MIDDELBURGSGHË COUR A N T. r 109. Dingsdag 1860. 11 September. ^K/vHWOV.^- Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelrcgt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. ^anlionöujmgen VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Burgemeester en wethouders van Veöreals daartoe geau toriseerd door den gemeenteraad, zullen op vrijdag den 14 september 1860des middags ten 12 ureten raadhuizein het openbaar verhuren: DE OESTERPUT in die gemeente, gelegen tegen den bekleedingsmuur van bastion 1 voor den tijd van zeven jaren, aanvangende den lsten october 1860. De voorwaarden liggen ter lezing ter secretarie der gemeente. Brieven franco. Veere, den september I860. Burgemeester en wethouders voornoemd SNIJDER, burgem. J. P. VAN DEN HEUVELsecr. ^inncnlanöscljc tijïringw. Middelburg JLÖ september. Hoewel reeds sedert eenige jaren deze provincie zich bij zonder onderscheidt dooreen zeer gunstigen gezondheidstoe stand, verdient het vooral opmerking dat dit jaar liet getal zieken, zoo ernstige als ligtere, ongemeen gering is. Eene zeer gunstige verhouding is mede op te merken bij de sterfgevallen. Het aantal daarvan, in augustus bij den burgerlijken stand aangegeven, bedraagt slechts 29, tegen 48 in de zelfde maand van 1859, 39 van 1858, en 42 van 1857. Over de acht eerste maanden van dit jaar zijn slechts 302 sterfgevallen aangegeven, tegen 327, 352 en 312 in gelijk tijd vak over de drie voorafgaande jarenzoo dat het gemiddeld sterftecijfer per maand voor 1860 bedroeg 37 en voor de drie voorafgaande jaren over het zelfde tijdsbestek 4144 en 43. Wij vernemen dat gedeputeerde staten dezer provincie, in hunne vergadering van 31 augustus, besloten hebben tot het zenden van adressen aan Z. M, den koning en liet ministerie, met dankbetuiging dat bij de aangenomene spoorwegwet de belangen van Zeeland niet uitliet oog zijn verloren. De commissaris des konings in deze provincie, de heer mr. 11. W. baron van Lijnden, heeft zich gisteren van hier naar Damrae begeven, om de feestelijke onthulling bij te wonen van liet standbeeld ter cere van Jacob van Maerlant. Naar men verzekert, is ter gelegenheid van die feesten te Damrae, aan mr. J. van Lennep het ridderkruis derbelgi- sclie Leopoldsorde geschonken, welke eervolle onderschei ding ook ten deel is gevallen aan den bekenden vlaamschen dichter Jan van Beers. Jl. dingsdag zijn o. a. als wethouders herkozente Cort- geen, de heer J. W. Vader; Cats, A. Markusse; Colijnsplaat, J. de Regt, en Oudelande, P. Mol. Uit 's Gravenhage wordt ons dd. 8 september geschreven „Naar men wil welen zou Z. M. de koning zich binnen kort naar Warschau begeven, om daar eene zamenkomst te hebben met keizer Alexander van Rusland. Over liet gewigt dezer bijeenkomst in de tegenwoordige tijdsomstandigheden, zal ik wel niet behoeven uit te weiden. De gvootvorst Michael van Rusland wordt aanstaanden dingsdag met zijne gemalin en kinderen in deze residentie verwacht, en ev worden op het paleis reeds appartementen voor de hooge reizigers in gereedheid gebragt. Na vervolgens een dag op het Loo te hebben doorgebragt, zullen zij vermoe delijk naar Londen vertrekken. „Het budget van het departement van oorlog voor het vol gende dienstjaar, dat nu zoogoed als gereed is, zal eenige (luizende guldens hooger zijn dan het tegenwoordige. Bij de inrigting van dat departement zullen eenige veranderingen plaats hebben. Daaronder beftfc". i'rt.dat alle burgerlijke amb tenaren boven de 65 jaar,die thans nog daarbij werkzaam zijn, zullen