der onderscheidene gewesten. Het hopgaarsche vraagstuk kwam ten doze het eerst in aanmerking. Ilct was de taak van den rijksraad, eenen weg te vinden, langs welken aan den eenen kant de autonomie der verschillende landen, die het rijk uitmaken, hersteld, en aan den anderen kant die landen door eenen hechten band tot een onverbreekbaar geheel ver bonden zouden worden. De uitvoering daarvan in de bijzon derheden moest aan het overleg des keizers met de vertegen woordigende vergaderingen der onderscheiden gewesten worden overgelaten. De heer Heyn verdedigde het votum van de minderheid, en zeide dat, wanneer de meerderheid hare denkbeelden meer bepaald ontwikkelen wilde, welligt eeue overeenstemming met de minderheid zou te bereiken zijn. In allen gevalle hoopte hij dat de meerderheid zich met de slotwoorden van het votum der minderheid zou vereeni gen, welke strekken om de eenheid des rijks te handhaven, met behoud, zoo veel mogelijk, van de autonomie der kroon landen. Berigten uit Servië melden dat de vorst Milosch niet overleden is maar zich in tegendeel aan de beterende hand bevindt. De Frankfurter Postzeitung behelst het volgende Uit eene bron, die wij voor wel onderrigt mogen houden, ontvan gen wij de mededeeling dat de keizer der fransclien de russi- sclie regering heeft laten polsen, hoe de afzending van een vertrouwd persoon van zijnen kant naar Warschau als hoedanig de prins Napoleon niet onduidelijk werd aangewe zen aldaar zou worden opgenomen. De daartoe betrekke lijke mededeeling was in dier voege gesteld, dat zij niet verkeerd verstaan, maar toch ook zonder onbeleefdheid on opgemerkt gelaten kon worden. Keizer Alexander heeft het gepast geoordeeld zeniet te begrijpen, en prins Napoleon zal niet naar Warschau reizen. Men verzekert dat weldra eene ligting zal plaats heb ben ter sterkte van 85,000 man, ten einde het leger op zoo- danigen voet te brengen als de tegenwoordige omstandighe den vereischen. Berlijn 21 september. Behalve de prinsen, zullen zich ook eenige hooggeplaatste officieren van het pruissische leger naar Warschau begeven, ten einde de wapenoefeningen van de aldaar vereenigde russische troepen bij te wonen. Deze troe pen zullen in twee groote afdeelingen worden gesplitst, van welke ecne zal worden aangevoerd door den keizer in persoon en de tweede door den maarschalk prins Gortschakoff, Zr. Ms. stedehouder in Polen. Kclgfie. Brussel 25 september. Zondag zijn de feesten bij gelegen heid der 30e verjaring van 's lands onafhankelijkheid, aange vangen met een feestelijken en door muziek begeleiden optogt van 57 verschillende gezelschappen, als buksschutte rijen enz., die daarna een wedstrijd hielden. Yoorts was er eene prachtige bloemententoonstelling en werden in het Theatre j du cirque gratis tooneelvoorstellingcn in de fransche en vlaamsche taal voor het volk gegeven. Onderscheidene ge zelschappen namen verder deel aan een wedstrijd voor decla matie cn zang in de vlaamsche taal. Maandag werd allereerst de gebruikelijke plegtige lijk- dienst gevierd, ter nagedachtenis der slagtoffers van septem- ber 1830, gevolgd door eene openlijke hulde aan de burgers j die hun bloed voor het vaderland hebben vergoten, op de i Place des martyrs. Bij de dramatische voorstellingen, die ook dien dag weder J DJ O J gehouden werden, muntten bijzonder uit de gedichten van j Tollens en van Rijswijek, door mevrouw van Ollefen- da Silva op meesterlijke wijze voorgedragen. Den vorigen dag had de zelfde beroemde vrouw levendigen bijval ingeoogst met de voordragt van een voor deze gelegenheid vervaardigd gedicht van mr. J. van Lennep. Daarna liad de openbare uitreiking plaats van medailles enz., voor menschlievende daden. Heden middag hebben er weder dramatische voorstellingen plaats, en dezen avond concerten enz. Eergisteren avond is koningin Victoria omstreeks G£ ure met haar jagt Victoria cn Albert voor Antwerpen aange komen. H. M. en dc prins gemaal bragten den nacht aan boord door. Maandag ochtend juist ten 7 ure kwam koning Leopold met de verdere vorstelijke familie per spoortrein al hier aan en begaf zich naar boord. Een half uur latei- stapten de koninklijke reizigers met hun aanzienlijk gevolg aan wal. en begaf men zich dadelijk naar het station van den syoorweg om in de koninklijke rijtuigen de reis naar Duitsch- land voort te zetten. Z. M. de koning met zijn gevolg geleid de koningin