verzoek om ook onzerzijds door den rijksarchivaris nasporin gen te doen in het werk stellen ter bevordering van het doel, uitgedrukt in het belgisch koninklijk besluit van 27 september jl., en eene lijst te doen opmaken van gelijken aard, bevat tende de namen van de afgevaardigden bij de staten generaal, van de vroegste bekende tijden af, en die dan te voegen nevens het in het gebouw reeds opgehangen tableau der voormalige staten generaal 15701796. Staatsbegrooting voor 1§61. (Vervolg.) Hoofdstuk XII, onvoorziene uitgaven, f 100,000. Uit de bijgevoegde specificatie blijkt, dat over het jaar 1859 uit den post van het zelfde bedrag, slechts f 49,699,91 is uit gegeven. In die specificatie van de onderwerpen voor welke op dit hoofdstuk uitgaven zijn gedaan, komen geene posten voor, die bijzondere vermelding verdienen. Recapitulatie der uitgaven I. Huis des koningsf 900,000, II. De hooge collegien van staat en het kabinet des konings- 558,225, III. Departement van buitenl. zaken - 485,102, IV. justitie ...- 2,953,904,60 V. binnenl. zaken. -17,287,718,65 VI. voor de zaken der hervormde eeredienst, enz. - 1,765,119,43£ VII. Departement voor de zaken der rooinsch katholieke eeredienst. - 660,973,80^ VIII. Departement van marine - 8,833,86S, a. Nationale schuld- 30,990,475,36. i b. Departement van financiën - 6,600,474, X. Departement van oorlog -12,990,000, XI. koloniën - 137,991,75 XII. Onvoorziene uitgaven- 100,000, Totaal f 34,263,S52.60£ WET 01' DE MIDDELEN. [Achter eiken post hebben wij het bedrag gevoegd, waarop de regering zijne opbrengst raamt.] Art. 1. Ter goedmaking van de uitgaven, begrepen in de algemeene begrooting voor het dienstjaar 1S61, zullen over dat jaar worden gebezigd 1. de rijks- directe en indirecte belastingen, accijnsenen regten, hierna genoemd, waarvan de raming der opbrengsten bij deze wet is gevoegd, te wetena. de grondl. f10,338,250; b. de belasting op het personeel f 6,97S,000; c. het patentregt f 2,S03,200: d. de accijnsen f 17,522,000; e. de regten en boe ten van zegel, registratie, hypotheek, successie en overgang bij overlijden f 12,489,000 ;f. de regten van den in- en uitvoer, de scheepvaartregten, de vuur-, ton-en bakengelden en het forraaatzegel f4,336,384; ff. de waarborg en de belasting der gouden en zilveren werk. f245,000, te zamen f 54,771,834, 2. de inkomsten der domeinen, wegen en vaarten- 1,147,128,57i 3. de opbrengst der posterijen - 1,800,000, 4. de inkomsten van de rijkstelegrafen, daaronder begrepen de bijdragen van ge meenten voor de instandhouding van tele graafkantoren - 302,900, 5. de opbrengst der staatsloterij - 400,000, 6. de opbrengst der uitgegeven acten voor de jagt en visscherij - 95,000, 7. de opbrengst des loodsgelden - 683,000, S. het regt op de mijnen- 1,280, 9. de opcenten op de hoofdsom van belas tingen. 10. Essaailoon. [De ramingen hier van zijn door ons reeds opgenomen onder de bovengemelde geraamde opbrengsten der belastingen zeiven.] 11. de verschillende ontvangsten en toe vallige baten, vermeld in de raming van op brengsten bij deze wet gevoegd - 1,320,763,67 12. de onvervreemdb. rente van f 400,000 ten laste van Belgie, bepaald bij het verdrag van 5 november 1842 - 400,000, 13. het koloniaal batig slot van het dienst jaar 1860 -20,600,000,— 14. de uitkeeringen uit de geldmiddelen van 's rijks overzeesche bezittingen tot kwij ting der renten ten laste dier bezittingen daargesteld, te zamen 9,800,000, Totaal der ramingen f91,262,006,24J Art. 2. Naar aanleiding van art. 35 der wet van den 21 aprillSlO (Bulletin des lois no. 283), wordthet proportioneel regt op de mijnen voor den jare 1861 bepaald op twee en een half ten honderd der zuivere opbrengst. Art. 3. Deze wet treedt in werking met den 1 januarij 1S61. De toelichtingen op deze wet bepalen zich tot uitgebreide justiticatoire becijferingen. CutitmUuitisclje tijöingen. Singeland. Londen 4 october. De heer Disraeli presideerde gisteren een banket van de maatschappij van landbouw in South- Buckinghamshire. Hij hield eene uitvoerige rede, waarin hij echter niet over de politiek sprakalleen verklaarde hij, dat hij het met Frankrijk gesloten handelstractaat niet goed keurde. Ten behoeve van den bouw van het eerste zoogenaamde gepantserde oorlogschip voor de