<3uitmlanbscl]£ ttjïringrn. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergund aan dr. J. J. van Oosterzee te Rotterdam, het dragen der ridderorde van de Poolster van Zweden en Noorwegen aan den minister van oorlog jhr. E. A. O. de Casembroot, de onderscheidingsteekenen van groot officier der Leopoldsorde van Belgie. departement van oorlog. Op verzoek eervol ontslag verleend met pensioen, onder dankbetuiging, aan den com mies bij het departement C. J. Hupschers. koloniën. Op verzoek eervol ontslag verleend uit de dienst, met pensioen, aan Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst C. P. Schiinpf, generaal-majoor bij de landmagt in Nederlandsch Indie, met voorbehoud hem later weder in dienst te stellen. Kerk- en sclioolnieuws. Ter voorziening in de vacature, heeft de kerkeraad der hervormde gemeente te Hulst woensdag het volgende twaalf tal en zestal predikanten gevormd. Twaalftal, de heeren H. S. Balsem, te Nootdorp; J. F. van Bingsbergen, te den Hoek; L. van Daalen, te St. Philipsland J. F. van Dijk, te Over- schic; C. Giltay, te 'si-leer Arendskerke; H. A. C. Denier van der Gon, te Soeterwoude; K. Heringa jr.. kandidaat; G. J. van Lakerveld, te VlierlingsbeekM. Lotz, te Pijnakker; A. van der Mey. te Kerkwerve; J. C. W. Quack, te Brakel, en K.H. Ter Winkel, te Sas van Gent. Zestal, de heeren; Balsem, van Binsbergen, van Dijk, Heringa, van der Mey en Quack. De algemeene kerkeraad der nederduitselie hervormde gemeente te Utrecht, heeft in zijne vergadering van 11. dings- dageen zestal gemaakt voor het beroepen van een predikant. Daarop zijn geplaatst de heeren predikanten Adriani te Rotterdam, Jorissen leHattem, de Graaf te Apeldoorn, Gilde- meester te Scheveningen. Kits van Heyningen te Deventer, en Hoog te Bolsward Marine en leger. De luitenant ter zee 2e klasse C. J. Smith, thans non-actief, wordt met 1 november geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Oost-Indische koloniën. Omtrent den reeds in ons vorig nomraer, naar aanleiding van een telegram, medegedeelden opstand onder de troepen teSaraarang, wordt door de Javasche courant o. a. het vol gende gemeld. In den avond van den 17den augustus is een opstand uitgebroken onder de europesche troepen in de wurtembergsche kazerne te Samarang, waardoor de vreed zame burgerij dier stad aan de vreeselijkste gevaren is bloot gesteld geweest. Van 9 uur 's avonds tot o uur in den mor gen hebben de zaamgezworenen zich staande gehouden en getracht het cordon te doorbreken, dat dadelijk door inland- sche barissans en de schutterij om de kazerne getrokken was. Na een hevig gevecht is men de opstandelingen meester ge worden; negen hunner waren gedood, veertien gewond, en twee en veertig werden in arrest genomen. Ten gevolge van de afkondiging der krijgswet is onverwijld een krijgsraad belegd, en reeds op den 20 zijn vijf en dertig muitelingen opgehangen. Die strafoefening is vreeselijk, maar zij was naar ieders overtuiging, tevens noodzakelijk. (Geen der latere tijdingen bevestigt echter het berigt van die parate executie van 35 der beihamels.) Uit onderschepte correspondentien zoude blijken, dat ge lijktijdig met den opstand te Samarang een andere te Amba- rawa en een derde te Djocjocarta had moeten uitbreken. Nog loopt het gerucht dat ook te Soerabaya een dergelijk complot ontdekt zoude zijn. Op laatstgernelde plaats zou het in de lucht springen van het buskruidmagazijn het