MIDDELRURGSCHE COURANT. Dingsdag 9 October. V 121. 1860. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone adverteutien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelrcgt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. öinncnlanösdje tijhirtgm. Middelburg 8 October Jl. zaturdag stond voor het provinciaal geregtshof in Zeeland een arbeider uit deze gemeente te regt, beschuldigd van een negental diefstallen, waarvan twee door een loonbe diende ten nadeele van zijn meester, en vier met andere ver zwarende omstandigheden. Hij werd te dier zake tot correc tionele gevangenisstraf van twee jaren veroordeeld. Een ander, arbeider te St. Maartensdijk, werd ter zake van twee diefstallen, waarvan een met binnenbraak, tot correcti onele gevangenisstraf van een jaar veroordeeld. De gemeenteraad alhier zal op woensdag aanstaandedes voormiddags ten half elf ureeene openbare zitting houden waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld worden adres uitgever Sluisch weekblad, plaatsing der officiële stuk ken van het gemeentebestuurmissive van gedeputeerde sta ten, goedkeuring raadsbesluiten; vaststelling gemecntebe- grooting 1861. "Wij vernemen dat de officieren van gezondheid bij het le ger, thans weder zij* ingedeeld bij de regementen, en alzoo voor het vervolg deze bij garnizoensverwisseling volgen. Jl. zaturdag is in de in aanbouw zijnde kerk voor de her vormde gemeente te Vlissingen, een gedeelte stelling inge stort, waarop zich vier personen aan het werk bevonden. Twee daarvan hadden het geluk zich aan liet omringende werk vast te klemmen en daardoor den val te voorkomen, doch de twee anderen zijn mede naar beneden gestort en heb ben zich ernstig bezeerd. Men schrijft ons uit 'sGravenhage het volgende, dato 6 october: Op het oogenblik heerscht er eene groote kalmte in de binnenlandsehe politiek. Men moet daaruit echter niet aflei den, dat het geheel stil is. Ben ik wel onderrigt, dan hebben er in de laatste dagen verscheidene bijeenkomsten van leden der kamer plaats gehad. Wel is waar zijn er op het oogenblik slechts eenv .ertigtal leden in de residentie aanwezig, om deel te nemen aan het sectieonderzoek over het budget en de an- devewetsontwerpen-, doch de leden (lieer zijn, moeten bet vrij wel eens zijn geworden, (hoewel er waarschijnlijk ook wel eene minderheid zal geweest zijn, die van een ander gevoelen was,) om, indien de minister van koloniën van het votum over het verslag betreffende het suikercontract Pangka en van de kwestie omtrent de regeling van uitgifte der suikercontrac ten bij de wet, geene kabinetskwestie maakt en ik meen te weten, dat dit het geval niet is een votuin van wantrouwen over het budget van koloniën uit te brengen. De heer Rochus- sen schijnt er dan ook, bij den tegenstand dien bij voortdu rend ontmoet, vast op te rekenen om nog vóór het einde des jaars zijne portefeuille neder te leggen. In eene andere bijeenkomst zou gesproken zijn over de wijze, waarop men zou behooren te handelen ten aanzien van de begrooting van het departement van financien. Hoe ook de gezindheid is omtrent het hoofd van dat departement, moet men, naar het schijnt, voor alsnog geen regtstreekschen grond hebben gevonden, om de verwerping van het budget van fi nancien te motiveren. Eenigen tijd geleden heb ik u reeds gemeld, dat de heer van Hall zijn verzoek om ontslag bij den koning ingediend, doch dit op uitnoodiging van Z. M. weder teruggenomen had. Ik kan u nu verzekeren, dat het verlangen van den heer van Hall, om het ministerie te verlaten geenszins is verminderd. Het schijnt echter bezwaarlijk te zijn een opvolger te vinden om die portefeuille over te nemen, zonder dat daaruit eene geheele