frankrijk. Parijs 12 October. Le constitutionnel laakt in een hoofdar tikel het binnendringen der savdinische troepen in het napel- sche grondgebied. Het beginsel van de onafhankelijkheid der regelmatig gevestigde monarchien, zegt dat blad. verbiedt geenszins eene door binnenlandsche revolutie plaats grijpende verandering van dynastie, en de staatkunde van non-inter ventie is de bekrachtiging van het regt eener natie om van dynastie te veranderen. De Napolitanen en Sicilianen hebben het regt om in hun land revolutie te makendoch geen vreem de staat, even min Sardinië als Oostenrijk, is bevoegd om zich in hunne binnenlandsche aangelegenheden te mengen ofhun door gewapende tusschenkomst iets toe te voeren wat voor het stand houden der revolutie onmisbaar is. Tusschen den inval van Garibaldi en dien van Sardinië in Napels is groot onderscheidde eerste kwam om eene binnenlandsche revo lutie gaande temaken en te leiden. De inval van Sardinië is eene regtstreéksche inmenging van eenen regelmatig gcres- tigden staat in de zaken van eenen anderen onafhankelijken staat; en die inval heeft zonder voorafgaande oovlogsverkla- ring plaats, terwijl de vertegenwoordiger van den koning van Napels nog te Turyn is. De heer di Cavour heeft gezegd dat dc intogt der Sardiniers in Napels hoofdzakelijk ten doel heeft Garibaldis invloed te breken; doch het tegendeel is klaarblijkelijk het geval, daar Sardinië Garibaldi gaat ondersteunen. Het gedrag van Sar dinië is betreurenswaardig, cn liet is aan Europa verantwoor ding daarvoor schuldig. Europa heeft een vierschaar geves tigd; en deze zal natuurlijk over eene storing van dien aard te oordeelen hebben. Het is Europa's taak de gepleegde regt- scliennis te herstellen, en den eerbied voor de alle staten bindende wetten in te prenten aan die gouvernementen, welke daarvan afwijken, want die wetten zijn op de regtvaardigheid, de beschavingen de belangen der volken gegrond. De gisteren ontvangenberigten omtrent de redevoering, door den heer di Cavour eergisteren in het sardinisclie parle ment omtrent de inlijving gehouden, hebben hier een zeer die- pén indruk gemaakt. Vooral betreft dit hetgeen door den minister nopens den afstand van grondgebied cn omtrent Rome is gezegd. Het voornemen omtrent Rome, daarin uit gedrukt, wordt hier overigens als dc voorwaarde beschouwd, waardoor dc verzoening tusschen den dictatoren koning Vic tor Emmanuel is verkregen. Men verzekert dat gisteren of heden een ministerraad zou worden gehouden, waarin de re devoering van den heer di Cavour zal worden besproken, vooral met betrekking tot de maatregelen, die men dien ten gevolge tegenover den pausselijken stoel zou behooren te nemen. Het wordt thans als zeker gemeld, dat de hier geves tigde russische gezant, de graaf von Kisseleff, even als zijne te Londen en te Turyn gevestigde ambtgenooten, is uitgenoo- digd, om zich tijdens de aankomst der souvereinen te War schau naar die hoofstad te begeven. Het gerucht, dat de czaar lietgeheele corps diplomatique, te Petersburg gevestigd, naar Warschau heeft uitgenoodigd, cn dat alleen de graaf de Mon- tebello voor de eer heeft bedankt, wordt ten stelligste tegen gesproken. lieden moeten de engelsche en fransche gevolmagtig- den eene overeenkomst teekenen, die eene nieuwe reeks van artikelen tot wijziging van het tarief der fransche douanen bevat. De geraffineerde suiker is op '10 francs de 100 kilo grammes gesteldde regten op machinerien, gereedschappen en instrumenten zijn op 9 