MIDDELBURGSCHE C G U R A N T. N°' 115. Dingsdag 1860. 25 September. öinnmlcutösclje tijïmtgm. Deze courant verschijnt des diugs'dags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingea geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is /3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVEBS: OE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsiug. De betaling geschiedt koutant. Buitengewoon gcoote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 24 september. De gemeenteraad alhier zal op woensdag aanstaandedes namiddags ten twee ure, eene openbare zitting houden, waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld worden deliberatien op de voorgedragen wijziging der verordening op de wijze van afkondiging der plaatselijke verordeningen adres CrafFord, opname der officiële stukken in zijne Vlissing- sclie spoorwegcourant. Uit Vlissingen meldt men ons heden het volgende „Zaturdag jl. zijn alhier ter reede ten anker gekomen, het engelsche stoomliniescliip St. George en het stoomfregat Emerald, behoorende bij het eskader dat H. M. de koningin van Engeland op hare reis naar Antwerpen vergezellen moest. Van de schepen werden de gebruikelijke salutsclio- ten gedaan voor de vesting en voor de admiraalsvlag, welke saluten van de wallen beantwoord werden. H. M. de konin gin, aan boord van het koninklijk jagt Victoria and Albert, passeerde deze vesting gisteren middag om half een ure; de koninklijke vlag werd van de wallen gesalueerd, alsmede door een op de reede liggend koopvaardijschip, terwijl de equipageV.anlictlinieschip in het want paradeerde en een luid gejuich aanhief. De schepen die II. M. vergezelden, zijn de navolgende: linieschip St. George, fregat Emerald, stoom schepen Firebrand, Black Eagle, Osborne en de stoornjag- ten Irene en Vivid. Hetlinieschip St. George, dat omzijn groote diepgang niet kon opvaren, is lieden morgen van deze reede wederom naar zee gestoomd. „De stoomboot Stad Vlissingen heeft vrijdagmorgen de reis van Vlissingen naar Rotterdam niet kunnen onderne men, door een plotseling ontdekt lek. Eerst des namiddags ten lialf twee ure hebben de passagiers bun reis kunnen voort zetten met eene andere boot. De boot werd in liet droogdok opgenomen, spoedig hersteld en is heden weder geheel in orde van hier naar Rotterdam vertrokken. „Eenigen tijd geleden is alhier ten behoeve der marinewerf uit Engeland aangevoerd een locomotief, bestemd tol: het ver voer van hout enz. op de verschillende werven. Dit werktuig is donderdag beproefd en heeft o. a. gestoomd van de uitrus ting- naar de constructiewerf, langs het dok. Naar het schijnt, voldoet het aan het oogmerk, en men kan dus weldra ver wachten, dat het vervoer van zware vrachten daarmede gere geld zal plaats hebben. liet was een vreemd gezigt, dit stoom werktuig, dat betrekkelijk niet groot van omvang, ruim 20000 ned. ponden weegt, als een gewonen wagen over de straat steen en langs bet dok te zien rijden,even als de zeer korte wen dingen die men er mede maken kan verwondering wekken. „De vrees die men koesterde dat de straat en de huizen langs liet dok hierdoor veel zouden lijden, schijnt ongegrond te zijn, ten minste noen verzekert ons dat de dreuning niet erger is dan van eenen gewonen zwaar beladen wagen, terwijl de straat volstrekt niets geleden heeft." Heden morgen had te Goes de plegtige installatie plaats van den heer rar. J. A. van Hoek, benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissements regtbank aldaar. Na eene aanspraak van het openbaar ministerie en het gewoon requisitoir, werd de benoemde door den voorzitter met eene toepasselijke aan spraak geluk gewensebt en geïnstalleerdwaarna de benoem de zich in de welwillendheid der regtbank en van 't openbaar ministerie aanbeval. Daarna werd deze