Kerk- en schoolnieiiws. De heer F. C. A. Pantekoek, predikant bij de neder- duitseh hervormde gemeente te Charlois, heeft voor het op hem uitgebragt beroep naar Leyden bedankt; er blijven bij die gemeente dus nog twee vacaturen. Zftavlnc en leges'. Zr. Ms. stoomtlottillevaartuig Haarlemmermeer, onder be vel van den luitenant ter zee le klasse P. Koning, is heden morgen uit liet dok in de voorhaven te Vlissingen gehaald om kolen in te nemen, en zal waarschijnlijk aanstaanden zatur- dag van daarnaar het Nicuwediep vertrekken. Ucirgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 0 dezerJ. D. Thibaut Mathijssen, weduwn. 50 j. met J. van der Ven, jd. 42 j. J. II. Marselis, jm. 22 j. met A. S. Warnau, jd. 24 j. M. van Soelen, jm. 23 j. met C. P. Mcegank, jd. 2G j. Vlissingen. van 1 tot S september. Gehuwd: I. M.Cremers, jm. 27 j. met C. J.van Dieren- donck.jd. 2S j. I. Knol.jm. 41 j. met W. Bender, jd. 22 j. Bevallen A. M. Daane geb. Muller, z. M. J. de Boer geb. Handeier, z. C.de Boer geb. Druppers, d. J. M. van Boekhout geb. Panras, z. T. M. Aernouts geb. Colle, d. C. M. Ekkers geb. Pol ijd Overleden: I. C. Baert, jm. 20 j. II. C. Cremers, z. 5 j. M. J. C. Lucas. d. 4 j. G. de Meulmeester, d. 5 j. M. A. Ra telband, vrouw van j. B. Maartens, 72 j. Goes, van 1 tot 8 septembev. Gehuwd: P. de Schutterjm. 24 j. met M. W.van de Vel de. jd. 23 j. BevallenM. de Keijzer geb. Scheffer, z. P. Zwartepoorte geb. de Koestev, d. J. Thoengeb. Boet, z. C. Goedhart geb. ülree z. E. Almekinders geb. Laiusüe, d. A. M. Stokmans geb. Höne, z. levenloos. A. Akkermans geb. van Schijndel,d. Overleden: M. K. Strijards, d. 10 m. 1'. L, Verdorst, man van C. Schrijver, 42j. A.'Pieters, z.4j. J. Bruinzeel,d. 12 d. Zicrikzee, van' 1 tot 8 september. BevallenH. C. Kingmans geb. den Herder, d. A. Luvcx geb. Lokker, d. J. Corbccl geb. Blonker, d. C. Westenberg geb. Beekman, D. Kloek geb. deBruync. d. J. W. Schoen maker geb. Alburg. z. J. J. Timmerman geb. Bogaert, d. Overleden: C. Daalman, wed. C.Trijzeiaar, 79jaar. J.A. van Erp, z. 7 m. J. Versteeg, d. 4 m. Meteorologische waarnemingen. BINNENLANDSCHlï BERIGTEN, 12 september, des voormiddags 8 ure. PLA ATS. Groningen Maastricht Nieuwediep. Vlissingen Grootste verschil Barometer i afwijking. Rigtihg. I Kracht. 01.00 i NWest. 60.29 N.NW. G0.G0 i ZWest. G0.01' I Oost. G.0.9GV. 0.5 2 0.3 J.5 iTempcra- I tuur. I 10.1 I G.3 I 11.— I 11.4 BUITENLANDSCUE BERIGTEN, 1.1 september, des voormiddags 7 ure. Bavo- 1 meter. TOESTAND VAN DE 764.8 I NO. Stille. O. N O. fi. 702.16, N.NO. fr. 9.0 Brest Havre Parijs Dover Hartlepool. Plymouth THERMOMRTERSTAND TE MIDDELBURG. 10 sept, 's av. 11 u. 52 gr. 11 's morg. 7 u. 52„ 'smidd. 1 u. 59gr. 'sav.ll u. 51 gr. 12 's morg. 7 u. 50 'smidd. 1 u. G2 gr. Lucht. Zee. bewolkt. zeer eff. lichtbew. deining. heil*. Ouitcnlanïisdie tijümgm., Engeland. Londen 10 september. Naar ecu bij The times ontvangen telegram uit Wcenen van gisteren, is aldaar eenc officiële depeche uit St. Petersburg aangekomen, inhoudende dat kei zer Alexander van harte verzoening met Oostenrijk wenscht en herstel der verstandhouding, welke nooit zou hebben die nen te worden gestoord, en dat er "beschikkingen totccne ontmoeting der twee keizers zullen gemaakt worden en maat regelen genomen worden om een einde te maken aan den tegen woord igen staat van zaken, welke voortaan ondragelijk zou zijn. Do heer [Lindsay is met de mailboot, welke eergisteren Liverpool verliet, naar de Vercenigde staten vertrokken. De Shipping and mercantile gazette blijft beweren, dat de heer Lindsay met eenc half-officicle zending belast is. Volgens de laatste bcrigien uit Amerika heeft de prins van Wallis de uitnoodiging om New-York te bezoeken, aan genomen. I^ui^cls'aiid. Weenen 9 september. Z. K, II. de groothertog van Mecklen- burg Strelitz is den G dezer, in ruim SOjarigen ouderdom, na ecne regering van 44 jaren, te Neu-Strelitz overleden. Hij is opgevolgd door zijnen oudsten zoon Frederik Wilhelm. Het derde, vierde, vijfde en achtste legerkorps worden op den voet van oorlog gebragt. De verlofgangers zijn opge roepen. Het bestuur van den zuiderspoovweg heeft bevel