MIDDELBURGSCHÈ C O R A N T. Zaturdag 22 September. öinncnlanüscljc tijïiintjcn. N°' 114. (ï.- «iOKN s Kil AN*j]jJ 1860. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnendeze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post f 3,4-0. De inzending Yan advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel j van huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent met 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edslie van v.'ij dag avond 8' ure. Middelburg 21 september. Naar wij vernemen is de heer rar. S. van der Swalme, grif fier der staten van Zeeland, door Z. M. den koning-groother tog, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Dezer dagen wordt de gelegenheid aangeboden tot bezig- tiging van eenige kunstwerken van den heer Pelgrom. Zij zijn in een der lokalen van de Teekenakademie ten toon gesteld en bestaan in zes schilderijen en twee teekeningen, die wel de belangstelling verdienen. Op ons althans maakte de bezigti- ging een gunstigen indruk, en mogt al het een meer dan het ander aan onzen smaak voldoen, toch erkennen wij gaarne dat in al deze stukken verdiensten zijn. Het gezigtopde oude Dampoort, het stuk getiteld, „Nabij Middelburg" en de twee kleineregezigt aan zee, en een landschap aan de Rhur, bevielen ons het meest. Waarheid van kleur en goede behandeling zijn daarin niet te miskennen. Naar het ons voorkomt, is het stuk getiteld „Melktijd," ofschoon als sujet zeer aangenaam, wel wat bont van kleur, en is het licht en bruin wat verdeeld. Welligt zou het den schilder gemakke lijk zijn om met eenigen arbeiu ook cl it stuk tot een schooner geheel te maken. De behandeling der teekeningen is breed, en de stoffage is gunstig gekozen. Het mag niet onopgemerkt blijven dat de heer Pelgrom ook het walchersche landschap tot onderwerp zijner studie heeft gekozen. Hij zal daarin ongetwijfeld nog veel schoons ontdekken en, bedriegen wij ons niet, van de beoefening van dat genre gunstige resultaten ondervinden. Het gezigt nabij Middelburg, dat wij reedsliebben genoemd, toont genoegzaam aan, dat het hem gelukt is het karakter van dat land weder te geven. Wij hopen datnietalleen een talrijk bezoek maar ook de verkoop zijner stukken, den schilder tot aanmoediging zal mogen strekken. Uit de residentie wordt ons heden het volgende gemeld „Er is bij de regering officiële mededeeling ontvangen dat Ancona aan de land- en zeezijde geblokkeerd is. Daarbij zullen de bepalingen van het Parijser tractaat van 1856, be trekkelijk de neutrale vlag gevolgd worden. „Een agent van Garibaldi heeft hier eenige dagen vertoefd, om te onderhandelen over den aankoop van oorlogschepen, doch hij schijnt niet in zijne pogingen geslaagd te zijn. „Jhr. mr. Heldewier, nederlandsch zaakgelastigde bij de porte, is naar Konstantinopel afgereisd." In de zitting van de tweede kamer van heden is door den minister van financien het budget voor het jaar 1S61 inge diend. Het eindcijfer daarvan bedraagt f S7.2G3,S52,G0£, waaronder 12 millioen gulden zijn begrepen voor den aanleg van spoorwegen. Uit de memorie van toelichting blijkt dat in het geheel voor de spoorwegen beschikbaar is 3G millioen, zoo dat de middelen voor die werken tot het jaar 1SG3 reeds verzekerd zijn. "Verder blijkt dat sedert 1850 aan werkelijke schuld is geamortiseerd voor een nominaal bedrag van 135 millioen. De vermindering van rente sedert 1844 bedraagt 9 millioen, terwijl sedert 1847 voor een bedrag van 5 millioen aan belas tingen is afgeschaft. Uit Goes meldt men onsNaar wij vernemen is de agent van policie der 2e klasse S. Anemaet, ontslagen wegens wan gedrag, en in zijne plaats benoemd H. Duyvewaardt. Door den