordig meer ingewikkeld is, des te grooter voldoening verschaft het, de in Coblenz geblékene wederzijdsche overeenstemming van ziens wijze omtrent groote en belangrijke vraagstukken te mogen constateren." Ten slotte zegt het bedoelde artikel„Terwijl de zar^ènkomst in Warschau ten blijke strekt van Pruissens goede verstandhouding met zijne oostelijke naburen, bewijst de gelukkige uitkomst der Coblenzer conferentien, dat Pruis- sen de hoogst gcwigtige belangen, die het met Engeland ver binden, weet te behartigen." Frankrijk. Parijs 16 October. Onlangs is gemeld dat de uitgewekene Polen, die in Frankrijk en Engeland verblijf houden, geza menlijk een adres aan de te Warschau zamenkomende souve- reinen rigten en daarin op wederoprigting der poolsche nationaliteit aandringen wilden. Thans verneemt men dat dit adres werkelijk opgesteld en in het laatst der vorige week naar zijne bestemming gezonden is. De dagbladen hebben dezer dagen tegengesproken dat Frankrijk en Sardinië aan het pauselijk gonvernement gelde lijke subsidien zou hebben aangeboden. Wat aanleiding tot dit gerucht kan hebben gegeven, zou zijn dat de keizer den paus,door tusschenkomst van den heer deGrammont, onvoor waardelijk een bedrag van 10 millioen heeft aangeboden. Er wordt veel gesproken over een vertrouwelijken brief, dien keizer Napoleon dezer dagen aan den keizer van Rus land zou geschreven hebben. Ook wordt er herhaaldelijk gewag gemaakt van eene reis, welke prins Napoleon eerlang naar Algerië zou doen en waar toe hij door den keizer zou zijn aangespoord. Het vertrek van den pauselijken nuntius, den heer Sacconi, van hier geeft bij voortduring stof tot het gerucht dat er een vredebreuk op handen is tusschen den heiligen stoel en onze regering. Men zegt dat het afscheidsgehoor, hetwelk Sacconi bij den keizer had, uitermate koel was, en dat eerst genoemde het niet dan noode gevraagd heeft, om niet tc kort te komen aan de in de diplomatieke wereld voorgeschrevene gebruiken. Italië. De commissie uit den savdinischen senaat, aan welke het reeds door de vertegenwoordiging goedgekeurde wetsontwerp betrekkelijk de aanhechting van het koningrijk Napels is ver zonden, heeft tot rapporteur benoemd den heer Matteuci. In het door hem opgemaakte verslag wordt de staatkunde van het gouvernement, zoo wel ten opzigte van den algemeenen toestand van Italië, als ten aanzien der teedeve kwestien met betrekking tot Rome en Venetie, volkomen goedgekeurd. „Er is geen vrijheid, geen onafhankelijkheid, geen vrede voor Italië bedenkbaar," zegt hij verder, „wanneer Venetie niet vrij en italiaansch is. Geheel Italië zoo wel als de katholieke wereld zullen voorts den koning dankbaar zijn voor de pogin gen, welke hij zal aanwenden met liet doel om de onderschei ding, aan het hoofd der kerk verschuldigd, in overeenstem ming te brengen met de vrije instellingen van het koningrijk." De conclusie strekt om het wetsontwerp eenvoudig aan te nemen. De gezant van Napels te Turyn heeft bij eene nota van den 7 dezer aan den lieer di Cavour verklaard, dat hij, na den inval der sardinische troepen in hetnapelsche grondgebied, niet langer te Turyn kon blij ven, daar dit met de waardigheid van zijne sicUiaansehe majesteit en met de voor bet verkeer tusschen de staten aangenomen gebruiken strijdig zou zijn. De gezant protesteert nadrukkelijk tegen het binnen dringen der sardinische troepen in het rijk van zijnen souverein. De laatste berigten uit Napels melden dat het cijfer der sardinische troepen, aldaar per séhip aangekomen, 14,000 man bedraagt, en dat deze troepen zich naar Caserta zouden bege ven, dadelijk nadat zij door koning Victor Emmanuel, die elk oogenblik in de hoofdstad verwacht wordt, in oogenschouw zullen zijn genomen. De sardinische troepen, die over land aankomen, worden te Isernia bijeengetrokken. Het hoofd kwartier is reeds gevestigd te Campo-Bassa, de hoofdplaats der provincie Molise, grenzende aan de Terra di Levovo. aan de Abruzzo TJlteriove en Citeriore. Het sardinische leger zal, na zich vereeuigd