ontbinding van het ministerie behoeft te volgen. „Er wordt mij verzekerd,at an de leden der commissie van uitvoering voor de spoorwegen, de heeren van der Kun, SLoet en van Meurs, geen tractement wordt toegekend ge lukkig zijn die heeren overigens reeds in het bezit öf van goede posten met tractement, öf van pensioen, maar slechts eene toelage van f 2000 ieder, waardoor zij in de bovenge noemde volgorde f8000, f7000 en f 6000 zullen genieten." Donderdag heeft te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer mr. J. van Lennep, de aangekondigde bijeenkomst plaats gehad van letterkundigen en belangstellenden, om het plan te bespreken der oprigting van een standbeeld ter eere van Joost van den Vondel. Daarbij is besloten den heer burgemeester van Amsterdam het eerevoorzitterschap van de commissie tot verdere regeling dezer zaak op te dragen, en de overige leden daarvan zich bij keuze te mogen toevoegen. Voor alsnog beval de heer van Lennep het plan slechts aan in de krachtdadige raoreele ondersteuning van de aanwezi gen, terwijl later de gelegenheid tot het verstrekken van stoffelijke bijdragen zal geopend worden. De raad van den waterstaat, benoemd om onderzoek in te stellen over eene verbinding van Amsterdam met de Noord- zee, heeft het maken eener nieuwe Willerassluis voorgesteld, op grond dathet houtwerk aan de bestaande door de zeeworm is aangetast, en dat bij ontstentenis dezer sluis de geheele vaart op het noordhollandsche kabaal zou gestremd wezen. De regering heeft op dit advies, en zulks onafhankelijk van de beslissing die omtrent eene nieuwe verbinding van Amsterdam met de Noordzee zal worden genomen, beslo ten in het volgende jaar eene nieuwe sluis te doen daarstellen van 18 el doorvaartswijdte, voorzien van 3 paar vloed- en 2 paar ebdeuren. De kosten zijn geraamd op f S39,540, terwijl later nog f 25,000 tot herstel der bestaande sluis zal nood ig zijn. In 1861 rekent men f 250,000 te zullen noodig hebben. De minister van financien heeft bekend gemaakt, dat bij besluit van den keizer van Oostenrijk van 16 januarij 1860 de renten der openbare schuldbrieven in 6 jaren verjaren. Uit Texel wordt, onder dagteekening van 4 dezer gemeld, dat in de Gronden is aangespoeld eene visschers bom, zon der mast, met een gat in de boeg, vermoedelijk veroorzaakt door aanzeiling. In dat vaartuig zijn vijf lijken gevonden. Men schrijft uit Hekelingen, bij Brielle, 5 october. Nadat in den nacht van gisteren de wind sterk uit het N. W. was opgestoken en met het aanbreken van den dag tot storm was overgegaan, ontstond er een buitengewoon hooge vloed, ten gevolge waarvan de meeste buitengronden zijn overstroomd. Hierdoor is aan vele landlieden schade berok kend, naardien de overgevloeide weilanden nog al van goed gras voorzien waren, de in de binnenpolders gelegen weiden, meest zijn afgegraasd en de winterhooi voorraad niet evenre dig is aan de behoefte. Aan de Goudswaardsche uiterwaarden moeten een vijftigtal schapen verdronken zijn. Behalve dez e voor sommigen aanzienlijke schade, is de nog te veld staande oogst van haver en boonen in enkele buitenpolders geheel weg. Men zag heden morgen duizende garven- en graanscho ven door den storm op de rivier mede voeren. De hierdoor veroorzaakte schade is aanzienlijker dan het grasverlies. Men noemde iemand, die alleen voor f1200 nadeel had geleden. Uit Brussel wordt van 4 dezer aan het Handelsblad het volgende geschreven „Naar wij vernemen zal aan mevrouw van Ollefen-da Silva, die geweigerd heeft eenige geldelijke belooning voor hare medewerking bij de jongste septemberfeesten aan te nemen, namens onze regering eene zilveren vergulde medalje worden aangeboden. Dit souvenir, door