francs per 100 kilogrammen ver laagd die op aardewerk op 20 francs vastgesteld, in vier jaren op 15 pet. verminderd, en het regt op porselein is op 10 pet. vastgesteld. Het heeft zeer de aandacht getrokken, niet dat de heer de Turgot, gezant van Frankrijk te Bern, een verlof heeft be komen, maar dat hem daartoe zes maanden zijn toegestaan. Daar dit in strijd is met alle diplomatieke gebruiken, be schouwt men deze geheele zaak als het gevolg van de weinig vriendschappelijke betrekkingen die thans tusschen Frankrijk en Zwitserland bestaan. La presse meldt dat degroote mogendheden, ter uitzon dering van Engeland, aan Sardinië hebben doen weten dat zij de blokkade van Gaëta niet zouden erkennen. Dit berigt heeft echter allezins bevestiging noodig, en het stemt bijna overeen met het berigt van een protest der drie noordelijke mogendheden, waarvan vóór eenige dagen sprake was, doch hetwelk niet wordt bevestigd. De mogelijkheid bestaat echter dat dit berigt waarheid behelst, want het zelfde is tijdens de belegering van Ancona gemeld zonder dat het tegengespro ken is. Het tegenwoordige protest zal dan ook even min Gaëta kunnen redden als liet vorige den val van Ancona heeft kunnen voorkomen. La patrie en La pays logenstraften beide een over En geland door het agentschap Reuter ontvangen berigt, volgens hetwelk de paus de onderstand zou geweigerd hebben, die hem door Frankrijk en Sardinië moet zijn aangeboden. De berig ten dier bladen zijn echter in eenigzins ongewonen vorm. Zij beweren namelijk dat deze merle;]eeling niet kan waar zijn, eensdeels omdat Frankrijk daardoor de kortelings in de pau selijke staten voorgevallene veranderingen zou erkennen, en anderdeels omdat, Frankrijk over de jongste gebeurtenissen in Midden Italië geenszins met Sardinië zoo eenstemmig denkt. Parijs 14 october. De Moniteur deelt heden morgen offici- eele berigten mede van liet expeditiekorps in Syrië. Daaruit blijkt dat generaal de Beaufort d'Houtpaul op den 30 septem ber voortgerukt was tot Djibdjemin, na Deïr-el-Kamar bezet en aldaar de christenen weder onderkomen verschaft te heb ben, in woningen welke hij door de soldaten lieeft laten opslaan. Op den zelfden dag was Fuad paclia te Gaaroua aan gekomen. cn den 2 oetober zon hij zich bij den fransclien veldheer komen voegen. Kalle. In de zitting der sardinisclie kamer van afgevaardigden van 10 dezer heeft de heer di Cavour liet woord tot aanbeveling van de voordragt der aanhechting van Zuid-enMidden-Italie en in het algemeen tot verdediging van de staatkunde des gouvernements gevoerd. Hij riep de beslissing des parle- ments in liet geschil tusschen liet ministerie en Garibaldi in, hetgeen zijns inziens een uitstekend groot blijk van achting voor den dictator was. Het ministerie had wegens dat geschil zijn ontslag aangeboden, zeide hij, maar de koning bad ge weigerd het aan te nemen, dewijl daardoor liet gezag des gouvernements binnen en buiten 's lands te veel zou worden verzwakt. Alzoo bleef er niet anders over, clan de uitspraak (les parlenients in te roepen, niet over Garibaldi, die niet aan deze regtspraak onderworpen was, maar over de minis ters, die het in zijne magthad. Indien de kamer het minis terie ondersteunde en de door de commissie voorgestelde dankbetuiging aan Garibaldi, waarmede het kabinet zich ge heel vereenigrle, aannam, zou de spreker zich met die dank betuiging naar Garibaldi begeven, hem de band aanbieden en hem in den naam van het parlement en van Italië tot een- dragt