MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- '123. Zaturdag 1860. 13 October. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgeus. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent; met 35 cent zegel regt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters wordeu berekeud naar de plaats die zij innemen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, be helzende het verslag der zittingen van den ge meenteraad, te Middelburg den 10, en te Zierikzee, den 8 en 9 dezer. Editie van vrijdag avond 8 ure. 2lnnl\onïiigingen VAN HET UI-IK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. AANBESTEDING. Op vrijdag den 26 october 1860, des voormiddags ten 11 ure zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid, door eender leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het onderhoud van den grindweg tusschen de stad Axel en de losplaats aan de Axelsche Sassing, gedurende drie jaren, beginnende 1 januarij 18 81en eindigende 31 december 1863. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving, per onderhoudsjaar. Het bestek ligt ter lezing aan liet lokaal van liet ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den vierden en derden dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. J. R. T. Ortt, te Middelburg, en bij den ingenieur IT. S. J. Rose, te Neuzen. 's Gravenhage, 19 september I860. De minister van binnenlandsche zaken, S. VAN HEEMSTRA. Simicnlttitöscljc tijdingen. Middelburg 12 october. LI. maandag vierde de rederijkskamer Oefening en ver maak te Ooslburg haar eenjarig bestaan. De bij die gelegen heid gehouden algcineenc vergadering voor buitengewone leden en geïntroduceerd en was zeer druk bezocht, ook door heeren en dames uit andere gemeenten. Volgens bij liet departement van marine ingekomen rap porten van den inspecteur van het loodswezen enz. te Helle- voetsluis, zijn op den 3 en 5 dezer maand, door de raenschlie- vende pogingen der bemanning van de goereesche loodsbooten nos.'1 enl, respectievelijk gevoerd door de loodsschippers J. van derPijl en A. A. Posthumus, bij eene lvooge zee en zware branding, met veel inspanningen gevaar, van een bijna gewissen dood gelukkig gered geworden deequipagien van de in liet Brouwershavensche zeegat in zinkenden staat verlaten fransche schooner Alma van Bordeaux, en van de op de bui tengronden van den Ooster verongelukte engelsche schooner Venus van Middlesbro. De equipagien der genoemde schepen, bestaande elk uit zeven personen, zijn behouden te Hellevoetsluis binnenge- bragt. (Ned. staats-cour.) De minister resident van Hanover heeft aan de nederland- sche regering mededeeling gedaan van hetverongelukken van het koopvaardijschip 1' Alliance gez. Hilligers, in de nabijheid van het eiland Borkuin, en het vermoeden te kennen gegeven, dat het vergaan van dat afeffip het gevolg is geweest van een oproer, en dat de schuldigen, ten getale van drie, (zijnde er van de bemanning, bestaande uit negen personen, slechts zes lijken gevonden, en wel bij hoog water), zich met een vermist wordende boot gered hebben op de nederlandsche kust. Bij ontdekking zijn de bevoegde autoriteiten aangeschreven, on verwijld nadere bevelen te vragen aan den minister van jus titie. Het monument voor het graf van Tollens, in de werkplaats van den heer Lacomblé te 'sHage vervaardigd, is gereed. Het stelt voor een kolossaal vrouwenbeeld de poëzij in de lin kerhand houdt het beeld eene lier en in de opgeheven regter- hand een immortellenkrans, welken het schijnt te laten vallen op het graf. Het beeld is vervaardigd uit eene soortfijnen grij zen zandsteen. Bij gelegenheid van de onthulling te Rijswijk, op zaturdag 20 dezer, zullen onder anderen door eenige lie dertafels gezamenlijk uitvoeringen op het graf plaats hebben. Maandag werd te Alkmaar voor het eerst weder na zestig jaren op feestelijke wijze herdacht het ontzet van die stad in 1573, na door de Spanjaarden belegerd te zijn geweest. De heer W. J. Hofdijk hield bij die gelegenheid eene feestrede in zijne geboorteplaats, waarbij hij in een historisch onder zoek trad van de vraagof Philips II in zijn goed regt, en dus het verzet van de Nederlanders tegen zijn bestuur eene wettige zaak was Desavonds voerde de rederijkerskamer een dramatisch ge dicht op, hetwelk voor deze gelegenheid door den heer Hof dijk vervaardigd was, wien ten slotte een zilveren beker tot aandenken werd vereerd. Het feest werd met vuurwerk en bal besloten. Het dagblad Le nord spreekt van eene voor veehouders be langrijke ontdekking. Een grondeigenaar te Moskou zou n. 1. een middel hebben aan liet licht gebragt om bet vee tegen be- smettenden typTvus te behoeden. Het middel is zeer eenvou dig het bestaat in de inenting van het speeksel van het zieke dier onder de huid der dieren die met de plaag bedreigd zijn. Deze inenting schijnt wonderbare uitkomsten op