voortduring er naar blijft streven om ook ter zee de overmagt te erlangen, betten laatste tot eene worsteling en tot botsin gen zal moeten komen, welker hevigheid en langdurigheid onberekenbaar zijn. Alvorens in het engelsch weekblad All the year round te verschijnen, was de laatste vertelling van C. Dic kens, getiteld Hunted down, te New-York afzonderlijk uit gegeven, ten gevolge eener overeenkomst, waarbij de ame- rikaansche uitgevers dat voorbijgaand privilegie van zes maan den voor de som van 1000 p. st. gekocht hadden. Naardien nu de vertelling slechts 10 bladzijden van het engelsch week schrift beslaat, heeft de heer Diekens dus 100 p.st. per bladzij de ontvangen, wat voorzeker geen alledaagscli honorarium is. Prins Juan de Bourbon heeft een schrijven gerigt aan The times, in antwoord op het artikel van dit dagblad over het jongste manifest van dezen pretendent. De schrijver be gint met eens voor altijd te verklaren, dat hij niet voorne mens is een burgeroorlog in Spanje in het leven te roepen. De toestand van Spanje is echter niet wat hij zou zijxi bij een liberaal regeringsstelsel. „Ten aanzien van de vrijheid," zegt de prins, „die men in Spanje geniet, kuntgij u inlichtingen verschaften, als gij de dagbladen leest, die niet in soldij der regering staan, en als gij de 100,000 man ondervraagt, die tegen hun wil soldaat moeten zijn; omtrent het crediet van Spanje, zie slechts de noteringen van dc beurzen te Amsterdam en te Londen; omtrent zijne verdraagzaamheid, ondervraag slechts de joden en alle andere vreemdelingen, die de katho lieke godsdienst niet belijdenomtrent zijn voorspoed, meet slechts de braakliggende gronden en tel de duizende onder nemingen, die door gemis aan crediet worden verstikt. Ten aanzien van zijn koloniaal stelsel kunnen de bewoners van Cuba met zaakkennis sprekenzij worden nog bestuurd door de indische wetten uit den tijd van Philippus II; en wat de voortreffelijkheid van zijn economisch stelsel betreft, daarvan weten de contribuablen mede te spreken." De schrijver doet voorts uitkomen, dat alle staatkundige partijen zich onledig houden met den slechten toestand van Spanje, en dat allen, behalve de bewindsmannen, in hun geweten overtuigd zijn van de noodzakelijkheid eener verandering. Elk regerings stelsel, zegt de prins, zoa verkieslijk zijn boven het tegen woordige, en bijaldien de hervormingen, d;e het land eischt, niet door eene wettig geconstitueerde regering worden inge voerd, zullen zij vroeg of laat in het leven treden na een tijd perk van regeringloosheid en nadat stroomen bloeds zullen zijn vergoten. Don Juan besluit met een beroep te doen op het spaansche volk en verklaart, dat zijne eerzucht zich niet verder uitstrekt, dan om tothet algcmeene welzijn in Spanje hij te dragen, er nogthans bijvoegende, dat. zoo hij niet ge hoord wordt, eene revolutie en aide gevolgen van dien on vermijdelijk zijn. ISuitschland. Wcenen 7 October. Men neemt steeds maatregelen van voorzorg, betreffende het krijgswezen. Dagelijks wordt, on der voorzitting van Z. M. den keizer, over deze aangelegen heid beraadslaagd. Behalve de aartshertogen Albrecht en "Wilhelm, zijn de generaals von Hesz, de Creneville en andere dergelijke hooggeachte deskundigen daarbij tegenwoordig. Ook de generaal Benedek is daartoe uitgenoodigd en zal tijde lijk in Hongarye door deu generaal von Halier worden ver vangen. Bclgte. Brussel 0 oetober. De koningin van Engeland en haar ge maal worden zaturdag aanstaande hier ter stede verwacht. In het koninklijk paleis worden vertrekken in gereedheid ge maakt voor deze vorstelijke personen. Zij zullen zondag de reis naar Engeland voortzetten. Eergisteren