engelsche marine, worden te Chatham ijverige toebereidselen gemaakt. Het zal het groot ste tot nu toe bekende engelsche oorlogschip zijn, 400 voet lang, ongeveer twee derden vjfh de lengte der Great Eastern. Het schip zal uitsluitend met Armstrong-kanonnen gewa pend worden. Men wil thans weten, dat de prinses Alice in het huwe lijk zal treden met prins Lodewijk van Hessen-Darmstadt, en dat de verloving te Mainz zal plaats hebben. Tot dat doel zal de koninklijke familie zich twee dagen aldaar ophouden, om zich vervolgens naar Coblentz te begeven. Prins Frederik Lodewijk van Hessen is den 12 september 1837 geborenen de oudste zoon van prins Karei, broeder van den regerenden groothertog van Hessen-Darmstadt, die geen kinderen heeft, zoo dat onderden gewonen loop der omstan digheden prins Lodewijk geroepen is om eenmaal den troon van zijn oom te beklimmen. Prinses Alice is den 25 april 1843 geboren. Rusland. Petersburg 4 october. De keizerin is gisteren te Tsarsko- jeselo, voorspoedig van eenen zoon bevallen. De keizer ver trekt den 12 dezer en zal den 13 te Wilna aankomen. Ruitscliland. Weenen 5 october. Men twijfelt er niet aan, of er zullen eerlang gewijzigde verordeningen op het burgerlijk bestuur der kroonlanden worden uitgevaardigd. Van goederhand wordt verzekerd, dat het keizerlijke bewind daarbij een mid denweg zal kiezen tusschen dé beide voordragten van het comité' van den rijksraad; dat de autonomie voor elk der afzonderlijke landschappen daarbij zal worden verzekerd, maar dat ervan de geschiedkundige en staatkundige indivi dualiteit, zoodanig als die in de voordragt der meerderheid is aangegeven, geen gewag hoegenaamd zal worden gemaakt. Verder wordt verzekerd, dat voor de zaraenstelling der landstenden ia al de landschappen ge'ijke verordeningen zullen worden daargesteld, en dat deze eerste schrede op den weg ter ontwikkeling eener volksvertegenwoordiging alom bijval zal vinden. In Verona is een ingenieur, de zoon van een deftigen inwoner van Milaan, wegens hoog verraad, ter dood verwe zen, en is dit vonnis aan den veroordeelde voltrokken. Deze zaak heeft op de bevolking dier stad en van Padua een diepen indruk gemaakt. Men was eenigzins beducht voor ongeregeld heden, doch dc orde is niet gestoord. Weenen 6 october. (Bijzondere correspondentie.) Deitali- aansche aangelegenheden, wel verre van uitzigt te geven op eene spoedige en minnelijke schikking, dreigen in tegendeel hoe langer hoe ingewikkelder te worden. De paus heeft zijne diplomatieke agenten bij al de europesche hoven gelast, om te protesteren tegen den inval der Sardiniers in der Marken en Umbrie. Dit is reeds een gevolg van het geheim consistorie van 28 september. Tevens verneemt men, dat de oostenrijksche regering aan hare diplomatieke agenten in het buitenland last heeft gezon den, om dat protest van den paus te ondersteunen. Het is niet anders dan te verwachten dat Spanje op gelijke wijze zijne ondersteuning aan den paus zal schenken. (Men vergelijke hiermede het berigt onder Spanje.) Berlijn 4 october. Het belangrijkste nieuws van den dag is de benoeming van IS nieuwe leden van het heerenhuis, welke, op voordragt van het staatsministerie, haar beslag heeft er langd, heden officieel is aangekondigd, en hier ter stede met groot genoegen is vernomen. Het is bekend, welken te genstand het thans bestaande bewind bij de meerderheid van het heerenhuis, zoo dikwerf het vrijzinnige beginselen gold, heeft ondervonden. Het was als zeker aangenomen, dat dit bewind de aanstaande bijeenkomst van den landdag niet kon afwachten, zonder eene krachtige poging aan te wenden, om dien tegenstand te breken. Dit is thans geschied, en men vleit zich dat op deze wijze aan de leden van het heerenhuis een yeel beteekenende wenk is gegeven, welken zij niet onop gemerkt zullen laten. De nieuw benoemde leden zijn man nen van naam en invloed, en van gematigde denkwijze. Frankfort 4 october. In eene der zittingen van de centrale commissie der rijnscheepvaart over de opheffing der rijntol len, heeft de gevolmagtigde voor Nederland, als bewijs voor het meer en meer toenemend verval der rijnscheepvaart, er o. a. op gewezen, dat een groot gedeelte der koffij van de laat ste veilingen der handelmaatschappij te Rotterdam en Am sterdam, op