Suitenianöscije tijöingcn. Wij drukken er nogmaals op, dat de bedijking van bet Zwin. weinig te beteekenen heeft in vergelijking met de wer ken van allerlei aard, die in de laatste vijf en twintig jaren zijn uitgevoerd, en echter is die bedijking niet minder nuttig en noodzakelijk dan die andere werken. Zou men, in afwachting van den afloop van het proces van Damme voor den hoogen raad van Nederland, niet reeds met betrekking tot die bedijking eene onderhandeling tusschen de beide landen kunnen openen, ten einde elkander de we derzij dsche inzigten en plannen mede te deelen. die te be spreken en eindelijk reeds het een en ander voorloopig vast te stellen Wij vestigen de ernstige aandacht der staatslieden van de beide landen op dit gewigtige vraagstuk, dat thans, nu er zulk eene goede verstandhouding tusschen Belgie en Nederland bestaat, met meer vrucht dan ooit zou kunnen behandeld worden." Ter nagedachtenis van den heer 12. W. van Dam van Isselt, lid van de eerste kamer der staten generaal, zal, met goedvin den der nageblevene betrekkingen, eene medaille met zijne beeldtenis doov den heer Wiener worden vervaardigd en ver krijgbaar gesteld. Te Brussel ziet een nieuw dagblad in de vlaaiusche taal het licht, onder den naam van De verbroedering. Het stelt zich voor, het orgaan te zijn van de materieele en moreele belan gen van Nederland, en de vertrouwelijke en vriendschappe lijke gevoelens aan te kweeken tusschen de Hollanders en Belgen. Bij eene ministeriele beschikking van 28 september 1SG0 is bepaald dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten generaal, welke in het hoofdkiesdistrictTiel ten gevolge van bet door den heer mv. J. M. de Kempenaer als z oodanig genomen ontslag moet worden gehouden, op dings- dag den 16 october aanstaande zal plaats hebben, en dat, indien eene herstemming noodigmogt zijn, deze op dingsdag den 30 october daaraanvolgende zal gehouden worden. Met 1 october aanstaande wordt aan het rijkstelegraaf kan toor te Roosendaal, en met den 15en daaraanvolgende aan dat te Hoorn de volle dagdienst ingevoerd. Z. IC. H. prins George van Pruissen. vergezeld van zijne adjudanten, is woensdag morgen uit de residentie naar Am sterdam vertrokken, om aldaar het merkwaardige te bezig- tigen. Uit berigten van Luxemburg, te 's Hage ontvangen, blijkt dat Z. K. II. prins Hendrik donderdag 11. aldaar is aangeko men. Het ministerie Simons bad zijn ontslag aangeboden, dat door Z. K.H. den prins was aangenomen. Men ver wachtte dat het zou worden vervangen door een minis terie Metz. Wij vernemen dat op 20 october a. s, op het kerkhof van het door Tollens zoo geliefde Rijswijk, het gedenkteeken op zijn graf, op eenvoudige wijze, zal worden onthuld. Te dier gelegenheid zal mede een koorgezang, (woorden van den dichter S. J. van den Bergh, medelid der commissie, muziek van den heer W. F. Nicolaï, onderwijzer aan de koninklijke muzieksshool te 'sGravenhage) worden uitgevoerd. Blijkens eene mededeeling van 'skonings gezant te Madrid heeft de cholera, sedert den 8 dezer, opgehouden te Malaga te beerschen. Volgens den Manchester guardian heeft een bankier al daar voor eenige dagen zijne zonen, schoonzonen, dochters en schoondochters ten diner genoodigdelk der gasten vond onder zijn bord een bankbiljet vau'1000 p. st. f 12000). Bcnoeiijjjiigcn ess bcsluSlen. uuis des kosings. Benoemd tot Zv. Ms. adjudant in ge wone dienst, de kapitein-luitenant ter zee jhr. J. II. van Capellen. registratie enz. Benoemd tot ontvanger der registra tie en domeinen te Leyden, de heer J. J. Hubrecht, thans te Utrecht. schutterijen. Eervol ontslag verleend aan den majoor kommandant van het -Ie bataillon rustende schutterij in Zee land, E.Maevteus. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Sas van Gent, de heer G. Kok, thans geagreëerd klerk te Gorinchem. ridderorden. Benoemd in de orde van den Nedevland- schen leeuw tot kommandeurde heer J. F. Hoffman, burgemeester van Rotterdam; tot ridder, de heeren C. G. Schutze van Houten, en Joost van Vollenhoven, wethouder te Rotterdam. In de orde van de Eikenkroontotkoiuman- dcurs de heeren mr. A. Bogaers en cnr. Aart Veder; tot offi cieren de heeren J. Strackée en mr. W. S. van Reesema, en tot ridder de heer W. A. Scholten. Kerk- en schoolnieiaws. Door den kerkeraad te ICortgene is gisteren uit het vroeger megedeelde zestal, het navolgende drietal predikanten ge vormd: de heeren A. Piper te Waarder; L. G. Rooijaard te Oijen en MegenW. F. G. van Voorthuijzen, te St. Anto- nij polder. Hieruit is terstond meteenparigheid van stemmen benoemd dc heer A. Piper. Marine en leger. Zr. Ms. transportschip De heldin, onder bevel van den luitenant ter zee der le klasse P. Toutenhoofd, op reis naar Alexandria,is den 21 dezer te Malta aangekomen. Aan boord was alles wel. Tliea-finonieterstancl. 26 sept. 's av. 11 u. 50 gr. 27 's morg. 7 u. 58 'smidd. 1 u. 56 gr. 'sav.II u. 55 gr. 28 's morg. 7 u. 56 'smidd. 1 u. 50 gr. Staten generaal. tweede kamer. Woensdag is de behandeling aangevangen over het adres van antwoord op de troonrede, zoo als het, na de in de afdee- liugen gemaakte aanmerkingendoor de commissie van redac tie gewijzigd was, en waarvan de tekst reeds in ons vorig nommer is medegedeeld. Aan de beraadslagingen over de algemeene strekking van het ontwerf) nam het eerste deel de heer Schimmelpenninek die aantoonde dat de strekking daarvan was, het niet geheel een weerklank op de troonrede te doen zijn. In liet algemeen geen voorstander om een blooten weerklank te geven, als de omstandigheden dit medebragten, gaf hij echter te kennen dat hij voor dit oogenblik geen reden zag om in het ontwerp op iets meer te antwoorden dan dc troonrede medebragt. Vooral had hij hierbij het oog op de aanvrage van een aantal wetsontwerpen, die het moeijelijk zou zijn naar behooren af tc doen, gelijk de ondervinding geleerd had dat de kamer niet immer in de gelegenheid was alle in eene zitting inge diende onderwerpen naar behooren ten einde te brengen. Daarbij had hij aanmerkingen te maken op het stilzwijgen, over onderscheidene in de troonrede aangeroerde aangelegen beden bewaard. Ten laatste kon bij zicli niet vereenigen met den toon in sommige paragrafen voorkomende. De heer Olivier verdedigde als lid der commissie de alge meene strekking van het ontwerp. Hij verklaarde dat de com missie geen zelfstandig adres bad willen opstellen, maar bij deze gelegenheid het gepast achtte, bij den weerklank nog te voegen den wensch omtrent de indiening van zoodanige wets ontwerpen welke zij meende dat met de hooge belangen des lands en de uitvoering der grondwet overeenkwamen. De commissie had in dien zin haar adres opgesteld, ten einde aldus de regering in de gelegenheid te stellen hare gedachten omtrent hare voornemens te verklaren. Ten slotte meende hij dat bet adres in dien geest was opgesteld, dat daarbij de eer bied jegens de kroon niet uit het oog was verloren, maar met klem namens de kamer hare gevoelens werden aan den dag gelegd. Beide sprekers kwamen daarop nog nader op hunne mee ning terug, waarna de algemeene strekking werd goedgekeurd. Alleen de heer Schimmelpenninek verklaarde zich daartegen. De twee eerste paragrafen werden zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd. De heer Schimmelpenninek stelde voor, de volgende nieuwe derde