MIDDELBURGSCHE i) O U R A A T. Zaturdag 15 September. öimtmlanbscije ttjbingen. N°' 111. 1860. Deze courant verschijnt desilingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 u.re. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvau huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. Dp betaling geschiedt kontant. Buitengewoon grootc letters wot-deu berekend naar de plaats die zij innemen. Edilie van vrijdag avond 8 ure. VAN 11 KT RIJK, PROVINCIALE E.\ GEMEENTEBESTUREN. Op vrijdag, den 2S september I860, des voormiddags ten 11 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in liet 11e dis triet, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middel burg, worden aanbesteed Het leveren en storten van 13SO last gewonen doorniksehen steen, ter voortzetting van de oever verdediging wederzijds de liavendijken van het kanaal van Keuzen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal an bet ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaat sen, alwaar gewoonlijk de bestekken var. waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den vierden en derden dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nade re inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat jhr. J. 11. T. Ortt, te Middelburg, en bij den ingenieur II. S. J. Rose, te Neuzen. "sGravenhage 31 augustus I860. De minister van binnenlandsche zaken, S. VAN HEEMSTRA. MïddelSiurg 3L4L- september. Voor de verkiezing van een lid der provinciale staten van Zeeland in bet hoofd kiesdistrict Hulst op jh dingsdag, ter ver vanging van den heer S. J. Iloffman, zijn door 219 van de 684 stemgeregtigden hunne biljetten ingeleverd. Daarvan waven 7 van onwaarde, zoo dater 212 geldige bleven en dc volstrekte meerderheid 107 bedroeg. Er waven uitgebragtop deliee- ren dr. L. Hoelands Janssen 120, mr. II. C. van Diggelen 58, H. J. van den Berglie 10, J. J. Fereken 4 stemmen, benevens op vier personen 2 stemmen en op twaalf anderen 1 stem. Derhalve is verkozen de beer dr. L. Hoelands Janssen te Axel. Door de provinciale commissie van geneeskundig onder zoek en toevoöi'zigt in Zeeland, zijn sedert de laatstvoor- gaande zitting geëxamineerd en toegelaten de heeren J. G. Sypensteyn, als apothekerE. E. Vleugels Schutter en Th. F. Martin, als stedelijk heelmeester, en J. L. Stades, als apo theker. Wij vernemen dat de onderscheidene burgemeesters en secretarissen van de voormalige plattelandsgemeenten op liet eiland Walcheren, zich dezer dagen bij adres hebben gewend tot gedeputeerde staten dezer provincie, met een gemotiveerd verzoek dat een provinciaal blad worde uitgegeven, hetwelk eene volledige opgave behelst van alle nommers, zoo van het provinciaal blad sedert 1827 als van de vroegere circulaires van het gewestelijk bestuur, welke zijn buiten werking ge steld. Adressanten geven wijders het denkbeeld aan, dat jaar lijks gelijke opgave, en bij voorbeeld iedere tien jaren een algemeen vervolg op bet eerstbedoelde, het licht zie. Zij er kennen liet omvangrijke van zoodanigen arbeid, (waarvan in 1S5S door bet ministerie van financiën een voorbeeld is gege ven, voor zoo veel de van dat departement uitgegane instruc tion betreft,) maar zij gelooven dat het nut hier tegen ruim schoots opweegt, bij de onmiskenbare behoefte welke vooral jongbenoemde titularissen hebben aan een veiligen gids, ter aanwijzing van een belangrijk deel hunner werkzaamheden, periodieke opgaven, wetsinterpretatien enz. Tegen liet Harmonie-muziekgezelschap Apollo was op den 2 maart dezes jaars proces verbaal opgemaakt, wegens het houden eener muziekpartij, op dien avond in het Schutters hof De edele handboog, zonder dat daartoe de vereischte