den heer L. Wiener alhier vervaardigd, vertoont aan de eene zijde debeeldtenis des konings en aan de andere zijde de inscriptie: Aan mevrouw van OHefen-da Silva, ter herinnering aan de nationale fees ten, september 1860." Bcsïoemïngcn. en besluiten. ridderorden. Vergund aan Zr. Ms. adjudant, den kapi tein-luitenant ter zee jhr. F. de Casembroot, het dragen der kommandèursorde van Philippus den Grootmoedige van Hessen. hoogescholen. Eervol ontslag verleend op verzoek aan den heer mr. J. Ackersdijck, gewoon hoogleeraar in de regts- geleerde faculteit aan de hoogeschool te Utrecht, die eerst daags door het bereiken van den ouderdom van 70 jaren eme ritus zal worden.Benoemd tot gewoon hoogleeraar in de regts geleerde faculteit aan de hoogeschool te Utrecht de heer mr. O. van Rees, thans hoogleeraar in de regtsgeleerde faculteit te Groningen. binnenlandsche zaken. Bevorderd bij het departement, tot commies J. A. Blom, thans adjunct-commies; tot adjunct- commiesen R. A. D. Valois en P. J. Schiedjes, thans eerste klerken, en J. A. W. Veldhoedt, thans tijdelijk eerste klerk. leger. Op verzoek op non-activiteit gesteld zonder be zwaar der schatkist, de kapitein J. P. de Bordes van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs. Kerk- en schooluleuws. Door den kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Leyden, is jl. zaturdag avond opgemaakt het volgende drietal predikanten: de heeren de Veer. Jorissen en van Go r- kum; en daaruit beroepen de heer de Veer, van Delft. Marine en leger. Met den 16 dezer zijn te Vlissingen op het wachtschip ge plaatst de adelborsten der le klasse W.F.Blaauw, P. Metman, J. C. de Borst Verdoorn en II. C. Juta. Verkooplngen en aanbestedisigcn. Den 5 dezer zijn te Vlissingen ter verkoop aangeboden twee buizen en gevolgen, ingerigt tot schouwburg en koffij- zaal, staande en gelegen binnen Vlissingen in de lange Noord straat wijk F no. 22 en 23doch opgehouden. Hoogste bod f1475. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. September October 1860. Wind. iü 1 ti a a« -Tl Laa gste tb s s g temperat. Aanmer 3 oO f O j .2 -a en verschil kingen. P "tb S I f a 2 to met de s ip J 1 c/T hoogste. 30,Z.w.t.Z. 1 766.3 14.4'0.84 10.29 5.5 13.4 4.0 dik bewolkt. 1 O.N.O. 1 769.4 15.2 o.so 10.33 0.0 12.0 5.0 dik bewolkt. 2 West. 2 771.0 14.4 0.78 9.65 0.0 11.8 5.2 bcw. heijig. 3 Z wt .Z. 16 765.7 15-2 0.81 10.46 0.0 12.4 3.7 betrokken. 4 W. t. Z. 8 772.1 12.0 0.67 7.12 0.0 10.0 6.5 ligt bewolkt. 5 Z. wtZ. 34 765.3 13.6 0.79 9.26 0.0 10.2 4.4 buij. betrokk. 6 West. 0,5 772.0 15.0 0.82 10.45 0.0 13.0 3.0 dik bewolkt. 'sav. 11 u. 54 gr. 'sav.llu. 56 Thermometerstand. 5 oct. 's av. 11 u. 58 gr. 6 'smorg. 7 u. 56 'smidd. 1 u. 62 gr. 7 's morg. 7 u. 55 'smidd. 1 u. 58 8 's morg. 7 u. 54 'smidd. 1 u. 56 gr. Staten generaal. tweede kamer. In de zaturdag geboudene zitting zijn onderscheidene stuk ken ingekomen, waaronder een wetsontwerp betrekkelijk den accijns op binnenlandsch gedistilleerd, en een betrekkelijk de doorgraving van Holland op zijn smalst en de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee, welke naar de afdeelingen zijn verzonden. Verder is mededeeling gedaan van de onderscheidene rapporteurs, voor de aanhangige wets ontwerpen benoemd, en werden eenige verslagen uitgebragt over ontwerpen, die dingsdag namiddag zullen worden in behandeling genomen. Daarna zal tevens beslist worden over een door den heer Wintgens gedaan voorstel, om namelijk even als in Belgie I. de bestaande lijst van de leden der staten generaal van 15761796, reeds aanwezig, te doen drukken; 2. aan den minister van binnenlandsclie zaken te rigten bet

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1