den, en (lat het met zijnen raad aan de overzijde der Alpen geenen ingang vindendeniet anders kan doen dan daarover zijn leedwezen betuigen, en zich hiertoe moet bepalen tot dat Europa zich in congres vereenige en de beslissing der mogend heden doe kennen. Frankrijk is de raadsman der italiaan- sche staten, zegt Le pays, maar noch hun meester, noch hun gendarme. Het houden van een europecsch congres tot be handeling der italiaansche aangelegenheden wordt naar het oordeel van dat blad met eiken dag meer noodzakelijk. Evenwel is naar de verzekering van Le pays van gisteren, van de zijde der mogendheden tot nog toe geen protest tegen Sardinies tusschenkomst in Napels ingebragt. Het Journal des débats juicht in een artikel, dat de on- derteekening van John Lemoine draagt, de handelingen van Victor Emmanuel zeer toe, op grond dat het hen) niet vrij staat Italië ten prooi te laten aan regeringloosheid en burger oorlog. Het blad ijvert voorts ten zeerste voor Garibaldi, dien het van de beschuldiging vrijspreekt als zoude hij onbekwaam zijn om het land, na het veroverd te hebben, te organiseren. Had hij dit laatste gedaan, dan zou hij zich zelf opgeworpen hebben als het opperhoofd van het rijk en als de grondvester eener nieuwe dynastie; maar dat was het juist wat Garibaldi niet wilde; hij strijdt voor de eenheid van Italië onder den scepter van Victor Emmanuel als constitutioneel koning; en nu zijn er wel die beweren dat dit ee'n masker is, waar achter zich de republiek verbergt, maar het blad hecht daaraan geen geloof en beschouwt het bekende gezegde„dat de om wenteling hare eigene kinderen verslindt"als eene sedert lang misbruikte gemeenplaats, die in dit geval te minder van toepassing kan zijn, daar Victor Emmanuel, magtig op zich zelf, in geheel Italië zeer populair is. Onder de geruchten behoort dat keizer Napoleon een brief zon hebben geschreven aan den keizer van Oostenrijk, waarin hij zijn verlangen te kennen geeft dat een congres bij eenkomt, en wel zoo spoedig mogelijk, ten einde de italiaan sche kwestie voor goed geregeld worde, en voorts, opdat het wantrouwen tusschen dc verschillende kabinetten eindelijk ophoude, waarvan het gevolg zoude zijn. dat elke mogend heid zich onverdeeld aan de werken des vredes en aan de vermeerdering der welvaart haver onderdanen kan wijden. Het gerucht loopt dat de graaf van Parijs eergisteren te Londen, bij het terugkeeren van de jagt het been heeft gebro ken. De breuk zou niet gevaarlijk zijn. Ila3ic. In de nota, die door den heer di Cavour aan den baron Winspeare, buitengewoon gezant van den koning van Napels te Turin, gerigt werd, wordt als reden van den inval der sardi- nische troepen op napelsch grondgebied opgegeven, dat de koning, door de hoofdplaats van het land te verlaten, door de bevolking beschouwd wordt afstand van den troon te hebben gedaan. In weerwil van den uitslag der stemming in de savdiniscbe kamer van afgevaardigden, in weerwil van de aanstaande volksstemming en de ophanden zijnde komst van koning Victor Emmanuel, blijft de mazzinistische en separatistische partij te Napels nog altijd druk in beweging en maakt den staat van zaken aldaar, reeds zoo ingewikkeld, nog ingewik kelder, Inden avond van den II dezer had de pro-dictator met zijn secretaris te Caserta een conferentie met den dicta tor, in