(lijk. en de ingenieur van Diesen met die van Utrecht naar Boxtel. Aan den heer Fijnje is opgedragen de regeling der werkzaamheden van de zuiderlijnen, met welker uitvoering heiast zijnde ingenieur Kool niet de lijn Maastricht-Venlo; de ingenieur Simon met de lijn Breda-Venlo. De benoeming van het verdere personeel van ingenieurs ziet men spoedig te gemoet. Op den 9 dezer deed zich aan de arrondissements regtbank te Amsterdam (kamer van strafzaken), voorzitter rar. A. Bac ker, een zeer.vreemd incident voor. De heer K., pliil. theor. mag. litt. hutn. et, jur. utr. doctor, vroeger advokaat aldaar, stond namelijk te regt wegens mishandeling van zijnen huis haas. Toen deswege door den substituut-officier van justitie, mr. J. C. Bijleveld, eenc geringe boete was gerekwireerd en de beklaagde zijne verdediging ging voeren, liet deze laatste zicli in het vuur zijner réde zoo ver wegslepen, dat net openbaar ministerie begreep, dat zulks beleediging in woorden tegen magistraatspersonen, in de waarneming van hunne bedie ning en zulks ter openbare teregtzitting, daarstelde. Door den beklaagde namelijk werd gezegd, dat hij spoedig het land zou verlaten en dus den officier van justitie niet langer in staat zou stellen dergelijke zotte, absurde en onregtvaavdige aktien in te stellen en dat hij den president geen dank toebragt voor de onpartijdige leiding der zaak. Op rekwisitoir van den offi cier van justitie, werden vijf ter teregtzitting tegenwoordige advokaten als getuigen gehoord,en de beklaagde werd daarop conform liet rekwisitoir van het openbaar ministerie veroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van eén jaar. Een der brusselsche bladen heeft dezer dagen een merk waardig feit medegedeeld. In de parijsche Gazette destribu- naux van 2S september 1831 vindt men namelijk het verhaal van een proces, dat der gravin de M., moeder van een der aanzienlijkste vorstinnen van Europa, door de broeders van haren echtgenoot werd aangedaan. Uit dit proces blijkt dat bij het overlijden van den graaf de M. in 1823, hij geen kin deren naliet, en dat de twee. geruimen tijd na het overlijden van den graaf geboren dochters van de gravin, geen regt had den den naam van den graaf te voeren. Eene dier dochters, zegt het blad in kwestie, was de hertogin d'A. De andere heeft een rijk huwelijk aangegaan en woont gewoonlijk te Saint Cloud. Beiioeitiingen en bcsbtifen. ridderorden. Vergund aan mr. L. N~. graaf van lland- wijck, grootmeester van 'skonings huis, het dragen der ver sierselen van kommaiideuv, en aan F. W. J. baron van Aylva van Pallandt, kamerheer-ceremoniemeester, die van ridder 3e klasse der Adolfsorde van Nassau. Aan den hoogleeraar M. de Vries te Leyden van die van ridder der Leopoldsorde van Belgie. LEGEii. Op verzoek eervol ontslag uit de dienst met pensi oen verleend aan den kapitein der infanterie van het leger in Oostlndie. F. W. L. Lambrecht. Benoemd tot kapitein bij het korps ingenieurs, mineurs en sapenrs, de le luitenant J. F. va*. Hanswyk. marechaussee. Benoemd tot majoor de kapitein W. van Citters. marine. Op verzoek eervol ontslagen de luitenants ter zee "le klasse P. vanBleiswijk Ris en W. O. A. van Bennekom, beide dienende in Oostlndie. Marine en leger. Uit Amsterdam schrijft men ons: Met de nieuw opgerigte mast- en ketelbok, zijn <le ketels in Zr. Ms.stoomschip Amsterdam geplaatst, de herstelde ma chine is grootendeels weder gesteld en het vaartuig