MIDDELBURGSCHE COURAN I. Dingsdag 18 September. r 112. 1860. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te vo: De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendrnakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie -van maan da? avond 4 ure. TUuthtmtftflingen VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Provinciale gcltllecning van f 220,090. De gedeputeerde staten van Zeeland, brengen ter kennis van belanghebbenden dat, volgens de bekendmaking van den 16 augustus 1860, geplaatst in de Nedcrlandsche staats-, Mid- delburgsche- en Provinciale Zeeuwsche en Middelburgsclie Stads-courant, op donderdag den 13 september 1S60, des middags ten twee ure. de daarbij aangekondigde uitloting van elf aandeelen, in de provinciale geldeening van 1" 220,000 voor de verbetering der wegen in de voormalige vierde en vijfde districten der provincie, in het openbaar heeft plaats gehaddat bij die gelegenheid op de gewone wijze zijn uitge trokken de nummers 3, 29, 37, 67, 69, 79, 98,103,122,198 en 219, en dat dien ten gevolge de aldus genummerde aandeelen in gemelde geldleening, elk ten bedrage van duizetidgulden aflosbaar zijn gesteld, en zullen afgelost worden op den eersten januarij 1S61, ten kantore van den betaalmeester te Middel burg, tegen intrekking van de voor die aandeelen afgegeven obligatien en van de daarbij behoorende niet verschenen ren tecoupons. Middelburg den 11 september 1S60. De gedeputeerde staten voornoemd, R. W. v. LIJNDEN, voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. Burgemeester en wethouders van Yerseke verwittigen den belanghebbenden, dat de Kermis aldaar dit jaar invalt op woensdag den 26 september 1860 en eindigen zal op maandag den 1 october daaraanvolgende. Burgemeester en wethouders voornoemd, I. WILLEMSEM. De secretaris, J. J. DE GRAAFF. Öinncnlitnböcljc tijdingen. Middelburg 17 september. Zaturdag is alhier met militaire eerbewijzen ter aarde be steld het lijk van den sergeant-facteur C. Gieslervan het 2e bataillon 2e regement infanterie. De trein werd vergezeld door het hoornmuziek van het re gement en dcfor het kader onderofficieren en korporaals, be uevens de tweede sectie der vereeniging Het metalen kruis, terwijl er zich ook ecnige officieren aansloten, als een blijk van achting voor den overledene. Behalve met het metalen kruis, was de overledene versierd met de medaille van 21jarige dienst. Aan het graf werd door een peloton soldaten op de gewone wijze gevuurd en eene eenvoudige doch hartelijke toespraak gehouden door een der onderofficieren. Wij vernemen dat thans werkelijk door de regering met de Maatschappij tot indijking der op- en aanwassen in de Ooster Schelde, eene dading is getroffen, en dat de regering reeds maatregelen neemt om het graven van een kanaal door Zuid- beveland zoo spoedig mogelijk van harentwege krachtig te doen doorzetten. Wij vernemen dat bij koninklijk besluit van den 22 augus tus jl. eene gunstige beschikking genomen is op de verzoek schriften om kwijtschelding of vermindering van straf, aan Z.M. ingezonden door de verschillende schippers van te Arne- muiden te huis behoorende vaartuigen met hunne bemanning. Zij waren in der tijd, zoo door de arrondissem. regbank alhier als in hooger beroep door het provinciaal geregtshof in Zee land (volgens herhaaldelijk door ons medegedeelde opgaven) veroordeeld wegens dieLtr,L >.,n strandgoedereu van het op den Banjaanl verongelukte schip Witte Corneliszoon de With. Eeuige vrouwen werden daarbij veroordeeld ter zake van me- depligtigheid. Bij dat besluit zijn de straften van laatstgenoemden geheel kwijtgescholden, terwijl verder die van de schippers zijn ver minderd van zes maanden op 14 dagen, en die van de onder geschikte manschappen van drie maanden op 8 dagen. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier, ligt voor belanghebbenden Ier inzage eene opgaaf betreffende handel en scheepvaart van Groot-Brittan je en Ierland, gedurende de inaand en de zeven maanden, geëindigd den 31 julij 1S60. Jl. zaturdag is te Neuzen tot lid van den gemeenteraad ge kozen de heer J. J. Fercken, met 69 van de 129 uitgebragte geldige stemmen, terwijl er 60 op den heer C. Leunis Jz. wa ren uitgebragt. Onder de wetenschappelijke instellingen, die in den laatsten tijd in ons vaderland zijn tot stand gekomen, verdient vooral opmerking, het leeskabinet te Rotterdam, waarvan niet lang geleden liet eerste verslag het licht heeft gezien. In januarij 1S59 werd het plan voor het eerst besproken om eene leesinrigting in den vorm der „free libraries" die men in Engeland en Amerika in iedere stad van eenig belang vindt, te Rotterdam tot stand te brengen. De zaak werd zoodra het plan gevormd was, met zoo veel kracht doorgezet, dat op den 24 mei 1859 de opening kon plaats hebben in een gebouw op hetWestnieuwland, dat 'tis opmerkelijkin 1787 gesticht was door eene patriotisclie vereeniging, die er hare bijeen komsten hield en de „oprechte vaderlandsche sociëteit" werd genoemd. Bi j de vestiging van het leeskabinet waren er 910, en later 927 leden, dief 10 in het jaar betalen. Eene geringe som in vergelijking derhooge contributie in het buitenland, terwijl in Engeland voor de free libraries, krachtens eene parleraents- acte, door de burgerlijke gemeenten