MIDDELRURGSCHE C 0 U R A N T. N°' 116. Donderdag 1860. 27 September. öinncnlanöscljc tijdingen. noes i Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs ran gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van dén tot zes regels1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelrcgt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontaut. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg; 26 september. Sedert gisteren morgen is de telegrafische gemeenschap tus- schen Goes en Bergen op Zoom verstoord. Vermoedelijk is die storing veroorzaakt door het omverwaaijen van palen, in den vorigen nacht. Dien ten gevolge hebben wij ook heden nog geenerlei telegrafisch berigt ontvangen. De gemeenteraad heeft in zijne heden gehoudene zitting beslotente verklaren dat er voor het oogenbük geen officieel dagblad bestaat, bestemd voor de opname der van het gemeen tebestuur uitgaande aankondigingen; terwijl burgemeester en wethouders inmiddels zijn uitgenoodigd de meest moge lijke openbaarheid aan die stukken te geven. Met algemeene stemmen is besloten geen gebruik te maken van het aanbod van den uitgever der Vlissingschc Spoorweg-courant tot die officiële opname. Uit Goes schrijft men ons heden Gisteren nacht en den ganschen morgen heeft hier een harde storm gewoed. Verscheidene booraen in de omstreken zijn omver gewaaid, dakpannen en schoorsteenen ueêrgestort, terwijl de appel- en peren-boomgaarden deerlijk geteisterd zijn. „Een tjalkschip aan den Biezelingschen ham geankerd, is van zijn anker geslagen en vergaan. De schipper, met vrouw en kind trachtten zich met de bootte redden, doch een eind van den wal sloeg deze om, en mogt het den schipper met ongeloofelijke inspanning gelukken met vrouw en kind den wal al zwemmende te bereiken, waar zij bij den landbouwer P. Zandee voorloopig zijn verpleegd." Uit's Gravenhage meldt men ons dd. 25 september „Het in de troonrede aangekondigde en ook reeds bij de tweede kamer ingekomene vereenvoudigde tarief van in- en uitgaande regten is nog niet gedrukt, en derhalve kan de in houd voor alsnog niet worden medegedeeld. Men wil echter weten dat de heffing der regten naar de waarde daarbij als beginsel is aangenomen. „Voor sommige artikelen zou een overgangstijdperk van vijf jaren zijn bepaald. Als artikellen. die onder deze v'oor- loopige uitzondering vallen, noemt men tapijten, glas- en aardewerk enz." Betrekkelijk de plegtige onthulling van het standbeeld van Nederlands volksdichter II. Tollens Cz., werd ons maandag- uit Rotterdam het volgende gemeld. Hoewel het weder zich heden nietgunstig lietaanzien, werd de stad reeds vroeg door een aantal vreemdelingen bezocht, die allen de schreden rigtten naar het Park in de nabijheid der officieren-societeit. Daar was, tegenover het nog over dekte standbeeld, eene smaakvolle tribune opgerigt voor de leden van het vorstelijk huis, en de breede trappen die er toegang aan verschaften waren met fraaije tapijten belegd. Aan beide zijden naast deze tribune waren de plaatsen voor dc genoodigden, terwijl zich links van het beeld eene andere tribune bevond voor het zangpersoneel, dat omstreeks 300 personen telde en door blaasinstrumenten begeleid werd. Ten kwartier voor 12 ure kwam Z. M. de koning, vergezeld van Iill. IvK. HH. den prins van Oranje en prins Frederik der Nederlanden, waarop zich dadelijk een welkomstlied tot den koning deed hooren door het zangpersoneel, onder de leiding van den verdienstelijken componist Joh. J. H. Ver- hulst. Het zelfde koor voerde hierop het eerste gedeelte uit van de feestcantate van den lieer mr. A. Bogaers, waarna de heer mr. "W. S. vanReesema eene kernachtige feestrede uit sprak. Daarin schetste hij--Tollens als den volksdichterbij