men bevestigd worden, nog niets, maar moeten alleen de be sturen zoowel teTuryn als te Napels totomzigtigheid noopen. In laatstgenoemde omstreken schijnen de militaire zaken weinig vorderingen te maken. In een voor Capuagehouden krijgsraad door den dictator en zijn voornaamste veldheeren, is, naar men verzekert, het plan verworpen om op de Yoltur- no een beslissend en slag te leveren, en verder besloten om de blokkade en het bombardement van de stad voort te zetten, tot dat een meer volledig belegeringsmaterieel zal zijn aange komen. Te Gaeta maken de koninklijke troepen een geretrancheerd kamp, waar zij het nog zeer lang kunnen uithouden wanneer de Sardiniers Garibaldi slechts niet te hulp snellen, maar men vraagt zich niet ten onregte af, welk nut hun wederstand kan hebben, geheel ingesloten als zij zijn door den opstand, ter wijl zelfs ook de zee achter hen niet meer vrij is. De sardinische troepen hebben het napelsclie grondgebied nog niet betreden, maar men houdt zich te Turyn toch over tuigd dat zulks onvermijdelijk spoedig zal volgen. Koning Victor Emmanuel heeft woensdag zijn intogt in Ancona gedaan, en men blijft verzekeren dat hij zich ook naar Napels zal begeven. De regering wordt gedurende zijne af wezigheid waargenomen door prinsEugenius van SavoyeCa- rignan, die tot dat einde van Florence is overgekomen. Het Giornale di Roraa maakt slechts in korte woorden melding van de regeling van eenige kerken op het laatste consistorie, o. a. in „het lombardisch-venetiaansch koning rijk." Men schijnt dus het tractaat van Zurich, waarbij Lom- bardyeaan Sardinië is afgestaan, nog geenszins te erkennen. Volgens telegrafische berigten uit Italië heeft de Maz- zinistische partij eene manifest uitgevaardigd, tegen het be roep der gemagtigde partij op koning Victor Emmanuel. De Mazzinisten beweren daarin, dat die vorst niet moet worden uitgeroepen zoo lang de italiaansche eenheid niet te Rome geconstitueerd is. Aan de Triester Zeitung wordt uit Ancona geschreven, dat het burger-comité in die vesting, gedurende de belege ring onophoudelijk met de sardinische troepen in verstand houding stond en hen steeds onderrigt heeft van hetgeen in de plaats voorviel. f34-,75 per vat, op zes weken; opkontant een gulden lager. Harde lijnkoeken f12 per 104 stuks. Gemiddelde marktprijzen, per ned. mud. Tarwe oude f 15,af 15,50 Dito nieuwe - 11,50 a - 13,25 drrlijbingm Het schoonerschip Louisa, gez. J. Johansen, van Riga naar Middelburg bestemd, is den 30 september Elseneur gepas seerd alles wel aan boord. Den 3 dezer zijn ter reede vanVlissingen gepasseerd, be stemd naar AntwerpenAuguste, gez. E. van Camenza, Les sing, gez. Vick, Bertha, gez. Schalcow, deze 3 van Riga; Johannagez.Roostee, Koningsbergen; Arstad, gez. Bruin, Pitea; Robert, gez. C. Sass, Lubeck; S. Wath, gez. J.Wath, Callao; Vivid, gez. Lecorn, Rio de la PlataCanton, gez. Aust- wich. LondenNestor, gez. J. White, Schields; de Hoop, gez. A. J. Pott, Petersburg; Marie, gez. H. A. de Vries, Charles ton; Cosmopolite, gez. E. Martin,Flanqueurgez. Niel sen, Memel; Perseverant, gez. J. A. Édelkamp, Liverpool; Ecliptica, gez. Boomgaard, Dublin. Den 30 september is van Milford naar Zicrikzee vertrokken Good Intent, gez. Harvey, komende van Liver pool. Den 1 dezer is van Zierikzee vertrokken naar Middles- broFrangois, gez. A. van Eyk. tijimfrdsbrrigtrn. Mcckrapprijy.en. Avignon 29 september. De daling heeft opgehouden toen de prijzen op 42 fr. voor rosé, 46 fr. voor palud 18 maanden en 48 fr. voor dito 30 maands gekomen waren. In de laatste dagen hadden zelfs aanzienlijke verkoopen plaats, waardoor de prijzen meer vastheid verkregen en zelfs eenige verbetering ondergingen. Graanmarkten Oostburg 3 october. Bij kleiuen aanvoer en goede vraag is heden voor jarige en nieuwe tarwe weder boven vorigen weekprijs besteed, lloggc en gerst waren evenwel weinig begeerd en moesten lager wor den afgegevenvele houders waren echter hooggestemd, en er bleef daardoor