woordige rigting tot eene verbroedering tusschen Noord- en Zuid Nederlanders niet beperkt blijve ti it liet letterkundig gebied, maar zich ook uitstrekke tot -mivc r stoffelijke belan gen, als verbetering van gemeenschap,uniform, muntstelsel en een groot aantal andere zaken. Na zee r uitvoerige discus sie werd zijn voorstel, om. dit onderwerp Ie stellen m handen eener commissie, verworpen, daar men heit beter achtte al wat in verband met staatkunde of ook zelfs staathuishoudkunde stond, als vreemd aan dit congres, buiten behandeling te la- j ten; doch de uitgedrukte zienswijze werd ter individueele be hartiging in aller aandacht aanbevolen. Na eene pauze bragt de hoogleeraar M. de Yries een uit voert en belangrijk verslag uit. omtrent den stand van het Nederlandsch woordenboek. Daaruit blijkt dat men zich vleijen mag dat thans uit de verzamelde bouwstoffen een goed en degelijk geheel, na een achtjarigen arbeid zal worden te voorschijn gebragt. Op den avond van dezen dag was er een fraai vocaal en in strumentaal concert, gegeven ter eere van het congres door de liedertafel Oefening en uitspanning. Het Algemeen handelsblad deelt een gerucht mede, volgens hetwelk de heer Lotsy zou aftreden als minister vqn marine en door den kapitein ter zee C. J. Berghuis vervangen wor den. De heer Lots)- zou dan commissaris des konings worden in Zuidholland. Wij meenen met zekerheid te weten dat dit gerucht onge grond is. Vrijdag den 2S dezer zal mevrouw Rosa de Vries te Am sterdam een groot vocaal en instrumentaal concert geven, waarvan de opbrengst strekken zal ten voordeele van het fonds voor de nagelatene betrekkingen van de verongelukte scheveningsclie visschers. Ten gevolge van het opdrijven der vleeschprijzen door de slagters te Amsterdam, hebben ecnige geachte ingezetenen der hoofdstad plan gevormd tot oprigting van een slagthuis. SSeüGeKiinge" en B>es2t:£teai. staten generaal. Benoemd tot voorzitter van de eerste kamer der staten generaal, gedurende de zitting van 1860 1SG1, de heermr. J. A. Philipse, lid dier kamer. registratie enz. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Dordrecht, de heer J. C. P. M. Pels Rijcken, thans ontvanger der registratie en domeinen te Leyden. Maa'lsse chi Rcger. Met 1 november e. k. is de kapitein-luitenant ter zee J. E. de Man, thans eerste officier aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, benoemd tot onder-directeur aan 's rijks werf te Amsterdam, ter vervanging van den kapitein-luite nant ter zee S. Faber Huys, terwijl met dien datum als eerste officier op het wachtschip te Hellevoetsluis is geplaatst de kapitein-luitenant ter zee Iï. Kemper. Nog is met den 21 dezer maand op Zr. Ms. stoomschip Cor- nelis Dirks geplaatst de luitenant ter zee 2e klasse J. J. Ie Fèvre de Montigny, ter vervanging van den luitenant ter zee 2e klasse G. M. Ruysch Lehman dc. Lehnsfeld, die non-actief wordt. Tcrkoopingen eaanbestedingen. Heden is ten raad huize vanVeeve in liet openhaar ver huurd de oesterput in die gemeente, voor den tijd van zeven jarenaanvangende met 1 October a. s. Deze is gehuurd door visschers van Bruinisse, voor f25 per jaar. Me teorologische wa a rn e ssï i ai ge a 1-4 september, des voormiddags S ure. plaats Groningen Maastricht Nieuwediep. Ylissingen Barometer afwijking. 46.15 Zuid. 46.43 j W. ZW. 43.95 I Z.t.O. 43.63 j idem. 0.5 3 2.4 6 Grootste verschil M.2.80.Y 14 september, des voormiddags 7 ure. Baro meter. Wind. TOESTAND VAN DE Lucht. I Zee. 756.3 jNW.flaauw 12.2 bed.reg. eenwein.z 758.99 ZW. flaauw ZO. flaauw 14.9 bedekt mooi. deining. Brest Havre Parijs Dover Hartlepool. Plymouth thermometerstand te middelburg. 12sept.'s av. 11 u. 52 gr. 13 's morg. 7 u. 50 'smidd. 1 u. 64 gr. 'sav. 11 u. 52 gr. 11 's morg. 7 u. 57 'smidd. 