gepensionneerd en, voor zoo ver dit raogt noodig zijn, door militairen vervangen worden. Verder zou volgens ge rucht jonkheer J. W. van Sijpesteyn, bij het ministerie van oorlog werkzaam, aan het hoofd komen der afdeeling spoor wegen bij het departement van hinneulandsche zaken. De commissie van enquête naar den toestand van de Maas, die op maandag, dingsdag, donderdag en vrijdag van deze week verschillende getuigen heeft verhoord, zal, naar men meent, nog aanstaanden dingsdag en vrijdag bijeen komen en alsdan hare werkzaamheden ten einde brengen, indien de loop der zaken niet de oproeping van nog meer getuigen noodig maakt. Het aanhoudend ongunstige weder heeft reeds verschei dene badgasten uit Scheveningen doen vertrekken. Enkele nieuwe zijn daarvoor echter in de plaats gekomen, en daar onder graaf Gyulai, die als oostenrijksch opperbevelhebber in den jongsten italiaanschen oorlog, gelijk men zich herinne ren zal, geenszins de goedkeuring zijner regering heeft weg gedragen." De Nederlandsche staatscourant van gisteren bevat het programma voor de plegtige opening van de vergadering- der staten generaal te 's Gravenhage, op maandag den 17 dezer. Volgens een correspondent der Külnische Zeitang worden er tusschen Nederland en Belgie onderhandelingen gevoerd over het sluiten van een of- en defensief verbond. Door het Genootschap ter bevordering der genees- en heel kunde te Amsterdam, is in zijne jaarlijksche algemeene ver gadering. aldaar op 5 dezer gehouden, ouder meerderen tot gewoon lid verkozen de heer J. Persant Snoep, heel- en vroed- meester te Wolfaartsdijk. Uit Frankfort a/M. wordt gemeld, dat II. M. de koningin donderdag aldaar aangekomen en in het hotel Zum Rorai- schen Kaiser afgestapt is. Naar men verneemt, zal Z. K. H. de prins van Oranje een bezoek brengen aan het hof te Stuttgard, en zal Z. M. de koning den 27 dezer weder naar het Loo vertrekken. Men wil weten dat hoofdstuk V der staatsbegvooting voor 1S61 een post zou bevatten van 34 millioen, tot aanvankelijke uitvoering over dat jaar van de wet totaanleg van spoorwegen. De Hollandsche maatschappij van landbouw heeft in hare onlangs te 's Gravenhage gehoudene algemeene vergadering besloten aan het hoofdbestuur op te dragen om zijne beste pogingen aan te wenden tot het bewerken eener geheele«if- sehaffing van de belasting op het rundvee, welke in het daar toe strekkende voorstel wordt genoemd „onbillijk, onzedelijk en omslagtig." De Rotterdamsche courant zegt zich in staat gesteld te zien om een uittreksel mede te deelen uit een brief van den heer de Lesseps, waarin deze, namens den raad van administratie over de maatschappij tot doorgraving der landengte van Suez, den aanval wederlegt, door lord Pahnerston in het britsche lager huis tegen die onderneming gerigt. De heer de Lesseps doet daarbij opmerken dat krachtens eene door den onderkoning van Egypte geteekende officiële acte een aantal actiën door hem genomen zijn. Hij verklaart verder stellig dat de werken binnen den gestelden termiju en met minder dan de geraamde kosten zullen gereed zijn, en voert eenige bijzonderheden aan omtrent het egyptische financiewezen, ten betooge dat lord Palmerstons bewering onjuist is, dat de door Egypte te Parijs geslotene leening alleen het gevolg was van zijne inschrijving voor deze onderneming. LI. vrijdag heeft te Rotterdam de eerste voorstelling plaats gehad door het aldaar bijeen gebi-agte hoogduitsche opera gezelschap. Zij bestond in de opvoering van Mozarts Don Jnan en schijnt over het