uitnoodigen. De heer di Cavour wedersprak op nieuw en niet nadruk het gerucht dat er weder italiaansch grondgebied aan Frank rijk zou worden afgestaan. Wanneer de aanhechting van Zuid- en Midden-Italie zou hebben plaats gegrepen, zou zulk een verlies van grondgebied zijns oordeels eene onmogelijk heid zijn, daar niemaud van eenen staat van 24 millioen bur gers zou durven vorderen grondgebied af te staan. Wat Rome en Venetie betreft, verlangen wij. zeide de heer di Cavour, dat rle eeuwige stad de hoofdstad van Italië worde; om te kunnen antwoorden op de vraag, door welke middelen wij daartoe zullen geraken, zou men in staat moeten zijn te zeggen, in welke gesteldheid wij over zes maanden zullen ver- keeren. De revolutie zal te Rome plaats grijpen door de overtuiging, dat de volksvrijheid bevorderlijk voor de zaak der godsdienst is. En, wat Yenetie betreft, Europa wil niet, dat wij Oostenrijk den oorlog aandoenwij behooren de meening en de beduchtheden der natiën niet in den wind te slaan, maar wij moeten die meening doen veranderen. Europa acht ons buiten staat om zonder bijstand Venetie te bevrijden. Maar wanneer Europa ons eendragtig en vereenigd ziet, zal het daaromtrent van gevoelen veranderen. Het is onwaar dat de Venetiancn hun juk vredig dragen. Oostenrijk heeft hen te vergeefs gevleid en geliefkoosd. De publieke opinie zal niet alleen in Frankrijk en Engeland veranderen, maar ook in Duitschland hetwelk liberaal wordt en op onze zijde zal zijn. Daarop is de kamer tot stemming overgegaan, en heeft zij de dankbetuiging aan Garibaldi eenparig, het wetsontwerp met 290 tegen G stemmen aangenomen. De Opinione berigt dat de sardinisclie troepen den 7 dezer in de Abruzzen getrokken en op hetnapelsche grond gebied door de bevolking met geestdrift ontvangen zijn. De ministeriele dagbladen van Parijs berigten in hun nommer van vrijdag, dat koning Victor Emmanuel van Spoleto naar het napelsche grondgebied vertrokken en reeds te Aseoli, na bij de grenzen, aangekomen was. Een van die bladen, La patrie, zegt verder: „Wegens den slechten staat der wegen dacht men, dat de sardinisclie troepen eerst den 18 of 20 octo ber voor Capua zouden komen. Intusschen zal Garibaldi geene nieuwe operatien ondernemen, uiaav zich tot het verde digen zijner positien bepalen." Volgens een nader berigt. zou de koning den 17 dezer zijn intogt te Napels doen. Het volgende geeft aanleiding tot bevreemding. Het fran sche eskader, onder bevel van den vice-admiraal de Tinan, thans te Napels liggende, liad namelijk order gekregen om naar Toulon terug te keeren. maar ontving sedert weder tegen bevel. Toen alleen de eerste order met zekerheid bekend was, maakte men daaru it op dat de fransche regering zich geheel terzijde wenschte te houden, gedurende den tijd dat Victor Emmanuel ziek moester wilde maken van den troon van Napels. Immers, dat i waren er op het station te Napels slechts twee fregatten overg ebleven, en deze hadden zich vrijelijk in dien tusschentijd op "kruistogt kunnen begeven. Thans vraagt men zich echter af of het fransche eskader de gebruikelijke koninklijke eerbewijzen zal doen tegenover Victor Emmanu el als hij zijn pïegtigen intogt in de hoofdstad doet. De dagbladen van Turyn van 11 dezer kondigen aani dat weder 5000 man sardiniseke troepen met vier batterijen, gegroefde kanonnen te Napels zijn ontscheept. De 2»'odiotator van Napels, de heer Phlla-vitfino, heeft gelijk gemeld is, bij een schrijven van 3 dezer Mazzini vrien delijk uitgenoodigd