Naar wij vernemen wordteen zeer druk gebruik gemaakt van de aangeboden gelegenheid om den duiker of tunnel door de Rotte, even buiten de stad Rotterdam, tebezigtigen. Nadat liet bezoek vrijdag en zaturdag reeds zeer druk geweest was, hebben alleen zondag meer dan tienduizend personen den duiker doorwandeld, en maandag gingen wederom meer dan tweeduizend personen daar door. Wij vernemen dat de gelegenheid tot bezigtiging van dit merkwaardige werk nog gedurende eenige dagen blijft opengesteld. {jRott. courant.) Wij vernemen dat kapitein Möesker, beschuldigd van den onlangs gepleegden bekenden moordaanslag op den lieerBrink (firma van den Bey co.) te Amsterdam, jl. diugsdag uit de cellulaire gevangenis is ontslagen, zijnde hij door de raadka mer van de arrondissemenls regtbank buiten vervolging ge steld, op grond dat, naar het oordeel van drie benoemde des kundigen, het feit hem niet kan worden toegerekend, daar het blijkt dat hij aan vlagen van periodieke mania onderhe vig is. Amstcourant Uit Zeist wordt gemeld, dat den 3 dezer in het naburige gehucht Austerlitz een zeer treurig ongeluk heeft plaats ge had. Eene kleine woning, in welke vier kinderen van 9 tot 2 jaren door de ouders waren achtergelaten, is in den avond van dien dag door eene nog onbekende oorzaak in brand geraakt en, met die kinderen, eene prooi der vlammen geworden. 1-Iet schijnt dat Nederland en zijne overzeesche bezittingen in den laatsten tijd de bijzondere aandacht in Engeland tot zich Lebben getrokken, vooral na de aanwinst van Bandjer- masing. Een der te Londen wekelijks verschijnende penny-bladen bevatte onlangs een zeer heftig artikel te dier zake tegen Nederland. Daarbij werd betoogd dat Engeland dwaas ge handeld heeft, toen het na den val van Napoleon, Java aan Nederland weder afstond, nadat men dit eiland in bezit had genomen tijdens de fransche overheersching. Uitgaande van de stelling dat Frankrijk een aanval op Belgiemogtdoen, en Nederland zich dan bij laatstgenoemde mogendheid zou scharen, drukt men de meening uit dat Groot Britlanje alsdan noodzakelijk weder bezit van Java moet nemen, en onze kolo niën bewaren, daar men niet zou kunnen gedoogen dat zij fransch werdén. De en gel soli e diplomatie weet, zoodra het de belangen van Groot Brittanje geldt, voorzeker drogredenen genoeg op een te stapelen om, natuurlijk altijd met menschlievendc, belang- looze en weldadige oogmerken, het schreeuwen eiste onregt te billijken. Uit Parijs wordt aan Le sal ut public van Lyon het vol gende geschreven: „Wij hebben thans hier eene dochter van Abdelkader, en gij zult nooit raden waarom zij te Parijs is gekomen: om geestelijke zuster te worden. Niets is minder geloofbaar, en niets tevens is meer waar. Toen de emir, haar vader, te Brussa woonde en geen middelen had om aan zijne dochter de Opvoeding te geven welke voor eene arabische prinses noodig is, zond hij haar naar Konstantinopel, om er beter te worden opgevoed. Daar had zij gelegenheid chris ten vrouwen en meisjes te bezoeken en haar jeugdig gemoed werd bovendien zeer getroffen door de zelfopoffering der zusters van liefdadigheid bij de verpleging der zieken en gekwetsten tijdens den bloedigen veïdtogt in de Krim. Hare roeping ve.borg zich niet, maar deed zich op zulk eene onweerstaanbare wijze kennen, dat de emir, de minst dweep zieke man ter wereld en wiens groote geest volkomen in