plegtige zitting op geheven. Men schrijft ons uit Goes, 22 september. „Gisteren werd te Heinkenszand tentoonstelling van vee gehouden. Er waren 95 stuks aangevoerd, zijnde het dubbel van het vorige jaar, 't welk daava .mis te danken dat de groote veehouders zich ditmaal niet hebben onttrokken. De uitgeloofde prijzen zijn toegekend als volgt: aan J. Zweed ijk te Driewegen, voor den aanvoer van het grootste getal hoornvee ter verkoop f 10aan J. Kaboot te Kloetinge, voor den aanvoer uit de meest verwijderde plaats f 10; aan A. Reinijn te 's Heer-Arendskerke, voor de schoonste vette koe f 10aan M. Stevense, te 's Heer-Abtskerke, voor de beste 2- a Sjarige vaars f5; aan J. Kaboort te Kloetinge, voor de schoonste 1 a 2javige vaars f 5 aan M. Iloogesteger te Nisse, voorden schoonsten beer f2,en aan J. C.Kakebeekete 's Heer- Arendskerke, voor het schoonste koppel 1 jarige schapen f4. De handel was levendiger dan het vorige jaar, en voor het geen ter verkoop werd aangebragt zijn goede prijzen besteed. Ter beschouwing waren ingezonden door den heer I. G. J. van den Bosch, acht stuksgekruisd Durham ras, alsmede door den heer J. C. Kakebeeke. Men hoopt dat de blijkbare voordeelen van de kruising ge noegzaam door de landbouwers zullen opgemerkt zijn en deze alzoo meer en meer aangemoedigd zullen worden daarvan gebruik te maken. Door middel van den Durham stier, gestald bij den heer Danckaerts te Nisse, is daartoe uitmuntende ge legenheid. „Woensdag is eene algemeene vergadering gehouden van de Koninklijke maatschappij van verbeterde meekrapbereiding te WiUiehninadoi'p, waarin besloten is aan de aandeelhouders een dividend van 5 pet. uit •ce-kecten." Onze Ilaagsche correspondent meldt ons het volgende „Bij de regering schijnt het plan te bestaan, om een begin te maken met de herbouwing van het Binnenhof alhier, dat, hoe merkwaardig ook uit een historisch oogpunt, niet lang er in zijn tegemvoordigen toestand kan worden gelaten, zonder dreigend gevaar van op de hoofden der talrijke ambtenaren, die aldaar hunne bureaux hebben, neder te storten. „Reeds sinds lang is de allerellendigste toestand dier ge bouwen, die schier geens reparatie meer waard zijn, van alge meene bekendheid, zoo dat dan ook nu aan de staten generaal denoodige gelden voor eene grondige hernieuwing zullen worden aangevraagd. Om hier mede een aanvang te maken, zegt men dat opliet nu ingediende budget vooreerst eene som van f74',000 is uitgetrokken, ofschoon, volgens de zelfde ge ruchten, de totale kosten van het geheele werk wel op een half milïioen geraamd zijn. Het plan zou zijn om de gebou wen aan de overzijde der tweede kamer van een gelijksoor tig front te voorzien als deze. Aan de zijde der Stad- koüderspoort, die het Binnenhof met liet Buitenhof ver bindt, zouden de tegenwoordige gebouwen vervangen wor den door eene kolonade met vijf doorgangen, twee voor rijtuigen en drie voor voetgangers. De loterijzaal zou op het midden van een ruim plein te staan komen, door het wegbreken der leelijke gebouwen achter die zaal, thans in gebruik bij den hoogen raad enz. De archieven van de reken kamer enz.. die thans nog in de oude gebouwen liggen, zou den gedurende de verbouwing verplaatst worden naar liet tegenwoordige ministerie van koloniën, dat dan ontruimd wordt door de ambtenaren die het nieuwe gebouw van kolo niën betrekken. Ontegenzeggelijk worden vele der voorge- noinene verbouwingen door de noodzakelijkheid voorge schreven." „Deheer mr. J. M. de Ivempenaer heeft zijn ontslag inge diend als lid van de tweede kamer. „Volgens loopende geruchten zou de officier, die de kriti sche verslagen over de manoeuvres in het kamp van Millin- gen, in de Nieuwe rotterdamsche courant heeft geleverd, in welke met vrijmoedigheid een gemotiveerd oordeel over die oefeningen werd