feitelijk zijn afgeschaft, niet door Frankrijk, maar door Europa zelf, en uit dien hoofde eene coalitie van Europa tot het doen herleven van die tractaten tegenover Frankrijk eene onge rijmdheid zou zijn. Volgens Le pays, heeft Europa, sedert 1815, eene geheele hervorming ondergaan, en dat wel omdat de geest van 1789 levendig is gebleven, en geenszins door de tractaten is kunnen worden gedood. Frankrijk verlangt geenszins uitbreiding van grondgebied, maar het kan den loop der omstandigheden niet dwingen, en men moet nooit uit het oog verliezen, dat het drie elementen van kracht bezit, die alle andere elementen verre overtreffen, te weten: één heid, invloed en de beginselen van 1789. Het liberale bel- gischc dagblad hecht g-roote waarde aan deze openhartige ver klaring van het fransche dagblad, en wil gaarne toegeven, dat het gevaar minder in Frankrijk is gelegen, dan in de staat kundige constitutie van Europa. De vijand is noch Garibaldi, noch Napoleon, maar de geest, die de regeringen bezielt, te weten het politieke absolutismus. Was geheel Europa libe raal, dan zou Frankrijk oumagtig zijn. De revolutie, welke nu het absolutismus bestrijdt, strekt Frankrijk ten schild tegen de coalitien. In dit opzigt heeft Belgie, bevrijd van het clericalismus, veel voor. Werd het door den staat gegeven voorbeeld algemeen gevolgd, dan zon men Europa gerustelijk in een aantal kleine staten kunnen verdeelen. en zouden zelfs de Alpen en de Rijn kunnen worden weggenomen, zonder dat daaruit voor iemand eenig gevaar ontstond. Ook mogen niet onopgemerkt blij ven de vertoogen, welke door de clericale organen en meer in het bijzonder door het hoofdorgaan der clericalen Le journal deBruxelles thans over Belgie en Nederland worden geleverd. Dat blad 'twellc dezer dagen zich heeft veroorloofd om de gebeurtenissen van 1830 te bestempelen met den naam van „catastrophe," verkondigt heden dat, vermits eene toenadering tussclien Belgie en Neder land in den aard der zaken gelegen is, zij, of men wilde of niet, haar beslag zal erlangen. Reeds in 1818, tijdens de februarij-omwenteling, die de naburen van Frankrijk bedreig de, bestond die toenadering in beginsel; zij kan in 18G0 niet meer worden tegengehouden. Het clericale blad beijvert zich 0111 de nederlandsche dagbladen te wederleggen, die vol houden dat, al verdween Belgie, Nederland van Frankrijk niets te duchten zou hebben, en meent dat Nederland, zoo lang liet ten minste de monden van de Schelde en van den Rijn bezit, zonder Belgie niet weinig te beklagen zou zijn. Beide staten zouden er evenwel voormoeteuzorgen.dat hunne toenadering geene bedreiging werd voor Frankrijk en dat nooit, ten gevolge van eenige coalitie, Belgie zou kunnen worden beschouwd als bruggenhoofd tegen het fransche kei zerrijk. Het is inmiddels eene onbetwistbare waarheid, (lat beide landen de zelfde belangen en beginselen hebben, 't welk noodwendig zal moeten strekken tot versterking der reeds bestaande banden van goede verstandhouding. Frankrijk. Parijs 17 september. Gedurende liet verblijf van keizer Napoleon te Toulon, schoot een man eene pistool op hem af. Eene vrouw gaf den moordenaar, op hetoogenblik dat liij zou afvuren, een stoot aan den arm, en door deze omstandigheid miste liet schot. Niemand is gekwetst geworden. De dader dien men voor waanzinnig houdt, is in hechtenis genomen. De feesten, welke ter gelegenheid van het bezoek des keizers te Algiers zullen plaatshebben, zullen zeer luisterrijk zijn en vier dagen duren. Berigten uit Beyruth van 9 dezer melden, dat de mu- schir (maarschalk) Ahmed-Osman-Bey, Abdul-Selim-Beven eenige subalterne officieren, wegens medepligtiglieid aan de moorden, le Damascus zijn doodgeschoten. Ten gevolge der uitbreiding onzer betrekkingen met China heeft, naar men zegt, onze regering besloten eene com missie te benoemen, aan welke de taak zal worden opgedragen om een meer volledig woordenboek der chinesche taal dan tot dus verre bestaat, zamen tc stellen. De heer Stanislas Julien, lid van liet instituut en een der grondigste kenners in Europa van de chinesche taal, zou president der commissie worden. Onder de schepen, welke keizer Napoleon naar A frika zullen begeleiden, behoort het met ijzeren platen hekleede fregat Lagloire, hetwelk dezer dagen voltooid is. Op 19 dezer zullen nabij Algiers in 's keizers hi j zi jn met dat vaartuig nieu we proeven worden genomen, ten einde uit te maken wat deze soort van oorlogschepen, zoo ten aanzien van de vaart als van de bediening en uitwerking van het geschut, kan opleveren. Bij