staat is het verhevene onzer godsdienst te begrijpen en te gevoelen, meende aan het vurig verlangen zijner dochter te moeten toe geven. Zoo is dan de eigen dochter van hem, die in zijn leven zoo zeer de lloumis bestreden heeft, op dezen oogenblik te Parijs in een klooster om er haren proeftijd door te brengen, ten einde „graauwe zuster" te worden. Inderdaad, wij leven in een zonderlingen tijd en men ziet wonderlijke dingen gebeuren." Kerk- en seïioolnieuws. Op ultimo december 1S58 bestond in Nederlandsch Oost- Indie het onderwijzend personeel in gouvernementsdienst uit 74 hoofdonderwijzers, 28 ondermeesters, (dezen naam schij nen de laatsten daar te behouden) en 33 kweekelingen, totaal 135. Ultimo december 1S55 waren er 10 onderwijzers en 4 kweekelingen minder, 1 ondermeester meer, totaal 13 min der, zoo dat het in drie jaren aanmerkelijk is toegenomen. Van 1817 tot 1849 zijn er 30 gouvernementsscholen opgerigt, en van 1850 tot 1858 te zamen 27. In het geheel zijn er dus 57 gouvernementsscholen. Deze hebben 3262kinderen. Nog zijn 46 particuliere scholen met 1433 kinderen en 247 inland- sclie christenscholen met 21,795 kinderen, totaal 26,490 kinderen. Marine en leger. an de reede van Beyruth schrijft men aan de Utr. courant van 17 augustus, het volgende: Morgen vertrekt de Wassenaer van deze reede, om eene reis te doen langs de kust van Syrië, naar Sidon, St. Jean d'Acre en Jaffa; binnen den tijd van 14 dagen moet die togt zijn afgeloopen. De Zeeland blijft ter reede van Beyruth liggen. De ontscheping der Franschen is rustig afgeloopenop dit oogenblik zijn er ruim 1200 man aan den wal, onder hevel van den generaal de Beaufort d'Hautpoul; dagelijks ver wacht men meerdere stoomschepen met troepende Fran schen zijn voorloopig buiten de stad gekampeerd, om later, als alle troepen zullen zijn aangekomen, de plaatsen te bezet ten, waar liet onrustig is. Naar men verneemt is er door Z. M. eene wijziging ge- bragtin deformatie van het regement grenadiers en jagers, welk regement met een depot is vermeerderd, geformeerd uit 12 kompagnien, welke grenadiers zullen zijn. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging op den 2 dezer: L. J. Flo- russe, jm. 23j., met E. Back, jd. 22 j. J. E. Sicardy, weduwn. 60 j., met A. C. Philippus, jd. 36 jaar. Goes, van 25 augustus tot 1 september. Gehuwd J. Ilooze.jm. 30j.met P. van Boven,jd. 29 j. A. Paassejm. 26 j.met J. S. van der Schaaf, jd. 24 jaar. Bevallen: A. Scheller, geb. Zandijk,z. C. Bruinzeel geb. de Wilde, tweelingen (z. en d.) Overleden: L. Sanderse, d. Dj. M. G. Verbrugge, wed. Marlijn, SS j. J. A. M. Platz, wed. Herpers, 61 jaar. Zierikzee, van 25 augustus tot 1 september. Gehuwd P. Seip, jm. 34 j., met B. J. de Vroome, jd. 20 j. Bevallen: J. den Boer geb. van den Ende, z. C. M. van der Halen geb. Groeneveld de Kater, z. E. Barkelau geb. Speelman, d. M. den Boer geb. van der Maas, d. C. Kaan geb. Brouwers, zoon. Overleden: J. C. Douw, z. 9 m. A. Schoenmaker, z. 6 w. J. J. Verkaart, z. 2*1 maand. Hulst, van 16 tot 31 augustus. GehuwdL. F. de Weert, jm. 35 j., met C. M. Kurfmaker jd. 30 jaar. Bevallen: E. Burin geb.Schrijnders, d. U.Heymangeb. Claesscns, z. C. van den Brande geb. Boone, doodgeb. zoon. OverledenW. A. de Bruyn, man van E. Pecavet, 49 jaar. P. L. Elschot, wed. J. Verstrakten, 61 jaar. Afloop verkoopingeii eai aanbestedingen. Middelburg 5 