haren weg naar Zwitserland, geen gebruik meer van den waterweg gemaakt heeft, omdat de scheepvaartreg ten bijna de hoogte van den vrachtprijs bereiken. Keïgie. Brussel 4 october. De regering heeft eene som van 5000 fr. uitgeloofd voor den schrijver eener geschiedenis der voorma lige nationale vergaderingen in Belgie, te beginnen met den tijd van Philips den goeden. Deze geschiedenis zal moeten zijn geschreven in het fransch of in hetvlaamsch. Zij, die willen mededingen, moeten vóór 1 januarij 1864 hunnen ar beid hebben ingeleverd bij het ministerie van binnenlandsche zaken. Dc beoordeeling zal worden opgedragen aan eene spe ciale daartoe te benoemen jury. Verder heeft de regering aan de administratie van het alge meene archief van Belgie de zamenstelling opgedragen van een tableau der voormalige nationale vergaderingen, mede te beginnen met het tijdperk van Philips den goeden, 'twelk den dag, waarop de vergaderingen zitting hebben genomen zal moeten inhouden, en verder de stad, waar zij zijn bijeen gekomen en de namen der afgevaardigden uit de tegenwoor dige belgische provinciën, welke in die vergaderingen zitting hebben gehad. In eene uitgebreide memorie wordt door den minister van binnenlandsche zaken uiteengezet, dat vermits hier te lande het vertegenwoordigende stelsel zeer diepe wortelen heeft geschoten, zoo dat het tot het wezen der natie behoort, de geschiedenis van dat stelsel in de daad een vadevlandsch belang is. Frankrijk, Parijs 6 october. De Moniteur van heden zegt dat de Syri sche aangelegenheid thans eene nieuwe phase is ingetredent naardien de fransche troepen, welker tegenwoordigheid tot dus verre slechts een zedelijken invloed uitoefende, nu ook werkdadig zullen gaan optreden. De gevangen genomen hoofden der Drusen zullen te Beyrut te regt staan. Onder de Drusen van het gebergte hebben de genomen maatregelen een heilzamen schrik verwekt, en hunne houding wordt meer weifelend. Er zijn maatregelen genomen om de veiligheid dei- in Syrië opgerigte fransche fabrieken te verzekeren. Het be leid en de vastberadenheid van de aanvoerders der fransch- turksche krijgsmagt geven hooi) (^at ^et oogenblik niet meer ver verwijderd is, waarop hunne pogingen om de zaak tot een goed einde te brengen met een gewenschten uitslag bekroond zullen worden. Het schijnt zeker, dat de keizer den 15 naar Compiègne zal vertrekken. Wegens den rouw van het keizerlijke gezin zullen er geene feesten ofjagtpartijen plaats hebben. Onder de wetsontwerpen, welke eerlang aan den raad van state zullen worden onderworpen, is er een tot bevorde ring van de houtteelt en een tot het aanleggen van dijken, om de overstroomingen der rivieren tegen te gaan. Bij herhaling is het gerucht in omloop, dat de minister van financien zijn ontslag heeft aangevraagd. De verminder de opbrengst der in- en uitgaande regten, zijnde een gevolg van het handelsverdrag met Engeland, wordt als de oorzaak van dit besluit des ministers beschouwd. La patrie verzekert, dat Frans II door zijn vertenwoordi- ger te Turyn, inlichtingen zou hebben doen vragen nopens de beweging van sardinische troepen naar de napelsche gren zen, naardien er geene officiële breuk tusschen beide gouver nementen had plaats gehad. Men voegt er bij dat dit vragen van inlichtingen krachtig door Rusland en Oostenrijk zou zijn ondersteund. Natuurlijk dat een en ander, en vooral het laat ste, geheel voor rekening van gemeld blad moet worden ge laten. De allocutie, den 28 september jl. door den paus uitge sproken, is thans bekend. L'ami de la religion bevatte dit document in zijn nomraer van woensdag avond, doch moest het op last van de regering er weder uitnemen, en gaf hiervan kennis aan zijne lezers. Later werd de openbaarmaking ver gund, en verscheidene bladen deelen het gewigtige stuk mede, dat te uitvoerig is om het in onze kolommen op te nemen. Een vlugtig overzigt van den inhoud laten wij hier volgen. De eisch van Sardinië, dat de pausselijke regering hare vreemde troepen zal afdanken, zoo als uit het ultimatum van graaf di Cavour bekend is, wordt eene onbeschaamde vordering ge noemd, waarmede het zijnen roofwilde regtvaardigen. „Elke staat heeft het regt vreemde troepen in dienst te nemen, en

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2