veel onverkocht. Men betaalde de jarige tarwe f14, f 14,25 en f 14,50; zeer puike tweejarige f 15 nieuwe f 11, f 12 en f 12,50 naar deugd. Jarige en nieuwe rogge van f G,50 tot f 7,50. Wintergerst f 5,50 a f 5,75, enkele f 6 en f G,25. Zomer dito f 5,75. Haver (1860) f3,50. Erw ten niet aan. Middelburg 4 october. Dc aanvoer uit onze naburige eilanden blijft bij voortdu ring kleinde hooge prijzen, die men op de binnenmarkten betaalt, zijn daarvan wel de grootste oorzaak. Tarwe was er ook lieden weder weinig aan de markt, en daar er voor zaai- tarwe algemeen waag bestond, zoo heeft men die 25 ets. lioo- ger betaald. De gewone soorten bleven meestal in een doen. Puike nieuwe zeeuwsclie tarwe f 12; mindere soorten werden aan f 11,50 tot f 10,50 verlaten, zonder koopers. Puike wal- chersche nieuwe tarwe voor de zaai f 13,25 a f 13, gewone soorten f 12,75, f 12,50 ii f 12, naar kwaliteit. Puike zeeuw sclie rogge f 7,50, gewone f 7, mindere f G,50 de mud. Gerst weder weinig ter veilde beste wintergerst bragt f 5,80min dere f 5,GO a f 5,50 op. Zomcrgerst f 5,GO a f 5,30 naar kwali teit. Walchersche groene erwten weinig ter veil; daarvoor waren gereede koopers; men kocht die van f 11,50 tot f 10 naar deugd. Walchersche witte- noch paardeboonen waren er ter veilvoor een partijtje bruineboonen werd f 24 de mud gevraagd], doch bleef, voor zoo ver wij wetenonverkocht., Koolzaad minder ter veilmen kocht het van f 11,50 tot f 10 naar kwaliteit. Raapolie f 44, patentolie f 46,25, lijnolie Rogge oude - 6,a Gerst wint Dito zom. Boekweit Haver Witteboon 5,40 a - 8,25 5,80 per ned.mud. Bruineboon f a f Paardeboonena Gr. erwten .-10,a-12,50 Witte erwten a Kool enraapz. -10,50 a-12, Aard. nieuwe. - 2,80 a- 3, per ned. pond. Versclie boter f ,84 a f,92 Middelprijzen van balcbare tarwe f 14,65 en rogge f 7.90. Prijzen van effecten. NB. Het beursberigt van heden, was heden avond ten 7\ ure nog niet ontvangen. Amsterdam 4 october. Nederland. Certiric. Werkelijke schuld 2jpct. 63 dito Nationale dito 3 76.$ dito dito dito 4 97$ Aand. Handelmaatschappij 44 130§ Rusland. Oblig. 1798/1816 5 ,>101$ Certitic. Hope co4 76$ dito dito 1855, 6de serie. 5 96$ dito6 57 3 Aand. spoorweg204$ Leening 1860. (contant)44 89$ Polen. Schatkistobligatien4 78$ Spanje. Obligation1$ 39$ dito binnenlandsch3 46$ Certific. coupons bewijzen Crediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 46$ dito amsterdamsche5 69$ dito nationale5 54$ dito 1S47/1852 2$ Bank actieu3 6 S0 Belgie. Certificaten bij Rothschild 2$ 52$ Portugal. Obligatien3 43$ dito nieuwe3 41$ Grenada, dito15$ Venezuela.dito2$ 22.4 Illinois. dito7 92$ Mexico. dito3 21 Londen, 3 october, ten 12 ure. Consols 93$. Weenen, 3 oct. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 64,20. Parijs, 3 oct. (slotpr.) 4$ pet. compt.-3 pet. 69.10. ÖüLlnninlvcmöiguig. Be volksopvoeding en hare noodzakelijke ontwikkeling door verheffing van den onderwijzersstand en toena dering van de school en het huis. Bene levensvraag voor de beschaafde statendoor dr. B. G. M. Schre ier. Vit het hoogduiisch door dr. J. L. Busseau, Amsterdam en Utrecht, van der JPost. Er is geen zaak van meer algemeen belang en meer onder het be reik van allen, dan de zaak der opvoeding. Ieder huisvader zoekt zijne kinderen op te voeden, doch maar al te zelden wordt naar vaste rege len gehandeld, en al te veel naar den indruk van liet oogenblik. De hoofdoorzaken zijn twee, die naauw te zarnen hangen. In vroeger tijden werd onderwijs cn opvoeding verward, en werd het genoeg ge acht, zoo de knaap, de jongeling een massa kundigheden vergaarde, die hem later in de maatschappij zoude dienen. Men had een gelijke maatstaf voor allen: op de verscheidenheid der individuen, den ver schillenden aanleg werd te weing gelet. De zelfde massa van kundig heden moest door allen worden opgenomen; en te dikwerf is voorbij gezien dat dc geringe leerzaamheid van velen minder het gevolg van onwil, dan van onvermogen was. Is het