tegenwoordigheid van de heeren Crispi en Catanneo. Na afloop daarvan namen de heer Pallavicino en zijn secre taris hunne demissie. Men voorzag hieruit weder in de gevolgen vele moeijelijk- heden, allereerst eene ontbinding van het kabinet, maar de crisis is van korten duur geweest, daar volgens een nader be- rigt de pro-dictator en het ministerie aan het bevrind zullen blijven. Crispi heeft zich verwijderd, en alles wordt voorbe reid tot ten uitvoerlegging van het decreet omtrent de volks stemming. De wet betrekkelijk de aanhechting van het koningrijk Napels, welke door de sardinische kamer van volksvertegen woordigers reeds aangenomen is, is thans door graaf di Ca vour den senaat aangeboden, vergezeld van een rapport waarin de staatkunde van het kabinet is uit een gezet, met grootere juistheid dan in dc tot hiertoe verschellen stukken. Garibaldi heeft tot de burgerij van Molise eene procla matie gerigt, waarin hij verklaart, „dat tegen de maand maart op het geheele italiaansche grondgebied de lofzang ter eere der vrijheid en der wedergeboorte zal aangeheven worden." Die woorden van den dictator zullen wel voedsel geven aan het reeds loopende gerucht dat Sardinië zich zou verbon den hebben om Oostenrijk in de aanstaande lente in Venetie aan te tasten. Zoodanig gerucht vereischt echter in alle opzig- ten nog nadere bevestiging. Hoogstens zal de sardinische regering zich verbonden hebben 0111 het italiaansche leger ten spoedigste te organiseren ten einde zich gereed te houden om eene militaire demonstratie ten gunste van Venetie te be proeven, als de vrijmaking daarvan langs diploniatieken weg niet mogt kunnen verkregen worden. De italiaansche bladen deelen thans de proclamatie mede, welke koning Victor Emmanuel uit Ancona aan de be volking van Zuid-Italie heeft gerigt, om haar aan te kondi gen, dat zijne troepen de napelsche grenzen zouden overtrek ken. Na de gebeurtenissen le hebben uiteengezet, welke de tegenwoordige toestand van Italië hebben in liet leven geroe pen. zegt hij, dat hij aan dewenschen der bevolkingen, welke liem roepen, gehoor geeft. „Italië" zegt de koning, „vreesde dat in de schaduw eener roemvolle populariteit zich eene frac tie zou vestigen, gereed de aanstaande zege van den nationa- len wil aan de hersenschimmen van zijn eerzuchtig fanatisme op te offeren. Al de Italianen hebben zich tot mij gewend, om dat gevaar te bezweren. Mijn pligt was tusschen beide te komen in de tegenwoordige crisis. Het zou mijnerzijds nocli gematigdheid noch wijsheid zijn geweest, maar zwakheid en onvoorzigtigheid, wanneer ik niet niet eene vaste hand de leiding der nationale beweging aanvaardde. Ik neem de ver antwoordelijkheid van dit besluit tegenover Europa op mij. Ik heb liet Italië der Italianen afgekondigd en ik zal nooit dulden, dat Italië het nest worde der secten uit alle landen, welke elkander daarbij afspraak ontmoeten, om er (le plannen van reactie of algemeene demagogie te beramen. Koning Victor Emmanuel heeft maandag zijn plegti- gen intogt gedaan te Giulianova, de eerste napelsche stad welke op zijnen weg lag, alwaar hij door de bevolking met de levendigste opgewondenheid werd begroet. De heer de Villa- marina had zich naar de grenzen begeven om Z. M. op te wachten. Vóór eenigen tijd heeft het turijnsche dagblad Espero melding gemaakt van eene