Victoria tot Verviers. JFr ankrijk. Parijs 23 september. De keizer en keizerin zijn gisteren avond in welstand op het paleis te Saint-Cloud terug geko men. De gezondheid van HII. MM. laat. naar men verneemt, niets te wenschen over. Nooit zijn zoo veel naamlooze en onderteekende aan- klagtenbij de prefectuur van policie alhier ingekomen als te genwoordig het geval is. De policie neemt dan ook iu alle op- zigten de strengste maatregelen van voorzorg. Niet alleen is het grootste gedeelte van het garnizoen in de kazernes gecon signeerd, maar al de polieie-agenten die gewoonlijk tegen den nacht naar huis gaan, moeten nu voortdurend in hunne wij ken op hun post blijven of althans ieder oogenblik ook des nachts beschikbaar zijn. Ook is het geleide van den kroon prins dezer dagen verdubbeld. Italië. Ancona moet den 18 dezer gedurende zes uren achter een door zes sardinische oorlogsfregat ten zijn gebombardeerd, namelijk de Maria-Adelaide, Victor-Emmanuel. Carlo-Al berto, San Michele, Governole en Constituzione. Een ander berigt meldt echter dat, uit hoofde van hunnen diepgang slechts twee dier schepen een werkzaam aandeel aan het bom bardement hebben kunnen nemen, hetwelk hoofdzakelijk ge- rigt was tegen de citadel, die krachtig beantwoord heeft zon der echter belangrijke schade aan de schepen toe te brengen. Den volgenden dag is het bombardement echter gestaakt, omdat admiraal Pensano van den vasten wal het berigt ont vangen had dat generaal Cialdiui, die nog wachtte op zijn materieel voor (1e belegering, alzoo zijne operatien nog niet van de landzijde had kunnen ondersteunen. Nu weet men nader dat dit materieel den 22 is aangekomen en dadelijk kon aangewend worden. Een telegram in de Corriere mercantile kondigt dan ook reeds aan dat de bele- geringsbatterijen dien dag hun vuur tegen den zuidelijken muur van Ancona geopend en er bres iu geschoten hebben. Dit berigt wordt echter nog door niets bevestigd. De bezetting welke Ancona verdedigt, is 7000 man sterk en is goed voorzien van krijgsbehoeften en levensmiddelen. Als zij echter te land en te zee bestookt wordt, is het onmoge lijk dat zij lang wederstand biedt. De bevelhebber der plaats is een fransch legitimist, de Quatrebavbes. Het is nog onbekend of generaal Lamoricière er in geslaagd is tot Ancona door te dringen om de belegerden moed in te spreken en het oog op de verdediging te houden. Te Napels, waar Garibaldi is teruggekomen van zijn uitstapje naar Sicilië, moet vooral iu.de hoogere kringen groote verwarring heerschen. Terwijl het volk zich nog overgeeft aan de vreugde, veroorzaakt door het denkbeeld dat het vrij is, zonder zich veel om het overige te bekommeren, zijn de hoofden verdeeld ten gevolge der oneenigheden tusschen Garibaldi en (li Cavour. Het reeds door ons medegedeeld schrijven van den dictator aan Brusco over dit onderwerp heeft aanleiding gegeven tot eene ministerieele crisis. Men zegt dat de heer Conforti be last is met de zamenstelling van een nieuw kabinet. Het schijnt dat Mazzini, of althans diens partijgangers, in het geheim die verdeeldheid aanstoken, cn als Garibaldi niet spoedig een anderen weg in slaat zal men, in weerwil van het vertrouwen dat Europa voor als nog heeft in de opregtlieid zijner gezindheid tegenover Sardinië, koning Victor Emma nuel trachten te bewegen om ook in Napels krachtdadig tus schen beide te komen. lleeds loopen er soortgelijke geruchten te Turyn en spreekt men er, van het afzenden vaneen legerkorps van 5000 man naar Sicilië, om aldaar feitelijk de opperheerschappij van den koning van Sardinië te gaan tot stand brengen. Er worden echter levendige onderhandelingen gevoerd om het persoon lijk misverstand tusschen den dictator en den minister-presi dent, waaraan de staatkunde eigenlijk vreemd is. tot schik king te brengen. De sardinische regering zet met de grootste snelheid hare plannen voort, om Garibaldi te beletten naar Rome te trekken. Zoo als de stand der troepen nu reeds is, zou hij zich door het sardinische leger heen moeten slaan, wilde hij, van Napels uit, naar die stad trekken. Daartoe kan hij niet over gaan, en zulks vermeerdert zijne ontevredenheid jegens de sardinische regering. Waartoe die verdeeldheid leiden zal, moet de toekomst leeren. Velen houden het er voor, dat de graaf (li Cavour de zege zal behalen, daar men thans meer dan ooit behoefte heeft, aan zijn diplomatiek