wonder, dat ouders, volgens zulk een stelsel opgevoed zeiven den dwaalweg niet verlaten? En hiermede verhonden is dc tweede doling. Men zag voorhij, dat tot een waarlijk blijvende ontwikkeling des geestes eene gelijktijdige en gelijkmatige ontwikkeling des ligchaams onmisbaar is. Vau daar het zoo gewone en telkens zoo droevige verschijnsel, dat kinderen die zich op vroegen leeftijd door buitengewone vlugheid cn ontwikkeling on derscheidden en op dien grond door de verrukte ouders voor wonder kinderen werden gehouden, als ze acht, tien of twaalf jaren oud zijn, begimien te kwijnen. De onnatuurlijke overspanning, waarmede de ligchamelijke bloei geen gelijken tred kon houden, wordt door een vroegere grijsheid, zoo al niet een vroegen dood gewroken. Het behoort onder de verdiensten onzes tijds, niet slechts dat ze deze gebreken heeft ingezien, want men kende ze reeds vroeger, maar vooral, dat ze ernstig naar de middelen heeft gezocht om dit diep ingrijpende kwaad te weren. Men heeft te regt begrepen dat in vragen van dezen aard geene bespiegeling kan haten, maar dat het redmiddel moet gezocht worden in dc bron van het kwaad zelf. Met alle afge trokken redenering brekende, heeft men democite genomen het wezen van het kind zelf na te gaan. Tot hoogst eenvoudige resultaten kwam men langs dezen weg, zoo eenvoudig dat men zich zon kunnen ver wonderen ze vrooger voorhij gezien te liehhcn, wanneer men niet wist dat het leeren van dc eerste beginselen dc meeste moeite kost. Men begon de kinderen tc scheiden en te klassificcren, omdat men zag dat het verschil van karakter op mannelijkcn leeftijd niet door de omstan- heden van huiten was outstaan, maar het noodzakelijk gevolg van verschil van aanleg is. De mensch is bij zijne geboorte geen tabula rasa, geen blad wit papier, waarop de levensomstandigheden liaav merk drukken zonder tegenstand te vinden. Men zag dat moeder natuur naar welke vaste regelen, zal wclligt nooit te beslissen zijn de een hoven den ander bevoorregt, dat er zelfs menschelijke wezens zijn voor wie alles wat men ontwikkeling heet, tot de verbo- dene vruchten behoort. Arme idioten! Men begreep, dat verschil van aanleg een verschil in uitkomst bepaaltda t een Alexander de Groote geen Humboldt en omgekeerd kon zijn, niet maar om de toevallige omstandigheid, dat ze in verschillende eeuwen in den dampkring eener bijkans strijdige beschaving leefden, maar bovenal omdat de vermo gens van hunnen geest de verwisseling hunner levenstaak tot een volstrekt psychologische onmogelijkheid maakten. En nog meer waarheden, even eenvoudig als deze, werden er ontdekt. Had men in vroegere tijden den mensch als 't ware in twee stukken gehakt, in geest cn ligchaam, deze onnatuurlijke beschouwing had zich door een zeer natuurlijk gevolg gewroken. Geest en ligchaam waren voorge steld als magtcn, aau elkander vijandig, steeds strijd voerende. Het was de taak des geestes, het ligchaam te overwinnen om zijn invloed te vernietigen. "Van daar op het gebied dat we thans bespreken, de jam merlijke uitkomst, dat de zorg voor het ligchaam zoo al niet onzedelijk dan toch te naauweraood toe te laten werd geacht. Dc eenheid des menschcn werd verbroken, en het monnikendom der middeneeuwen cn de eenzijdige levensbeschouwing van vele protestanten iu later dagen verbrak den hand, door de natuur gelegd. De ontwikkeling des gees tes werd niet alleen noodig, maar het e'éne noodige geachtwaartoe zich bezig te houden en de krachtsontwikkeling hij den knaap te bc- voi'deren van dien vijand, wiens overwinning dc jongeling en man als het hoogste doel moet nastreven? Men mag het er voor houden, dat deze dwaling tot de geschiedenis behoort, en al achten we het niet onmogelijk dat ze in momenten van ziekelijke overspanniug of trage werkeloosheid nogmaals het hoofd zal opsteken cn een tijd lang de openbare meening beheerschen, haar stervensuur is niet verre. De mensch is geen tweeheid, maar een een heid. De misktnning des