Bijvoegsel van tie Middelburgsche courant. Zaturdag 15 October I860. €»cmeen4ci*aa«l van Middelburg. Zitting van 10 October. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren Rekker, van Uije, van Diggelen en Lantsheev, terwijl de heer Damme later komt. De notulen der vorige zitting worden na gedane voorlezing goedgekeurd, en daarop voor kennisgeving aangenomen, de mededeeling des voorzitters dat de heeren van Diggelen en van Uije door ambtsbezigheden, Rekker door afwezigheid en Lantsheer door huiselijke omstandigheden verhinderd zijn, deze zitting bij te wonen. Wordt gelezen een adres van J. Schansman, uitgever van hetSluisclv weekblad, houdende aanbod om bij de gestaakte uitgave van de Provinciale zeeuwsche en middelburgsche stads courant, voortaan gratis op te nemen alle van het ge meentebestuur uitgaande ofticieele aankondigingen enz., tot dat te dier zake eene overeenkomst zou kunnen worden ge troffen, en verder de mededeeling behelzende dat de adressant zich met gelijksoortig verzoek tot het gewestelijk bestuur heeft gewend. Dit verzoek wordt dadelijk in behandeling gebragt, en zon der discussie met algemeene stemmen besloten van dit aanbod geen gebruik te maken. Voor kennisgeving worden aangenomen twee missiven van gedeputeerde staten dezer provincie, houdende goedkeuring van het jongste raadsbesluit tot af- en overschrijving van een post op de gemeentebegrooting voor het loopende dienstjaar, enten geleide van een koninklijk besluit van 22 september jl. waarbij is goedgekeurd de vastgestelde gewijzigde verorde ning op de heffing eener belasting op boter en kaas. Geschiedt voorlezing van eene missive van het zelfde colle- gie, waarbij, naar aanleiding der deswege uitgedrukte ziens wijze door den minister van binnenlandsche zaken, de raad wordt uitgenoodigd om uit art. 16 der verordening opliet marktwezen, te liglen het verbod van opkooping der uitge stalde levensmiddelen vóór een daarbij bepaald tijdstip. De minister acht zoodanige bepaling iu strijd met vrijheid vau handel. Dit stuk wordt verzonden naar de commissie voor de verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd. Wordt gelezen eene missive van den boekhandelaarJ.de Jong Zijlstra, ten geleide van een pracht exemplaar van het door hem uitgegeven wordend Album vau Middelburg, ten geschenke voor den raad. De voorzitter wordt gemagtigd na mens de gemeente voor een exempaar op dat werk in te tee kenen. De heer Damme komt ter vergadering. Omtrent eene overgelegde briefwisseling, gevoerd met de gemeentebesturen van Delft, Amsterdam enTholen, betrek kelijk de regeling van het beurtveer en waaruit blijkt dat bij hen bezwaren bestaan tegen de dezerzijds voorgestelde na drukkelijke vermelding, dat de aanstelling als beurtschipper geen regt tot uitsluitende vaart geeft, wordt de beslissing aangehouden, terwijl burgemeester en wethouders inmiddels gemagtigd zijn om de bij art. 121 der gemeentewet voorge- schrevene magtiging van gedeputeerde staten aan te vragen, om te dezer zake overeenkomsten met andere besturen te treffen. Voor kennisgeving is aangenomen het overgelegde proces verbaal der gewone opname van de boeken en kas van den gemeenteontvanger, waarbij het saldo in kas bedroeg f25,802,7 Si. Voor de leden wordt ter inzage gelegd een ingekomen schrijven van commissarissen over het weduwen - en weczen- fonds van gemeente ambtenaren en bedienden. Daarbij wordt verklaard dat men eenin der tijd vau het raadslid, den heer van Diggelen ontvangen nota van bedenkingen op het be staande reglement naauwgezet heeft overwogen, en thans voordraagt om dat de noodige