föuitjmUtnïrsri)e tijöingm. oefening van kunsten en wetenschappen. Ten tijde van Gustaaf Adolf was Zweden in de krijgskunst niet alleen, maar ook in de meeste takken van volksvlijt nog achterlijk en lokte deze vorst eene menigte nederlandsche officieren, land bouwers en kooplieden naar zijn rijk, die aldaar veel hebben toegebragt tot het welgelukken der ondernemingen van dien vorst en tot den luister van zijne regering. Gothenburg, de tweede stad des rijks, waar een arasterdainsch koopman, Abraham Cabeljaauw, de eerste burgemeester werd, was zijne stichting aan ongeveer honderd huisgezinnen van holland- sche visschers verschuldigd. Lodewijk de Geer, een aan zienlijk Hollander, die door den onsterfelijken Gustaaf Adolf met onderscheiding behandeld werd, bewees Zweden eene groote weldaad door het aanleggen van koper-en ijzersmel terijen en rustte op eigen kosten met toestemming der staten, in hollandsche havens eene vloot uit van 30 schepen, welke die van Denemarken ten voordeele van Zweden versloeg. Dezer dagen is het munt-en penningkabinet derhooge- school te Leyden bezocht geworden door den abt Giuseppe Valentinelli, bibliothecaris van San Marco en directeur Yan het munt- en penningkabinet te Venetie, alsmede door den heer Thomsen, directeur van het munt- en penningkabinet te Kopenhagen. Beide bezoeken hebben tevens gestrekt tot ver meerdering van de verzameling der hoogeschool. Het archief der stad 's Hertogenbosch heeft een belangrijk geschenk ontvangen. Dr. Halbertsina heeft uit hoogachting en erkentenis aan den commissaris des konings in Noordbra bant. aan het gemeentebestuur en de burgerij voor de gulle en gastvrije ontvangst der leden van het aldaar gehouden VI de taal- en letterkundig congres, aan het archief afgestaan de zeldzame en voor de geschiedenis belangrijke kaart van het beleg der stad 's Hertogenbosch in 1G29, uitgegeven door Pie- ter Arentsz, nederlandsche boekverkooper te Hamburg bij de Borsse in 1629, met een „cort verhael der gelegenheyt ende tegenwoordige belegeringhe van 's Hertogen-Bossche onder 'tbeleyt des Doorl. Fredrick Hendrik, prince van Orangien, grave van Nassau, etc. In 't jaer 1G29." Loopende dat ver haal van 1 mei tot 22 junij van dat jaar, zijnde geteekend C. Deze kaart is van grooten omvang, vertoont den platten grond der stad enhare omstreken met hare uitgebreide verster- kingswerken, en bevat de even sterke als kunstmatige van 1 mei tot 22 junij 1G29 aangelegde belegeringswerken. Men weet. dat 's Hertogenbosch eerst op 14 september van gemeld jaar aan prins Frederik Hendrik bij capitulatie werd overge geven. Men leest in het Handels- en effectenblad. Naar men uit goede bron verneemt, is er thans eene aan vraag om concessie voor exploitatie en kolonisatie van Hol landers in de kolonie Suriname, inden geest van de vroeger op te rigten Borneo-inaatschappij aanhangig. Is men wel on- derrigt, dan zijn de statuten, welke voorloopig zullen worden vastgesteld, reeds ontworpen, om zoodra mogelijk de inschrij ving open te stellen, om de gevolgen die uit tijdverzuim zou den kunnen ontstaan en het verwijt daarvan voor te komen, omdat men maar al te zeer heeft moeten ondervinden, dat het niet tot stand komen der Borneo-maatschappij, waarover vroeger zoo veel is gerept, alleen daarin gelegen was. Men verneemt, dat dr. J. J. van Oosterzee door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen isbenoemd tot ridder der orde van de Poolster. De