MIDDELBURGSCHE COUR A N Zaturdag 8 September. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissiugen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. j De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, I doodbekend makingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon grootc letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edilie van vrijdag avond 8 ure. 2l«nli(mï>iöingen VAN HET HUK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, Maakt bekend, dat, ingevolge hetbesluit van gedeputeerde staten, de jagt op klein wild in deze provincie geopend wordt op zaturdag den 15 september aanstaande. Voorts dat het uitoefenen der korte jagt. dageli jks, met uit zondering van den zondag, en der lange jagt op den maandag, woensdag en zaturdag van iedere week. als ook op de vier dagen voorafgaande aan de sluiting der jagt, zal geoorloofd wezen. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad geplaatst en zullen afdrukken in plano aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 7 september 1SG0. De commissaris des konings voornoemd. R. W. v. LIJNDEN. AANBESTEDIjK». De burgemeester en wethouders van Vlissiugen, Maken bekend, dat op dingsdag den 18 september aan staande, desnamiddags ten 2 ure, ten raadhuize dier gemeente, in het openbaar en onder nadere approbatie zal worden aan besteed Het amoveren, der vroegere latijnsche scliool met bijzijnde gebouwen, en het daarstellen van een nieuw schoolgebouw met bijleve ring van materialen; van welke aanbesteding de voorwaarden voor een ieder ter lezing liggen ter secretarie dier gemeente, waar tevens exem plaren op franco aanvraag verkrijgbaar zijn, tegen betaling van fl. Vlissingen, den 28 augustus 1S60. De burgemeester en wethouders voornoemd. J. W. GALLEN FELS. De secretaris, P. FORBES WELS. öinnmtanïiscljc tijïrinjjcn. Middelburg september. De zitting der staten generaal is gisteren, namens den ko ning, door den minister van binnenlandsche zaken, met de navolgende aanspraak gesloten Mijne heeren Door den koning geraagtigd, ben ik in uwe vereenigde zit ting gekomen om in hoogstdeszelfs naam uwe tegenwoordige vergadering te sluiten. Uwe beraadslagingen, gedurende liet afgeloopen tijdperk, zijn weder in menig opzigt aan 's lands belangen bevorderlijk geweest. Door uwe medewerking zijn onderscheidene wetten tot stand gekomen, en, behalve dat uwe goedkeuring van de rijks- begrooting en van de middelen tot dekking der uitgaven in den géregelden gang van zaken voorzien heeft, zijn de maat. regelen tot schulddelging voortgezet, waardoor liet crediet van denstaafc op nieuw bevestigd is. Een bijzonder gewigt had uwe overweging van een groot nationaal belang, waarop sedert jaren veler oogen gevestigd waren. De aanleg van spoorwegen voor rekening van den staat, is bij de wet bevolen, en tot den onmiddelijken aanvang van het werk zijn bereids de noodige middelen aangewezen. Wel is waar bleef de wettelijke regeling van andere onder werpen buiten behandeling of onafgedaan. Nogtans,voor zoo ver het onderzoek heeft plaats gehad, mag de moeite, daaraan besteed, niet als verloren beschouwd wordenmaar zal, bij de hervatting uwer werkzaamheden, de voorafgegane wisseling van denkbeelden de taak verligten en eene gewenschte uit komst gewis bevorderen. In naam des konings verklaar ik deze vergadering der sta ten generaal te zijn gesloten. In de dingsdag te Sluis gehoudene zitting van den gemeen teraad is o. a. mededeeling gedaan van eene missive van den commissaris des konings in Zeeland, inhoudende: dat vóór de eindbeslissing door den hoogen raad, noch finale, noch partiëele bedijking van het Zwin mogelijk is, en dat aan eene overeenkomst bij transactie niet te denken is, vermits bij den staat de volle overtuiging bestaat, dat de erven van Damme geen aanspraak meer hebben op eenig bezit van domaniale schorren in het Zwinterwijl intusschen al liet mogelijke wordt gedaan om de afdoening te bespoedigen en vóór het einde des ja ars uitspraak van den hoogen raad schijnt te kun nen verwacht worden. Verder wordt daarbij opgemerkt dat de van alle zijden aangevraagde en door den hoofd-ingenieur ontworpen weg door het Zwin, nabij het veerhuis, nog in slaat van onderzoek is, doch dat de commissaris dien aanleg zal bevorderlijk zijn. De gemeenteraad te Oostburg beeft in zijne zitting van dingsdag tot wethouder herbenoemd, den heer J. W. le Nobel, die als zoodanig moest aftreden. Te Neuzen is tot wethouder benoemd de lieer J. Lensen, in plaats van den heer N. Bakker, en te Hoek de lieer L. Nijssen, in plaats van den heer P. van Wijck. Te Sluis is tot wethouder herbenoemd de lieer J. M. Iien- nequin, en te IJzendijke de lieer C. F. E. Calon. Te Neuzen moet eene herstemming plaats liebben voor een raadslid, ter vervanging van den heer S. J. Hoffman, die deze gemeente heeft verlaten, tusschen de heeren J. J. Fercken, die 49 en C. Leunis Jz., die 27 van de 110 geldige stemmen bekwam. Uit Oostburg wordt het volgende door het Sluisch week blad medegedeeld. Den 25 augustus werd alhier op den gods akker opgerigt liet grafteeken van wijlen dr. H. A. Callenfels, prijkende, te midden van schoon gebeitelde zinnebeelden des doods, met het