tc hebben, naar Venafro oprukken en de Volturno bij Sallusio (waar de rivier doorwaadbaar is) over trekken. Wanneer deze beweging gelukt, is de napoïitaan- sche linie doorgebroken en zal Capua zicli moeten overgeven. Naar men verzekert, is de russische gezant te Turyn te ruggeroepen, en zijn door prins Gortschakoff aan den tuvyn- schen gezant te Petersburg zijne passen gezonden. Dit berigt vereischt echter bevestiging, en heeft reeds tegen spraak uitgelokt bij het dagblad La patrie, hetwelk zelfs het bestaan van een protest door de russische regering tegen Sar- dinies handelwijze volstrekt ontkent. Volgens een ander verspreid gerucht, zou Sardinië gepro testeerd hebben tegen de bezetting van sommige plaatsen in de kerkelijke staten dooi1 fransche hulptroepen van den paus, bij welker aankomst de piemontesche zich hebben moeten terugtrekken. Ter zelfder tijd zijn er, naar men verzekert, deputatien uit die steden vertrokken om keizer Napoleon te gaan verzoeken dat zij niet weder voor goed onder de pause lijke overheersching zullen gesteld worden. Men zegt dat Garibaldi, zoo dra de volksstemming uit spraak zal gedaan hebben omtrent de aanhechting, het dicta torschap in handen van Victor Emmanuel zal nederleggen en den titel aannemen van opperbevelhebber der strijdkrachten van Zuid Italië. La patrie voegt daarbij dat de generaal zich van dar. tijdstip af uitsluitend zal bezig houden met het orga niseren van een oorlog, die in de aanstaande lente zal uitbar sten en waarvoor hij een beroep zal doen op de vrijwilligers van geheel Europa. Volgens een telegram uit Napels had de fransche admi raal Lebarbier de Pinan geweigerd om de blokkade van Messina en Gaeta door Garibaldi te erkennen. Als een ge volg daarvan zou de fransche stoomboot Proteus reeds zijn genomen. Spanje. Madrid 17 oetober. Bij de aankomst van de koningin aan de Puerta-del-Sol, heeft een jong mensch. die met een klein pistool gewapend was, op H. M. willen schieten, maar het schot is niet afgegaan. Men vermoedt dat die persoon krank zinnig is. 3cctijïmujm. Het sehoonerkofschip Calharina, gez. M. H. Hackenberg, den .11 dezer na hevige stormen doorgestaan te hebben, te Bridlington binnengeloopeu, is den 15den weder van daar vertrokken en den 16den te Sunderland aangekomen. Den IS dezer is van de reede van Veere naar zee ge zeild, het schoonerscbip Calharina Elisabeth, gez. T. D. <le Ruiter, met hooi, naar Leith. Sedert 16 dezer zijn ter reede van Vlissingen gepasserd. bestemd voor Antwerpen: 1lelgcsen, gcz. II. G. ICruuse, Jane, gez. Lightfoot, beiden van Londen; Hooite Wichger, gez. H. J. Klaassen, Wilhelmina, gez. Braat, Mahilon William son, gez. Saffernorth, allen van Buenos Ayres; St. Pierre cl Paul, gez. Vroome, Livorno; Genou, gez. Streeth, New York; Sappe meer, gez. van der Veen. Montevideo; Challenger, gez. Löbbe, Para; Effort, gez. H. Perkins, CharlestonEugenie Marie, gez. Raoult, Frankrijk. Naar zee vertrokken: Aurora, gez. B. Ernst. Leer; Ro se, gez. Rhodes, Londen Pollux, gez. de Jonge, Anco,gez. Giurgevich, der Fleiss, gez. Voss, Clemens, gez. Persoon, allen naar Newcastle; Eliza Robson, gez. Gatiss, Sunderland; Re membrance, gez. Truth. Shields; Halver Gcbhard, gez. Dreier, BergenEamilien, gez. Wagner, op avontuur. Voor Brussel bestemd: Elisen, gez. II. Leonard, Oost zee. Voor Leuven: Mercur, gez. Rotgers. Riga. Binnengekomen, bestemd voor Vlissingen: Francois, gez. J. van Eyk, Adriana Francisca, gez. A. van Eyk, beiden van Newcastle. C)anörlsbmi?tftt. Overzigi iler week. Rotterdam 19 oetober. Hoewel de handel in koffij niet van veel belang is. houden de prijzen zich goed staande en is goed ordinair Java per ceel niet onder 39£ cent te bekomen. Rijst met vraag tot verhoogende prijzen, zoowel naar on gepeld als gepeld. Thee stil. Specerijen zolder cenigen omgang. Meckrapprijzen. Avignon 13 oetober. Deze week hadden belangrijke omzettingen plaats, en de prijzen stegen op fr. 44 voor rose* wortels, fr. 48 voor palud (IS maanden) en fr. 50 voor dito (30 maanden). Alles wat