1 u. 63 gr. 0uitrolanDscl)£ tijïringen. Süngeianil. Londen 10 september. Als een nieuw bewijs hoe algemeen de sympathie is die men hier voor Garibaldi gevoelt, strekke dat men zich thans onledig houdt eene groote en algemeene demonstratie te zijner eere, in het kristallen paleis, te bera- i men, en dat men bereids onderhandelingen heeft aangeknoopt om zich van de medewerking te verzekeren van de aanzien lijkste italiaansche kunstenaars. Men stelt zich voor aan dit feest een zoo veel mogelijk nationaal karakter te geven en iedereen in de gelegenheid te stellen door de bijwoning er j van, zijne bewondering voor den bevrijder van Italië aan den dag te leggen. Buitschlaiul. Weenen 11 september. In de zitting van den rijksraad van heden is het budget voor de militaire marine aangenomen. Voordat het budget van het departement van binnenlandfcche zaken in beraadslaging gebragt werd, kwam de minister von Rechberg op tegen de meening, dat de ministers volharden hij het regeringstelsel, hetwelk men algemeen wenschte te zien verlaten hij zeidc dat die meening geheel ongegrond was, en gaf de verzekering dat de noodzakelijkheid om eenen nieu wen weg in te slaan, door al de ministers erkend werd. De rijksraad besloot de beraadslaging over de vraagstuk ken, rakende hoofdbeginselen, tot na de afdoening der be- grootin» uit te stellen. De lieer Maager deed bij de beraadslaging over het budget voor de policie een voorstel tot wettelijke regeling van de aangelegenheden der drukpers. Dit voorstel vond ondersteu ning; de stemming er over is uitgesteld tot na de afdoening der staatsbegrooting. De Leipzigev Zeitung, een officieus orgaan der Saksische regering, is, zoo als men denken kan, verholgen over de han delingen der nationale duitsche vereenigiug. De resolutie van dit ligchaam, in de algemeene bijeenkomst te Coburg geno men, is wel is waar niet zoo gunstig voor de zaak van Italië als sommigen gewenscht haddenmaar in allen gevalle straalde hij alle leden genoeg sympathie voor de Italianen door. Dit stuit het blad niet alleen tegen de horst, maar het beweert tevens dat de strategische linie van deMinciovoor Duitschland noodzakelijk is. Het is hier de vraag niet, voegt het er bij, of wij het regt hebben eene vreemde natie te rege ren de zaak waarop het aankomt, ishebben wij deze of die grenzen ook noodig? Luidt het antwoord hierop toestem mend, dan moeten wij die grenzen veroveren, bijaldien we ze niet bezitten. Te regt merkt een ander blad op, dat deze redenering zeer onjuist is en volkomen gelijk zou zijn met Frankrijks aan spraak op de Rijnprovinciën, tot herstelling zijner „natuur lijke grenzen." Men verneemt uit Neustrelitz, dat de zoon van den overleden groothertog Leopold, die thans de teugels der rege ring in handen heeft genomen, de constitutionele beginselen van harte is toegedaan. SBeïgïe. Brussel 11 september. De graaf van Vlaanderen is van zijne reis naar Rusland en Duitschland hier ter stede terug gekeerd. Le nord meent ten stelligste te kunnen verzekeren, dat een tractaat is gesloten tusschen Engeland, Oostenrijk en Pruissen, waarbij deze mogendheden zijn overeengekomen om zich le verzetten tegen elke militaire tusschenkomst van Frankrijk, onder welk voorwendsel ook, in Italië;tegen elke andere militaire tusschenkomst van Frankrijk in Europa, zonder voorafgaande verstandhouding deswegens met de overige mogendheden-, tegen elke territoriale uitbreiding van Frankrijk, 't zij ten gevolge van veroveringen, 'tzij door middel van transactie. Het genoemde dagblad voegt daarbij, dat reeds de kabinetten in Europa van het sluiten dezer over eenkomst kennis dragen. - Het Journal de Bruxelles verklaart zich heden zeer na drukkelijk voor de handhaving der neutraliteit van Belgie, voor het geval, dat het tot ernstige verwikkelingen tusschen de groote mogendheden mogt. komen. Laat ons, dus eindigt het blad, de hand reiken aan de Duitschers, dcEngelschen. de Nederlanders; wij hebben geene redenen hoegenaamd om te vermoeden, dat zij zich ooit tegen onze nationaliteit zullen keeren, en zij weten ook, dat wij nooit tegen hen gerigtc aan slagen zullen ondersteunen. Maar van den anderen kant moeten zij ook niet verwachten, dat zij ons ooit in hunne ge schillen met Frankrijk zullen wikkelen. Zoo lang deze laat ste mogendheid opregtelijk onze regten zal eerbiedigen, zul len wij getrouw onze verpligtingen jegens haar nakomen, gelijk wij die nakomen jegens Duitschland en Engeland. Elke andere staatkunde zou met den naam van. anti-nationaal moeten worden bestempeld. IFranSisiJk. Parijs 13 september. De Moniteur berigt dat de keizer en de keizerin te Toulon luisterrijk ontvangen en, na bijwoning van het bal, naar Nizza scheep gegaan zijn, waar zij lieden zijn aangekomen. La patrie berigt het volgendeHet is zeker dat de kei zer van Oostenrijk en de prins-regent van Pruissen te "War schau zullen komen. Volgens de jongste tijdingen uit Turyn hebben de sardinische troepen de grenzen van het pauselijke grondgebied nog niet overschreden. Op de uiterste grens van het Venetiaansche is een korps