september. I. Een woonhuis en erf, genaamd 's Hertogenbosch, Vlas- markt K no. 145, met tuin en een klein pakhuis, K uo. 142. Opgehouden op f12,000; hoogste hod f 5801. II. Een woon huis en erf, genaamd De drie koningen, aldaar K no. 146. Verk. voor f480'. III. Een woonhuis en erf, genaamd Het handvat, aldaar K no. 147. Verk. voor f 415. IV. Een pak huis met annex paardenstal, genaamd De lcalverdans, hoek van de Beddewijk- en Schuiffelstraat, K no. 183. Verk. voor f356. V. Een pakhuis en erf, genaamd De rosmolen, Schuif felstraat. K no. 182. Verk. voor f350. Meteorologische waai'Kcmiiigeit. BINNEXLANDSCHE BERIGTEN, 7 september, des voormiddags S ure. Plaats. Barometer WIN D. Tempera tuur. afwijking. lligting. Kracht. Groningen Maastricht Nieuwediep. Vlissingen 59.16 57.S9 59.14 5S.27 Noord. N. N W. N. t. O. NO. t. O. 0.5 2 O.S 4 15.2 12.0 14.— 14.6 Grootste verschil G.1.27M. BUITENLANDSCHE BERIGTEN, 7 september, des voormiddags 7 ure. Plaats. Baro Wind. s toestand van de meter. ÊS Lucht. Zee. Brest Havre ON. O. stilt. 13.2 slecht w. Parijs 769.18 NO. hard. 11.6 di k bew. Dover - Hartlepool. Plymouth Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van 6 september. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren van de Graft, Snijder, Caland en Lam- brechtsen. Voor kennisgeving wordt aangenomen demededeeling des voorzitters, dat de heeren Snijder, Caland en Lambrechtsen, blijkens schriftelijk berigt verhinderd zijn om deze zitting bij te wonen, de eerste door ongesteldheid en de tweede door af wezigheid. De voorzitter geeft daarna kennis dat deze zitting alleen is bijeen geroepen tot het vaststellen van een adres aan den koning, betrekkelijk de wet tot den aanleg van spoorwegen voor rekening van den staat. Van het ontwerp geschiedt voorlezing, waarna tot de paragraafsgewijze behandeling wordt overgegaan. Behou dens enkele kleine wijzigingen in de redactie, is de voorbed ra- gene vierde alinea, op voorstel van den heer Lantslieer ver vangen door de volgende bewoordingen: „Dat de raad op hoogen prijs heeft gesteld de warme verdediging, die van de zijde uwer majesteits regering aan de zeeuwsche lijn is te beurt gevallendat hij evenwel overtuigd is dat, zal de zeeuw sche lijn tot stand komen en voor Zeeland en Middelburg de voordeelen opleveren die de ingezetenen er zich van voorstel len, het ook een eerste vereischte is dat de bezwaren, welke als nog verhonden zijn aan eene afdamming der Ooster Schelde, worden uit den weg geruimd, en de werken in Walcheren worden aangevangen, welke nu nog niet in de wet zijn begre pen; dat, als de raad de vrijheid neemt hierop te wijzen, hij het alleen doet om de hoop uit te drukken dat het uwer ma jesteit en hare regering moge voorbehouden zijn om die wer ken tot stand te doen komen, evenals het haar thans gelukt is den geheelcn weg door al de takken der wetgevende magt te doen goedkeuren." Met algemeene stemmen vereenigt de vergadering zich met die wijziging, waarna ook de overige alinc^s en ten slotte het geheele adres eenstemmig worden goedgekeurd. De openbare zitting wordt daarop gesloten. CcCmeenteiraacl van Vlissiiigcii. Zitting van 4 september. Voorzitter de heer Callenfels. Afwezig de heeren J. A. Schmidt, de Kruyff. van Uije Pie- terse en Schultz. De notulen van de vorige zitting worden na voorlezing goedgekeurd. Vervolgens overgaande tot de verkiezing van