wordt alhier verder gereed gemaakt tot in dienst stelling. Het schooner-stoomscliip der 2e kl. Djambi zal in het laatst dezer maand worden te water gelaten, terwijl de voorloopige werkzaamheden aan het gebouw voor de stoomhoutzagerij met kracht worden voortgezet. Den 16 dezer worden op Zr. Ms. wachtschip Ajax te Am sterdam geplaatst de adelborsten le klasse F. H. baron van Verschuer, P. C. Pabst, W. J. van Hoogenhuijze, F. Zegers Veeckens en H. van Broekhuijzen. De e'tat-major van Zr. Ms. schroefstoomschip Montra- do. laatstelijk van St. Helena komende, bestaat uit: kapitein luitenant ter zee jhr. J. H. van Capellen, adjudant van Z. M. den koning in gewone dienst, kommandant; luitenant ter zee le klasse P.J. Buijskes, le.officier; luitenants ter zee 2e klasse J. Spanjaard. W. Steffens en P. E. Tevelberg; officier van ge zondheid 2e klasse; H. Evertse en officier van administratie 3e klasse, J. II. C. ten Hove. De Montrado had Batavia den 5 julij verlaten. De minister van oorlog heeft bepaald, dat voortaan, na dat de eerste proef aan de verwachting heeft beantwoord, bij elke kompagnie uit de miliciens van elke ligting twee korpo raals zullen worden aangesteld, waarbij minder op theoreti sche kennis, dan wel op ijver en praktische geschiktheid zal worden gelet. Dit wordt in het belang geacht, zoo wel voor de kaders van het leger als van de schutterijen. -Naar men verneemt zal in de maand mei aanstaande bij het leger eene groote garnizoensverandering plaats hebben en de troepen alsdan in vaste garnizoenen gevestigd worden. Burgerlijke §fan»I. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 14 dezerS. Willeboord - se, jm. 24 j. met K. de Troije,jd. 24 j. P. M. Dijkwel, jm. 29 j. met E. H. Meeuwsen. jd. 2 l j. F. Baak. jm. 20 j. met M. J. Geervliet, jd. 20 j. Vlissingenvan G tot 13 october. Gehuwd: J. P. B. van Dongen, jm. 37j. met J. Melse, wed. van E. Valkhoff, 32 j. J. A.Staedler, jm. 39 j. met P. P uyen broekj d24 j Bevallen: A. J. Tunis geb. de la Houssaye, z. M. L. Ewaardt geb. van derPoel, d. L. Kleijn geb. de Molder, d. Overleden: M. Dorlijn, vrouw vhn P. Bostelaar, 62j. D. J. Schuhman, vrouw van E. A. Chaffard. 2S j. Goes, van G tot 13 october. Overleden. G. Bonze, z. 3 w. S. Ransbacli, jm. 30 j. II. E. van Kalmthout. z. 43 d. F. E. Suzijn, d. 5 m. Zierikzee, van G tot 13 october. Bevallen: A. Goudswaard geb. Tuurlure, z. F. F. de Graaf, geb. Wisse, d. E. van Zaaien geb. van der Jagt. d. J. de Waardt geb. van Burgh, z. M. Bos geb. Leeuwe, z. J. Fonse geb. van der Bijl, d. P. Tromper geb. Metselaar, d. M. Iianse geb. Hoogeboom, d. S. Hoeder geb. van de Vaate, d. A. Schroeijersgeb. Kanie. d. OverledenM. Dorst, wed. van J. Wil, 50 j. P. J. Schut ters, d. 19 d. C. J. de Ligny,jd. 79 j. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. October 1SG0. "Wind. s iis 4- 4* Laagste e tij I o" I ib S J oï .fl temperat. Aanmer oO j |o en verschil kingen. Q to 2 S=J is g. met de M i ÊH -= hoogste. 7 z.w. 5 76S.9 i 13.8 0.94 11.09, 0.0 12.5 4.5 dik betrokk. 8 Zw. t.w. 11 766.3 J 2.4 071 7.69| 0.0120 4.0 bewolkt. 9 W.t.Z. 12 7ö9.5i 10.4 0.63 6.06 0.5 8.0 5.9 buij. bewolkt. 10 W. t.W. 7 766.1 j 10.1 0.66 6.24 1.5 8.5 2.7 buij. betrokk. 11 West. 8 749.111.6 0.80 8.29 2.0 9.5 2.5 dik betrokk. 12 "W.t.Z. 12 756.7; 8 0 0.72 5.99] 6.0 5.4 11.2 dik bewolkt. 13 z.t.o. 24 754.0:' 7.6 0.91 7.41 j 4.5 5.4 5.1 dik buijig. Thernioineferstand. 12 oct. 's av. 11 u. 42 gr. 13 's jnorg. 