ont vangen, alles voor het overbrengen van troepen gereed te houden. Het keizerlijk paleis te Hetzendorf, nabij deze hoofd stad, is gereed gemaakt om den koning van Napels te ont vangen. Frankrijk. Parijs 10 september. Le constitutional, sprekende over Savdinies voornemen om in den kerkdijken staat tusschen beide te komen, zegt dat hij met leedwezen Sardinië ccne aanranding zou zien plegen, door welke het zou afwijken van 's keizers staatkunde, die den paus te llome beschermt. Iletblad laakt de gewapende medewerking, aan het oproer in de pauselijke provinciën verleend, en hoopt dat Sardinië zich niet zal ontslagen achten tfati het eerbiedigen der begin selen van het volkenregt, waardoor het alleen Frankrijks bondgenootschap zou kunnen behouden. In navolging van Zwitserland, Engeland en Belgie heeft ons gouvernement thans een nationaal scherpschuttersfeest ingesteld. Het zal in het vervolg jaarlijks bij de feesten van den 15 augustus, den Napoleonsdag, alhier worden gehouden, maar dit jaar den 30 dezer aanvangen en 9 October eindigen. Er zullen door het gouvernement een prijs van 10,000 fr. en andere van minder bedrag worden uitgeloofd, terwijl er ook door particulieren prijzen uitgeloofd en geschonken kun nen worden; ook buitenlanders zullen naar eenige prijzen kunnen dingeu. De Moniteur, dit mededeelcnde, voegt daarbij „dat deze feestelijkheid in Frankrijk, alwaar men behagen schept in al wat den edelen wapenhandel betreft, gewis inheemsch zal worden." Den 27 dezer zal in Frankrijk de 200ste verjaring van den sterfdag van den heiligen Vincentius van Paulo met bij zondere plegtigheid worden gevierd. -Men heeft een oogenblik gevreesd, dat de reis des kei zers naar Algerie geen voortgang zou hebben, omdat de telc- graaf-kabel van Algiers gebroken was, en Z. M. zich niet zoo ver wilde verwijderen, wanneer er niet regtstreeks telegrafi sche gemeenschap met de hoofdstad bestond. De kabel is ech ter herstelden het reisplan zal .uitgevoerd worden. Daar er omtrent de keizerin niets officieels is afgezegd, worden te Al giers de toebereidselen voor de ontvangst van IIII. MM. den keizer en de keizerin voortgezet. Men beweert steeds, dat Z. M. de keizer, op zijne terugreis van Algerië, de koningin van Spanje als bij toeval zal ont moeten. De heer deThouvenel, diepresident is van den alge- mceuen raad van het departement van de Maas, heeft bij de onlangs plaats gehad hebbende opening der zitting van dien raad, in zijne aanspraak ook de traetaten van 1815 ter sprake gebragt en verklaard, dat de oprigting van de neutrale staten van Belgie ten noorden, en van Zwitserland ten oosten van Frankrijk, geheel en al in het voordeel van laatstgenoemde mogendheid is, dat die oprigting ten deelc haar werk is, en dat, wel verre van die staten aan te vallen. Frankrijk die des nooils krachtdadig zoude verdedigen. Italic. Garibaldi is zonder troepen Napels binnen gekomen en er met geestdrift ontvangen. Hij heeft alle gezag ontzegd aan de besluiten der revolutionaire commissie, welke zich hier onwettig had gevormd, en aan den prefect van policie op gedragen hare leden te straffeu. Hij heeft aan de napelsche vloot bevel gegeven om zich in het dok van het arsenaal te begeven en er vooreerst te blijven. Door den sardinischen vlootvoogd Persano is eene procla matie uitgevaardigd, waarbij ö"e stad en het land gesteld wor den onder het gezag van Victor Emmanuel, koning van Italië, en van diens afstammelingen. Ilij heeft den heer Liborio Romano, die sedert eenigen tijd aan het hoofd van het ministerie van binnenlandsche zaken stond, in deze betrekking bevestigd, en den lieer Arditi tot directeur van policie benoemd, den generaal Cosenz tot minis ter van oorlog, den heer Pisanelli tot minister van justitie. Men verwachtte dat de forten van Napels zich maandag zouden overgeven. Op den dag van zijn intogt heeft Garibaldi langen tijd met Liborio Romano te zaraen gewerkt, en na een rust van eenige dagen schijnt hij tegen 12 of 15 dezer weder te velde te zullen trekken. Omtrent het verblijf van den koning is niets naders bekend dan dat hij van Gaëta naar Triest en van daar naar Bcijcreu zou