MIDDELBURGSCHE COURANT. JV°- 120. Zaturdag 1860. 6 October. öinttmlcmösclje tijtnugm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 i De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,é0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. 3flnh0iti>iging«t VAN I1ET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Bij den drukker van het gewestelijk bestuur U. F. AUER, te Middelburg, zijn tegen betaling der drukkosten algem een verkrijgbaar, de rekening over 1S58, en de begrooting voor 1861, beide betrekkelijk de enkel provinciale en huishoude lijke inkomsten en uitgaven van dit gewest. De griffier der staten van Zeeland, S. VAN DER SWALME. middelburg 5 october. Bij het ter perse leggen van dit nommer was de hollandsclie post nog niet aangekomen, en waren er ook nog geene tele grafische berigten ontvangen. In de jl. woensdag gehoudene vergadering van het alhier gevestigde departement der maatschappij Tot nut van 't al gemeen, is tot lid van het bestuur der spaarbank benoemd de heer J. A. Tak, in plaats van wijlen den heer A. van den Broecke Jz. Na afloop dier vergadering heeft de heer van Duyl, zijne tweede voorlezing over geschiedenis gehouden, waarvan wij hopen in ons volgend nommer een uitvoerig overzigt te kun nen mededeelen. Op de gewone uren ligt voor belangstellenden weder bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ter inzage een tabellarisch overzigt van den handel te Lubeck, gedurende bet jaar 1859. Uit Goes meldt men ons nader dat de koopsom van de jl. woensdag aldaar verkochte 116 bunders, 84 roeden, 93 ellen rijpe schorren enz., vóór den Zuidkraaijertpolder, en welke wij in ons vorig nommer reeds opgaven als f62000, nog moet verhoogd worden met de kosten, ten beloope van 12J per cent, en dus f 7750. Voegt men hierbij de kosten van in dijking (zoo als men weet, is het octrooi van indijking reeds verkregen) welke geraamd worden op omstreeksf70,000, dan zal het geheel omstreeks f139,750 kosten, en alzoo per bun der ruim f1200. Dingsdag nacht is bij het gehucht Vlake, brand ontstaan op het hoefje, bewoond door Joh. de Vriend, hetwelk totaal in de asch is gelegd. ITet gebouw was verzekerd bij de zierik- zeesche maatschappij. Het broeijen van hooi wordt als ver moedelijke oorzaak opgegeven. Uit Sluis meldt men dat dezer dagen een aanvang is ge maakt met het indijken van de haven aldaar, waardoor deze in een polder zal worden herschapen. Z. M. den koning is door een liefhebber te Rotterdam aan geboden een klein model van de officieren sociëteit aldaar, waarvoor Z. M. den vervaardiger zijn dank en een geschenk in geld heeft doen toekomen. De minister van marine heeft ter kennis gebragt van de daarbij belanghebbendendat op den 1 september 1S61 als kadetten bij het korps mariniers kunnen worden toegelaten vier jongelingen, na behoorlijk afgelegd examen, dat in de maand junij zal plaats hebben. De heer E. Douwes Dekker, op verzoek eervol ontslagen assistent-resident van Lebak, lieeft zich, bij advertentie in de Arnliemscbe courant, verkiesbaargesteld tot lid van de tweede kamer der staten generaal in het hoofdkiesdistrict Tiel, ter vervanging van den heer rar. J. M. de Kempenaer. De Delftsche courant geeft in overweging om het stand beeld, van welks oprigting te Amsterdam sprake is, gelijktij dig te doen strekken ter eer? v;n Bildcrdijk en Joost van den Vondel. Naar men verneemt, hebben mevrouw OfFerraansvan Hove en de heer Ernst Lubeck, solo pianist van Z. M. den koning der Nederlanden, liet voornemen om in den loop van de vol gende maand ntovember eene kunstreis in onderscheiden ge - westen des lands te doen. Aan particuliere brieven uit Batavia ontleent het Algemeen handelsblad liet volgende Met genoegen hebben velen hier vernomen, dat het depar tement van koloniën in onderhandeling is met den lieer Stieltjes, ten einde dezen bekwamen ingenieur naar hier te zenden, om opnemingen te doen Toor spoorwegen op Java, tot het vervoeren van producten uit de binnenlanden naar de kust. De lieer Stieltjes heeft zulk eene gunstige reputatie, dat zijne komst alhier als een aanwinst voor liet korps ingenieurs beschouwd wordt. Men ziet ook weldra de terugkomst te ge- moet van den hoofd-ingenieur de Bruyn, die in Italië eene kunstreis heeft gemaakt, waarvan men zich hier veel goeds voorspelt. Gij zult met deze mail het berigt krijgen, dat de ingenieur van de telegraven Groll, hoewel nog slechts eenige maanden hier terug, wederom twee jaren verlof heeft. Som migen willen, dat zulks in verband staat met den ongelukki- gen telegraafkabel tusschen hier en Singapore, die in den regel gebroken is; cenigen zeggen dat de kabel niet sterk ge noeg is, anderen, dat hij tê strak'is gelegd, enz. Niettegen staande dus de eerste of groote ster ons gaat verlaten, zijn wij plotseling gezegend met een nieuwen ingenieur en een tal van onder-ingenieurs; men heeft namelijk iemand, die in liet moederland gewoon telegrafist was, hier in eens tot ingenieur benoemd, en eenige andere ambtenaren, tot onder-ingenieurs. Men is liier benieuwd, om te vernemen, of de delftsche aka- demie tegeu deze benoeming niet protesteren