wijzigingen te laten ondergaan, of wel een geheel nieuw reglement te outwevpen. Eveneens wordt de beslissing aangehouden op een voorge dragen staat, aanwijzende de in het volgende jaar te rooijen boomeu, begroot tot een bedrag van f 1020. Aan de orde is de beraadslaging bij resumtie omtrent het voorstel der commissie van tinancien, betrekkelijk het ver strekken van f 1081,171 tijdelijk als renteloos voorschot door de gemeente aan de commissie van beheer der leenbank, zijn de dit bedrag de kosten, gevallen op de veranderde hvrigtmg der gebouwen (zie het verslag der zitting van 16 mei jl, in no. 60 dezer courant van 19 mei 1860). Dit voorstel wordt met algemeene stemmen goedgekeurd, zullende nader beslist worden of die betaling door de gemeen te nog kunne geschieden uit den post voor onvoorziene uitga ven op de begrooting voor het loopende jaar, dan wel uit dien voor het volgende jaar. Bij resumtie wordt mede beraadslaagd over het rapport der commissie ad hoe, betrekkelijk de regeling van de instituten voor middelbaar onderwijs en voor vrouwelijke leerlingen (zie het verslag der zitting van 25 julij jl.. gevoegd bij het nomrner dezer courant van 2S julij 1860). Met algemeene stemmen wordt achtereenvolgens besloten: beide inrigtin- gen als openbare te bestendingen, onder de benaming van school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, en onder de zelfde hoofdonderwijzers, geheel conform het voor stel. Door den heer Sifflé wordt rapport uitgebragt namens de commissie, in welker handen gesteld is het verzoek van eenige ingezetenen om bij de opheffing der departementsschool in de ze gemeente, eene andere school in te rigten als tusschensehool tot minderen prijs clan de bestaande burgerscholen. De com missie heeft dit onderwerp naauwkeurig onderzocht, en is daarbij tot de ervaring gekomen dat 225 kinderen bij de op heffing der bedoelde school, vau onderwijs zullen verstoken zijn. Dit brengt haar tot het voorstel om de burgerschool van den onderwijzer van Swersoverte brengen naar het school gebouw op de Wal, en op die school alleen toe te laten kinde ren van ouders die binnen deze gemeente zijn vrijgesteld van den hoofdelijken omslag, tegen f7,20 schoolgeld per jaar voorts om de schoolmeubelen voor de gemeente tegen taxatie a f 175 over te nemen, en het schoolgebouw met onderwijzers- woning op de Wal voorshands te huren voor een jaar, en een jaar op zigt tegen f 250 per jaar. Verder zou de hoofdonder wijzer blij ven aangesteld op eene jaarwedde van f 900. doch met 20 pet. perceptieloon van de schoolgelden voor zoo veel den tegenwoordigen titularis persoonlijk betrefttwee hulp onderwijzers ad f 300 en drie kweekelingen ad f 25. schoolbe- hoeften f 200, vuur f 60. De uitgaven zullen alzoo bedragen f 2373, in het geheel dus f I'll,37 meer dan tot hiertoe, voor welk bedrag dan ook in het onderwijs van een 200tal kinde ren meer zal zijn voorzien. De voorzitter doet opmerken dat na de hieromtrent te ne men beslissing, de geheele regeling van het lager onderwijs binnen deze gemeente zal zijn volbragt, en daarom achten burgemeester en wethouders het verkieselijk al de successie velijk te dier zake genomene besluiten in een gezamenlijk be sluit op te nemen. Tot dat einde legt hij over ontwerpen van a. eene gewijzigde verordening op de scholen, b. een besluit tot heffing van schoolgelden, en c. eene verordening op de invordering van dezewaaromtrent de beslissing mede wordt aangehouden. De openbare zitting wordt hierop gesloten. Gemeenteraad van ïierlkzee. Zitting van 8 October. Voorzitter de heerCau. Afwezig de heeren Fokker, uit- landig, Landsknecht, met