MIDDELBURGSCHE r m. Donderdag 18 October, 0mnmlcmir$cl|c tijimujcit. 1860. Deze courant verschijnt des dingsdaga, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon grootc letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edilie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 1!? October. la de afgeloopene week zijn alhier geëxamineerd, 4 perso nen als hoofdonderwijzer, 13 als hulponderwijzer, 1 als huis onderwijzer in het zingen, 7 als onderwijzer in de fransche en 2 in de cngelsche taal, 2 in de wiskunde, 1 als onderwijzeres in de fransche taal, en 3 in de handwerken voor meisjes. Daar van zijn toegelaten8 als hulponderwijzer, 4 als onderwij zei- in de fransche, 2 in de engelsche taal, 1 in de wiskunde, en 1 als onderwijzeres in de fransche taal (allen volgens art. 1 dei- wet), en 3 als onderwijzeres in de handwerken voor meisjes. De gemeenteraad heeft heden eene zitting gehouden, welke ook ter behandeling der gemeentebegrooting voor 1S61, be reids ten elf ure is aangevangen. Vooraf is, geheel in overeen stemming met het ter vorige zitting ingekomen rapport, be sloten de burgerschool c, bij voortduring onder den hoofdon derwijzer van Swers, te verplaatsen naar het gebouw op de Wal,tot hiertoe gebezigd voor school van het departement dei- Maatschappij tot nut van 't algemeen, en deze tegen een jaar- lijksch schoolgeld van fr/,20 alleen toegankelijk te stellen voorkinderen van ouders, die niet in den hoofdelijken om slag zijn aangeslagen. Na de goedkeuring der begrootingen voor het bestuur dei- godshuizen, het burgerlijk armbestuur en de dienstdoende schutterij, is vervolgens de gemeentebegrooting iu haar geheel in beraadslaging genomen en vastgesteld in ontvang en uit gaaf op f 252,526,43.1. Bij de dezer dagen gehoiulene aanbesteding van voorwer pen, benoodigd voor voeding en onderhoud der gevangenen in het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier, voorlSGl, zijn de prijzen van eenige belangrijke artikelen hooger dan voor het loopende jaar. Zoo waren onder ande ren: aardappelen per 50 pond voor 1861 f 2,41--^, tegen f 1,07 voor 1SG0, en verder per pond, roggebrood 10, thans 7-iVo cent; tarwebrood 16T^ thans 12t':04ö cent; gort,] 5 thans 14^ cent; rijst 16, thans 14^^ cent; gele erwten 13tWj thans 11-rVkcent; groene erwten 14y1^- thans 11 cent; peper 70, thans 65 cent; kaarsen 75, thans 74 cent; koffij, 98, thans 82 cent; raapolie 50, thans 45T3ön0-centpatentolie 52, thans 47-^0 centstroo, per 500 pond f 10,98, thans f 9,48-, steenkolen per 100 pond f 1,93, thans f 1,91steekturf per dubbele mud 54, thans 53£ centhout per 100 hossen f 9,49, thans f8,23. Mindere prijzen werden bedongen voorrundvleesch 60, thans 70 cent; kalfsvleesch 65, thans 90 cent; rund vet 64, thans 75 cent, schenkelvïeesch 43 thans 4S cent; boter S9T&§ thans 92 centgroenten 4-^j, thans G.j cent per pond. De overige artikelen leverden geen belangrijk verschil op, en van enkele hieven de prijzen onveranderd. De tweede kamer der staten generaal heeft gisteren de discussie» over de conclusien der commissie, tot onderzoek der stukken betreffende het contract Pangka, voortgezet en heden ten einde gebragt. liet eerste deel van de conclusie der meerderheid werd gisteren met 40 tegen 20, en het tweede deel heden met 44 tegen 15 stemmen aangenomen. Men vindt die conclusie in dit nommer onder de rubriek Staten generaal. De beraadslagingen over het wetsontwerp betreffende de nieuwe regterlijke inrigting, zullen den 7 november aanvang nemen. Naar wij vernemen is door de commissie tot oprigting van een monument op het graf van Tollens, aan de alhier geves tigde rederijkerskamer Concordia, eene uitnoodiging gezon den, om zich door twee barer werkende leden te doen vertegen woordigen bij de plegtigc onthulling van dat gedcukteeken, welke op zaturdag 20 dezer te Rijswijk zal plaats hebben. H.M. de koningin van Engeland, is heden morgen ten acht ure aan boord van het koninklijk jagt Victoria and Albert, langs Vlissingen naar zee gestoomd. Van de batterij der ves ting werd oj) de gebruikelijke wijze gesalueerd, terwijl de en gelsche vlag aan den grooten top van het wachtschip