aan gifte voor patent was gedaan. Te dier zake was de secretaris heden voor de arrondisseme/'ts vegtbank gedagvaard. Na. het ♦verhoor van een zestal getuigen neeft de rijks airvocaat echter gerekwireerd tot vrijspraak, aangezien gebleken is dat op den zelfden avond in de statuten van het gezelschap zoo danige wijziging gel)ragt was, dat deze wekelijksche oefenin gen niet uitsluitend voor werkende of honoraire leden, maar voor alle bezoekers van het koffijhuis toegankelijk zijn. De verdediger van den beklaagde, jhr. mr. J.W.M. Schorev, concludeerde in gelijken geest, waarna de zaak, op verzoek van het openbaar ministerie, is geremitteerd tot aanstaanden donderdag. Bij besluit van gedeputeerde staten van Zeeland van 7 de zer zijn geheel opgeheven, de op 2S October 1S39 genomeneen bij besluit van öjulij jl. ten deele gehandhaafde beschikkin gen ter voorkoming der verspreiding van de longziekte in de gemeente Koewacht. Uit Vlissingen wordt ons heden gemeld. Gisteren morgen arriveerde alhier van Rotterdam met de stoomschroefschooner Frans Naerebont, zijne exc. de minister van marine, benevens zijnen adjudant, den luitenant ter zee le klasse jhr. A. Klerck en den schout bij nacht J. F. A. Coertzen, inspecteur-generaal van liet loodswezen enz. Met dat schip had men zich den vorigen nacht naar liet vuurschip op den Noord Hinder begeven om liet in oogenschouw te nemen. Na alhier de werven en het stoomflottiUevaartuig Haarlemmermeer te hebben bezocht, is de minister des namid dags weder van hier vertrokken naar Willemsoord. Een regeringstelegram, dd. Batavia 23 julij I860, gisteren door dc Nedevlandselie staatscourant medegedeeld, luidt: „Alles wel. Goede tijdingen van Boni en Bandjermasin." De depeche van de Bataviasehe handels-vereeniging luidt als volgt Batavia 34 juli j. Op Java is liet rustig. De staat van zaken op Bandjermasin wordt bij voortduring beter. De commissaris van Nieuwenhuizen is naar Java terugge keerd. II. M. de koningin en Z. K. IT. prins Alexander zijn in den middag van den 7 dezer, te Stuttgardt aangekomen. Van goederhand vernemen wij. dat het hoofdbestuur der vereeniging Het metalen kruis, eenparig besloten heeft voor de invitatie van de vereeniging Het ij zei en kruis, ter bi j wo ning der septemberfeesten te Brussel, beleefdelijk te bedanken. (Jmsi. courant.) Wij vernemen dat de uitnoodiging, om tot de uitvoering der cantate bij de onthulling van het Tollensbeeld te Rot terdam, mede te werken, door meer dan 250 zangers is aange nomen. Men magalzoo verwachten dat de uitvoering door zulk eene massa stemmen, ondersteund door voortreffelijke niuziekale krachten, van een groofsch effect zal zijn. De burgemeester van Amsterdam heeft van de commissie voor de ongelukkige christenen in Syrië ontvangen eene som van f 6000 en die ter beschikking gesteld van z. exc. den mi nister van buitenlandsche zaken. Door diens welwillende tusschenkomst zijn de meest doeltreffende maatregelen geno men, ten einde die gelden op de best mogelijke en minst kost bare wijze aan de belanghebbenden te doen uitreiken. Maandag avond zijn te 's Hertogenbosch de feestelijkheden reeds aangevangen, welke gepaard zullen gaan met het deze week aldaar te houden Ncderlandseh taal- en letterkundig congres. Nadat den geheelen dag de vlaggen van openbare en bijzondere gebouwen hadden gewapperd, kwamen alle leden op uitnoodiging van de regelingscomrnissie des avonds in de sociëteit De zwarte arend bijeen, om zich van daar geza menlijk naar het raadhuis te begeven waar de plegtstatige opening zou plaats hebben. Het meerendeel der genen die, 7Xïo uit Nederland als België aan bet congres zullen deelne men, was daarbij