heeft alhier de plegtige uitreiking plaats gehad van de eereprijzen, behaald bij het nationaal schutters feest, hetwelk bij gelegenheid der septemberfeesten, door toedoen van het gouvernement is gehouden. Over het ge heel is men tevreden over de wijze waarop het feest ditmaal afgeloopen is. De nationale wedstrijd in het schijfschieten is nog maar driejaren geleden ingesteld, en dit jaar zijn er reeds 10i,000 geweerschoten gelost. De koning heeft zich ook bij de plegtigheid vertoond en zelf een gedeelte van de eereprij zen uitgereikt. De minister van binnenlandsehe zaken, de heer Rogier, heeft eene redevoering gehouden, welke strekte om het nationale gevoel en de zucht tot instandhouding van ons volksbestaan aan te vuren. Deze rede werd levendig toe gejuicht, inzonderheid toen de minister de in Belgie tussehen het volk, de nationale garde en het leger bestaande eendragt roemde, en verkondigde dat het volk niet zijne regten alleen, maar ook zijne pligten begreep en wist te vervullen, en dat daarin zijne eigenlijke voortreffelijkheid gelegen was. Frankrijk, Parijs 9 oetober. La patrie zegt dat, ten gevolge van de zamentrekking der oostenrijksche troepen in Venetie, het sardinische leger in de Romagna en de hertogdommen post zal vatten, terwijl de verdediging der vestingen aan de nationale garde toevertrouwd zou worden. Allerlei geruchten zijn er in omloop, die voor het minst onwaarschijnlijk zijn en welker eenige verdienste daarin schijnt te bestaan dat zij in verband staan met feiten. Zoo be weert men namelijk datonze regering zou geprotesteerd heb ben tegen het binnentrekken der sardinische troepen in het koningrijk Napels; datPruissen en Rusland, in navolging van het reeds door Oostenrijk verrigte, bij hun protest verklaar den zich niet meer gebonden te achten door het beginsel van non-interventie, en zich voorbehielden om naar omstandig heden te handelen; dat gelijktijdig de gezanten van Pruissen en Rusland te Turijn, waren terug geroepen, en eindelijk dat het oostenrijksche leger de linie van den Mincio zou zijn overgetrokken. Geen dezer geruchten wordt door iets gewet tigd noch door eenig zeker berigt bevestigd. Men spreekt veel over een, lyief, door den generaal de Goyon.den opperbevelhebber der fransche bezetting te Rome, aan generaal de Lamoricière geschreven en waarvan overal kopijen verspreid zijn. Eerstgenoemde moet daarin geschre ven hebben dat de Lamoricière zich kon gerust stellen en geenerlei voorzorgen behoefde le nemen, tegen een aanval van het sardinische leger, daar de keizer zich toch zou verzet ten tegen iederen aanslag door Piemontop Umbvie en de Marken. De vrienden van den generaal de Lamoricière doen bijzonder uitkomen dat, wanneer alzoo alle wenschelijke voorzorgen op de sardinische grenzen niet doorhem zijn ge nomen, zulks veroorzaakt is door zijn goed vertrouwen op het woord van den opperbevelhebber der fransche strijdkrach ten te Rome. Het laat zich gemakkelijk bevroeden dat de vrienden der pauselijke regering grooten ophef hiervan maken. De generaal de Lamoricière is te Chambe'ry aangeko men en zal zich van daar naar zijne landgoederen in Norman die begeven. La gazette de France meldt dat de generaal voornemens is, om zoodra hij weder geheel vrij is, een uitvoerig verslag in het licht te geven omtreut den veldtogt, welken hij in de pause lijke staten slechts zoo kort heeft kunnen volhouden tegen de sardinische troepen. In de diplomatieke kringen wordt verzekerd, dat, na de zamenkomst te Warschau, een manifest zal worden uitgevaar digd, inhoudende, dat Oostenrijk, Pruissen en Rusland vast besloten hebben om zich tegen de uitbreiding der revolutie te verzetten, doch