woei. Een bij de regering ontvangen telegram, gedagteekend Ba tavia 23 augustus I860,luidt: „Bevredigende tijdingen van Celebes. Muiterij onder de vreemde europesche troepen te Samarang, is terstond onderdrukt. De krijgsverrigtingen op Borneo worden niet zonder succes voor ons voortgezet. Nieuwe troepen worden gevraagd." De depeche der Bataviasche handclsvereeniging is van den volgenden inhoud. „Batavia 23 augustus. Op Java is alles volkomen rustig. „In Samarang hebben de hij de nederlandsche armee aan geworven vreemdelingen eene poging tot opstand in het werk gesteld. Die beweging is evenwel op eene krachtige wijze onderdrukt. „Naar Banjer massing is op nieuw versterking gezonden." Omtrent die gebeurtenissen wordt door de Javasche cou rant o. a. het volgende gemeld. In den avond van den 17den is een opstand uitgebroken onder de europesche troepen in de wurtembergsche kazerne te Samarang, waardoor de vreed zame burgerij dier stad aan de vreeselijkste gevaren is bloot gesteld geweest. Van 9 uur 's avonds tot 3 uur in den mor gen hebben de zaamgezwovenen zich staande gehouden en getracht het cordon te doorbreken, dat dadelijk door inland- sche harissans cn de schutterij om dekazerne getrokken was. Na een hevig gevecht is men de opstandelingen meester ge worden; negen hunner waren gedood, veertien gewond, en twee en veertig werden in arrest genomen. Ten gevolge van de afkondiging der krijgswet is onverwijld een krijgsraad belegd, en reeds op den 20 zijn vijf en dertig muitelingen opgehangen. Die strafoefening is vreeselijk, maar zij was naar ieders overtuiging, tevens noodzakelijk. Uit onderschepte correspondentien zoude blijken, dat ge lijktijdig met den opstand te Samarang een andere te Amba- rawa en een derde te Djocjocartahad moeten uitbreken. Nog loopt het gerucht dat ook'te Soerabaya een dergelijk complot ontdekt zoude zijn. De lieeven II. de Bruin, hoofdingenieur van denwaterstaat in Nedei-landseh-Indie, T. J. Stieltjes, adviseur voor techni sche zaken bij het ministerie van koloniën, en J. Dixon, hoofdingenieur voor industrie en spoorwegen op Java. zullen nog in den loop dezer maand naar Nedcrlaudseh-Indie ver trekken. De Amstcrdamsche courant, dit berigt mededeelende, voegt er hij dat die heeren den 25 oet. aanstaande aan boord van de Nieuw-holland, gezagvoerder L. Tuk, zullen vertrek ken, vergezeld van de heeren N. H. Ilenkat en J, G. van Gendt jr. ingenieurs 2e klasse; jhr. C. van Panliuys en C. J. van Doorn, aspirant-ingenieurs, en Elias, photograaf. De Staats- courant bevat het herziene programma der ver- eiscliten, om aan 's rijks veeartsenijschool als kweekeiing of tot de bijwoning der lessen in die instelling te worden toege laten, alsmede van hetonderwijs aldaar te geven en van de af te leggen examina. Omtrent de verkiezing van een lid der tweede kamer te Tiel, schrijft men aan de Utrcchtsche courant dat de strijd vooral schijnt gevoerd te zullen worden tussclien de heeren van Lith de Jeude en van Hoy tenia. De heeren van Lenuep en Douwes Dekker schijnen op minder stemmen te kunnen rekenen. Te Rotterdam heeft een treurig ongeval plaats gehad de lste luitenant plaatselijke adjudant aldaar, de heer T. J. Jager, verliet jongstl. vrijdag avond, ten zeven ure, zijne woning, en kwam niet terug den volgenden morgen werd hij gevon den aan de Kruiskade in eene zittende houding, nabij het wa ter. Men veronderstelt, dat hij door de duisternis misleid, in het water is geraakt, zich nog buiten de sloot heeft weten te redden, en de krachten hem toen zijn ontzonken, want bij de ontdekking, gaf hij nog eenige teekenen van leven, welke kort daarna door den dood werden opgevolgd. Inde New-Yorker Ilandels-Zeitung van 29 september 11. leest men: „Een nieuwe toestel tot reiniging van den huid van ijzeren schepen, door den heer G. Schutte, ingenieur te Amsterdam, uitgevonden, werd kortelings bij de holhmdsche brik Henriette met goed gevolg aangewend. De toestel is zeer eenvoudig en kost slechts 40 h 50 dollars." Bij verzending van brieven naar Brazilië of andere staten van Zuid-Amerika over Frankrijk, is frankering niet meer verpligtend, en moet zij. verlangd wordende, op de adressen zijn aangeduid. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat het in den nacht van 11 op 12 dezer aldaar heeft gesneeuwd en dat des ochtends de daken en boomen nog met sneeuw waren overdekt. Uit onderscheidene andere plaatsen wordt mede vermeld dat reeds een vrij belangrijke hoeveelheid sneeuw is gevallen, als te Chambéry, waar zoo wel de sneeuw als de nachtvorst groote schade aan den druivenoogst schijnt te hebben toege- bragt, te Orleans, te Lyon enz. BejïOciulKgcn en besluiten. leger. Benoemd bij het wapen der kavallerie, bij het lste regement dragonders, tot ridmeester van de 3e klasse (naar ouderdom van rang) den len luitenant K. van der Lely, van het 3e regement dragonders; bij het 2de regement dragon ders, tot len luitenant (naar ouderdom van vang) den 2en lui tenant K. J. D. Wijnhoff, van het korps; bij het personeel der geneeskundige dienst van de landmagt. tot apotheker van de 3eklasse A. C. P. Vogelsang. Kerk- en sehoolnieuws. De heer H. de Veer, predikant bij de nederduitsche her vormde gemeente te Delft, heeft voor het beroep naar Leyden bedankt. Door de volgende provinciale kerkbesturen zijn als kandidaten toegelaten en alzoo tot de predikdienst in de her vormde kerk bevoegd verklaard: Gelderland, de heer J. E. Dibbits; Noordholland, de heeren W. Bax en E. C. Jungius-, Zeeland, de heeren V. R. Sikkens; W. II. Stoffels, J. H. Kunst, A. S. Carpentier Ailing en C. Maas. Therm ome ters tand. lóoct. 's av. llu. 54 gr. 16 'smorg. 7 u. 56,, 'smidd. 1 u. 61 gr. 'sav.ll n. 4Sgv. 17 's morg. 7 u. 50 'smidd. 1 u. 56 gr. Staten generaal. tweede kam ek. In de maandag gehoiulene zitting werden eerst de conclu sien van de nadere verslagen der commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven der heeren Dirks en Wijbénga na korte discussie aangenomen. Bj gevolg zal eerstgenoemde niet en de tweede wel als lid worden toegelaten. Daarna heeft de kamer overwogen de conclusie van het verslag der commissie tot onderzoek der stukken en mededee- lingen betreffende de regeling voor de gouvernements-suiker- cultuur op Java, en de onderneming Pangka in het bijzonder. Aangaande die conclusie had, zoo als in no. 119 dezer courant van 4 october jl. is medegedeeld, inde commissie verdeeld heid van gevoelen bestaan, wat omtrent deze zaak aan de kamer voor te stellen. De minderheid, bestaande uit de thans afgetreden leden, de heeren Poolman en de Kempenaer,meende dat de commissie niet te oordeelen had over de vraag of de zaak der cultuur- contracten op Java al of niet. bij de wet moet geregeld worden, en verder wilde zij van den minister nadere inlichtingen vragen, welke redenen den minister genoopt hebben, zoo voordeelige voorwaarden in de dading op te nemen. De meerderheid, welke uit de heeren Duymaer van Twist, van Nispen van Sevenaer en van Hoëvell bestaat, stelde de volgende besluiten voor. 1. de kamer, na kennis genomen te hebben van de alge- meene grondslagen naar welke de gouvernements-suikercul- tuur, alsmede de fabriecatie van suiker op Java wordt in stand gehouden, handhaaft haar besluit van 11 mei jl., waar bij zij heeft verklaard van oordeel te zijn, dat er behoefte be staat om de regels voor de uitgifte van cultuurcontracten in Nederlandsch Indie te stellen door de wet. 2. de kamer verklaart, dat in de bij missive van 20 julij jl. door den minister van koloniën overgelegde stukken geene gronden gevonden worden, die de overeenkomst van 14 mei 1860 konden aanraden, en dat mitsdien de belangen van den staat door het sluiten daarvan zijn uit het oog verloren. De minister vau koloniën heeft hierbij het eerst het woord gevoerd en eene uitgebreide rede, op schrift gebragt, voorge dragen. llij behandelde de beide voorstellen van de meer derheid der commissie, en herinnerde wat vroeger-omtrent de indiening der hier bedoelde stukken was voorgevallen» Hij deed uitkomen, dat geen der denkbeelden van de minderheid der commissie in de voorstellen der meerderheid was opgeitp- raen. Voor het oogenblik achtteliij zich verpligt eenige-in lichtingen omtrent deze aangelegenheid in het midden te bren-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1