een wethou der, in de plaats van den heer D. Uyttenhooven wiens beurt van aftreding het was, is genoemde heer herkozen, met aeht stemmenzijnde een briefje in blanco bevonden. Daarna is, op voorstel van de commissie voor de belastin gen met algemeene stemmen aangenomen een besluit tot aan vulling van de verordening op de heffing van een markt- en staanregt in deze gemeentewaarbij bepaald is dat voor het innemen van gemeentegrond, lot tijdelijke r.ederlegging van goederen, wanneer zulks langer dan acht dagen duurt, zal betaald worden 5 cent per vierkante el voor iedere week. Van dit regt zal worden vrijgesteld, de nederlegging van bouwmaterialen voor eenig onmiddelijk aan te vangen werk terwijl voor ankers, welke op de door het gemeentebestuur aangewezene plaats worden nedergelegd. eene jaarlijksche som door de gezamenlijke belanghebbenden zal moeten wor den betaald. Verder berigt de voorzitter, dat is ingekomen het rapport der commissie, in wier handen gesteld was, het voorstel van den heer van Waterschoot van der Gracht, tot conversie zijner obligatie. Dit rapport wordt door den heer Uytlenhooven der ver gadering voorgelezen, wordende daarin de denkbeelden der commissie uitvoerig ontvouwd, en voorgesteld om te trachten die conversie in der minne af te doen. De vergadering ver eenigt zich daarmede, nadat ook vooraf was goedgekeurd een voorstel van den voorziter, om afschrift van het rapport aan den belanghebbende te doen toekomen. Niemand meer het woord vragende, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. SSuitcnlanösdjt' tijLiingca. Engeland» Londen 3 september. Lord Derby ontving 11. zaturdag op zijn prachtig landgoed ICnowsleypark, hij Liverpool, de vrij willige scherpschutters van Lancashire, ongeveer 12,000 in getal. Na eene soort van revue over hen gehouden te hebben, onthaalde hij hen gastvri j onder 10 tentenbi j die gelegenheid werden 11,340 vleeschpastijcn en 59 okshoofden bier gebruikt. Het aantal toeschouwers wordt op 150 a 200,000 begroot. Een door The morning post medegedeeld schrijven uit Konstantinopel van 22 augustus zegt: „In deze hoofdstad hecrscht volkomen rusten de ontsteltenis, welke door de eerste tijdingen uit Damascus werd verwekt, isgeheel verdwe nen. De jongste berigten uit die stad melden dat Fuad-pacha al degenen, welke aan de aldaar voorgevallen moordtooneelen schuldig waren, met de uiterste strengheid vervolgde. Hij had eene buitengewone belasting van 25 millioen piasters aan de mohammedaansche, en van 2 millioen aan de israelitisclie be volking opgelegd; het gezamenlijke bedrag daarvan zal als schadevergoeding aan de christenen worden uitgekeerd. De reden waarom ook deisraelieten aan die heffing worden onder worpen, is gelegen in de omstandigheid dat een aantal van hen, behoorende tot de lagere volksklasse, aan de wanorde lijkheden heeft deel genomen, niet door te helpen moorden of brandstichten, maar door voordeel van die gewelddadig heden te trekken en de slagtoffers daarvan uit le plunderen. Een groot deel van de aan christenen ontroofde goederen is reeds teruggevonden of wordt dagelijks teruggebragtzoo dat het verlies aan have zich hoofdzakelijk tot het verbrande zal bepalen." Duitscblasid. Weenen 2 september. Men stelt zich hier voor dat de reis des keizers naar Warschau, ten einde aldaar eene bijeenkomst

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2