j ter markt kwam, werd opgeruimd. In gemalen ging niets om. Graanmarkten. Amsterdam 19 oetober. Tarwe en gerst hooger. Raapolie op zes weken f 43. Lijnolie op zes weken f32. j Oostburg 17 oetober. Van jarige tarwe was de marktlieden weinig voorzien, doch j nieuwe was merkelijk meer aangehragtook van nieuwe gerst hadden wij vrij wat aanvoer, en er bestond zoo voor nieuwe tarwe als nieuwe gerst vrij wat vraag, waardoor heide artike len tot hooger prijzen goed konden worden verkocht; men betaalde de jarige tarwe f 14 a f 14.75, nieuwe die zeer veel in kwaliteit verschild f10, f 11, f 12 en f 13. Nieuwe rogge meest op f 7.50 gehouden doch niet hooger dan f 7 a f 7,25 te verkoopen. Wintergerst f5,75, f6, f6,25 en f6,40. Haver f2,75, f3, f3 50 en f3.75. Nieuwe paardeboonen op f8,50 en koolzazd op f 13 gehouden. Middelburg 18 oetober. Door de drukte van den veldarbeid, was er heden zeer wei nig graan ter markt, zoowel uit onze naburige eilanden als ook uit Walcheren, en daar er veel kooplust bestond, en er in zonderheid weinig tarwe werd geveild, zoo heeft men daar door gaarne 50 cent per mud hoven vorigen week prijs betaald Puike jarige zeeuwsche tarwe f 15,30. Gewone zeer goede nieuwe dito f 12,50, mindere soorten naar rato. Puike jarige walchersche dito werd door de comsumtie f 16, betaald. Puike nieuwe walchersche tarwe voor de zaai f 13,50, voorts puike f 13, mindere soorten f 12,75 a f 12,50. Zeeuwsche rogge naar deugd en kwaliteit van f 7,50 tot f 7 de mud. Gerst zeer wei nig ter veil, puike winter- f 6,30, dito zomergerst f 6,10, min dere soorten naar rato. Walchersche groene erwten weinig ter veil, de beste hadden koopers aan f 12,25 en f 12 voor mindere soorten werd f 11 a f9 gebodengroote erwten f 13 de mud. Nieuwe paardeboonen meer ter veil, maar weinig drooge men kocht de beste f 8,10 a f S, voor mindere werd f7,50 a f7 geboden; een partijtje jarige bvagt f 10 op. Wal chersche nieuwe bruineboonen hield men meestal op f 20, aan f 19 zijn enkele partijtjes gekocht. Koolzaad weinig ter veil, men heeft het beste f 12 de mud betaaldafwijkende kwali teit f 11,50, f 11Raapolie f 43,75; patent olie f 46lijnolie f35 per vat op 6 wekenop kontant f 1 lager. Gemidjleblc marktprijzen. per ned. mud. I per ned.mud Tarwe oude f 15,30 a f 16.jBruineboon flö,a f20,— Dito nieuwe - 10,50 a - 13,50 Paardeboonen- 7,75a- 8,10 - 6,50 a- 8,25 !Gr. erwten .-10,a-13, - 6,a - 6,30 J Witte erwten a - 5,75a- 6,iKoolenraapz.-11,a-12,50 aAardappelen. - 2,80a - 3, - 3,50 a- 4,I per ned. pond. Versche boter f ,85 af,95 Rogge oude Gerst wint Dito zom. Boekweit Haver Witteboon Middel prijzen van bakbave tarwe f 14,95 en rogge f 7,60. Prijzen van elïecica». Amsterdam 19 oetober. Nederland. Certitic. Werkelijke schuld 2.], pet. 62» 75j* dito dito dito 4 973 Aand. Handelmaatschappij u im Rusland. Oblig. 1798/1816 5 1013 Certitic. Hope co 4 70s dito dito 1855, 6de serie 5 95fr 6 574 Leening 1860. (contant) 44 911 Polen. Schatkistobligatien 4 Spanje. Obligatien n- v 394 46-2 Certitic. coupons bewijzen Crediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 44| dito amsterdamsche 5 68^ dito nationale 5 522 dito 1847/1S52 8* 244 3 660 Belgie. Certificaten bij Rothschild 24 Portugal. Obligatien 3 44 j- 42.1 Grenada. 144 Venezuela.dito 24 911 Illinois. 7 915 Mexico. 3 21-1 Londen, 18 oetober, ten 12 ure. Consols 93. Weenen. 18 oct. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 6 4.80. Parijs, 18 oct. (slotpr.)44pct. compt. 3 pet. 69. IRiöödrn uan verren*. S TOOM BOOT 1)1 li!VS T TUSSCHEN MIDDELBURG EN ROTTERDAM. Uren van vertrek in Oetober. VAN MIDDELBURG VAN ROTTERDAM Zaturdag 20 's morg Zondag 21 Maandag 22 Dingsdag 23 Donderdag 25 Vrijdag 26 Zaturdag Zondag Maandag Dingsdag 27 28 29 30 6 ure. Zaturdag 20's morg 9.45 6 Zondag 21 10.30 6 Maandag 22 55- 10,30 6 Dingsdag 23 11,30 8 Woensdag 24 11,30 9 Vrijdag 26 6 ure. 9,30 Zaturdag 27 f> 10 Zondag 28 15 7 10,30 Maandag 29 7 11 Dingsdag 30 8.30 Woensdag 31 55 8,30

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3