MIDDELRURGSCHE COURANT. Zaturdag 20 October. 1860. 2lftnlionötgimjcrt föitimmlcmiïsdje tijDingen. N°' 126. l t.<n;vi Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, inhoudende verslag der zittingen van de tweede kamer der Staten generaal, van 10 en 17 dezer, en van den gemeenteraad te Middelburg van 17 dezer. Editie van vrijdag avond 8 ure. VAN IIET HUK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. AA1*BESTE»IAT«. Op vrijdag den 26 october 1860, des voormiddags ten 11 ure zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzij n van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de dis trict, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middel burg, worden aanbesteed Het bezinken der Westhaven te Neuzen buiten het stortebed der Waaijersluis en het herstel len der aanlegplaats met bazaltmuur aldaar. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binueulandsche zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den vierden en derden dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. J. R. T. Ortt, te Middelburg, en bij den ingenieur IT. S. J. Rose, te Neuzen. 's Gravenhage, 4 october 1860. De minister van binnenlandsche zaken, S. VAN HEEMSTRA. Middelburg lö ociober. In het hoofdkiesdistrict Tiel is jl. dingsdag tot lid van de tweede kamer der staten generaal gekozen mr. W. F. O. van Lidt de Jeude, met 613 van de uitgebragte 915 stemmen. De heer van Hoytema verkreeg 218, en de heer rar. J. van Len- nep 62 stemmen. De verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden, ten gevolge der niet toelating van den heer rar. J. Dirks, is bepaald op dings dag 30 dezer, en de herstemming des noodig op dingsdag 13 november e. k. Op zondag den 14 dezer hebben in de gemeente St. Jan steen twee stoute diefstallen plaats gehad. Des morgens om streeks 61 uur drong een persoon, zwart vermomd, in de woning van de wed. Seghers, waarin zich opdat oogenblik niemand bevond dan hare behuwddochter, die met haar kind op de schoot zat, als zijnde de overige huisgenooten kerkwaarts. De dief greep haar bij den hals en vorderde het geld af dat zich in een kistje in een der kamers van het huis moest bevinden; de vrouw antwoordde hierop, dat er geen geld in huis wasnadat hij haar vooraf met woorden en daden bedreigd had, snelde hij naar de kamer alwaar naar zijne mee ning het geld moest zijn. De vrouw daarop hulp willende inroepen, werd tegengehouden door een insgelijks vermomd persoon, die aan de deur post gevat had, en iu hare woning teruggedrongen onder bedreiging, wanneer zij zich niet stil hield, haar met een mes, dat de hoosdoener iu zijn hand had te zullen vermooi den. Nadat de eerstgenoemde dief, die in de kamer gesneld was, zich van de gelden, naar men verhaalt p. in. 300 francs, meester gemaakt had, kozen beiden het ha zenpad. Men kan zich ligt den indruk verbeelden, dien hét gebeur de op de vrouw gemaakt heeft, zich van de gelden die door arbeid en vlijt verkregen waren, te zien berooven. Het ware te wenschen dat het der justitie, die daartoe alle pogingen in het werk stelt, mogt gelukken de daders te ontdekken. De tweede diefstal had plaats tussclien zondag en maandag nacht. Naar men zegt hadden zich 2 personen laten opslui ten in de woning van den heer F. Badts, secretaris en gemeen teontvanger aldaar. Nadat de bewoners in diepen rust waren, zijn de dieven iu de slaapkamer van dien heer geslopen, waar uit zij een koffertje, waarin nog al vrij wat geld aanwezig was. hebben ontvreemd. Bij hun verlaten van het huis werden de bewoners uit hunnen slaap gewekt, doch te laat. De dieven waren verdwenen. Alle pogingen werden in het werk gesteld om hen te achterhalen zelfs werd er alarm geluid, waardoor alle bewoners van het dorp op de been werden gebragt, maar niettegenstaande dit alles is het niet gelukt de daders te ontdekken'smaandags morgens werd in de Rijkstraat, nabij den heikant, het koffertje waarin zij nog eenige centen had den gelaten, gevonden. Bereids heeft huiszoeking plaats ge had, die tot geen gewenscht gevolg geleid heeft. Sluisc/t weekblad. Uit Aardenburg schrijft men dat de spoorweg van Geut op Eecloo met januarij zal kunnen geopend worden. Belemme ringen in de overbrugging van het kanaal van Neuzen heb ben dat werk tot heden vertraagd. Men zal dus van Aarden burg in 10 uren te Rotterdam kunnen zijn, welke afstand met 1 uur vermindert, zoo de spoorweg van Eecloo en Maldegem op Brugge doorgaat. De gemeenteraad van Sas van Gent heeft zich bij adres tot Z. M. den koning gewend om een rijkssubsidie voor den aan bouw van een nieuw schoollokaal. Inden vroegen morgen van den 12 dezer maand is in zee in de nabijheid van het Brouwershavensche zeegat, door het kloekmoedig en menschlieveud gedrag van de bemanning der Goereesche loodsboot no. 12, gevoerd door den fungereuden schipper Am. Hans, met groot levensgevaar, gered geworden de