bibliotheek van Humboldt is voor 12.000 th. aange kocht door de boekhandelaren Asclier; de verzameling kost baarheden en rariteiten is mede tegen ongehoord lage prijzen van de hand gegaan. Voor de beroemde schilderij van Ingres, voorstellende den dood van Leonardo da Vinei, werd slechts 515 th. besteed; voor de oorspronkelijke teekening van de Kosinosmedaille doorvon Cornelius, niet meer dan 52 th., terwijl de doos, waarin zij bewaard wordt alleen 150 th. had gekostvoor vier teekeningen van Rugendas, welke Humboldt zelf voor 1000 th. had aangekocht, 120 th. De andere voor werpen gingen voor even lage prijzen van de hand. BcsiocittJngca ea besluiten. ridderorden. Vergund aan jhr. mr. M. Heldewier, het aannemen en dragen der kommandeursorde van den Toren en het Zwaard, van Z. M. den koning van Portugal. Marine en leger. Zr. Ms. stoomschip Cycloop, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee F. R. Toewater, op reis naar de Middelland- sclie zee, is den 22 dezer te Falmouth aangekomen. Verkoopingen en aanbestedingen. Den 25 dezer zijn te Middelburg'de navolgende huizen ver kocht, als: I. Een huis en erve in de Spanjaardstraat, E. no. 82, verkocht voor f555. II. Een dito in de Lange Singelstraat, N. no. 206, verkocht voor f350. III- Een dito in de korte Geere, K. no. 339. verkocht voor f200. IV. Een dito in de 's Gravestraat, I no. 311, verkocht voor f 425. V. Een dito 1 op het Seisplein, Q no. 334, verkocht voor f306. VI. Een dito in de Schuitvlotstraat, O no. 286, verkocht voor f 200. VII. Een dito, in de Kapoenstraat, A. no. 14, verkocht voor f500. Te Vlissingen is heden onder nadere goedkeuring van den gemeenteraad verkocht: Een huis en erve, staande en ge- legen binnen die stad, in de wijk achter de groote kerk, bij de Waag, gemerkt G. no. 124, voor f1080. ISurgcrlijllte stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging den 23 dezer: J. J. Kool, jm. 26 j. met F. C. van den Broeke, jd. 22j. J. P. B. van Don gen, jm. 37 j- met J. Melse, weduwe, 32 j. J. A. Staedler, jm. 39 j. met P. Puijenbroek, jd. 24 j. H. Koense, 32 j. met J.E. Huys, 26 j. II. Blok, 20 j. met E. Hoek, 28 jaar. Vlissingen van 15 tot 22 september. Bevallen: C. P. Durt geb. Demand, d. J. M. Baangeb. Pieters, z. W. Kampman geb.Koster, z. E. de Ruisseaux geb. van Dierendonck, d. J. R. van Os geb. Bleijenberg, z. M. Monje' geb. Tanis, d. J. Verbert geb. Step, z. J. F. Putters geb. Bulder, d. Overleden J. M. Hagezoon3 maanden. Goes, van 15 tot 22 september. Bevallen: A. van der Weyde geb. Dobbelaer, d. M. J. van Calmthout geb. Alberts, z. Zierikzee, van 15 tot 22 september. Bevallen: K. Geleynse geb. van Ruijen, z. W. Matthijsse geb. van Dongen, d. A. Kanaar geb. vanWesten, z. N. Schut ters geb. Tuiten, d. E. van Beveren geb. Berwald, z. Overleden: A. D. Landsknegt, vrouw van P. Kijn, Gij. A. Labrand, wed. J. Lagcher. 73 jaar. Thcu'iiaOHiicitcrstasscl 24sept. 's av. 11 u. 62 gr. 25 's morg. 7 u. 52 'smidd. 1 u. 55 gr. 'sav. 11 u. 50 gr 26 's morg. 7 u. 53 'smidd. 