de aanvankelijke proefnemingen heeft La gloire ten aan zien der vaart volkomen aan de verwachting voldaanhet is bevonden goed zee te bouwen, en gemiddeld 12^- knoop per uur af te leggen, terwijl het eene snelheid van hoogstens 13^ knoop heeft bereikt. De Moniteur de la flotte zegt, dat met devervaarding der gepantserde stoomschepen wederom een nieuw tijdvak voor de oorlogsniariue is aangevangen, even als, eenige jaren geleden, met de invoering van de stoomschroef bij oorlogschepen. Parijs 18 september. Ten vervolge op liet gerucht dat er een legerkorps in Savoye zou bijeengetrokken worden, als tegenwigt voor de door Oostenrijk nabij de grenzen gecon centreerde troepen, wordt uit Chambéry berigt, dat aldaar bevel ontvangen is om aanstalten te maken tot het provian deren van een groot aantal manschappen. Men wacht HH. MM. de keizer en de keizerin zeer spoedig terug, en hun verdere togt zal ontdaan zijn van al wat naar feestvreugde gelijkt. De zuster der keizerin, de hertogin van Alva, die reeds sedert geruimen tijd lijdende was aan eene kwaal, waarvoor zij in deze hoofdstad verligting was komen zoeken, is jl. zondag overleden. Die tijding is onmiddelijk per telegraaf ter kennis van HH. MM. gebragt. ItaMc. De sardinisclie kamers zijn tegen 2 October tot eene bui tengewone zitting bijeengeroepen. Zoo als men zich zal her inneren, is reeds herhaalde malen gemeld, dat de regering daartoe het voornemen had, ten einde, even als ten vorigen jare, van de wetgevende inagt eene onbeperkte vohnagt te vragen. De turinsche bladen geven allen hun leedwezen te kennen over het vertrek desfranschen gezants. Een dier bladen zegt bij deze gelegenheid, dat alle onderdanen zich bij den koning als één man moeten voegen, om hem behulpzaam te zijn uit de tegenwoordige moeijelijkheden te geraken. Te Turyn werd den 11 verzekerd dat de sardinisclie en de napelsche vloot den 15 dezer voor Ancona zouden ver- eenigd zijn en den volgenden dag die stad zouden aanvallen. Men zeidc dat de werken waarmede de ingang van de haven dier stad versterkt was, van weinig beduidenis waren, en men dacht alzoo dat het aan de vloot niet veel moeite zou kosten de haven binnen te dringen. Het memorandum, dat de sardinisclie regering aan de europesclie mogendheden vóór den inval op het pauselijk ge bied heeft doen toekomen, is thans in zijn geheel bekend geworden. Garibaldi wordt daarin genoemd de groote krijgs man, wiens roemrijke daden herinneren aan de meest verba zende feiten der geschiedenis. Voorts zegt graaf di Cavour dat Rome en liet omliggend gebied naauwgezet zullen worden geëerbiedigd, zelfs dat Sardinië, zoo noodig, zou medewerken om den zetel van den heiligen vader tegen iederen aanval te beschermen. Wat eindelijk Venetie aangaat, dc oplossing dier kwestie moet, volgens graaf di Cavour, aan den tijd wor den overgelaten. De berigten uit Genua en Napels doen zien, zoo als de telegraaf het ook reeds heeft doen kennen, dat Garibaldi het verzoek van een deel der bevolking van Palermo, tot oninid- delijke inlijving des eilandsbij Sardinië, van de hand heeft ge wezen. De weigering des dictators is zelfs in harde bewoor dingen vervat, daar hij de beschuldiging van egoïsme en lafhartigheid heeft doen hooren. Volgens zijne verklaring wil hij volstrekt niet eer tot de inlijving overgaan, dan op het oogeublik dat hij de proclamatie kan afkondigen van liet Quirinaal te Rome, en Crispi, de sieiliaansche minister van binnenlandsche zaken, die thans zich ook te Napels bevindt, verstokt hem in dit voornemen. Men verzekert dat er te Turyn ontevredenheid heerscht over dat plan, omdat de sardinisclie regering althans het erf deel van den paus nog had willen eerbiedigen. Sommigen gaan zelfs zoo ver te beweren dat de dictator aan den koning de aftreding van graaf di Cavour zou gevraagd hebben. Den 13 dezer heeft Garibaldi te Napels de volgende dagorder aan liet napelsche leger gerigt. „Zoo Garibaldi (l,or u niet als opperbevelhebber wordt versmaadt, wil bij aan uwe zijde tegen de vijanden des vader lands strijden. Weg met onze twisten, de eeuwenoude kwaal van ons land. „Italië, de overblijfsels zijner ketenen afschuddende, wijst ons noordwaarts den weg der eer naar het laatste hol der dwingelandij. „Ik beloof u maar één ding, te weten: u in het gevecht te zullen brengen." De jongste berigten uit Napels melden, dat de stad rus tig was. Garibaldi hield zich uitsluitend bezig met de organi satie der land- en zeemagt. Helleger zal den naam voeren van leger van Zuid-I talie en bestaan uit de napelsche