algemeen wel te hebben voldaan. De toevloed van het publiek was buitengewoon groot. Omtrent het plan der doorgraving van Holland op zijn smalst wordt door Le précurseur o. a. het volgende gezegd. De toestand der haven van Antwerpen heeft, wat de belem mering betreft die de scheepvaart moet ondervinden, genoeg overeenkomst niet dien der haven van Amsterdam, om Bel gie, dat inderdaad slechts één groote zeehaven heeft, niet onverschillig te laten bij hetgeen in Nederland geschiedt en geschieden zal, met het doel kunstwegen aan te leggen ter vervanging van de natuurlijke wegen, waarop men niet lan ger mag rekenen, omdat zij dagelijks moeijelijker worden. Belgie zal voor Antwerpen het zelfde besluit moeten nemen als Nederland voor Amsterdam neemt. „In beide lauden,"' doet de Moniteur des intéréts matériels opmerken, „is het onmogelijk zich van de oude wegen voor de groote koopvaart te bedienener bestaat volstrekte noodzakelijkheid kunstwe gen aan te leggen. Diegené der twee natiën, welke het spoe digst de handen aan het werk zal slaan en dit met den meesten ijver zal voortzetten, mag hopen het liandelsoverwigt op hare mededingster te erlangen." Wij deelen deze meening, zegt Le pvécurseur, en het is van groot belang, dat Belgie, goed gewaarschuwd, dien ten gevolge maatregelen neme. Uit Vlaardingen wordt gemeld, dat.nadenjaagtijd, tot den 1 september door 59 haringschepen aangebragt zijn 340 last en ruim 12 ton haring. In het jaar 1859 beliep de aanbrengst tot 1 seutember slechts 136 last en 5 J ton. De luchtballon, waarmede profl'esser Lowe te New-York eene reis naar Europa zal ondernemen, is bijna voltooid. Hij draagt den naam van Great Western, is 300 voet hoog en 155 voet in middellijn. De korf, voorde mail en 12 reizigers be stemd, heeft 30 voet midellijn, terwijl daaronder een schuitje van 40 voet lang is aangebragt, dat de machine bevat, waar mede de ballon moet bestuurd worden. Dr. Lowe beweert, dat hij door middel van zijn ballon aan elke natie ter wereld dépêches in 48 uren kan overbrengen. De belgische bladen bevatten het officieel programma rooi de feesten bij gelegenheid der 30e verjaring van de nationale onafhankelijkheid, op 23, 24, 25 en 26 september dezes jaars. 5Senoen.SB2fige2i en bcsluUciii. ridderorden. Benoemd tot ridders der orde van den Ne- derlandschen leeuw F. J. Domela Nienwenhuis, hoogleeraar bij het seminarium van het evangelisch Iuthersch kerkgenoot schap; S. J. Mulder inspecteur-consulent der godsdienstige israclitische scholen; J. van Genk, bisschop van Advasen coadjutor van den bisschop van Breda, te HoevenJ. Cuyten, president van het seminarie te HaarenT. J. II. Bon-et, deken en pastoor te Vogelenzang (gemeente Bloem en daal)W. H. A. van Bijlevelt, deken en pastoor te Maarssen; P. W. H. Schevven, deken en pastoor te Maastricht. Aan den heer P. C. vau Solisten, nederlandsch consul te Fernambuco, vergunning verleend tot het aannemen en dra gen der onderscheidingsteekellen van ridder der orde van de Roos, hem door Z. M. den keizer van Brazilië geschonken aan graaf C. van Bylandt, gezant te Stokholm, van ridder grootkruis van St. Olaf van Zweden en Noorwegen, en aan den heer E. van Bylandt, med. doctor te's Gravenhage, de ridderorde van den Rooden adelaar 3e kl. van Pruissen. huis des konings. Benoemd tot Zr. Als', ordonnans-offi cier, de le luitenant J. C. E'. bavon van,LyjnTen,;van het le regement dragonders. marine. Op verzoek eervol ontslag vérlèend aan den offi-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1