uitnemendheid, wiens eenvoudige maar diepgevoelde zangen doordrongen in de woningen van het eigenlijke volk, die op ongekunstelde wijze tot het harte sprak, en wiens woorden daarom dan ook op aller lippen zweefden. Hij verzocht ver volgens dat Z. M. de koning het teeken tot de onthulling zou geven. Hieraan voldaan zijnde, sprong plotseling het kleed dat het geheel alsnog overdekte, open, en daar vertoonde zich het uit marmer door den gunstig bekenden beeldhouwer Strackée vervaardigde beeld, staande op een blaauw hard- steenen voet en omgeven door een ijzeren hek. Op zeer ge paste en fraaije wijze was het beeld boogsgewijze omgeven door hemelsblaauw doek, van onderen omzoomd door eene breede oranjekleurige franje, van boven voorzien van twee guirlandes van de zelfde kleur en eene van bloemen, in het midden te zaïnen gehouden door een schild, waarop het wapen van Tollens was afgebeeld. Daar boven eindelijk be vond zich eene gouden lier doorvlochten met een bloemkrans, en ter wederzijden waren onder vlaggen de wapens van Nederland en Rotterdam aangebragt. Nadat nu het koor het tweede gedeelte der cantate had uit gevoerd, vatte de heer van Reesema andermaal het woord op, om het beeld uit naam der nederlandsche natie aan de ge meente Rotterdam op te dragen. Aan den voet van het beeld, waarheen zich ook de koning met de beide prinsen begeven had, verklaarde de burgemeester, de heer J. F. Hoffman, die opdragt te aanvaarden, waarna het slot der cantate werd ge zongen. Z. M. de koning onderhield zich hierna nog op minzame wijze gedurende korten tijd met onderscheidene personen, hoofdzakelijk met den heer Verhuist, wien Z. M. de eer be wees met hartelijkheid de hand te schudden, waarna de ko ning zich naar de officieren-societeit begaf om eenige verver- schingen te gebruiken. En hiermede liep de plcgtigheid af, die, behalve door eene onafzienbare volksmenigte, ook was bijgewoond door hunne excellentien de ministers, de voornaamste dichters uit ons land. de burgemeesters van die gemeenten in welke zich com- inissien gevormd hadden om bijdragen voor het standbeeld in te zamelen, de deputatien van letterkundige en andere ge leerde genootschappen enz. De inwoners hadden door het uitsteken van een groot aantal vlaggeneen blijk van hunne belangstelling gegeven. Ten half twee ure begaf Z. M. de koning zich met gevolg naar het station van den Rijn-spoorweg en nam onderweg de heden geopende nieuwe draaibrug tusschen het Oude hoofd en de Spaansche kade in oogenschouw. Z. M. vertrok daarna oniniddelijk met een extra spoortrein naar ITct Loo. Des namiddags vereenigden een 200tal genoodigden zich aan een dejeuner, door het gemeentebestuur in het yachtclub- gebouw aangeboden, waar de groote zaal op toepasselijke wijze was gedecoreerd. Een aantal feestdronken werden daar uitgebragtwaarbij zich vele nederlandsche en belgische let terkundigen deden hooren, o. a. Ilascbroek, Ten Kate, Surin- gar en Th. van Rijswijck. De heer R. C. Bakhuizen van den Brink, rijks archivaris, had het gelukkige denkbeeld aan den mede aldaar aanwezigen burgemeester van Amsterdam den wensch kenbaar te maken, dat eerlang ook in die hoofdstad een standbeeld voor Joost van denVondel mogt opgerigt wor den. Dadelijk werd een inteekenlijst totdat doel opengesteld, waarop die burgemeester het eerst voor f 100 inschreef, welk voorbeeld door velen werd gevolgd. Des avonds werd in den schouwburg, onder directie van den heer J. Ed. dc Vries, eene toepasselijke hulde aan Tollens opgevoerd. Men verzoekt ons te melden dat de onthulling van het standbeeld van Tollens maandag ook hier feestelijk herdacht is in eene vergadering van de middelburgsche afdeeling dei- kunst en wetenschap bevorderende