gaan, bij de familie der jeugdige koningin. Bij een besluit van den generaal Lamoricière van den 20 augustus is de stad Sassoferrato met het district in staat van beleg en 'onder het bevel van eenou zijncradjudantcngesteld. Twee dagen later heeft hij die stad en het district gesteld onder het bevel van den prelaat, die met het burgerlijke be stuur der provincie Mecerata belast is, zullende alle bij den staat van beleg aan de militaire overheid toekomende regten door dien geestelijke worden uitgeoefend. De omstandighe den, welke tot dit een en ander hebben aanleiding gegeven, zijn nog niet bekend. Met betrekking tot de uitbreiding der beweging in de pauselijke staten wordt gemeld dat de opstand heeft geze gevierd te Pesaro, hoofdplaats eener provincie, digt hij de Adriatische zee en bij Foglia. De pauselijke troepen zijn uit die stad (L4,Q00 inwoners) verdreven, en deze is dus het brandpunt van een belangrijk oproer geworden. Fano en Sinigaglia zijn mede in staat van beleg verklaard Urbino is in opstand gekomen; men wierp er barricaden op en proclameerde de aanhechting aan de staten van koning Vic tor Emmanuel. Twee duizend pauselijke soldaten moesten die stad aanvallen, maar er heerschte zekere moedeloosheid onderhen. Spanje. De bekende geestelijke zuster Patrocinio, die aan het hof te Madrid de ziel was der reactionnaire partij eri die den koning-gemaal geheel en al voor haren invloed had ge wonnen, is thans van het hof verwijderd. Zij had. zoo het schijnt, den paus een aantal ontwerpen doen toekomen, be treffende eene reorganisatie van de kerk in Spanje, en andere ontwerpen, die regtstreeks of zijdelings met de politiek in verband stonden. De paus heeft echter hiervan kennis gege ven aan koningin Isabella, met den raad, dat het zaak was om die vrouw, welke Spanje in gevaarlijke zaken kon wikke len, te verwijderen. De koningin heeft hierop den maarschalk O'Donnell van dit schrijven des pausen kennisgegeven. „Ik ben." heeft toen laatstgenoemde geantwoord, „het met den paus geheel en al eens omtrent Patrocinio, en ik ken nog beter dan Z. H., de kuiperijen dier vrouw, maar ik heb U. M. over haar niet willen spreken, ten einde niet den schijn op mij te laden, dat ik mij in de inwendige aangelegenheden van het hof wilde mengen." In weerwil der bemoeijingen van zeer hoog geplaatste personen, is daarop Patrocinio verwijderd naar het klooster te Pinto, op korten afstand van Madrid. Deze maatregel heeft over het algemeen een zeer gunstigen indruk te Madrid gemaakt. CVialintj uan coupons. De coupons der 5 pet. russische certificaten 3de serie, ad ministratie Hope eo., Ketwich Voombergh en wed. W. Borski. verschenen 1/13 junij 1SG0. w orden betaald met f21,61. De coupons der certificaten, uitgegeven door het kantoor van administratie van geconsolideerde renten, ten laste van het koningrijk Napels, vervallen den 1 julij I860, worden be taald: die van de certificaten rentende 5 pet. groot Ls. 25 met f 10,59, die groot D 121 met f23.31, en die van de certifica ten rentende 4 pet. groot Ls. 20 met f 8,48. tjanöclsbcïigtcn. Amsterdam 12 september. Raapolie op zes weken f 1-2.JLijnolie op zes wek en f 31J N ed erland Rusland. Polen. j Spanje. Oostenrijk. Belgie. j Portugal. j Grenada. Venezuela. Illinois. Mexico. Prijzeij vaa cllectem. Amsterdam 12 september. Certifie. Werkelijke schuld dito Nationale dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Oblig. J79S/1S1G Certific. Hope co dito dito 1S55, Gde serie, dito Aand.spoorweg Leening 1SGÜ. (contant) Schatlcistobligatien Obligation dito bhincnlandsch Certific. coupons bewijzen Crcdiet instelling Obligation Ween er metalliek dito amstcrdarasche dito nationale dito 1847/1852 Bank actiën Certificaten bij Rothschild Obligatien dito nieuwe dito dito dito dito 2J pet. na* 3 4 974 H 1283- 5 11004 4 764 9G .6 j 571 201..',- -H 89* 4 IJ 39 43* t 5 43 jf 60 J. ij t 51 2* 1 1 646 51} I 42', j 40* 131 22 89v- Londen, 11 september, ten 12 ure. Co; Weenen, 11 sept, (slotprijzen) Metallic Parijs, 11 sept. (slotpr.)4)-pct.compt. 7 .3 asols 93 j. k 5 pet. 65,60. 3 pet. 67.S3

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3