liet land te verlaten, op grond (lat de hem te regt of ten onregte toegeschreven bedoelingen eeae oorzaak van verdeeldheid onder de Italianen waren, lïij eers schrijven van G dezer heeft Mazzini geweigerd aan die uitnoodiging te voldoen, opgrond dat hij daardoor de tegen, hem bestaande verdenking zou schijnen te billijken, voor om-egt. zou bukken en eigenlijk aan eenen wensek van het turynsehe kabinet, het welk hij voor Italies eenheid gevaarlijk acht,, zou voldoen. Tevens herhaalde hij de verklaring dat hij zich met het monarchale beginsel als middel tot verwezenlijking van Ita lies eenheid vereenigde, en de republikcinsehe vlag niet we der zou opvatten zonder zulks vooraf openlijk te verkondi gen- olgens berigt uit Napels van den 11 dezer was door liet officiële dagblad aldaar het formulier bekend gemaakt van de vraag, welke den 21 aan de volksstemming zou wor den onderworpen. Het luidt aldus „verlangt gij een eenig ondeelbaar Italië onder Victor Emmanuel als constitulioueel koning? In den nacht van den 8 op den 9 had voor Capua een hevig geschutvuur plaats gehad, hetwelk vervolgens gedu rende 24 uren gestaakt was om tijd te geven voor het begraven der gesneuvelden. Daarna was het vuur hervat en gedurende den volgenden dag van beide zijden met levendigheid voort gezet. Spanje. De ministerieele dagbladen trekken hevig te velde tegen de staatkunde van Sardinië en het streven naar eenheid en vrijheid in Italië. Men verzekert dat de regering van hare zijde bij eene diplomatieke nota heeft geprotesteerd ten gun ste der koninklijke regten van de dynastie van den napel- schen koning Frans II, en men voegt erbij dat van haar even eens het officieele voorstel is uitgegaan, om een congres bijeen te roepen van de roomsch katholieke mogendheden, ten einde aan den paus zijne wereldsche magt terug te schenken. ^rctijöingcn. Het kofschip dc Zwaan, gez. W. lliedijk, is den 31 augustus behouden te Santa Martha aangekomen, na 44dagen reis: alles was wel aanboord. Sedert 11 dezer zijn ter reede van Vlissingen gepas seerd, bestemd voor Antwerpen Titia Margaretha, gez. B. J. Schaap, Treuegez. E. Bugisch. Concordia, gez. Friedrichs, deze 3 van MemelTriion, gez. Westberg, WisbyWilliam, gez. C. Muller, Concordia, gez. Klaassen, deze beiden van Riga; Windshramlgez. Zielke, StettinAmistad. gez. Arta- moniz. Nucvo Carmencita, gez. J. J. de Harmacchea, deze beiden van Havanna; Malhilde, gez. Stevenson, Callao. Voor Gent bestemd: Ida Cornelia, gez. Schenk, Windau. Als bijlegger ter reede van Vlissingen gearriveerd de engel sche brik Mart/ Clark, gez. R. Story, van Schields, bestemd voor Rotterdam, met eene lading kolende engelsche brik Cambridge, gez. Blaeir van Shields, bestemd voor Schiedam met steenkolen. De engelsche schooner Speculation, van Engeland met porceleinaarde naar Antwerpen bestemd, is wegens verstopte pompen en in zinkenden staat met verlies van zeilen, te Vlis singen binnen gekomen. Na bekomen orders voor Antwerpen opgezeild Ilcle- ne, gez. Ailam, Lubeck. Voor Neuzen op order: Diana, gez. Marquering. Riga. SMaling van coupons. De coupons der obligatien 4$ pet. Groote maatschappij der russische spoorwegen, gestempeld van wege Hope co., ver vallende 13 october 18G0 (1 oct. oude stijl), worden betaald met f21.24. Êjcinïielsbmgten. Mcchrapprijzen. Rotterdam 15 october. Van meekrap werd heden redelijk geveild, doch de prijzen hieven bijna onveranderd. Racine gold f23 tot f 23$ puike

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3