zal, want als men zoo zonder examens of dergelijke wetenschappelijke opleiding toch ingenieur kan worden, kan men die akademie wel opruimen. Welligt schrijf ik u een volgenden keer over de zoogenaamde haven of reede alhier en te Soerabaya, want gij Hollanders stelt u onze havens te fraai voor. Nieuws over de suiker-contracten zal ik u niet melden, want dat wordt overal besproken. Men leest in liet Handels- en effecten blad het volgende „Op donderdag aanstaande zal er in het lokaal Diligentia in de K alverstraat te Amsterdam, onder de leiding van den lieer rar. J. van Lennep, eene bijeenkomst plaats vinden, liet oprigten van een standbeeld voor den vorst der nederland- sche dichters, Joost van den Vondel, tot onderwerp hebben de. In de monumentale eeuw, waarin wij thans leven, kun nen wij vooral nu men reeds aan Tollens een standbeeld lieeft opgerigt deze onderneming slechts goedkeuren, want ofschoon Vondels werken zeiven de beste en duurzaamste gedenkzuilen voor den meester zijn, die, zonder overdreven heid, de woorden van den Venusynschen zanger: „Exegi monumentum aere perennius, regalique pyramide situ altius," op zich kon toepassen, mag nogtans het nageslacht het suum cuique niet uit het oog verliezen, en kan het dus, zonder on- regtvaardigheid te plegen, aan Vondel niet onthouden, wat het anderen reeds gegeven lieeft. Hartelijk wensclien wij dus, dat de poging van den heer van Lennep c. s. de verdien de ondersteuning moge vinden. De Algemeene konst- en letterbode deelt uit eene particu liere briefwisseling de volgende bijzonderheden mede uit de Vereenigde staten. Men telt op dit oogenblik in dat land 62,433 scholen, waarop men kosteloos onderwijs ontvangt, met 2,769,901 leerlingen 14,911 bibliotheken, die 3,S88,234 deelen inhouden. Die talrijke middelen tot onderwijs worden door alle klassen genotenmen vindt bijv. in Massachusetts slechts een menscli op de 517, die niet lezen kan. Uit Luxemburg meldt men aan het Algemeen handelsblad, datbij besluit van bet ministerie eene commissie is benoemd om de verschillende ordonnantiën, afgekondigd ten gevolge van art. 4 van bet groothertogelijk besluit van 27 november 1856 te onderzoeken en de voorstellen te ontwerpen, welke dat onderzoek hun noodzakelijk zal doen voorkomen. Tot leden dier commissie zijn benoemó de heeren Ch. Matliieu, N. Metz, Th. Pescatore, president, M. Ulrich en Henri Witry tot plaatsvervangende leden de heeren Aug. Fischer en J. P. Klein, allen leden der staten. De heer Scliou is als secretaris toegevoegd aan de commissie, die zoo spoedig mogelijk moet vergaderen. Kerk- en scïioolnicatre. De heer P. Hofman, predikant te Baarland, heeft het be roep naar Scberpenisse aangenomen. Marine en leger. Zr. Ms. stoomschip Cycloop, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee F. R. Toewater, op reis naar de Middelland- sche zee, is den 2 dezer te Lissabon aangekomen. Alles was wel aan boord. De 2e luitenant bij het 2e regement infanterie G. J. "Weber, wordt met den 5 dezer overgeplaatst van Vlissingen naar Sluis, ter vervanging van den 2en luitenant H. A. van Reijn, die bij den staf te Vlissingen terug komt. Tliermoiactcrstancl. 3 oct. 's av. 11 ii. 53 gr. 4 'smorg. 7 u. 50 'smidd. 1 u. 56gr. 'sav. 11 u. 52 gr. 5 's morg. 7 u. 51 'smidd. 1 u. 57 gr. ilaatsbegrooBng voor 1861. (Vervolg.) Hoofdstuk IX A. Nationale schuld. Intresten, lijfrenten en tontines f 29,924,475.361 Amortisatie en aflossing van rentegevende nationale schuld- 1,066,000, f 30,990,475,36* De toelichtingen tot dit hoofdstuk zijn uitsluitend van financielen'aard. Hoofdstuk X. Departement van oorlog. Kosten van het departementf 129,700 Tractementen bureaukosten en fourragegel- den voor paarden van den grooten en gene- ralen staf van bet leger, van de administratie der armee, van de provinciale en plaatselijke staven- 278,280 Tractementen, soldijen, fourragegelden en ver dere kosten van de verschillende wapen korpsen, daaronder begrepen die van de of ficieren van gezondheid en der paardenart sen, alsmede gratificatiën, te verleenen aan de met ligchaamsgebreken ontslagen wor dende onder-officieren en manschappen - 8,010,792 Remonte- 164,000 Koninklijke militaire akademie- 60,000 Reiskosten en vacatiën, met inbegrip der res- titutien van ten dienste van het rijk gedane uitschotten - 2S,000 Geneeskundige dienst- 415,313 Vuur en licht in de wachten- 25,500 Scheeps- en wagenvrachten en overvaartgeï- den, vergoeding voor geleden schade, uit liet contract wegens de transporten te water voortkomende- 4S,000 Materieel der artillerie en draagbare wapenen, met den aankleve van dien, onder het beheer der artillerie staande-, 493,108 Materieel der genie en al hetgeen kan geacht worden daartoe te behooren- 1,060,000 Kazernering- 260,000 Verschillende uitgaven- 209,100 Tractementen, soldijen en verdere kosten van het korps maréchaussee, alsmede gratifica tiën te verleenen aan met lichaamsgebreken ontslagen wordende maréchaussees - 20S,700 Overcomplete officieren, pensioenen en wacht gelden - 1,524,100 Onvoorziene uitgaven- 75,407 f12,990,000

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1