uitgesproken, bekend zijn geworden en uit de dienst worden ontslagen." Van eene andere zijde wordt ons uit de residentie liet vol gende medegedeeld. „Het zal de aandacht uwer lezers zeker niet ontgaan zijn, dat de zamenstelling der commissie van redactie voor het ont- werp-adres van antivoord op de troonrede dit jaar zeer bui tengewoon is. Indien de kamer de vier meest verklaarde tegen standers van den heer van Hall had willen kiezen, had zij niet beter kunnen slagen, dan de lieeren van Goltstein, Olivier, van der Linden en Duymaer van Twist te benoemen, die ook mede-onderteekenaren zijn geweest van het amendement van den heer Thorbecke c. s. op art. 1 der spoorwegwet. „Het was dan ook geenszins te verwonderen, dat liet ont werp van adres in zulk een geest was opgesteld, dat het onmogelijk in dien vorm aan de beraadslagingen der kamer kon worden onderworpen. „Ofschoon, zoo als gij weet, het primitieve ontwerp, alleen voor de leden gedrukt en dus geheim gehouden wordt, schijnt het ditmaal van dien aard geweest te zijn. dat zelfs de geheimste geheimhouding niet heeft kunnen beletten, dat er iets van uitlekte, en zoo heb ik dan ook vernomen dat in de eerste paragraaf reeds een vermomd votum van wantrou wen moet voorkomen, en dit juist op de paragraaf van de troonrede, betreffende de buitenlandsche' zakenook in de volgende paragraven, namelijk over de koloniale aangelegen heden, moet de zelfde geest van oppositie doorstralen. „Ben ik wel ingelicht, zoo moet dit ontwerp nog al krach- tigen tegenstand in de sectien ondervonden hebben, want gislereirTieeffde commissie op nieuw ccne vergadering gehou den,zonder het te kunnen eens worden over de veranderingen, die vermoedelijk door de gemaakte aanmerkingen noodig zouden worden in hetontwerp-adres.Heden, zondagmorgen, heeft genoemde commissie eene nieuwe bijeenkomst gehou den, waarvan mij de uitslag nog onbekend is. Wat hier ook van zij, morgen zullen wij weten waaraan ons in dit opzigt te houden. „Deze mededeeling heeft minder ten doel de nieuwsgierig heid te bevredigen, dan uwe lezers voor te bereiden op gewig- tige gebeurtenissen, die onvermijdelijk zullen plaats hebben indien liet adres onverauderd mogt worden aangenomen, hetgeen ik overigens niet geloof." In het vorig iiommer hebben wij, ten gevolge van eene fout in een telegrafisch berigt, het vertrek van jhr. mr. Ileldewier naar Turkye vermeld 't moest zijn naar Turin, waar hij zich als Nederlands zaakgelastigde bij het hof van Sardinië gaat vestigen. Aan Z. M. den koning is vrijdag door eene commissie van leden van de eerste kamer der staten generaal aangeboden het door die kamer vastgestelde adres van antwoord op de troo n- rede bij de opening der tegenwoordige zitting, Z. M. heeft op dit adres het volgende geantwoord Het is mij aangenaam op nieuw de verzekering te ontvan gen van de medewerking der eerste kamér in het tot stand brengen dier maatregelen, die voor de welvaart en den bloei van liet vaderland nuttig zouden kunnen zijn. Ik verzoek u der kamer mijnen dank over te brengen voor de mij medegedeelde gevoelens. Heden middag ten 12 ure had te Rotterdam de onthulling pl&ats van het standbeeld van Tollens. Z. M. de koning, HIT. KK. HIT. de prins van Oranje en prins Frederik, bene vens onderscheidene ministers, waren daarbij tegenwoordig. De vorstelijke personen hebben ten 1£ ure die gemeente we der verlaten. De plegtigheid werd onder anderen ook bijge woond door de voornaamste nederlandsche dichters en de burgemeesters van die gemeenten welke tot de oprigting heb ben bijgedragen. Bij beschikking van T7 september 1860 is aan de lieeren A. Muyshoudt en J. B. de Zeeuw, te Selzaete (Belgie), voor zoo veel het nederlandsche grondgebied betreft, tot wederop-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1