reeds opgekomen, zoodat men ten getale van ruim honderd, twee aan twee in optogtnaar lietstadhuis trok, begeleid dooreen aan tal jongelieden die den stoet met gekleur de chinesche lantaarns verlichtten. Op het raadhuis werd de stoet door het plaatselijk muziekkorps Harmonie begroet en naar de prachtig gedecoreerde bovenzaal geleid. Daar werd men door den gemeenteraad ontvangen, bij welke gelegen heid dc burgemeester jhr. mr. E. J. C.M. de Knijper in ambts gewaad eene toespraak hield. Dc heer mr. Koenen, wethouder te Amsterdam, beant woordde deze en betuigde den dauk der congresleden voorde Kun bereide ontvangst, waarna men weder in optogtnaar de sociëteit terug trok. Dingsdag had zoo wel de opening der land- en tuinbouw kundige tentoonstelling als de aanvang der werkzaamheden van het taal- en letterkundig congres plaats. Ook de eerste dier plegtigheden werd door den commissaris «les konings en de leden van gedeputeerde staten bijgewoond, waarna men zich naar de zaal Casino begaf. De vergadering van liet congres werd geopend door den voorzitter, jhr. mr. J. B. A. J. M. Yerheijen, provinciaal in specteur van liet lager onderwijs in Noordbrabant, met eene sierlijke rede, waarbij bij o. a. herinnerde dat het op den 12 dezer juist 200 jaren geleden is dat Nederland den grooten volksdichter Jacob Cats door den dood had verloren. Hij riep voorts allen, en inzonderheid ook de vlaamsche letterkundi gen, het welkom toe. Nadat deze toespraak, namens de aanwezige pelgische leden door professor J. P. J. Heremans, van Gent, op eene waardige wijze was beantwoord, was aan de orde de zatnen- stcUingvau een bureau tot leiding der werkzaamheden. In ge volge een gemotiveerd voorstel van professor M. de Vries, van Levdeu, werd daaromtrent bij acclamatie besloten, liet presi dentschap op te dragen aan den tegenwoordigen voorzitter der commissie en ook den daarbij fungerend en secretaris, dr. M. J. Godefroi, van 'sHertogenbosch,bij vernieuwing in zijne betrekking te vestigen. Voorts werden benoemd tot twee den voorzitter baron de Saint Genois, van Genttot tweeden onder-voorzitter mr. J. Versfeit, lid van het comité, en tot tweeden secretaris genoemden professor Hermans, terwijl ds. IT. M. C. van Oosterzee, van Oirscliot, als een bewijs van erkentenis dat hij tot de tegenwoordige bijeenkomst den eer sten grond gelegd en de reeds bijna vergeten taalcongressen weder in het leven geroepen had. werd uitgenoodigd om als buitengewoon lid van het bestuur zitting te komen nemen. Ilierop werd door den secretaris mededeeling gedaan van de ingekomen stukken en geschenken. Onder deze laatsten behoorden eenige prachtexemplaren van dichtwerken, door Z. M. den koning, benevens andere werken door belangstel lenden uit Leyden, Middelburg, Gent, Antwerpen, Brussel en andere plaatsen aangeboden. Wat de ingekomen stukken betreft, zoo werd in de eerste plaats mededeeling gedaan van eene missive, door den prins-regent van Pruissen ingezonden, ter verklaring van zijne bijzondere ingenomenheid met en de verzekering zijner voortdurende belangstelling in de zaak van het congres. Nadat vervolgens ook een ingekomen stuk van den belgischen letterkundigen Snellaert was voorgele zen en professor M. de Vries een broederlijken groet van den gouverneur van West-Vlaanderen aan de vergadering had overgebragt, betrad de eerste redenaar, de dichter D. J. den Beer Poortugael, van Breda, liet spreekgestoelte en reci teerde een keurig dichtstuk, getiteldAan Vlaanderen en de Vlamingen. De heer Ecrevisse. kantonregtev te Eecloo, trad hierna in eene uitvoerige beschouwing over het belang dat de tegen-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1