circulaire, door het gouvernement verzonden aan al zijne vertegenwoordigers bij vreemde hoven, ter regtvaardiging van den intogt der sardinische troepen op napelsch gebied. Dit berigt vond aanvankelijk tegenspraakmaar thans wordt ook uit Berlijn gemeld dat de pruissische regering ken nis vau die circulaire heeft bekomen en dat men daar alge- gemeen gelooft dat zij er met grove bedenkingen op zal ant woorden. zonder dat echter dien ten gevolge dadelijk de diplomatieke betrekkingen zullen worden afgebroken. Generaal dc Goyon, de opperbevelhebber der fransclie hulptroepen van den paus, heeft Viterbo weder doen bezet ten, alwaar, zoo als men weet, een commissaris van koning Victor Emmanuel de teugels van liet bewind heeftopgeno men. Deze, zoo wel als de plaatselijke autoriteiten, hebben daartegen geprotesteerd, maar hij heeft zich natuurlijk terug getrokken voor de fransclie troepen, en de bevolking heeft zich zonder wederstand onderworpen, na dat zij door den bis schop van Viterbo was gerustgesteld. L'ami de la religion, een van de voornaamste katho lieke dagbladeu van Frankrijk, deelt een schrijven uit Rome van S dezer mede, waarin het volgende voorkomt: „Verne mende dat de paus in geldverlegenheid was, heeft Victor Em manuel de laaghartigheid gehad hem geld te doen aanbieden. Dat aanbod ontvangende, riep de heilige vader uit: „Er ont brak mij niets anders meer. dan deze vernedering. Volgens berigten uit Napels van den 9 dezer is aldaar door het stedelijk bestuur eene commissie benoemd om aan stalten te maken voor de feesten,waarmede de komst van ko ning Victor Emmanuel er zou worden gevierd. Pauselijke officieren, van Genua te Marseille terugge komen, berigten, dat generaal deLamoricière zondag te Rome verwacht werd. tjrtnïiclsbcïigtcn. CKi-aaumarkten. Amsterdam 17 october. Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken f 43£. Lijnolie op zes web en f32. Middelburg If/ october. Patentolie f'16. Raapolie f d-3j}. Lijnolie f35 per vat op zes weken. Prijzen van effecten. Amsterdam 17 october. Nederland. Certific. Werkelijke schuld dito Nationale dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Rusland. Oblig. J 798/1816 Certific. Hope co. dito (lito 1855, 6de serie. dito Aand. spoorweg Lecning 1S60. (contant) Schatkistobligatien Obligatien dito binnenlandsch Certific. coupons bewijzen Crediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek dito amsterdamsclie dito nationale dito 1847/1852 Bank actiën Certificaten bij Rothschild Obligatien dito nieuwe dito dito dito dito 2.J pet. 3 4 41 Polen. Spanje. Belgie. Portugal. Grenada. V enezuela. Illinois. Mexico. 62^ 1291 ïou 76£ 96 57$ 201V 89.i 7Sg 39j- 461 44 a 681 53 24£ 411 42 g- 14£ 214 911 Londen, 16 october, ten 12 ure. Consols 92^. Weenen» 16 oct. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 63,50. Parijs, 16 oct. (slotpr.)4Ipct. compt.3 pet. 68.95. Prijzen van coupons en losbare obligatien. Amsterdam 15 october. Metalliek f 21,75 Napelsche fDiverse engelsche in f 11,65Engelsche Russen f 11,80; Fransclie f55,50; Belgische f55,75; Pruissische f 35,874Spaansclie piasters fSpaansclie coupons perfr. fHamb. Russen f 34,121 Russische in zilveren roebels f34,373; Poolschein fl. f26,784; Nationale metalliek f 28,75Dollars f 2,35 3rctijï>ingen. beladen met tarwe, van Antwerpen naar Rotterdam bestemd. Men