talent, en een oorlog tegen Oostenrijk hier geenszins zoo populair is als in vroeger dagen. Men betwijfelt zelfs of Garibaldi's invloed wel toereikend zal zijn, de vevceniging van Sardinië en Na pels te beletten. Dc Opinione, een onderhandsch orgaan van den heer di Cavour, betoogt in haar nonimer van den 20en. dat Italië thans al zijne financiële en militaire krachten behoort te ver eenigen en zich toe te rusten om Venetie te bevrijden, en dat de bereiking van dit doel rloor onverwijlde aanhechting van Napels en Sicilië aan Sardinië niet vertraagd, maar in tegen deel bespoedigd zou worden. Dat blad zegt verder dat met Veneties bevrijding Italies wedergeboorte haar beslag zal bekomen hebben, dewijl de tegenwoordigheid der fransche troepen te Rome enkel een godsdienstig doel heeft en alzoo met Italies onafhankelijk heid niet onbestaanbaar is. Het blad erkent dat Veneties vrijmaking zware offers van Italië zou vorderen, maar meent dat het eene taak is, welke de krachten van het vereenigde Italië niet te boven gaat. A. Dumas is werkelijk aangesteld tot directeur der mu sea te Napels en der opgravingswerken te Herculanum en Pompeï. Hij is verder belast met de uitgaaf eener schilder achtige beschrijving van de genoemde hoofdstad. -De koning van Napelsheeft op nieuw eene proclamatie aan zijn leger gerigt, waarin hij de soldaten belooningen toe zegt, indien zij getrouw blijven en zijne zaak zegeviert. De jongste berigten echter maken dit laatste eiken dag onwaar schijnlijker. Capua, na Gaeta het laatste bolwerk van (lege- vallen dynastie, kan reeds als in handen van Garibaldi worden beschouwd en daarmede is een deel der koning Frans nog trouw gebleven troepen verloren gegaan. Gaëta is op den duur mede niet houdbaar en daar op interventie niet meer te rekenen valt, maakt het voor het koningrijk der Beide Sicilien weinig uit, of koning Frans te Gaëta of in Sevilla is. -Volgens de berigten uit Napels van den iSen was aldaar sprake van eenen wapenstilstand, welke te Capua voor vijf dagen zou gesloten zijn, en wel in de daad ten einde den ko ning gelegenheid te geven om hetland te verlaten. Ook werd stellig verzekerd dat de citadel van Messina in de laatslc da gen op het punt was geweest om zich over te geven, maar dat zij door eenen gelastigde des konings, die op een pruissiscli oorlogschip uit Gaëta was gekomen, daarvan weerhouden was. De zelfde berigten melden dat Garibaldi te Napels de sardi nische constitutie als 'slands grondwet had doen afkondigen zich voorbehoudende het tijdstip der invoering nader te be palen, en dat Mazzini zich sedert den 17en te Napels bevond. Ook was een adjudant van koning Victor Emmanuel, de heer Vimercati, uit Genua te Napels aangekomen. tUtlotingen. Oostenrijk. ©mie staatsschuld. Bij de 322ste trekking op 1 september 11. is uitgekomen serie 247, inhoudende 5 pet. hofkamer obligation en aller hoogste schuldbekentenissen a 4J. 5 en 4 pet. Éjcmöcbbcrigtcn. Prijzen vaïa ciFccteu. NB. Het beursberigt van lieden, was heden avond ten7£ ure nog niet ontvangen. Amsterdam 25 september. Nederland. Certitic. Werkelijke schuld 2.j pct.1 62£ dito Nationale dito 3 j 75 dito dito dito 4 97J- Aanil. Handelmaatschappij 44 130j Rusland. Oblig. 1798/1816 5 101J Certific. Hope co4 dito dito 1855, Gde serie .5 9G ditoG 5S Aand. spoorweg20G Leening 1SG0. (contant)44 S9.1- Polen. Schatkistobligatien4 78^ Spanje. Obligatien3Sjj dito binnenlandsch3 4GyJï Certitic. coupons bewijzen Crediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 431 dito amsterdamsche 5 67-f-J- dito nationale5 51 dito 1847/1852 2i- 23£| Bank acticn3 G50 Belgie. Certificaten bij Rothschild 24 Portugal. Obligatien3" 42£ dito nieuwe3 lig Grenada, dito14J Venezuela.dito2£ 2l| Illinois. dito7 91^ Mexico. dito3 20 {-$ Londen, 25 september, ten 12 ure. Consols 93j-. Weenen, 24 sept. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 63.70. Parijs, 24 sept. (slotpr.)4£pet.compt.3 pet. 68,20 Prijzen rail coupons en losbare obligation. Amsterdam 24 september. Metalliek f 21,60 Napelsclie fDiverse engelsclie in f 11,624 Engelsche Russen f 11,S2£~; Fransche f55.374 Belgische f55,75; Pruissische f/^p7i Spaansche piasters f—Spaansche coupons ppfcjft:'f—j--Hamb. Russen f33,621Russische in zilveredtMcbels £3425 „Poolsche in fl. f 26,874; Nationale metallu§Bpf 2S,76;< jjollürsf

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3