belastingen mogen wor den uitgeschreven. Door de geschenken in boekwerken en geld nam de eigen lijke bibliotheek spoedig toe, zoo dat zij in het begin van dit jaar reeds 2154 boeken bevatte, waarvan een behoorlijke catalogus bestaat. Deze boekverzameling is gesplitst in de eigenlijke bibliotheek en de circulerende lectuur, zijnde die boekwerken welke bestemd zijn om later bij de leden te wor den rond gezonden. Bovendien liggen er in het lokaal ter le zing 62 tijdschriften, als 33 hollandsche, 10 eugelsche, S fran- sche en 11 hoogduitsche, terwijl men er 34 week- en dagbla den vindt. Deze inrigting verdient gewis overal belaugstelling. en waar het mogelijk is navolging. De bron van volkswelvaart, zegt bet verslag te regt, ligt niet iu den rijkdom van den bodem maar in den rijkdom van den geest. De veelzijdige ontwikke ling der Nederlanders in het begin der XVII eeuw heeft ons vaderland destijds in Europa een overwegenden invloed be zorgd, zoo wel in politiek,iu handel, in nijverheid als in weten schap. Grootsche plannen die onuitgevoerd blijven, is een kenmerk van latere tijden. Rotterdam echter heeft ook in de ze zaak getoond dat het niet alleen weet op te vatten maar ook uit te voeren, en in het verslag mogen dan ook wel wor den aangehaald de woorden van Chateaubriand. „Men is niet groot door iets te ondernemen, maar wel door het uit te voeren." Het Algemeen handelsblad deelt een gerucht mede, volgens hetwelk de heer Lotsv zou aftreden als minister van marine en door den kapitein ter zee C. J. Berghuis vervangen wor den. De heer Lotsy zou dan commissaris des konings worden in Zuidholland. Wij meenen met zekerheid te'weten dat dit gerucht onge grond is. j Z. M. de koning, Z. K. H. de prins van Oranje en Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, zijn donderdag ochtend ten 9 ure per extra trein uit de residentie naar Soestdijk vertrok ken, om een bezoek te brengen aan den grootvorst Michael van Rusland. Des avonds zijn zij weder te 's Hage terug ge keerd. Vrijdag morgen ten 10 ure arriveerde te Rotterdam Z. K. II. de gvootvorst Michael van Rusland met familie en talrijk gevolg per specialen trein van Utrecht. Z. Iveizerl. II. werd gecomplimenteerd door den consul van Rusland, den heer Driebeek, te Rotterdam, en door den kommandant van het koninklijk jagt De leeuw,den kapitein-luitenant ter zeeW. J. C. ridder Huijssen van Kattend ij ke. Z.Keiz. II.begaf zich met zijne familie en gevolg dadelijk aan boord van gemeld stoom- jagten vertrok vervolgens naar den Moerdijk, om van daar langs den hollandsch-belgischen spoorweg zijne reis voort te zetten. Bij beschikking van den minister van binnenlaudsche zaken van 13 dezer, is aan den heer F. Corvilain te Antwerpen, voor zoo veel het nederlandsche grondgebied betreft, tot wederop zegging, vergunning verleend voor eene stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee tusscben Belgie en Amsterdam. Blijkens eene mededeeling van den nederlandscben consul te Malaga, is die haven van wege de spaansche regering, ver klaard door de cholera besmet te zijn. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn drie sche pen voor Amsterdam en één voor Schiedam bevracht. De Nederlandsche staatscourant behelst het reeds in ons vorig noiumer medegeeld berigt,dat ingezetenen van Amster dam f6000 hebben bijeengebragt tot leniging der rampen, welke de christenen in Syrië hebben getroffen. Het blad voegt daarbij, dat die gelden aan Zr. Ms. consul te Beyrutoverge maakt zijn, en dat zich ook te 'sGravenbage eene commissie heeft gevormd om tot het zelfde liefdadige doel mede te wer ken. Jl. woensdag is de tweede zitting van het taal-cn letter kundig congres te 's Hertogenbosch, geopend. Zij ving aan met eene plegtige hulde aan de nagedachtenis van Jacob Cats, ter gelegenheid der 200ste verjaring van zijn overlijden. Daarna werden onderscheidene ingekomene stukken over gelegd van de belgische regering en particulieren, en o. a. door den heer H. M. C. van Oosterzee een portret van mr. S. de Wind, benevens de catalogus van diens bibliotheek alhier. Door den heer Ecrevisse werd hierop een gedicht voorge dragen, door mevr. Courmans geb. Bergmans aan de leden van het congres gewijd. Onderscheidene sprekers voerden daarna het woord, als professor David, van Leuven, over het telwoord al en zijne vervoeging zoo in collectieven als distributie ven zinprofes sor Bosscha, van Deventer, over de verbastering van eigen en plaatsnamen, hetwelk aanleiding gaf tot vrij langdurige discussie, en tot een voorstel om van de belgische regering te verzoeken de oorspronkelijke benamingen in reiskaarten als anderszins vóór de verfranschte op te nemen, waarop de be slissing echter is aangehouden. De heer mr. J. van Lennep droeg daarop een gedicht voor ter herinnering aan hertog Jan van Brabant, hetwelk zeer levendig werd toegejuicht en geroemd wordt als eene zeer geestige ea kernachtige opwek king van den lust om de „Dietsche taal" te handhaven. Dit gedicht zal eerlang door het Provinciaal genootschap van kunsten en wetenschappen in Noord Braband worden uit geven. Professor Ileremans, van Gent, drong hierna in eeue wel sprekende satirieke rede aan op de eenheid van spelling in Nederland en Belgie.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1