gemeenteraad van Sluis is dezer dagen besloten met 1861 geen schoolgeld te heffen voor het gewoon lager onderwijs, verstrekt aan khvleiT uit die gemeente. Voor ieder kind dat meer uitgebreid lager onderwijs ontvangt, en in het algemeen voor hen die in andere gemeenten woonachtig zijn, zullen echter bijdragen geheven worden. De bezwaren tegen de verkiezing van de heeren Dirks en Wybenga, door kiezers aan de tweede kamer kenbaar gemaakt, zijn omtrent de verkiezing van den heer Dirks, dateen briefje waarop stond„Johannes Cyprianus van der Veen" was van onwaarde verklaard, met welke van onwaarde verklaring niet is gehandeld overeenkomstig art. 62 der kieswet, en dat dit briefje eerst later van de meerderheid afgetrokken zou zijn, toen bekend was dat dit op de verkiezing van invloed zou zijn geweest. Omtrent de verkiezing van den heer Wybenga wordt aan gevoerd, dat de hij die verkiezing van onwaarde verklaring van 226 stembriefjes van invloed is geweest op de verkiezing en de heer Wybenga, volgens het stelsel der kamer, niet mag worden toegelaten, wanneer de van onwaarde verklaring niet op de wet is gegrond Op het museum te 's Gravenhage is teruggekomen de be roemde schilderij van Rembrandt, „de anatomische les," welke door den heer Leroy te Brussel geheel is verdoekt. Als een bewijs dat niet alleen ten westen maar ook ten oos ten vaii ons meer Barrat© geh-xwscht heeft, deelt professor Buys Ballot in de Utrechtsche courant een berigt van dr. J. Schmidt mede, dat te Athene sedert 4- julij geen regen geval len is. dat sedert 1 junij de zon geen tien uren door wolken bedekt is geweest, en dathetmaximum der temperatuur aldaar den 7 september nog 99° F. bedroeg. Vanwege het Koninklijk nederlandsch meteorologisch in stituut te Utrecht is uitgegeven eene algemeene windkaart, zamengesteld uit amerikaansche en hollandsehe waarnemin gen. Deze kaart geeft een volkomen overzigt van de in elke maand heersehende winden voor deze helft der aarde. De heer J. Toussaint Delincée te Amsterdam heeft het plan gevormd tot het oprigten eener vereeniging ter bevordering van nederlandsche volksplanting in buitenlandsche gewesten en roept daartoe de ondersteuning van onze landgenooteu in. liet doel vait deze vereeniging zou zijn om personen, die zich daartoe bereid verklaren, vrijen overtogt naar de Kaap de Goede IIoop, Port-Natal of Melbourne, eene goede voeding gedurende de reis en eenige ondersteuning in de eerste dagen na de aankomst op de plaats der bestemming te verschaffen. Maandag middag had in het 's Gravenhaagsche bosch een groot ongeluk plaats. Een jongeling, gewapend met een pis tool, deed een ander jongeling al schertsende het voorstel zijn hoed van het hoofd te schieten. De daad voegende bij bet aanbod, brandde hij los, met dat noodlottig gevolg, dat de jongen op schrikkelijke wijze de geheele lading in het gezigt kreeg en in bedenkelijkcn toestand huiswaarts is vervoerd, al waar hem onmiddelijk de noodige geneeskundige hulp is ver schaft. Tegen den jeugdigen baldadige is proces-verhaal op gemaakt. De gemeente-ontvanger van de Dedemsvaart is gearres teerd en de burgemeester geschorst. Men meent dat ontvang sten zijn gedaan dieniet verantwoord zijn. Reg(/alicn, Gisteren is door het openhaar ministerie bij de arrondisse- ments regtbank alhier conclusie genomen in de zaak, tegen het harmonie- muziekgezelschap Apollo, waarvan de secreta ris jl. vrijdag te regt stond als beklaagd van verzuim om de vereischte aangifte voor patent te doen, wegens eene op den 2 maart dezes jaars in het schuttershof De edele handboog ge- houdene muziekpartij. De substituut officier van justitie verklaarde met bevreem ding de