soldaten en vrijwilligers van Garibaldi. Het zal tot eene sterkte van 150,000 man worden gebragt. Zoodra de organisatie zal zijn tot stand gekomen, zullen de oorlogs-operatien hervat worden. Volgens een particulier schrijven uit Rome, zal kardi naal Antonelli, ten einde zijne cathegorisclie weigering, om de buitenlandscbe vrijwilligers weg te zenden, te verdedigen, een memorandum aan alle hoven van Europa zenden, waarin een officieel bewijs zal worden gegeven, dat de werving der vrijwilligers, waarover Piemont zich beklaagt, voornamelijk is te wijten aan de raadgevingen van Frankrijk en Oostenrijk. Na het congres van Parijs van 1850 vervolgt de schrij ver hebben die twee katholieke mogendheden, met het doel om de bezetting van den kerkelijken staat door vreemde troepen te doen verdwijnen, er op aangedrongen, dat er een pauselijk leger werd georganiseerd. Aangezien de conscriptie bij ons niet bestaat, hebben dc genoemde mogendheden zich verbonden, om de werving van vrijwilligers met alle kracht en magt te ondersteunen en vooral dat die zou geschieden in de katholieke kantons van Zwitserland. Het tegenwoordig pauselijk leger is dus als ware het onder het toezigt van Frankrijk en Oostenrijk opgerigt, en de pau selijke regering kan derhalve de hoop koesteren, dat die mo gendheden hun eigen werk tegen de niet toe te laten eischen van Pieinont zullen verdedigen. De stad Todi, 7 uur ten zuiden van Perugia met 3000 inwoners, is mede in opstand gekomen en heeft, na de pause lijke gendarmes verjaagd te hebben, een voorloopig bewind ingesteld in naam van koning Victor Emmanuel. Omtrent het pauselijk leger zijn geene tijdingen ontvan gen, doch de sardinisclie divisie Cialdini moet volgens de laat ste berigten eene zeer sterke positie hebben aangenomen te Jesi, Osimo en Castelli Dardo, op betrekkelijk korten afstand ten zuiden en westen van Ancona. ten gevolge waarvan gene raal Lamoricière den pas is afgesneden om naar laatstge noemde stad versterking te zenden. Dit wordt als een zeer ongunstig voorteeken beschouwd, en men meent dat het niet voor de militaire bekwaamheden van den generaal pleit dat hij zich zoo heeft laten afscheiden van het hoofdpunt zijner operatien. Sommigen schrijven hem nu het voornemen toe om de overblijfselen van het leger van den koning van Napels te verzamelen en zich daarmede tus sclien Capua en Gaëta te gaan verschansen. Dit klinkt echter hoogst onwaarschijnlijk. Reeds heeft er een gerucht geloopen dat Pius IX Rome zou verlaten hebben, en hoewel dit voorbarig schijnt, moet er toch aan het hof eene groote partij zijn die de uitvoering van dit voornemen aanraadt. Hierover zegt men dat de fransche regering zich verontrust, en om het te beletten zou zij in al lerijl den heer de Goyon, den vroegeren bevelhebber der fransche bezetting te Rome, weder derwaarts afgevaardigd hebben met eenige voorstellen. Deze moeten hierin bestaan dat de paus afstand doe van al wat hij reeds verloren heeft, waartegen hem het regt van suzeveiniteit zou toegekend wor den over al (1e gewesten welke aan zijne, regering zijn ont trokken. en Victor Emmanuel zou ze voor hem besturen. Daarenboven zou men, als een natuurlijk gevolg, de afdan king van het pauselijk leger vragen, beuevens liet ontslag van kardinaal Antonelli. Ongetwijfeld zullen deze voorstellen te Rome worden van de hand gewezen. ijanöflsbnïtjtrn. Graanmarkten. Amsterdam 19 september. Tarwe en gerst stil. Raapolie op zes weken f 41 Lijnolie op zes weken f 31{. Middelburg IS september. Patentolie f 441. Raapolie f42Lijnolie f34J per vat op zes weken. Prijzen van effecten. Amsterdam 19 september. Nederland. Certific. Werkelijke schuld dito Nationale dito dito dito dito A and. Handelmaatschappij Rusland. Oblig. 179S/1S165 Certific. Hope co4 dito dito 1S55, Ode serie5 ditoG Aand. spoorweg Leening 1SG0. (contant)41 Schatkistobligatien4 Obligatien1*|- dito binnenlandscli3 Certific. coupons bewijzen Crediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 dito amsterdamsche5 dito nationale5 dito 1847/1852 21- Bank actiën 3 Belgie. Certificaten bij Rothschild 2.1- Portugal. Obligatien3 dito nieuwe 3 Grenada, dito Venezuela, dito2.V Illinois. dito7 Mexico. dito3 21 pet. 3 4 41 Polen. Spanje. Ü25 4 q l m 'l:i0| 101* j 70} I 90i |205A S3j 7S* m 4GJ 11 07J- 521 231 42* 11 211 (10* 20* Londen, 18 september, ten 12 ure. Consols 93-1. Weenen, 18 sept. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 61,20. Parijs, 18 sept. (slotpr.)4£pct.compt. 3pet. 67,90

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3