kennisgeving, en van derVliet. De voorzitter opent de vergadering met te zeggen, dat het hem eene behoefte is, nu hij bij beschikking des konings, een nieuw mandaat als burgemeester heeft ontvangen, zich op nieuw in de medewerking en het vertrouwen der leden aan te bevelen. Moet hij schromen in te stemmen met de vleijende •woorden door een lid van het dagelijksch bestuur in de vorige zitting gesproken, gaarne erkent hij, dat hij door die herbe noeming zich vereerd gevoelde en zij voor hem aangenaam was. Hij gevoelde er zich door vereerd, omdat hij er in zaghet vertrouwen van het hooger bestuurzij was hem aangenaam, niet om de genoegens aan de betrekking verbonden- want mogt'zij die al opleveren, daar staan vele bezwaren tegeno ver, maar omdat hij die tot hiertoe met ijver, hij weet het, niet volkomen, maar naar zijn beste krachten heeft vervuld, niet alleen uit pligtbesef maar uit belangstelling in het wel zijn der gemeente. In de 6 jaren die hij de betrekking be kleedde. heeft hij veel ervaring opgedaan; hij weet dus het een ijdel streven zoude zijn de goedkeuring vau allen te verwer ven, maar ook dat zijn streven nutteloos zoucle zijn zonder de medewerking van allen, en die mogthij genieten: de raad toch stelde hem als leden van het dagelijksch bestuur steeds mannen ter zijde, met wie bij op de aangenaamste wijze mogt werken, terwijl hunne voorstellen steeds welwillend ontvangen werden. Hij betuigt zijneu dank voor de vele be wijzen van vertrouwen hem geschonken en hoopt dat in de toekomst hij diezelfde medewerking bij voortduring genieten zal, terwijl liij gaarne de verzekering geeft dat hij naar zijn beste weten en krachten zal voortgaan. De notulen van 21- september worden goedgekeurd. Wordt gelezen eene missive van gedeputeerde staten, hou dende bedenkingen op de regeling van het lager onderwijs alhier, namelijk dat het besluit zegt, dat de drie scholen alleen voor lager onderwijs bestemd zijn, terwijl op de school voor meervermogenden ook onderwijs in de wiskunde, dus meer uitgebreid lager onderwijs zal worden gegeven-, dat gebleken is dat twee scholen zullen gesubsidieerd wordendat gedepu teerde staten wcnschen te weten welke voorwaarden aan die subsidie zijn verbonden? tevens dat men zoude mcenen, (lat dit getal scholen niet voldoende was; dat de heer schoolopzie ner had medegedeeld, dat dit ook zijn gevoelen zoude zijn, ware het niet dat hij wist er eene nadere voordragt ter rege ling van nog twee scholen zoude gedaan worden; dat daarom gevraagd wordt „zullen er scholen voor gewoon lager, en ook meer uitgebreid lager onderwijs zijn Hierop is door burgemeester en wethouders geantwoord dat daar het besluit sprak van lager onder wijs, men liet niet noodig achtte nog een afzonderlijk besluit te nemen dat ook van meer uitgebreid onderwijs sprak; dat zij echter bij de voordragt ter regeling der instituten een nieuw besluit zullen voordragen, waarbij bepaalt wordt hoe alhier gewoon, meer uitgebreid, en verder voortgezet onderwijs zal worden gege ven dat hun inziens art. 16 der onderwijswet niet uitsluit op één school meer uitgbreid lager onderwijs te doen geven in dien maar op allen lager onderwijs wordt gegeven en het ge tal scholen voldoende is voor de behoeften, hetgeen zij mee- nen het geval te zijn; dat zij dan ook eene voordragt zullen doen ter regeling der beide instituten, waarbij zal worden voorgedragen daarop "behalve het gewoon lager-, ook meer uitgebreid en verder voortgezet onderwijs te doen geven, be halve het zingen, dat men oordeelt beter op de zangscholen of door privaat onderwijs te kunnen