te leveren. Ziehier boe men te werk gaat Men neemt het speeksel van eènen os, die metden typhus behebt is; vervolgens maakt men eene snede van omtrent 2 centimeters in de huid, langs den binnenkant der dij: men ligt die met den vinger op, om er een zakje in te maken, en men laat er bet speeksel in. Het dier wordt door eene ligte ongesteldheid aangedaan, die geen gevaar oplevert en het van den tvphus bevrijdt, welke ziekte zich niet meer vertoont bij die welke er eens door aangetast zijn geweest. De Nieuwe rotterdamsche cqurant berigt dat er een voor- loopig geregtelijk onderzoek is aangevangen te Raamsdonk, wegens eene aldaar op 15 julij jl. gehoudene leerrede door den predikant A. P. A. du Cloux van 's Grevelduin Capelle, waarin met minachting zou zijn gesproken van liet huis van Oranje. De heer J. J. Cremer, van 's Gravenhage, zal tegen het einde dezer maand te Rotterdam eene voorlezing houden ten voor- deele der Leidsche kweekschool voorde zeevaart. Volgens de Delftsche courant liceft de lieer G. T. M. G. Grisart, te Delft, op een concours van scherpschutters, dat onlangs te Keulen heeft plaats gehad, den len prijs, zijnde een landgoed ter waarde van ruim f 70,000, behaald. Te Zegen en Ansen in Drenthe, hebben zich twee bijzondere gevallen voorgedaan. In de buurtscholen aldaar hebben de hoofdonderwijzers, die eene bezoldiging genoten van f 225, zonder meer, voor liunne betrekking bedankt, en zijn elders weder hulponderwijzers geworden. In den fransclien Moniteur wordt eene beschrijving gevon den van de amsterdamsche kermis, geleverd door een oogge tuige, die daarin verkondigt dat het apathieke of gevoellooze nederlandsche volk bij dergelijke gelegenheid geheel van aard verandert, zoo dat de vastenavond te Parijs een rustig en kalm volksvermaak is, in vergelijking bij de amsterdamsche kerraisnachten. Uit Zwolle deelt men als een staaltje van spoedige regts- pleging mede, dat in den nacht van 20 op 30 september jl. twee personen die vruchten stalen, op heeterdaad door de policie werden betrapt; den 1 dezer verleende de regtbauk bevel tot gevangenneming, met dagvaardiging tegen den 4, op welken dag zij te regt stonden en terstond vonnis gewe zen werd. De geheele zaak liep alzoo in vijf dagen af. Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belas tingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Vlissingen, de heer F. F. van Suchtelen, thans te Baarn c. a. schutterijen. Benoemd bij de rustende schutterij in Zeeland, bataillon no. 5, staf, tot majoor-kommandant, de kapitein B. Ritter. koloniën. Op verzoek met 1361 eervol ontslag met pen sioen verleend aan den kapitein-luitenaut ter zee van het sedentaire zeewezen in Nederlandscli Indie N. baron Gans neb, genaamd Tengnagel, thans met verlof in Nederland. Sterk- en sdiooS nieuws. Jl. zondag werd de te Sir-Janslaud beroepen leeraar W. N. Wolteriuck, kandidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Gelderland, bij die gemeente ingeleid door den heer D. J. D. de Vos. predikant te Bruinisse en consulent dier gemeente. De bevestiger bad tot tekst zijner rede gekozen Marc. 16 vs. 15b. Des namiddags aanvaardde de bevestigde zijn ambt, sprekende naar aanleiding van Rotn. 14 vs. 1719. Blijkens mededeeling van den minister van de her vormde eeredieust, aan de tweede kamer der staten generaal, in antwoord op deswegens verlangde inlichtingen, is de rege ring vooralsnog niet voornemens de collatie-regten af te schaffen. Marine es» leger. In den morgen van 9 dezer is Zr. Ms. sohroefstoomschip Montrado. onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee jhr. J. H. van Capelleu, van zijne reis uit Oost-Indie, te Brouwershaven binnengekomen. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. transportschip De heldin, onder bevel van den luitenant ter zee der le klasse P. Toutenhoofd. is den eersten dezer in goeden staat te Alexandrie aangekomen. Aan boord was alles wel. Thermoincterstand. lOoct. 's av. 11 u. 47 gr. 11 's morg. 7 u. 52'smidd. 1 u. 52 gr. 'sav. 11 u. 43 gr. 12 's morg. 7 u. 43 'smidd. 1 u. 48 gr. iicnUmïisd)e tij&ingcix. Engeland. Louden S october. De graaf van Syracuse, de oom des ko nings van Napels, bevindt zich sedert eergisteren alhier. Men verneemt thans, dat het gouvernement niet slechts e'e'n met stalen platen beslagen stoomschip zal laten bouwen, maar besloten heeft om verscheidene dergelijke vaartuigen op stapel te zetten. Een onzer ministeriële bladen doet bij de mededeeling hiervan opmerken: 1. dat Engeland besloten heeft zich door geene andere natie te laten voorbijstreven in het aannemen van erkende verbeteringen in den bouw en de wapening van oorlogsvaartuigen: 2. dat dit rijk besloten heeft om zijne maritieme meerderheid boven zijn naburigen militairen staat te handhaven; 3. dat, indien Frankrijk bij

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1