paragraaf „De verbeterde gezondhJfclstoestand der ingezetenen wordt ook door ons op hoogen prijs gesteld. De wettelijke regeling van de uitoefening der geneeskunst, waarvan ons «le ontwerpen worden toegezegd, zal in eene sedert lang gevoel de behoefte voorzien en een belangrijk gedeelte van het volkswelzijn kunnen bevorderen." Dit voorstel is echter na uitvoerige discussie met 'ld tegen 19 stemmen verworpen. De heer Begrara stelde eene wijziging voor op de derde pa ragraaf', strekkende om achter bet woord „volksbestaan" te doen volgen de volgende zinsnede: „Onder deze bronnen bekleedt de landbouw eene voorname plaats. Wij wenschen dat zijn belang weldra door eene wets- voordragt van de regering uitgaande, omtrent den afkoop der tienden moge worden bevorderd." Dit werd echter 48 tegen 13 stemmen verworpen. Op paragraaf -1 stelde de heer Nolthenius eene wijziging voor, strekkende om de laatste zinsnede aldus te doen luiden „Aangenaam was het ons de verzekering te mogen ontvan gen dat de gunstige toestand van 's rijks schatkist veroorlooft om het aanleggen van nieuwe spoorwegen, ter verbinding van Amsterdam en Rotterdam met de Noordzee, in overwe ging te nemen." Ook deze wijziging werd verworpen met 46 tegen 15 st. De 6e paragraaf gaf den beer Elout van Soeterwoudc aanlei ding om de bevordering der evangelisatie in de koloniën ter sprake te brengen. Dit lokte eene langdurige discussie uit, waarbij allerlei koloniale belangen werden besproken, doch ten slotte werd de paragraaf onveranderd goedgekeurd. Donderdag is de 7e paragraaf in behandeling genomen, en daarbij zijn door den lieer TllUrbecke van den minister van koloniën eenige inlichtingen gevraagd, omtrent het plan van wetgeving in West Indie, tegen welker wijze van vaststelling en invoering hij bedenkingen had. Deze werden door den minister beantwoord. Ten slotte werd het geheele adres met algemeene stemmen aangenomen. Het zal den koning worden aangeboden door eene com missie, bestaande uit den voorzitter der kamer, de leden der commissie van redactie, zijnde de heeren van der Linden, Duymaer van Twist, van Zuylen vanNyevelt, van Goltstein en Olivier, benevens door de heeren Lycklama a Nyeholt, Beens en Begram. Engeland. Londen 24 september. The morning chronicle gelooft niet dat de bijeenkomst te Warschau tot eene verzoening tusschen Oostenrijken Rusland leiden zal. Daartoe zou vorstGort- schakoff niet langer op zijn post moeten zijn. Een buitenge woon correspondent van dat blad ontkent ten sterkste dat keizer Napoleon zou verlangd hebben de bijeenkomst te Warschau bij te wonen, of daartoe door Keizer Alexander II zou uitgenoodigd worden. De infant don Juan van Spanje, broeder van den graaf de Montenioulin, heeft uit Londen een manifest openbaar c-e- maakt, waarin hij de staatkundige beginselen blootlegt, welke hij zich zou beijveren in Spanje in te voeren, indien bij door de gebeurtenissen geroepen werd, daar eenmaal te regeren. Dit manifest is van het begin tot heteindeeene hulde aan alle constitutionele vrijheden, met opregtlieid en loijauteit toege past. De prins schrijft zijue bekeering toe aan de lessen der ballingschap en aan de gebeurtenissen, welke in Europa, se dert zijne familie uit Spanje is verbannen, zijn vervuld. Rusland St. Petersburg 26 september. Vermits de verwachte beval ling der keizerin nog niet heeft plaats gehad, is de zamen- komst te Warschau tot den 20 october uitgesteld. Men verzekert dat de minister van buitenlandsche zaken, vorst Gortschakoflr, eene conferentie met den franschen ge zant, hertog de Montebello, over de italiaansche aano-eleo-en- heden gehouden en daarin verklaard heeft, dat