Na de pause leverde de heer Koenen eene beschouwing j der verdiensten van Bilderdijk ten aanzien der beoefening van de taal, waarbij hij zeide in te stemmen met het oordeel, door Groen van Prinsterer daarover uitgebragt (waar tegen professor Yreede van Utrecht echter opkwam) en besloot met eene hulde, aan da Costa, als waardigen opvolger in Bilcler- dijks voetspoor. Eene hierop gevolgde rede van professor Meerssemau, van Brugge, over de waardij der nederlandsche taal, als bij uitne mendheid geschikt tot ontwikkeling der jeugd, zal in de handelingen worden opgenomen. Professor Brill uit Utrecht leverde vervolgens eene zeer boeijende improvisatie overliet geslacht der zelfstandige naamwoorden. Aan het slot daar van vond de heer van Lennep aanleiding om de lachspieren in beweging te brengen, door ten aanzien der geslachten en na behoorlijk verlof gevraagd te hebben aan de dames op de tribune te herinneren dat onze vaderen zelfs de vrouw onzijdig maakten, door te spreken van „het wijf." Voorts is in deze bijeenkomst bepaald dat het volgende congres te Brugge zal gehouden worden. Donderdag zijn de werkzaamheden voortgezet en ten einde gebragt. Toen voerde het woord de heer Hermans, van 's Her togenbosch, ten betooge dat de Eburones, vermeld in Cesars Bell. Gall., in den Eifel gewoond hebben en met de Tungri niets gemeens hebbende heer A. Elink Sterk, van 's Graven- hage, over de waarde onzer taal in betrekking tot de staat huishoudkunde de heer T. N. van der Stok, uit Oirschot, over de vraag, of het aanbeveling verdient dat iemand zich aan de bellettrie wijdt,om er een middel van bestaan in te vin den? Daarna is het belangrijke vraagstuk „de bevordering van eenparigheid in het gebruik onzer taal" in het breede be- behandeld. Daarover hebben onder anderen de lieeren H. M. C. van Oosterzee, Heeremans, Ecrevisse, de Vries, Vuylsteeke. Luytgaerde, Halbertsma en van Lennep in verschillenden zin het woord gevoerdmaar deze beraadslaging heeft tot geen uitslag geleid. De werkzaamheden der vergadering zijn daarmede geëindigd. Des avonds hebben de leden van het congres zich aan een vriendschappelijken feestdisch vereenigd Volgens de laatste berigten, uit Paramaribo ontvangen, van 19 augustus jl., had 'skonings commissaris, de heer mr. L. Metman, het nieuwe strafwetboek voor Suriname ontwor pen. Ook met het overige gedeelte van zijn arbeid ging hij goed vooruit, maar het zou, naar men verzekerde, nog wel twee a drie maanden duren, eer de commissaris met zijn secre taris, den heer mr. van Andel, de reis naar Curasao kon on dernemen. In dejl. donderdag gehoudene zitting van den gemeente raad te Rotterdam, is ingekomen eene missive van gedepu teerde staten, waarbij kennis wordt gegeven van het voorne men der regering, om gevolg te geven aan het denkbeeld, om van rijkswege over te gaan tot de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee, overeenkomstig het bekende plan van den waterstaat, en in welke missive dien volgens wordt gevraagd, of de gemeente geneigd is, dit plan met eene geldelijke bijdrage te ondersteunen. Dit voorstel is in handen eener commissie gesteld. Den 12 dezer hebben een aantal oude krijgslieden, die behoord hebben tot het vrijwillige jagerkorps van nu wijlen den heer van Dam van Isselt. te Tiel eene vriendschappelijke bijeenkomst gehouden. Bij deze gelegenheid zijn de guide- vlaggen van het genoemde korps in plegtigen optogt naar het stadhuis overgebragt, om daar bewaard te worden. Z. M. de koning heeft, doormiddel van den telegraaf, zijne belangstel ling in deze zauienkomst doen betuigen. Men leest in een brief uit Parijs aan het Journal de Bruxel- les, dat H. M. de koningin der Nederlanden te Frankfort een bezoek heeft ontvangen van graaf Paul Esterhazy, en lord Clarendon. De briefschrijver voegt er bij, dat dit bezoek van den oostenrijkschen en den engelschen diplomaat, in verband met het gerucht, dat Z. M. de koning zich naar Warschau zou begeven, aan gene zijde van den Rijn tot allerlei gevolgtrek kingen aanleiding geeft. Jl. donderdag herdacht men te Rotterdam op feestelijke wijze het 75jarig bestaan van het aldaar gevestigde departe ment der maatschappij Tot nut van 't algemeen. De koning der Belgen heeft ook aan den heer M. de Vries, hoogleeraar te Leyden, de Leopokls-orde geschonken. ISenocntingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridders der orde van den Ne- derlandschen leeuw de heeren jhr. mr. F. J. J. van Eysinga en O. B. 