7 u. 42'smidd. 1 u. 50 gr. 'sav. 11 u. 50 gr 14 's morg. 7 u. 50 'smidd. 1 u. 54 'sav.llu. 50 15 's morg. 7 u. 48 'smidd. 1 u. 53 gr. Staten generaal. Den S dezer is het tamelijk uitgebreid eindverslag nopens de voordragt op de nieuwe regterlijke inrigting, door de rap porteurs der afdeelingen van de tweede kamer, de heeren Strens, van ïïeukelom, Olivier, Dullert en Meeussen vast gesteld. Daarbij wordt aangemerkt dat het ontwerp volkomen gelijk luidend is bevonden met het vroeger ingediende gewijzigde ontwerp, gelijktijdig met het antwoord der regering op het voorloopig verslag, cn waarop het eindverslag is gevolgd, met de bloote verwijzing naar de openbare beraadslaging. Volgens de rapporteurs zoude het tegenwoordig onderzoek, uit den aard der zaak niet anders kunnen behelzen dan eene herhaling van reeds te voren te kennen gegeven meeningen, met bestrijding van de hier en daar door de regering in haar antwoord ontwikkelde gronden. Zoo wel uit het aantal van 33 leden, die bij bet onderzoek tegenwoordig zijn geweest, als O)) de vooropgestelde beschouwingen dat de voordragt rijp moest worden geacht voor de openbare beraadslaging, heeft men gemeend te kunnen aannemen dat thans in deze niet zoo zeer is beoogd eene grondige beoordeeling der zaak, als wel het voldoen aan het voorschrift van art. 106 der grondwet. De commissie van rapporteurs heeft zich danookgeregtigd geacht om de slotsom van dit onderzoek in een eindverslag, met de vereischte beknoptheid en verwijzing naar de vroegere ontwikkeling van gronden, op te nemen. Zij wenscht echter, tot reg-te waardering van den stand der zaak, te waarschuwen tegen de gevolgtrekking, dat het stilzwi jgend voorbijgaan van vroeger besproken punten, of van menige door de regering geleverde bestrijding, dezerzijds het berusten in het voorge stelde, of opofferingen van eigene meening zonde medebren gen. Het is haar in tegendeel op nieuw gebleken dat de voor dragt, in hoofdpunten en ouderdeelen, bij velen op gewigtige bedenkingen stuit, die niet dan door omwerking van het ont werp zouden zijn op te lossen. De commissie heeft te minder bezwaar gevonden in het on- middelijk uitbrengen van een eindverslag, omdat, indien de regering eene nadere schrifte"::ke beantwoording of nadere wijzigingen mogt verlangen in te dienen, de vorm van het verslag in geenen deele aan het voldoen aan dit verlangen in den weg staat, en de regering de bevoegdheid heeft om na dere schriftelijke raededeelingen. met betrekking tot dein dien stand verkeerende onderwerpen in te zenden, al moge dit in den regel minder noodig of gebruikelijk zijn. $uitcnlanïi5cl)c tijhingen. Engeland. Londen 11 october. Naar men verneemt zal een gedeelte der kanaalvloot afgezonden worden om den prins van Wales, op zijn terugreis uit de Vereenigde Staten te gemoet te steve nen en naar het vasteland te begeleiden. Z. K. II. zal niet. zoo als vroeger het plan was, ook het eiland Bermuda bezoe ken, maar regtstreeks van Nieuw-York naar Engeland terug keeren. Zijn vertrek is voorshands op den 1 november be paald. De te Parijs gevestigde bijzondere berigtgever van The times meldt aan dit blad, dat in geloofwaardige brieven van het eiland Sardinië gesproken wordt van onderhandsche po gingen om de bevolking op te wekken tot eene beweging, ten gunste van eene vereeniging van dat eiland met Frankrijk, op de zelfde wijze als dit voor eenigen tijd in Savoye en Nizza heeft plaats gehad. In