geleerd worden. Verder zijn medegedeeld de voorwaarden waarop de scholen van J. Rensen en jufvr. van Kluyve zijn gesubsidieerd. Gedeputeerde staten hadden gewenscht art. 8 van het re glement zóó te wijzigen dat daaruit wegvielen de woorden „ander dan gewoon schoolonderwijs." Burgemeester en wet houders maken hierin bezwaar, en hebben aan de staten op gegeven op lioedanige wijze door de onderwijzers alhier, nog buiten de scholen onderwijs wordt gegeven, hetgeen men wensebt (onder zeker voorbehoud) te kunnen bestendigen. De voorzitter zegt dat hierop nog geen antwoord is ontvangen en dat hij voorstelt deze missive aan te nemen voor kennisgeving aldus besloten. Wordt gelezen eene missive van dezelfden, geleidende nota van bedenkingen bij het ministerie van binnenlandsche za ken gerezen tegen de verordening tot heffing van schoolgel den a. dat men de bepaling om het schoolgeld vooruit te doen betalen niet goed acht, daar het zal leiden tot terughou ding der kinderenb. dat er voor de twee scholen een verschil lend schoolgeld is bepaald, maar niet blijkt, dat er verschil lend onderwijs zal worden gegeven. Burgemeester en wethouders stellen voor te kennen te ge ven, dat er geen termen gevonden zijn om op het besluit terug te komen; dat de vooruit betalingniet schadelijk kan werken, daar op de tusschensehool, die gebruikt wordt door een stand voor wie de vooruitbetaling het meest zoude drukkendat reeds sedertjaren die vooruitbetaling zonder eenigbezwaarge- schiedt en het zeer moeijelijk zoude zijn om het geld te innen wanneer de kinderen de school verlaten hadden. De heer de Jonge zegt nog, dat er geen bezwaar is om voor uitbetaling te vorderen, daar het bij andere betalingen ook wel geschiedt dat men moet betalen voor er gebruik heeft plaats gehad; heeft men vooruitbetaald, dan zalmen eerder de kinderen naar school zenden, om genot van het betaalde te hebben, dan wanneer men weet eene maand ten achteren te zijn. De heer van der Lek de Clercq ziet niet in hoe de zaak an ders teregelen is; hij zoude kunnen begrijpen dat men de vooruitbetaling vau eene maand te hoog vond, en daarom bepaald wilde hebben 8 of 14 dagen. De voorzitter doet opmerken dat die som toch zoo groot niet is, daar het geld voor een geheel jaar slechts f 4,S0 be draagt. Het voorstel wordt aangenomen. Op het 2de punt wordt conform het voorstel van burge meester en wethouders besloten te antwoorden, dat werkelijk verschil van onderwijs bestaat, daar op de eene ook wiskunde (meer uitgebreid lager onderwijs) zal worden geleerd. Wordtgelezen eene missive van burgemeester en wethouders van Kerkwerve, waarbij zij kennis geven, dat met 1 jauuarij 1S61 aldaar de school te Rengerskerlce zal worden opgeheven, en slechts een openbare school in de kom der gemeente zal zijn; dat gedeputeeerde staten te kennen hebben gegeven hierin te berusten na dat burgemeester en wethouders van Kerk werve zich met die van Zierikzee hebben verstaan om de kinderen van Rengevskevke, toegang op de scholen te Zierik zee te verleenen, welke plaats zi j des winters beter dan Kerk werve kunnen bereiken. De voorzitter zegt dat het den schijn heeft of burgemeester en wethouders van Kerkwerve zich reeds met dit bestuur in verband hebben gesteld, doch dat dit het eerste schrijven dien aangaande is; dat burgemeester en wethouders in over weging moeten geven te antwoorden dat het bezoeken der scholen van de heeren Bastmeijer en Rensen, tegen betaling van het schoolgeld, onverlet is, doch dat èn op de armen school èn op de tusschensehool wegens gebrek aan plaats-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 5