oostenrijksche troepen ver- eenigd, nabij het hertogdom Modena en de Romagna. De oproerige bewegingen in Umbrie zijn niet van zoo veel ge- wigt. als gezegd is. De heer Brenier, de fransche gezant te Napels, zal naar Frankrijk terug keeren. Volgens Le constitutionnel daarentegen is het berigt, dat de heer Brenier naar Frankrijk terugkeert, voorbarig, en zal diens zending dan eerst afgeloopen zijn, wanneer de koning van Napels zijn rijk zal hebben verlaten. De woorden, door den keizer te Marseille gesproken, en als eene aanvulling zijner rede te L)ron te beschouwen, heb ben een zeer gunstigen indruk veroorzaakt. De keizer heeft ook nog verklaard, dat hij in eerstgenoemde stad gekomen was om zich te overtuigen van hetgeen er nog gedaan behoort te worden om haar tot de eerste stad aan de Middellandsclie zee te maken Italic. De koning van Sardinië heeft de deputatie uit de in op stand gekomen plaatsen van Umbrie en de Marken ten gehoore ontvangen, haar aanzoek om bescherming ingewil ligd en aan zijne troepen bevel gegeven die gewesten binnen te trekken. Dit bevel is gegeven bij eene proclamatie van den volgen den inhoud „Soldaten, trekt de Marken en Umbrie binnen, om er de orde te herstellen, en aan dc bevolking vrijheid tot uiting barer eigene wenschen te geven. „Gij zult niet hebben te strijden tegen de legers der mo gendheden, maar die ongelukkige italiaansche gewesten van de henden buitenlandsche gelukzoekers moeten bevrijden. „In vrede zijnde met al de groote mogendheden en afkee- vig van twist te zoeken, wil ik den zetel eerbiedigen van het hoofd der keik. aan hetwelk ik steeds bereidwillig ben in overleg met mijne hondgenooten al die waarborgen voor on afhankelijkheid en veiligheid te geven, welke zijne blinde raadslieden te vergeefs hebben verwacht van de dweepzucht eener booze secte, die tegen mijn gezag en tegen de vrijheid der natie zamenspant." Volgens nadere herigten is de divisie Fnnti reeds te Citta di Castello aangekomen, in de vallei van den Tiber, terwijl de divisie Cialdini Urbino bezet houdt. Het zijn ongetwijfeld troepen van deze laatste afdeeling, die Pesaro hebben aange vallen en ingenomen, zoo als een telegram meldt. Die stad was door 12000 man verdedigd onder opperbevel van den prelaat Bella. Die strijdmagt, welke zich in de ves ting had terug getrokken, is gevangen genomen, en hun he velhebber, die order gegeven had om de stacl te plunderen als er opstand kwain, is naar Turyn opgezonden. Te Orvieto heeft het duitsche garnizoen moeten kapitule- ren en zich aan de burgers overgeven. Blijkens dezen aanvang gelijkt de veldtogt der sardinische troepen bijna on eene militaire wandeling, en men gelooft dat er alleen onder de muren van Ancona hevige tegenstand zal ontmoet worden. Het schijnt nu dat generaal Lamoricière zijne strijdkrachten naar die sterke plaats, en niet naar Spo- leta rigt. Het is nog twijfelachtig of de Sardiniers wel tot Rome zullen doortrekken. De fransche bezetting in (le pauselijke hoofdstad heeft eene versterking van 3000 man gekregen en wacht spoedig nog 4000 man. Generaal de Goyon moet hevel hebben gekregen om het opperbevel weder op zich te gaan nemen, en hij zou woensdag uit Parijs naar Rome vertrekken. Die maatregelen van de fransche regering komen overeen met de taal der officiële bladen. De stad Syracuse op Sicilië, die zich nog in handen der napolitaansche troepen bevond, heeft thans ook de Bourbons afgezworen en zich aan Garibaldi onderworpen. Genoemde troepen hebben zich met het volk verbroederd. De sardinische vlaggen wapperen te Napels van alle forten. De sardinische admiraal had, vóór het verschijnen van Garibaldi in de hoofdstad, gedreigd vuur te zullen geven op de napolitaansche schepen, die het mogten wagen naar Gaëta koers te zetten. Garibaldi heeft een ontzaggelijk groote hoe veelheid materieel, benevens een geldvoorraad van tachtig millioen in de bank gevonden. In de hoofdkerk is een Te Deum gezongen. Koning Frans II heeft te Gaëta, den heer Ulloa, broeder van den generaal, lot zijnen eersten ministerbenoemd Een koninklijke proclamatie is afgekondigd. Generaal La moricière heeft de echtheid geloochend van de bekende pro clamatie, waarbij Perugia wordt gedreigd aan de vlammen te zullen worden prijsgegeven. Berigten uit Rome van 11 dezer maken gewag van groote verslagenheid welke daar heerscht. De generaal Pia-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2