't Hooft van Benthuizen, leden van de eerste kamer der staten generaal; mr. W. baron van Lijndenjhr. W. II. Lyc- klama a NyeholtM. A. F. H. Hoffmanmr. K. A. Meeussen; j mr. F. J. Jespers G. Reinders, en mr. J. J. Slicher van Dom burg, leden van de tweede kamer der staten generaal. leger. Benoemd tot kapitein-kwartierm. bij het 2e rege- ment dragonders, de leluitenant-kwartierm. J. J. D. II. Ver schoor, van het korpstot 1 en luitenant-kwartierm. bij het 7e regement infanterie, de 2eluitenant-kwartierm. F.M. A. Oos- j terman, van het korps, beide naar ouderdom van rangtot 2en luitenant-kwartierm. bij het Ie regement infanterie, den ser geant D. J. H. Iliunmelinck, van het 3e regement van het j wapen; bij het 2e regement infanterie, den sergeant W. II. j van der Meer, van het le regem, vestingartillerie, en den four- j rier B. C. Vermijne, van het 1 e regem. dragondersbij het 3e regem. infanterie, den sergeant-titulair J. M. J. van Rijen, j van het instructie-bataillonbij het le regem. infanterie, den sergeant-titulair J. F. Gefken, van het instructie bataillon totlen luitenant administrateur van kleeding en wapening, naar ouderdom van rang, bij het 2e regem. vesting-artillerie, de 2e luit. administr. vankleed&ïg en wapening J. J. A. van der Weg, van het korps. Overgeplaatst bij het regem. grena diers en jagers, den 2en luit. kwartierm. W. N. Kreyger, van het 2e regement infanterie. pensioenen. Pensioen verleend aan M. M. S. Chatin, wed. P. Verhagen, in leven commies le klasse te Goes ad f147. Merk- en selioolüiesiws. De heer J. J. L. Luti, thans predikant bij de nederiluitsche hervormde gemeente te Eenigenburg. bij Alkmaar, heeft het beroep tot buitengewoon predikant bij de waalsche gemeente alhier, in afwachting der vereischte dispensatie, aangenomen. Marine en leger. Zr. Ms. stoomflottillevaartuig Haarlemmermeer, vrijdag uit de marinehaven ter reede van Vlissingen gekomen, heeft op de Schelde alstoen en den dag daaropvolgende eene proef- togt gemaakt, waarbij gebleken is dat het vaartuig als ook de machine aan de verwachting geheel schijnt te voldoen. Gis teren middag is dat schip met de gebruikelijke salutschoten, naar zee gestevend. Nadat het eenige dagen in zee gekruisd zal hebben, gaat het naar Willemsoord om aldaar victualie in te nemen, en daarna naar Oost Indie te vertrekken. De etat- major is zamengesteld als volgt: kommandant luitenant ter zee le klasse P. Koning: luitenants ter zee 2e klasse, jhr. E. de Gyselaar, P. Koning, D. J. Weijs; officier van gezondheid 2e klasse P. J. Losgert; adjunct administrateur, W. J. Me- denbacli. Een door de Utreehtsche courant medegedeeld bijzonder berigt van een der voor Bcyruth liggende nederlandsche oor logsvaartuigen, gedagteekend 31 augustus, meldt, dat de Was- senaer den 18 dier maand van Beyruth naar Sidon en vervol gens naar Tyrus, Jaffa, Kaïfa, St. Jean Acre, Latakich en Tro- poli gestoomd is, en het op al die plaatsen rustig bevonden heeft. Daar waren geene moordenarijen tegen de christenen gepleegd. Te Sidon was de stad vol van vlugtelingen uit de nabij gelegen christen-dorpen, die meest alle verwoest waren het getal der in de omstreken vermoorde christenen werd op 2000 geschat. Den 2S augustus was De Wassenaar voor Bey ruth teruggekomenen eerstdaags zou die bodem met de Zee land denkelijk naar Alexandrie vertrekken. Koloniën. Naar luid der javasche couranten, tot en met den 21 julij 11. heeft zijne exc. de gouverneur-generaal, na den 7 op Buiten zorg te zijn teruggekomen, den 11 de reis naar de Prcanger- regentschappen aanvaard en deze verder naar het westen van het eiland Java voortgezet. De algemeene grondslagen, naar welke de gouverne- ments-suiker-cultuur op Java wordt in stand gehouden, in verband met het voorschrift van art. 56 van het reglement op het beleid der regering van Neêrlands Indie, is algemeen op 's konings magtiging, daar te lande ter kennis gebragt. De telegrafische verbinding tusschen Batavia en Singa pore, die sedert eenigen tijd op nieuw tusschen laatstge noemde plaats en Muntok was verbroken, heeft den 20 julij ook tusschen Muntok en Batavia opgehouden; zoo dat toen de geheele kabel onbruikbaar werd. Berigten van Celebes tot en met den 28 junij vermel den, dat de adsistent-resident Bakkers den 12 junij naar La- gocsi was vertrokken om berigten nopens de wadjoresche aangelegenheden in te winnen, en na bij uitstek wel ontvan gen te zijn, was terug gekeerd met het berigt, dat de vorst van Sopeng voornemens was, om den gouverneur van Makasser te komen begroeten, terwijl Wadjo aldaar te wachten was tot het sluiten van een contract. Uit de berigten uit Banjennassin tot en met den 11 julij was gebleken, dat in de ambten, gecreëerd