sein tot den opstand geven, doch gelukkig is dit nog verijdeld. Te Samarang is men uiterst tevreden over de uitmuntende houding van de amboir.esche compagnie, van welke twee on derofficieren in het gevecht tegen de opstandelingen zijn ge sneuveld. Aan een heer die toevallig de kazerne passeerde, werd het paard onder zijn lij f doodgeschoten, en hij zelf stortte bewus teloos neder, zoo dat men voor zijn leven vreest. Men maakt de opmerking dat al de oproerlingen Zwitsers zijn, en het wordt hoog noodzakelijk dat de nederlandsche regering naauwkeuriger toezie op de uit te zenden vrijwilli gers, daar men thans reeds meer staat kan maken op de in- landsche dan op de europesche troepen. Van Soerabaya wordt gemeld dat op den 6 augustus veertien infanteristen en drie kavaleristen, allen Europeanen, gewapend waren gedeserteerd, doch drie der eersten zijn reeds in de assistent-residentie Modjokerto gearresteerd, bij welke gelegenheid twee hunner kameraden door lanssteken der in- 'anderszijn gedood. De telegrafische gemeenschap van Batavia met Singa pore was nog steeds gestremd. Van Bandjermasing ontvangt het Bataviaasch handels blad het volgende berigt dd. 11 augustusDe opstandelingen 1 waren in grooten getale in de nabijheid van Amonthay ver- eenigd, alwaar door hen eene groote benting opgeworpen was. Een sterke kolonne, onder bevel van den majoor Kocli. vertrok voor eenige dagen derwaarts; nadere berigten worden te gemoet gezien. Een groot aantal vreemde soldaten is van Batavia naar Bandjermasing ingescheept. Men beweert dat de majoor Verspijck versterking zou hebben aangevraagd. Den 21 augustus heeft zich een zwitsersch soldaat te Meester-Cornelis door een geweerschot van het leven beroofd. Volgens mededeeling van P. C. van der Meulen, gezag voerder van de nederlandsche barkSoolo, heeft hij op zijne reis van Sanghae naar deze haven, in de nabijheid van het eiland Lord North, eenige inlandsche praauwen, op genoemd eiland te huis behoorendc, langs boord gekregen, die hem voor mes sen, hoepels, ijzer en andere kleinigheden, van klappers, visch- lijnen enz. voorzagen. De inlanders, met welke hij volstrekt niet kon spreken, daar hij hunne taal noch zij maleisch verstonden, hadden bij zich twee menschen die hem in hetmaleisch aanspraken. Toen hij deze vroeg wie zij waren, verhaalden dezen met acht per sonen tot eene praauw te hebben behoord, welke door storm en onweder was reddeloos geworden, zoo dat zij gedurende verscheidene dagen op Gods genade hadden rond gedreven, en eindelijk op genoemd eiland waren vervallen, nadat twee hunner van honger en ongemak waren omgekomen. Het aan bod van den gezagvoerder om hen naar Batavia mede te nemen, namen zij gretig aan. De gezagvoerder van der Meu len liet hun derhalve een eind touw toewerpen om zoo doende over te komen, doch naauwelijks hadden de inlanders be speurd wat zijn doel was, en had een Maleijer het eind touw aangepakt, of op een zeker geluid verlieten alle praauwen eensklaps de zijde van het schip, en riepen de Maleijers hem toe,dat de inlanders hun de vrijheid niet wilden geven,daar zij aan land als slaven gebruikt en slecht behandeld werden, en slechts nu en dan e'én hunner met de praauwen moest mede gaan om als tolk te dienen. Volgens hun zeggen behoorden zij, zoo wel als de praauw, welke zij verloren hadden, te Menado te huis. De noodige maatregelen zijn genomen om deze Maleijers zoo mogelijk uit hunne