is druk bezig de lading te bergen. Sedert 15 dezer zijn ter reede van Vlissingen gepas seerd, bestemd voor Antwerpen Agathegez. P. Breckwoldt, Montevideo; Bcrdiunski Backet, gez. C. Vollemaere, Berdi- anskiLaura, gez. Bulow, Memel; Helgesen, gez. H. G. Kruu- se, LondenHooile Wichgergez. H. J. Klaasscn, Juliana, gez. Ortman, beiden van Buenos Ayres. Sedert 14 dezer van daar naar zee vertrokkenDolphin, (e) gez. Frat, Flecha, gez. Leeuwen, beiden naar Londen; Alsler gez. Maglock. Bothnia, gez. F. Luccock, beiden naar Huil; Platagez. Mason, Goolc; Industriegez.Kuiper, Emanuel, gez. Clausen, beiden op avontuur; Eli se Mathilde. gez. Norden- holt, Breinen Commerce, gez. Dawson, HartlepoolCourrier, gez. Thomsen, EngelandAurora, gez. B. Ernst, Leer; Hen- drikagez. K. P. Vos, Dantzig. Binnendoor vertrokken, naar Rotterdam: de engel sche brik Mary Clark, gez. R. Story, gekomen van Shields. Naar Schiedam de engelsche brik Cambridge, gez. II. Blair, gekomen van Sunderland. JHiööelcn tuin urm dit ST00MB00TDJ E1VST TUSSCHEN MIDDELBURG EN ROTTERDAM. Uren van vertrek in October. van middelburg van rotterdam t Donderdag IS morg. 6 ure. Vrijdag 19 's morg. 9,45 Vrijdag 19 G Zaturdag 20 9,45 Zaturdag 20 G Zondag 21 10,30 Zondag 21 G Maandag 22 10,30 Maand.vg 22 G Dingsdag 23 11,30 Dingsdag 23 6 Woensdag 24 11.30 Doiiderdag25 8 Vrijdag 26 6 ure Vrijdag 26 9 Zaturdag 27 G Zaturdag 27 9,30 Zondag 28 7 Zondag 2S 10 Maandag 29 7 Maandag 29 10,30 Dingsdag 30 S,30 Dingsdag 30 Woensdag 31 S,30 3ïiycrienticu. Getrouwd A. KALKMAN Vlissingenen den 17 October 1860. C. M. LOOIS. Eenige en algemeene kennisgeving. Getrouwd Middelburg, den 17 October 1S60. W. H. MUNTENDAM en J. H. KAKENBERG. Getrouwd J. F. M. VAN DER HELL Middelburg, en den 17 October 1860. M. J. VAN PUFFELEN. Algemeene kennisgeving. Axel, 11 October 1860. Heden overleedtot diepe droefheid van hare Kinderen en verdere betrekkingen, na een langdurig lijden, in den ouderdom van ruim 66 jarenonze geliefde MoederVrouwe THEODORA ALIDA BUYZE, Weduwe van den Heer PIETER VAN ECK. Uit aller naam. Eenige kennisgeving. D. VAN ECK. Uit Fort Batli schrijft men ons, 15 october Gisteren naelit is alhier op het zoogenaamde Kerkhof door Jen gewoed hebbenden storm in den grond gestooten, het 4 elgische schip de jonge Pieter Janschipper J. B. Ver Eycten Heden overleed alhier, tot diepe droefheid van ons, van den Vriend liaarS harten en verdere betrekkingen, ten huize van onzen geliefden Vriend Ds. C. C. CALLEN- BACH, waar zij logeerde, onze dierbare Dochter en &knig overgebleven kind M ARG ARETHA SAR A in den jeugdigen leeftijd van Twee en twintig jaren. Zij ontsliep kalm en zachtkens, om, zoo wij biddend mogen hopentot haven getrouwen Heiland en Zaligmaker te worden opgenomen. J. W. VADER. Nijkerk, J. M. VADER, 12 October I860. geb. van den Boscii. Heden overleedna een langdurig lijden .Vrouwe CHRIS TINA JOHANNA SPRENGER. geboren SCHORER, in den ouderdom van 29 jaren. Middelburg, 16 October 1860. Het BESTUUR van de "Vcrccnigiiig tol Bevor dering der Toonkunstberigt bij deze dat met primo November aanstaande een nieuwe CUBSilTS op de Zang- en üluirjjkscliool zal worden geopend, en noodigt die genen uit welke genegen mogten zijn hunne Kinderen of Pupillen aan dit Onderwijs te doen deelne-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3