onze geschutgieterij te Woolwich, heevscht onver moeide werkzaamheid in het gieten van SO en 100 ponders Armstrongkanonnen, bestemd voor de zeedienst. Ook te Chatham en te Portsmouth neemt men krachtige maatregelen tot het bouwen van schepen, het onderzoeken der dokken als anderzins. MeatscMand. Weenen 10 october. Men verwacht niet anders of de rege ring zal zich geenszins houden, noch aan de voordragt der meerderheid van den breed en rijksraad, noch aan die der minderheid. Zij zal een middenweg kiezen en daarbij in elk geval de medegedeelde bedenkingen in ernstige overweging nemen, ten einde zoo veel mogelijk aan deze te gemoet te kunnen komen. Zij zal in de eerste plaats daarbij den inhoud in achtnemen van het patent, bij hetwelk de bijeenkomst van den breeden rijksraad is verordend, welke bijeenkomst niet arulers dan als een voorloopigen maatregel kan worden be schouwd, die thans heeft uitgewerkt en door blijvende veror deningen zal moeten worden vervangen. Deze verordeningen zullen, naar luid van het bedoelde patent, de zamenstelling en de bevoegdheid van de landsvergaderingen in de verschil lende kroonlanden betreften, van welke de afgevaardigden zullen behooren te worden gekozen, die in vervolg van tijd als leden van den breeden rijksraad moeten optreden. Ver scheidene zijn reeds in gereedheid, en de overige zullen spoe dig volgen. De Oesterreichische Zeitung bevat een uitvoerig artikel betreffende de benoeming van de nieuwe leden van het heerenhuis. Daarin wordt o. a. gezegd, „dat de prins-regent even rond en openlijk voortgaat op den vrijzinnigen weg, als hij dien aanvankelijk heeft betreden. De meerderheid in het huis des heeren, welke de afgeloopen zitting van den landdag tot eene onvruchtbare zitting heeft gemaakt, en in lijnregten strijd met de staatkundige rigting, door (le natie gevolgd, heeft gestemd, is nu, zoo niet gebroken, althans is het zeker dat haar eene krachtige partij is tegenovergesteld, welke haren tegenstand waarschijnlijk zal overwinnen. Daarenboven heeft de prius-regent tevens door de nieuwe benoemingen het be wijs geleverd, dat volgens zijn gevoelen de kracht en steun deslandsniet moet gezocht worden bij die klasse, welke zich bloot mag verheugen in het bezit vaneen adellijken titel, maar bij hen, die door de ontwikkeling hunner intellectuele vermogens getoond hebben ware verdienste te bezitten. Wij wenschen den nabr.rigen staat geluk met een dergelijk begin, hetwelk geene andere dan zegenrijke vruchten kan dragen." Deze woorden zijn .des te opmerkelijker, dewijl de Oester reichische Zeitung een half officieel blad is. Belgie. Brussel 11 october. Jongstleden zondag gedurende de ves per is er brand gesticht in de abdij van Forges-les-Chimay. De Trappisten waren in (le kerk vergaderd en konden zich tc naauwernood redden. De dader is een der broeders van de orde, de monnik Hugot. De Trappisten hebben hem zeiven aan de gendarmerie overgeleverd. Hij heeft reeds bekend, dat hij de misdaad heeft bedreven, om zich te wreken op den directeur, die hem des ochtends in tegenwoordigheid van al de monniken streng had berispt. De kerk is geheel vernield. De klokken van den toren zijn gesmolten. De schade aan het gebouw wordt op 100,000 fr. geschathet mobilair is daaron der niet begrepen. Het voornaamste kunstwerk der kerk was een keurig gesneden houten altaar, waarvan niets is overge bleven.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2