conclusie van den rijksadvocaat tot vrijspraak ge hoord te hebben, aangezien naar zijne meening ook het open baar toegankelijk zijn van muziekpartijen de patentpligtigheid geenszins doet vervallen. Hij herinnerde dat door den hoogen raad herhaaldelijk uitgemaakt is dat onder muziekpartijen zijn begrepen zoodanige oefeningen, waarbij ook honoraire leden worden toegelaten, en verder dat onderscheidene straat muziekanten die in liet openbaar werken, evenwel patent- pligtig zijn. Hij concludeerde derhalve tot veroordeeling van den beklaagde in eene geldboete van f 25 tot f 400 en de kosten. Overeenkomstig art. 230 alinea 3 van hetwetboek van straf vordering, werden door den raadsman van den beklaagde, jhr. mr. J. W. M. Schorer, eenige schriftelijke bedenkingen tegen die conclusie aangeboden; waarna de uitspraak is be paald op aanstaanden donderdag. Heden zou voor de regtbank behandeld worden eene vorde ring van de administratie der belastingen tegen commissaris sen van het muziekgezelschap Uit kunstliefde alhier, wegens verzuim van aangifte voor patent. In eene algemeene verga dering hebben echter vier der regters benevens twee regters- plaatsvervangers zich verontschuldigd van deze zaak kennis te nemen, als zijnde contribuerende leden van het gezelschap, en de regter-plaatsvervanger mr. Ph. van den Broecke, ter zake dat hij in zijne betrekking van rijks advocaat de dag vaard had gesteld. Bij gevolg zou alleen de president, mr. A. P. van Deinse, en de regter-plaatsvervanger mr. P. J. G. van Diggelen van de zaak kunnen kennis nemen, eu heeft de regtbank volgens art. 360, wetboek van strafregt, verklaard daartoe niet meer in genoegzamen getale te zijn. Bij vonnis van de arrondissements regtbank te Goes, van gisteren is de dienstbode, waarvan in ons no. van jl. dingsdag is melding gemaakt, wegens diefstal in dienstbaarheid veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan. Verder is de reeds genoemde huurkoetsier telleinkenszand schuldig verklaard aan mishandeling zijner vrouw, en deswe gens veroordeeld tot gevangenisstraf van drie maanden, geld boete van f S en de kosten. Benoemsngen es» beslcaitea. belastingen enz. Overgeplaatst de controleur van de directe belastingen en het kadaster in Zeeland, J.B. van Roven, naar Zuidholland (residentie Gouda). Benoemd tot controleur van de directe belastingen en het kadaster in Zee land (te Middelburg) de heer E. A. van Ton deren, thans adjunct controleur te Haarlem. staten generaal. Benoemd tot voorzitter van de twee de kamer, de heer mr. G. C. J. van Reenen. leger. Benoemd tot kapitein 3e klasse naar ouderdom van rang: bij het Se regement infanterie, de le luitenant-ad judant F. A. Loggere van liet korpsbij het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs, de le luitenant P. Stolk; tot 1 en luitenant de 2e luitenants I. J. H. Gijsberti Hodenpijl, en J. Drabbe, van het korps. koloniën. Op verzoek eervol ontlag uit de dienst met pensioen verleend aan den kapitein II. van llhijn van het bataillon jagers no. 37 in "West In die, en hij datbataillon be noemd tot kapitein de le luitenant J. C. Statius van Eps, en tot 1 en luitenant de 2e luitenant J. W. O. van Dijck. schutterijen. Aan de nagemeldeofficieren bij de dienst doende schutterij te Middelburg, uit hoofde van verandering van woonplaats, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. C. J. Pické, als len luitenant, en aan jhr. A. van Citters, als 2enluitenant; bij de dienstdoende schutterij le Middelburg benoemdtot 2en luitenant kwartiermeester J. W. de Raad, thans 2e luitenant; tot len luitenant jhr. mr. P. Datnas van

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1