slavernij te verlossen. Ten slotte van een uitgebreid berigt, nopens de krijgs- verrigtingen in de zuid- en oosterafdeeling van Borneo, wordt het volgende gemeld: „Ofschoon de aanwezige krijgsmagt voldoende is om de opstandelingen die zich nergens meer ern stig tegen onze troepen verzetten, te vervolgen, zullen ten overvloede drie compagnien versche troepen van Sourabaya naar het tooneel des oorlogs vertrekken om het dempen van den opstand te bespoedigen. Betreffende het gymnasium Willem III is thans nader mede tedeelen, dat, terwijl op den 11 julij, toen als tijdstip van opening bepaald was 1 september aanstaande, aanvragen waren voor 29 plaatsen als in- en 3 als externes (zijnde dit aantal veertien dagen later aangegroeid tot 52 voor in- en 4 voor externes), bedoelde aanvragen reeds geklommen zijn tot 70 voor in- en 2 voor externes. De gouverneur generaal heeft een ernstig onderzoek ingesteld naar de plaats gehad hebbende verwoesting van riet- aanplant te Chevibon, en is daartoe op 17 dezer op die plaats blijven vertoeven in stede van zich, gelijk het plan was, op dien dag te begeven naar Paliemnang. De staat van orde en rust liet in de Wester afdeeling van Borneo gedurende de maand julij niets te wensclien over. Verkoopiiiigeii en aanbestedingen. Gisteren is ten vaadhuize dezer gemeente in het openbaar verpacht het gedurende het jaar 18G1 te heffen tolgeld op den straatweg tusschen Middelburg en Vlissingen. De beide tol- boomen zijn daarbij te zamen verpacht voor f 1810, aan A. Monje', te Vlissingen. Deze som is f129 meer dan voor het loopende jaar, en f 347meer dan voor 1S59 Den zelfden dag zijn alhier verkocht twee huizen en er ven, als: I. Een huis en erve in de lange Gortstraat, K no. 24, verkocht voor f 2025. II. Een huis en erve in de lange Gort straat, K no. 332, verkocht voor f 1040. Burgerlijke stand. In de maand september jl. zijn in de registers van den bur gerlijken stand ingeschreven: Te Middelburg3 huwelijken34 geboortenals 10 zoons en 18 dochters; 14 sterfgevallen, als 7 van het mannelijk en 7 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 1. Ouderdom der overledenen: beneden het jaar 4, en van 1 tot 5,0. 5 tot 10, 0.10 tot 15, 0.15 tot 20,1. 20 tot 25,1. 25 tot 30, 0. 30 tot 35, 3. 35 tot 40,140 tot 45,145 tot 50,1 50 tot 55,1. 55 tot 00,0. 00 tot 65,0. 05 tot 70, 1 Te Vlissingen4 huwelijken; 33 geboortenals 21 zoons en 12 dochters; 15 sterfgevallen, 7 van bet mannelijk en 8 van het vrouwelijk geslacht (waarvan 8 elders zijn overle den.) Levenloos geborenen 1. Ouderdom der overledenen: beneden het jaar 5 en van 1 tot 5,1. 5 tot 10, 3.10 tot 15, 0.15 tot 20, 0. 20 tot 25,0. 25 tot 30,130 tot 35, 0. 35 tot 40, 0. 40 tot 45, 0. 45 tot 50.1. 50 tot 55, 0. 55 tot 60,1. 00 tot 05,1. 05 tot 70, 0. 70tot 75,1. 75 tot 80,1. Te Zierikzee, een huwelijk; 29 geboorten, als 12zoons en 17 dochters; 14 sterfgevallen, 7 van het mannelijk en 7 van het vrouwelijk geslacht. Ouderdom der overledenenbeneden het jaar 7, en van 1 tot 5,1. 5 tot 10,1. 40 tot 45,1. 55 tot 00,100 tot 65,1. 70 tot 75,1. 75 tot 80,1. Te Goes, 5 huwelijken; 28 geboorten, als 13 zoons en. 15 dochters; 10 sterfgevallen, 4 van het mannelijk en 6 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 1. Ouderdom der overledenen: beneden het jaar 0, en van 1 tot 5, 3. 40 tot 45,1. The ruiomcterstand 17 oct. 's av. 11 u. 48 gr. 18 's morg. 7 u. 50 'smidd. 1 u. 54gr. 