1 u. 56 gr. Si aten generaal. tweede kamer. Maandag is het gewijzigd ontwerp-adres van antwoord op de troonrede, na in de afdeelingen reeds behandeld te zijn, ter tafel gebragt. Het werd tegen dingsdag aan de orde gesteld. Voorts vereenigde men zich met de conclusie van liet rapport betrekkelijk de onderzochte geloofsbrieven van de heeren Dirks en Wyhenga (zoo als wij reeds in ons vorig nommer medegedeeld hebben, even als het ingekomen berigt van den heer J. M. de Kempenaer, dat hij zijn ontslag neemt als lid der kamer.) Het ontwerp-adres luidt aldus: I. De tweede kamer der staten generaal, met uwe majes teit. de milde zegeningen, welke aan ons vaderland f en deel vallen dankbaar erkennende, vernam met genoegen dat onze betrekkingen met andere mogendheden blij ken dragen eener wederzijds gewenschte vriendschap. Zij is levendig overtuigd dat, wanneer Nederland, in zijne betrekkingen met het bui tenland, kracht aan zelfstandigheid paart, het voortdurend te midden der overige staten eene eervolle plaats zal innemen. §2. De bescherming van het grondgebied des rijks is een te hoog nationaal belang, dan datwij nietgaarne uit den mond uwer majesteit aan de pligtsbetrachting van zee- en landmagt lof hoorden toekennen. Het ons aan te bieden wetsontwerp tot regeling van de sterkte en de inrigting der nationale mili tie, zullen wij in naauwkeurige overweging nemen overtuigd dat onze verdediging, rustende op het beginsel van volkswa pening, niet eerder geregeld zal zijn dan wanneer tevens nieuwe doeltreffende wetsbepalingen omtrent de schutterij zullen zijn vastgesteld. 3. Met uwe majesteit verheugen wij ons over den gunsti- gen toestand van vele bronnen van ons volksbestaan. Wij erkennen gaarne dat het toenemen van kennis en de bloei van kunsten en wetenschappen krachtig tot vermeerdering van beschaving en verspreiding van algemeene welvaart mede werken. Aan eene wet, welke het middelbaar en hooger onder wijs op goede grondslagen vestigt, wordt dan ook de leven digste behoefte gevoeld. 4. Tot vereenvoudiging van liettariefvanin-en uitgaande regten zullen wij gaarne medewerken. Met belangstelling vernamen wij, dat dadelijk na de uitvaardiging der wet tot den aanleg van spoorwegen, met de werkzaamheden een aau- vang was gemaakt. Wij wenschen dat de toestand van 'srijks schatkist werkelijk gunstig genoeg moge bevonden worden, om tot het aanleggen van nieuwe waterwegen voor den han del te kunnen overgaan. 5. Verhlijdend was het ons te vernemen dat de opbrengst van 's lands middelen voldoende mag geacht worden. Wij rekenen dat die gelukkige uitkomst te beter zal verzekerd zijn, wanneer eene herziening van ons stelsel van belasting, ook in het belang van een goed financieel huishouden der gemeenten, tot stand gebragt zal wezen. Wij zijn daarbij verpligt op het aanbieden der in de grondwet geëischte wet ter verantwoor ding van 's rijks geldmiddelen eerbiedig aan te dringen. 6. Met uwe majesteit brengen wij hulde toe aan den moed en de volharding, door onze zee-en landmagt in Boni en in Bandjermasing betoond. Te vernemen dat in alle opzigten de toestand onzer overzeesclie bezittingen bevredigend is, lieeft onze verwachting overtroffen. Ter bevordering van den bloei dier gewesten kan echter nog, ook zonder geldelijke opofferingen, veel gedaan worden. Wat de koloniale geldmiddelen betreft, is tusschenkomst der wet volgens de bepalingen onzer grondwet, meer en meer dringende behoefte. 7. De toegezegde wetsontwerpen tot afschaffing der sla vernij in de West-Indien, zullen wij met al de naauwgezetheid welke de belangrijkheid van het onderwerp vordert, onder zoeken. Dc toestand dier gewesten zal evenwel eerst dan ge vestigd kunnen lieeten, wanneer aan het grondwettelijk voor schrift, tot vaststelling eener wet op het beleid der regering van die koloniën, zal zijn voldaan. 