maatschappij V. W. Wij vernemen dat de verschillende autoriteiten en ambte naren zijn aangeschreven dat er eerlang een aanvang gemaakt zal worden met het uitbakenen en opnemen der spoorweglij- nen: Nieuwediep-Alkmaar; Harlingen-LeeuwardenArn- hem-ZutphenUtrecht-KuilenburgMaastricht-Roermond Breda-Moerdijk; Rozendaal-Bergen op Zoom, en Rotterdam- Moerdijk. Voorts vernemen wij dat de ingenieurs "Waldorp, Fijnje en Schneiter dienst zullen doen bij de commissie tot aanleg dei- spoorwegen in den Haag, en wel de eerste voor de lijnen in het noorden, de andere voor die in het zuiden, de derde voor de lijnen Utrecht-'s Hertogenbosch en Rotterdam-Moerdijk. Er zijn er die oordeelen dat deze luxe van personeel vermeden had kunnen en moeten worden, om de noodige eenheid te be trachten. Anderen vinden hetgoed omdat, daar de waterstaat ver te kort schiet in beschikbaar personeel, er nu een ander element in de zaak moet komen, wat gunstig zal werken. Als secretaris der commissie noemt men den kapitein der genie de Bordes, en tot aanvulling van het ontbrekend personeel een oud-officier van dat wapen en onderscheidene civiel inge nieurs. Amhcourant.) Z. K. H. prins George vanPruissen, vergezeld door zijne adjudanten, den graaf von Perponchcr en den graaf von Ilaez- ler en gevolg, is zondag morgen in de residentie aangekomen en aan het hotel Paulez afgestapt. Z. K. H. zal acht dagen in de residentie verblijven. Men meldt uit Luxemburg, dat prins Hendrik der Neder landen donderdag jl. aldaar is aangekomen. Het doel der reis van den prins is om een nieuw ministerie zamen te stellen. Eenige leden van het tegenwoordige kabinethebben hun ont slag ingediend. De heer Wintgeus, lid van de tweede kamer, heeft aan de leden dier vergadering doen uitreiken een doorhem opgesteld betoog, getiteld„Advies over de regterlijke organisatie," in 'twelk zijne denkbeelden dienaangaande, vervat in de nota's van JL S57 en 1860, breedvoerig worden verdedigd, en de dooi de regering daartegen ingebragte bedenkingen worden be antwoord. De schrijver verlangt bij de nieuwe regterlijke inrigting 1. beperking van personeel, met verbetering van bezoldiging; 2. twee, in stede van drie trappen van regtspraak in burgerlijke en strafzaken; een gewonen regter, dere»t- bank, met volheid van regtsmagteen buitengewonen regter, den hoogen raad, uitspraak doende in cassatie-, 3. liet op dragen van de belangrijkste strafzaken aan de geregtshoven 4. de regtspraak der kantonregters, beperkt in het conten- tieuse, uitgebreid voor vrijwillige jurisdictie. Bij dit betoog zijn 2-1 concept-bepalingen gevoegd, in welke des schrijvers denkbeelden in wettelijk voorschrift worden uitgedrukt. lu eene op den IS dezer gehoudene vergadering van de rijkscommissie voor statistiek, is onder anderen met leedwe zen kennisgenomen van eene mededeeltng van den heermr. L. A. J. W. baron Sloet tot Olthuis, dat hij zich verpligt ziet zijn ontslag te nemen als lid der commissie, uit hoofde van de velerlei andere bemoeijingen hem thans opgedragen. De Schiedamsche courant behelst het volgende. De heer II. Feteris, architecten timmerman te Schiedam, is onlangs (S dezer) met twee werklieden, een timmerman en een metselaar, naar Ys tacit, in Zweden, vertrokken, om aldaar op hollandsche wijze te vervaardigen een eest tol het droogeu van granen. Het verheugt ons, dat aan onzen bekwamen stadgenoot zulk een eervolle onderscheiding te beurt valt, en onwillekeurig geeft de vermelding hiervan ons aanleid in o-te herinneren, dat ook in vroegere eeuwen, door Nederlanders niet weinig is bijgedragen lot het verhoogen van den bloei van Zweden, niet alleen wat betreft zijne industrie, maar ook be-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1