'sav. 11 u. 54 gr. 19 's morg. 7 u. 54 'smidd. 1 u. 50 gr. Engeland. Londen 15 october. Het aan den graaf van Parijs nabij Claremont op de jagt overgekomen ongeluk schijnt geene ernstige gevolgen te zullen hebben; althans het gebroken regterbeen is terstond weder gezet en de toestand van den prins is z oo gunstig als mogelijk. Een bij The times ontvangen telegram uit Napels meldt, dat de prodictator en het ministerie hun ontslag hebben ge nomen, terwijl Garibaldi "verlangt dat in Napels en op Sicilië de vertegenwoordigende vergaderingen zamenkomen om den uitslag der over de aanhechting te houden volkstemming te bekrachtigen. Er heerschte volgens dat berigt gisting te Na pels, en de stad werd door patrouilles doorkruist. Aan The morningherald wordt den 10 dezer het vol gende uit Berlijn geschrev en „Thans kan ik u, zonder eenige vrees voor tegenspraak, verzekeren dat lord John Russell, o-e- durende zijn verblijf te Coburg. dagelijks bezig geweest is met het afzenden van depêches naar Berlijn en Petersburg, en zelfs naar Weenen, om tot de stilzwijgende, indien al niet o fficieële erkenning der door Piemont en de dat land behulp zame omwenteling in de verschillende staten van het itali- aansch schiereiland volbragte feiten te nopen." De stoomboot Europa heeft te Queenstown berigten uit Boston tot 3 en uit Halifax tot 5 dezer aaugebragt. De prins van Wallis was te Pittsburg aangekomen en luisterrijk ont vangen. Den 3 augustus is te Lima het standbeeld van Christopho- rus Columbus onthuld, hetwelk in Italië was vervaardigd. BuHsciilaiul. Weenen 10 october. De Oesterreichische Zeitung zegt dat de graven Nadasdy en Thun besloten hebben hun ontslag uit het ministerie te nemen. Het oostenrijksche gouvernement maakt groote aan stalten om Venetie tegen eenen aanval, inzonderheid van de zeezijde, te kunnen verdedigen. Een schrijven uit die stad van den 7 dezer, door de Augsburgschc Algemeine Zeitung medegedeeld, meldt dat er eene drijvende batterij van zestien stukken, alle van ongemeen zwaar kaliber, vervaardigd was om tot verdediging der haven te dienen. Een ander berigt uit Venetie, van den 13 zegt„Er zijn hier drie nieuwe forten ge bouwd en met gegroefd geschut gewapend, om den ingangder haven van de venetiaansche kust zijn mijnen aangelegd, welke door middel van electriciteit ontbranden en dienen moeten om het landen van vijanden te beletten." De Ostdeutsehe Post en Die Presse laten zich in scherpe bewoordingen uit over de arrestatien van een groot aantal personen uit verschillende deelen der monarchie. Zi j noemen die handelingen der oostenrijksehe regering willekeurig en onwettig, en waarschuwen haar op dien weg niet voort te gaan; zij voegen er bij dat Oostenrijks goede naam inliet buitenland daardoor werd benadeeld. Wanneer men in aan merking neemt, dat het bestaan der bladen in Oostenrijk van het goeddunken der regering afhangt, dan is zoodanige vcr- klaring een feit, dat opmerking verdient. Berlijn 17 october. De half-officiele Preussische Zeitun» van heden zegt in een hoofdartikel, over de in Coblenz plaats gehad hebbende zamenkomst van den prins regent en konin gin Victoria en van pruissische en engelsche ministers, onder anderen het volgende: „De hartelijke vriendschapsbetrek kingen, welke tusschen Engeland en Pruisscn altijd bestaan hebben en steeds zullen blijven bestaan wanneer die landen

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2