8. Eene gewigtige taak wacht ons in de tegenwoordige zitting. Wij hopen haar met ijverige pligtsbetrachting te ver vullen. Moge het vaderland daarbij ondervinden dat de eerste voorwaarde onzer nationale instellingen, overeenstemming tusschen regering en vertegenwoordiging, niet ontbreekt, zoo zal het, onder den zegen des Allerhoogsten, daarvan de beste vruchten plukken. In de gisteren gehouden zitting der tweede kamer zijn de discussion over het ontwerp-adres van antwoord op de troon rede aangevangen. De algemeene strekking is met algemeene stemmen op ééne na (die van den heer Schimmelpenninck) aangenomen. Dat lid heeft die algemeene strekking geschetst als zijnde niet die van een zelfstandig adres, maar ook niet van een blooten weerklank op de troonrede. De zes eerste paragrafen zijn na langdurige discussie onveranderd aange nomen. Heden worden de discussien voortgezet. Engeland. Londen 22 september. Gisteren was een los gerucht in om loop wegens ongunstige tijdingen uit China ontvangenmen hechtte er weinig gewigt aan, doch lieden wordt het in ver sterkte mate herhaald. Naar het schijnt kan niemand eene geloofwaardige bron van dit berigt aanwijzen, en het zoude dus weinig aandacht verdienen, herinnerde men zich niet, dat in der tijd langs den landweg door Rusland het eerste berigt werd ontvangen van de nederlaag op den Peiho, hetwelk niet eerder geloofd werd dan toen liet veertien dagen later dooi de langs gewonen weg ontvangen berigten werd bevestigd. Volgens liet Court journal is eene petitie der Drusen aan koningin Victoria onderweg, waarin zij liarebescherming inroepen tegen onderdrukkingen eene partijdige regtspraak. De petitie is vergezeld van een dagboek van al de gebeurte nissen, welke in dc laatste maanden in den Libanon zijn voor gevallen. The Great Eastern is thans op zijne helling geheel afge krabd en wordt met eene soort van lak overstreken, ten einde het schip des te gemakkelijker door het water te doen gaan. Op 1 October zal het vaartuig weder van de helling worden afgelaten. Inmiddels blijft het bezoek even druk, gevende eene wekelijksche zuivere winst van 500 p. st. De voornaamste bladen houden niet op hunnen raad te doen liooren in het conflict tusschen Garibaldi en graaf di Ca- vour, en geven voorts de hoop te kennen dat er iets zal gevonden worden, om eene toenadering tusschen hen te bewerkstelligen, als liet eenige middel om de vrijheid van Italië te verzekeren. Indien dit middel niet gevonden werd, dan zullen de resulta ten volgens die bladen, voor Italic welligt slechts verkregen zijn, om die weder verloren te doen gaan. Miiitsclilanil. "VVeeuen 23 september. In de zitting van den rijksraad van gisteren schetste de graaf Clam-Martinitz den tegenwoordi- gen toestand der drukpers in Oostenrijk als onhoudbaar, en stelde voor bij het rapport der commissie eene zinsnede te voegen, waarbij op verbetering in dezen werd aangedrongen. Dat voorstel werd door de meerderheid aangenomen. Daarna werd de beraadslaging geopend over de rapporten van de meerderheid en van de minderheid der commissie van 21 leden. De graaf Szecsen droeg het gevoelen van de meerder heid, de graaf Clam dat der minderheid voor. Eerstgenoem de betoogde dat de redenen van den min gunstigen toestand des rijks te zoeken waren in het tot nog toe door de regering gevolgde verkeerde stelsel, en dat men eindelijk regt moest doen wedervaren aan de liislorisch-politische individualiteit

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2