ten gevolge van de inlijving van dat rijk bij het gouvernement van Neêrlands Indie, door den gouvernements-commisariszoo veel mogelijk was voorzien; dat inde hoofdplaats de proclamatie van de vervallen verklaring van dat rijk zonder eenigen schok heeft plaats gehad en rustig door de bevolking is vernomen. De gewezen bestuurders zijn als zoodanig ontslagen, en hebben dit ontslag met onderwerping aangenomen. De gouverne- ments-comraissaris had zich op de Java ingescheept om naar Soerakarta terug te lceeren. Volgens het berigt van een zendeling, was de waterstand in in de Doeson zoodanig gevallen, dat het bovendek van het stoomschip Onrust droog lag. De genoemde dagbladen bevatten een breed verslag van de expeditien der krijgsmagt in dat oord, ten einde het land van de overblijfselen der opstandelingen te zuiveren. Totdat einde is de kapitein Benschop met de luitenantsEype, Cavalje' en Bakker, benevens den officier van gezondheid le Rutte, van Mongo Tajoe naar Baleti opgerukt; heeft hij ner gens ernstigen tegenstand gevonden, en menige verblijfplaats, alwaar blijkbaar kwaadwilligen aanwezig waren geweest, ver brand. Van Amawang zijn verschillende expeditien, onder de luitenants de Brauw, Hojel, Verspijclc, me.t een gelijk doel en gelijken goeden uitslag, afgezonden. Daarbij is de vijandig gezinde Baroedin gevangen genomen, en vermits hij reeds twee malen had getracht te ontvlugten, afgemaakt. Ook van Amouthay is eene expeditie vertrokken, onder kapitein van Oijen, op het berigt, dat zich muitelingen bij Kloewa vertoond hadden, doch die, vernemende dat de rust aldaar was hersteld, is teruggekeerd. Den 2 julij was bij den militairen komman dant van de versterking aan den mond van de Kapoas eene bezending aangekomen, welke, uit naam van de tommon- gongs Singa Negara en Moeda, hunne onderwerping en die der geheele bevolking van de Boven-Kapoeas hebben aange boden. Aan het hoofd daarvan stond de broeder van den genoemden tomniongong, welke tevens berigtfce, dat thans onder de bevolking aldaar eene volmaakte rust heerschte. Regt zaken. Zaturdag stond voorliet provinciaal geregtshof in Zeeland eene vrouw te regt, laatst te Zierikzee woonachtig, die in 1S5S en 1859 op vijf verschillende tijdstippen van aldaar ge vestigde winkeliers een bed met toebehoorenhad in huur gevraagd en bekomen, ten name van twee burgers, waarvoor zij herhaal delijk een valsch schriftelijk bewijs afgaf. Al die bedden wer den later door haar in de bank van leening te Zierikzee be leend Na het verhoor van negen getuigen heeft het hof haar schuldig verklaard aan vijf wanbedrijven van opligting en vier misdaden van valschheid in onderhandsch geschrift met het des bewust gebruik maken van die valsche stukken, en te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijf jaren, 8 geldboeten van f 50 en 3 van f 25, benevens jn de kosten. Te Goes stond jl. donderdag voor de arrondissements regt- bank eene dienstbode te regt, beschuldigd van diefstal in dienstbaarheid van vier oosten rij ksclie coupons, leening 1854. Uit de verklaringen der getuigen bleek, dat de beschul digde deze uit het kantoor van haren meester ontvreemd, die door derden laten inwisselen, en van het geld tot eigen gebruik een gedeelte aangewend had. Hare bekentenis staafde die feiten volkomen. Op grond dat hier met veel arglist was te werk gegaan, con cludeerde het openbaar ministerie tot schuldig verklaring en veroordeeling tot gevangenisstraf van ée'n jaar, in eenzame opsluiting te ondergaan, en in de kosten van het geding. Daarna diende de zaak van een herbergier te Heinkens- zandbeschuldigd van moedwillige mishandeling zijner vrouw. De beklaagde ontkende, doch op de verklaring van een zestal getuigen, eischte het openbaar ministerie gevange nisstraf van niet minder dan eene maand en niet meer dan twee jaren, eene geldboete van f 8 tot f25 en veroordeeling in de kosten. De regtbank heeft de uitspraak acht dagen aangehouden. Verkoopïngen cn aanbestedingen. Vrijdag is ten raadhuize vanVeere in het openbaar ver huurd de oesterput in die gemeente, voor den tijd van zeven jaren, aanvangende met 1 october a. s. De huur is voorloopig toegewezen aan J. de Waal, te Bruinisse, voor f 25 's jaars. Meteorologische waarnemingen. binnenlandsche berigten, 17 september, des voormiddags 8 ure. Plaats. Barometer afwijking. W I N D. Rigting. Kracht. Tempera tuur. Groningen Maastricht Nieuwediep. Vlissingen 43.02 46.38 42.05 44.24 ZW. W. ZW. ZW. zw.t.z. 17 4 10 8 15 14.5 15.4 15.4 Grootste verschil M.4.33.II.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2