ook tevens om binnenslands tot vele liberale concessien over te gaan. Van de zijde der regering alhier wordt thans reeds gewezen op de in 1S13 afgelegde beloften, van welke echter geene enkele zou zijn vervuld. Hier meent men xiit den toon derengelsehe dagbladen te moeten afleiden, dat men in Groot-Brittanje over het algemeen niet gunstig gestemd is ten aanzien van de zamenkomst te Warschau. Het Journal des de'bats bevat over het italiaansche vraagstuk een hoofdartikel van den heer Jolm Leraoinne. De schrijver herinnert aan het gezegde van keizer Napoleon, bij het begin des oovlogs ten vorigen jare„Italië moet vrij zijn van de Alpen tot aan de Adriatische zee", en zegt voorts, dat Engeland, verontrust over de gevaren welke den sultan be dreigen, thans wel geneigd is Venetie het gelag te doen beta len, ten einde het europesche evenwigt maar in stand te hou den; maar dit kan het regt der italianen niet verkorten. Ten slotte is de schrijver van oordeel, dat Oostenrijk zelf het voor naamste werktuig is voor de eenheid van Italië. Indien de geduchte vierhoek niet bad bestaan en de zoo gevvenschte on afhankelijkheid gemakkelijk ware verkregen, dan zoude de onderlinge naijver tussehen de verschillende gewesten van Italië zich 2-eeds hebben doen gevoelen met eene kracht welke gevaarlijk voor hen zou zijn. De volledige onafhankelijkheid moet echter nog steeds den prijs worden van een moeijelijlc en ernstig streven. Alle traditionele naijver, alle historische haat is dus vergeten voor e'én groot doeldoor rampspoeden wijs geworden, hebben de italianen het besef verkregen, dat alleen in voortelcirende eendragt hun plegtankergelegen is. In L'ami de la religion wacht men spoedig de mededee- ling van eene leerrede, door den heer Dupanloup te Orleans uitgesproken, en welke den levendigsten indruk heeft te weeg gebragt te midden van het legitimisti&ch auditorium, dat ove rigens natuurlijk zeer goed gestemd was om haar een gun stig oor te verleenen. Italic. De sardinische kamer van afgevaardigden heeft dingsdag de beraadslagingen over het ontwerp van wet betrekkelijk de aanhechting voortgezet. In deze zitting heeft onder anderen de heer Bertani, Garibaldis vertrouweling,hetwoord gevoerd, en hoofdzakelijk gezegd dat hij zich voor alsnog bepalen moest tot eene formele ontkentenis van alle te zijnen aanzien verspreide lasteringenwaar zich door middel der drukpers verdedigen zou, zoodraliij van tie doorgestane vermoeijenissen.' uitgerust was. Hij verklaarde met hart en ziel gehecht te zijn. aan Victor Emmanuel en de zaak der eenheid van Italië, maar verlangde dat aan de bevolking van Zuid-Italie waarborgen tegen alle kwetsing van haar gevoel en hare belangen zouden worden gegeven. Woensdag lieeft de heer Lafarina het woord gevoerd, nadat reeds een drietal afgevaardigden zich ten gunste der aanhech ting had verklaard. Hij begon met den tegenwoordige» toe stand te schetsen, en zeide dat men in den gegeven stand dei- zaak de vrijheid der stemmingen behoorde te waarborgen. Sedert de omwenteling toch bestaaner in Sicilië noch wettige gemeentebesturen noch eene wettige regtsbedeeling. Om de soldaten te beloonen heeft men hen vergund gemeentegoede ren onder elkander te verdeelen. Dat heeft twist en bijna burgeroorlog veroorzaakt. Spreker eindigde met zich voor het wetsontwerp te verklaren. De heer Carutti, secretaris-generaal bij het ministerie van buitexilandsche zaken, heeft aangetoond dat de algemeene volkswensch zich ten gunste der eenheid van Italië verklaart. Hij spoort de Italianen aan tot eenheid en eerbied voov de wet. Hij bestreed verder de beschuldiging als of het sardini sche bewind revolutiounair