Rusland op- regtelijk vvenscht de tegenwoordige vriendschappelijke be trekkingen met Frankrijk te blijven onderhoudenmaar dat, vermits Piemontaangemoedigd door zijn verbond met Frankrijk, het evenwigt van Europa bedreigt, Rusland niet aan zijne roeping zou beantwoorden, indien het niet in over eenstemming met andere mogendheden de stem verhief om de maatschappelijke orde te verdedigen. De minister gaf daarbij te kennen, dat zoodanig ook liet oogmerk was der aanstaande bijeenkomst te Warschau. RmÉsclsHamH. Weenen 26 september. In de zitting van den rijksraad van gisteren heeft de vorst von Lielitenfels het votum van de minderheid der commissie van 21 leden verdedigd, en zich met name verklaard tegen de wederinvoering der oude hon- gaarsche constitutie, vermits de eenheid des rijks daardoor gevaar zou loopen. Hij betoogde dat de opvolging van het gevoelen der meerderheid, Oostenrijk tot eene mogendheid van den tweeden rang zou verlagen. De heer Hartig achtte zoo wel het votum van de meerderheid als van de minderheid te onbepaald, en onaannemelijk, en deelde een in twaalf pun ten vervat programma medeals voorstel tot bemiddeling. De dagbladen deelen eene soort van proclamatie mede, welke doov onzen gezant te ltome, den beer von Baeli,is gerigt tot de oostenrijkers, die in het pauselijke leger dienst hebben genomen. Deze worden daarbij aangemaand, uit naam van den keizer hunnen meester, om getrouw hun pligt te vervul len en de verwachting niet te beschamen van het oostenrijk- sche leger, waarvan zij tijdelijk de gelederen hebben verlaten, om de heilige zaak van de kerk te dienen. Mogt men eene nederlaag lijden, dan zullen door 's keizers vaderlijke zorg, die bataillons op nieuw in oostenrijksche dienst worden op genomen, met behoud voor de officieren van hunnen graad en hunne regten in het keizerlijke leger. Den 29 der vorige maand heeft te Frederikshald, in te genwoordigheid van den koning en de koningin, de plegtige inwijding plaats gehad van het ter eere van koning karei XII van Zweden aldaar gestichte gedenkteeken. Detachementen van al de korpsen der zweedsche zoo wel als noorweegsche kvijgsmagt waven opgekomen om aan de plegtigheid deel te nemen. Berlijn 25 september. Er zal gelijk men weet, eene expedi tie worden uitgerust tot opsporing der nalatenschap van den. vermaarden natuuronderzoeker dr. Vogel, die op bevel van den sultan van Wadai vermoord is. De kosten dezer expedi tie zijn op 12,000 th. geraamd, waartoe de hertog van Saksen Coburg 500 th. heeft bijgedragen. De uitzigten op het welge- lukken van dezen togt zijn vermeerderd door de omstandig heid dat de onderkoning van Egypte, die gunstig voor de onderneming gestemd is, van den sultan van Darfur berigt ontvangen heeft, dat de sultan, op wiens last de heer Vogel werd vermoord, is overleden en zijn opvolger met den sultan van Darfur in vriendschappelijke betrekking staat. Aken 25 september. HH. KK. HIT. de prins-regent en prins Karei van Pruissen zijn gisteren voormiddag alhier aan gekomen. Kort na 12 ure begaven zij zich naar bet station van den Rijnspoorweg, om aldaar H. M. de koningin van En geland af te wachten, die ten 12£ ure is aangekomen. De prins- regent omhelsde de koningin op de meest hartelijke wijze. Na een kort verblijf, heeft H. M. de reis verder voortgezet, en zij is ten 7-i ure te Frankfort aangekomen, alwaar zij in het prachtvol versierde Hotel de l'Angleterre haren intrek nam. Aan het stations-gebouw bevond zich eene eerewacht met het korps muziekanten, welk laatste, bij de komst van IT. M. het bekende engelsche volkslied aanhief. Ten 8 ure bragthet

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2