equipage van de fransche schooner Aimé Desiré, gezag voerder Allain, komende van Noorwegen geladen met hout, en bestemd naar Bordeauxbestaande die equipage uit den gezagvoerder en vijf schepelingen. {Ned. staatscourant.) Het gentsche dagblad Beurzencourant beweert dat de over vloedige regen, die gedurende het geheele jaar gevallen is, eene zeer heilzame werking op den toestand van de Schelde heeft uitgeoefend. Men weet dat de verzanding van die rivier in den laatsten tijd op eene onrustbarende wijze toenam, en nu is er sedert kort in de bedding eene merkbare verdieping ge komen. Bij den Ouden doel, waar verleden winter maar 11, 12 en 13 voet water was, wordt thans meer dan 21 voet ge peild. Ook op de reede van Antwerpen vertoont zich een dergelijk verschil. Uit Overijssel schrijft men aan de Arnhemsche courant het volgende „Men zegt dat bij de regering het plan in overweging zou zijn om het tegenwoordige bedelaarsgesticht te Ommerschans op te heffen, de heerlijke en weelderige landerijen te verkoo- pen en vervolgens al de daar verpleegde personen te verplaat sen naar de gestichten te Veenlmizen, ten einde aldaar voort aan alles te vereenigen. Onder de redenen, die tot dezen maatregel zouden leiden, noemt men o. a. dat, daar zich thans te Ommerschans geene Veenderijen meer bevinden, men alle brandstoffen moet koopen, terwijl men daarvan te Veenbui- zen overvloed heeft. Ook zouden de tegenwoordige vele transportgelden tot deze opheffing bijdragen. Wat daarvan echter ook zij, wanneer men tot de opheffing en den verkoop overging, dan zullen de schoone en uitgestrekte gronden on getwijfeld veel opbrengen. Wij hebben hooren begrooten, dat daarop tussclien de 40 en 50 groote boerenplaatsen kun nen gezet worden." Het Institut polytechnique universel te Parijs heeft dezer dagen een eerediploma uitgereikt aan den hoogleeraar Jr. S. Bleekrode te Delft, corresponderend lid van het instituut, voor zijne letterkundige en wetenschappelijke werken. Aan de Arasterdamsche courant wordt geschreven, met be trekkingtot de ingediende klagt tegen den heer A. P. A. du Cloux, waarvan de Nieuwe rotterdamsche courant dezer da gen melding maakte, dat door omstreeks 200 toehoorders van de te Raamsdonk uitgesprokene leerrede, eene verklaring, onder aanbod van eede, aan den minister van justitie is opge zonden, ter betuiging dat naar hun oordeel doordien predi kant geene uitdrukkingen zijn gebezigd, kwetsend ofbeleedi- gend voor Z. M. den koning of zijn huis. Volgens het bvusselsclie weekblad De verbroedering, heeft het bureau vau het jongste letterkundig congres, den volgen den brief aan den belgischen minister van binnenlandsche za ken gerigt Wij hebben de eer uwe excellentie, namens het Vide ne- derlandsch taal- en letterkundig congres, dank te betuigen èn voor hetgeen uwe excellencie iu het algemeen tot opluiste ring van dat congres wel heeft gelieven te doen, èn bepaalde- lij k voor de aanzienlijke boekgeschenken, welke het congres van vvege uwe excellentie zijn aangeboden. Hoewel wij, Nederlanders, reeds sedert lang inden mi nister Rogier erkennen den voorstander van al wat edel en goed is. den beschermer van kunsten en wetenschappen, stel len wij dit vernieuwd bewijs van uwer excellentie's ingeno menheid met de nederlaudsche letterkunde op den hoogsten prijs; dit te meer, omdat wij daarin ook vermeenen te zien eene waardering onzer pogingen, om de nederlandsche taal congressen te doen zijn, blijvende gedenkteekenen van den vooruitgang en bloei van Neerlands taal- en letterkunde. Wij zullen ons de vrijheid veroorloven, uwe excellentie binnen kort een exemplaar aan te bieden der handelingen van het genoemde congres, waaruit uwe excellentie de overtui ging zal erlangen, dat de dagen van 11,12 en 13 september 11., niet slechts vruchtbaar geweest zijn voor ouze taal- en letter kunde, maar ook bovenal daarom merkwaardig, omdat zij, naar ons bescheiden oordeel, in hooge mate zullen hebben bijgedragen, om den vriendschapsband tusschen Belg en Ba taaf naamver toe te halen." Te Katwijk aan den Rijn, in de zanderij van den heerWes- terhaen, zijn onlangs weder oude overblijfselen, zoo wel ro- meinsche als frankische, gevonden. Men schrijft uit Maastricht aan deUtrechtsche courant. Men verneemt dat het verzoek om gratie van den heruchten Nathan, door het provinciaal geregtshof van Limburg ter dood veroordeeld, wegens het plegen van moord op zijne schoon moeder de weduwe Dreessens, is afgeslagen. De commissie voor de oprigting van den zoölogischen tuin te 's Hage, zal aan het gemeentebestuur den afstand vragen van het terrein langs den Scheveningschen straatweg, om daarna eene negotiatie uit te schrijven van 40tot 75 mille. Men is voornemens zich geene vleeschetende dieren aan te schaffen, en die alleen bij uitzondering als geschenk aan te neinen.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1