zou zijn. Onze staatkunde zeide hijis gegrondvest op het beginsel der monarchie en de vrijheid. Het eenige doel is de nationale onafhankelijk heid, en wij vragen dus alleen maar handhaving van het be ginsel van niet-tusschenkomst. Graaf di Cavour heeft aan het slot der zitting toegezegd, donderdag hetwoord te zullen voeren, tot beantwoording van alle gemaakte bedenkingen. Men geloofde dat het daarna wel tot eene stemming zou komen. Eindelijk weet men met zekerheid iets naders omtrent de beweging der sardinische troepen. Koning Victor Emma nuel heeft uit Ancona een minifest openbaar gemaakt aan de bevolking der beide Sicilien, waarin hij zijne komst aankon- digt, op grond dat alle wettige ligchamen des lands deputa tion naar hem hebben gezonden, met den wenscli om zich aan het hoofd des rijks te stellen. Tevens heeft hij zijn leger, aan welks spits hij zich geplaatst heeft, bevel gegeven om op drie punten te gelijk de napelsclie grenzen over te trekken. Naar men verneemt heefteender sardinische korpsen eengroote hoeveelheid belegeringsgeschut te zijner beschikking. Men kan nu weldra een geregelden strijd te gemoet zien tussehen de troepen van koning Victor Emmanuel en die van koning Frans; want het behoeft geen betoog, dat eerstgcmel- de den laatsten zoo spoedig mogelijk uit Gaëta wenscht ver dreven te zien. Alles zelfs duidt aan dat hij het fait accompli volledig wil gemaakt hebben, voor datde bijeenkomst te War schau plaats beeft. Hij schijnt dus van dien kant wel iets te duchten. Volgens berigten uit Napels van den 6 dezer had de prodictator Pallavicino aan Mazzini eene uitnoodiging ge zonden om zich te verwijderen, waarop Mazzini in de daad vertrokken was. Volgens tijdingen uit Rome had de generaal Goyon aan het pauselijk gouvernement kennis gegeven vaix zijn voornemen om Velletri en Frosinone te bezetten. Te Viterbo was een sardinisch regement; het zou echter vertrek ken en de stad door fransche troepen bezet worden. Op het vatikaan werden in het oog vallende toebereidselen gemaakt; de vraag, of de paus Rome zou verlaten, was echter nog on beslist. Het laatste nommer van het Giornaledi Roma behelst onder scheidene bekend makingen, waarvan sommige niet van belang ontbloot zijn. Daaronder behoort een beroep op de geloovi- gen, ten einde dezen aan te moedigen om hunne liefdegiften onder den naam van St. Pieterspenning bij voortduring te verstrekken. De opbrengst der tot hiertoe in alle landen ge dane collecten wordt daarbij voov de eerste maal opofficicele wijze bekend gemaakt. Volgens dat blad bedraagt zij een millioen acht honderd duizend kroonen, omstreeks twee en een half millioen guldens. Verder komt er in het blad een dagorder voor van den mi nister van oorlog de Merode, waarbij levendige afkeuring wordt betuigd aan de zulken, die deel uitgemaakt hebben van het pauselijke leger en zich in openbaar gemaakte brieven zeer onregtvaardig hebben uitgelaten over een deel hunner wapenbroeders. Deze dagorder doelt hoogst waarschijnlijk op brieven, door fransche vrijwilligers gerigt tot de legitimis- tische dagbladen, en hetgeen vooral de verontwaarding van den minister van oorlog gaande maakt, is het daarin medege deelde feit dat de italianen der pauselijke vlag den rug had den toegekeerd Volgens een schrijven uit Rome van den 3 dezer aan L'indépendance beige, heeft de tijding van het innemen van Ancona in die hoofdstad en vooral bij de regering een pani- schen schrik veroorzaakt. Een drietal ministers moeten ver volgens hun ontslag hebben ingezonden, op liet berigt dat de minister van oorlog de eskadrons koninklijke karabiniers in

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2