ligchaams, de verwaarloozing van de zorg voor ons ligchamelijkbestaan, wreekt zich even zeker, als het uitspat tend misbruik. De invloed des ligchaams op de vermogens des gees tes, op hunne helderheid cn gezonde werkzaamheid, moge niet ver klaard zijn, betwijfeld kan ze niet worden. Van daar dat het een der lioofdeischen der moderne paedagogiek is, zoo wel den bloei des lig chaams als dien des geestes te bevorderen. De schrijver van het boekske, welks titel hoven ons opstel staat, is zoo zeer van de waarheid doordrongen dat «het menschelijke organis- mus niet kan gekend eubehandeld worden, eenz ij dig, hij helften, cn liet allerminst zonder dc fundanxentale helft, maar slechts als een zaanigcsloten geheel," dat hij daartoe voor den opvoeder der jeugd eene «voorbereidende aulhropologisch-paedagogische vorming," vraagt. Zie hier in korte trekken zijn denkbeeld. »De voorbereidende anthropologischc vorming, die de opvoeder der jeugd moet bezitten, vereiselxt een helder overzigt van de ontleed kunde; phisiologio en hygiene van het kinderlijk organismus, en op dezen grondslag van de psychologie van het kind in zijne verschillende ontwikkelingstijdperken. Mant de wetten van het geestelijke leven bij het kind, die voor den onderwijzer meer bijzonder van belang zijn, hangen juist van de organische voorwaarden cn wetten af." Depacdagogcn behoeven niet den zieken mensch, maar den gezonden te kennen, opdat hij door de sclioolopvoeding niet alleen niet ziek woi'dc, maar integendeel, «opdat de geestelijke ontwikkeling niet de ligchamelijke volgens de regels der natuur hand aan hand ga, en zoo de eene zijde door dc andere, en derhalve de gclieele mensch tot een hoogeren trap des levens vevhevcn worde." Het is onnoodig deze studiën met gelijke grondigheid als de genees heer te doen, doch zij hehooreu «de algemeene inrigting, de grond voorwaarden, grondwetten cn grondkrachten, op welke het leven van het mcnsclielijk organismus berust, in liet bijzonder dc eigenaardig heden en wetten van het ontwilckelingslevcu, te doen kennen. Deze cisch is veel omvattend. «Daartoe zou een cursus van een vierendeel jaars van ontleedkun dige demonstration op preparaten en afbeeldingen, benevens een daarmede in verhand gebragt overzigt der belangrijkste physiologi- sche wetten, krachten en verrigtingen voldoende zijn." Doch theorie zonder praktijk moge het hoofd vullen, zij scherpt den blik niet. Dr. Schrebei' heeft het gevoeld en voegt er daarom hij: "daarenboven zijn voor hen, die tot pacdagogen gevoiund willen wovdeu, zekere prakti sche voorbex'cideude oefeningen onmisbaar. Deze zou men kunnen ver krijgen door waarnemingscursussen in bewaarscholen, weeshuizen en dergelijke ini'igtingcn. Hier zou men onder eene geschikte lei ding de vercischte kennis van liet geestelijke en ligchamelijke ontwik kelingsleven door oumiddelijkc aanschouwing kunnen verkrijgen. Het zou als 't ware eene paedagogisclie kliniek zijn. Ook is dc ont wikkeling van het geestelijke leven hij verwaarloosde kinderen en hij ligchamelijke hinderpalen, in gestichten voor doofstommen, blinden enz. voor den paedagoog een rijke bron van studie. In vele opzigten worden dc grondtrekken van het noi'male leven eci'st door de tegen stelling van dc schaduwen des ahuonnaleu levens regt duidelijk. De paedagoog moet het ideale voorbeeld der menschelijke natuur en do vergelijking tusschen dit en de toestanden der werkelijkheid steeds voor liet oog zijns geestes hebben, om daarnaar zijn gcheele streven in te rigtcn en een gunstigen invloed op de plaats hebbende omstan digheden uit tc oefenen. Hij moet weten wat van de menschelijke natuur gemaakt kan wordcu, al bevindt zij zicli ook in ongunstige omstandigheden, door een doelmatig gebruik van al hare ligchame lijke en geestelijke eigenschappen. Hij moet weten dat men bijv. van blocdarnxe, kwaadsappige kinderen, ook wanneer zij, volgens de algemeene begrippen als ge-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3