volgende opschrift: „Hier rust H. A. Callen fels. nied., chir. et obst. doctor, schoolopziener, oud burge meester enz., geboren lGjanuarij 1791, overleden 24januarij 1SG0. Openbaring xiv13." Hieronder staat liet familiewapen met zijn onderschrift „In Jesu charitas et pax," en daaronderOpgerigt door zijne vrienden. „Had ik mijn wensch," zoo sprak eens de waardige Callen fels, „dan zou mijn familiegraf bedekt zijn met een steen, waarop mijn geslachtswapen gebeiteld ware met zijne spreuk: In Jesu cliaritas et pax (in Jezus isliefde en vrede.)" Zóó sprak hij, die deze spreuk niet alleen voerde onder zijn wapen maar die ze ook droeg in zijn hart, die haar verheerlijkte in zijne daden, die zijn geslacht adelde door liet edele van zijn wan del. Wij achten het dus een allergelukkigst denkbeeld van hen, aan wie de oprigting van liet grafteeken werd toever trouwd, dat het opschrift zoo weinig spreekt en toch zoo veel zegt, dat de uitspraak van het bijbelwoord en de zin van de wapenspreuk ons liet leven van den man als voor oogen stel len, van wien we getuigen mogen, dat zijn naam den graf steen, en niet de grafsteen zijn naam verheerlijkt. „Opgerigt door zijne vrienden," met deze woorden zal het eenvoudige en toch zoo sierlijke grafteeken aan het nageslacht verkondigen, wat Callenfels voor zijne vrienden was, en welke plaats hij had ingenomen in hunne harten. Groot toch is de deelne ming geweestom uit kleine en zoo veel mogelijk alge- meene bijdragen een gedenksteen te plaatsen voor den man, die voor onze streken, voor de school en de wetenschap zoo vele verdiensten had en nadat zich daartoe, met toe stemming der naaste bloedverwanten, eene commissie ge vormd had, is het plan om hein deze hulde te brengen, aller- wege door zijne talrijke vereerders en vrienden, en daaronder zijne familiebetrekkingen, krachtig ondersteund geworden. Lagen hem de belangen van onderwijs en onderwijzers steeds na aan liet hart. 't was voor lien, die als leden van het hoofdbestuur van de onderwijzersgezelschappen op bo- vengenoemden dag juist te dezer plaatse vergaderd waren, voor zoo verre ze waven opgekomen, eene behoefte, om nog eenmaal de plaats te bezoeken, waar het overschot rust van den dierbaren afgestorvene, den liefdevollen vriend, den vre- delievenden christen. Allen waren eenstemmig in den hoogen lof, welke zoo wel den heer van Ui je te Middelburg toekomt voor de vervaardi ging van het grafteeken. als der commissie, bestaande uit de heeren Janssen, Bax en van Braambeek, te St. Anna ter Mai den en te Oostburg, voor de wijze waarop de penning, gewijd aan de nagedachtenis van eenen vriend, besteed is geworden. Wij durven ieder uitnoodigen, die Oostburg bezoekt, om bij Callenfels' graf eenige stonden te wijden aan de herden king van een edel menscli. Z. M. de koning, HH. KK. HH. de prins van Oranje en prins Frederik, benevens hun gevolg, zijn woensdag van het Loo in de residentie teruggekeerd. H. M. de koningin, met Z. K. TI. prins Alexander, zijn dien dag van het Loo naar Stuttgardt vertrokken. De Arnhemsche courant meldt het volgende De minister van binnenlandsche zaken heeft, op voorstel van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten, den heer Bernet, algemeen opziener van het stoomwezen bij dien raad, opgedragen zich naar Belgie en Hannover te begeven, om aldaar de inrigtingen van het stoomwezen bij de spoorwegen en de beweging der treinen, in hare bijzonderheden na te gaan. In de dingsdag te Rotterdam gehoudene zitting van den ge meenteraad, heeft de voorzitter medegedeeld, dat Z. M. de koning de uitnoodiging, om bij het feest der onthulling van het standbeeld van Tollens tegenwoordig te zijn, met de meeste welwillendheid heeft aangenomen. Deze mededeeling werd niet algemeene toejuiching begroet. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K.H. den prins van Oranje, werd dingsdag middag ten 1.1- ure in het kamp te Millingen eene groote revue gehouden, in tegenwoordigheid van Z. M. den koning. H. M. de koningin, Z. K. H. den prins van Oranje en Z. K. H. prins Frederik; een schitterende staf vergezelde den koning. Een ontzaggelijke massa menschen was op de anders zoo kale heide vereenigd, en het gunstige weder had vele vreemdelingen derwaarts doen trekken. Het koninklijk gezin is herhaaldelijk, zoo door de troepen als door de toeschouwers, luide en hartelijk toegejuicht, heeft na afloop der revue nog lcort in het kamp vertoefd en is daarna naar het Loo teruggekeerd, alwaar des avonds ten G ure gala- diné ten hove was, waarop al de hoofdofficieren uit het kamp, de burgemeester, kantonregter en predikanten der hervorm de gemeente van Apeldoorn waren uitgenoodigd. De muziek van liet regement grenadiers heeft zich gedurende den maal tijd doen hooren. Ook in de legerplaats was er feest. Door 's konings mildheid werden de troepen onthaald op bier, kaas, sigaren en 2J lied. ons vleescli per hoofd; terwijl voor elk der heeren officieren eene flescli champagne beschikbaar was gesteld. Van de een en twintig jongelieden, die dezer dagen aan de Koninklijke akademie te Delft een nader admissie-examen hebben afgelegd, zijn er zestien toegelaten. Het aantal nieuw aangekomenen bedraagt thans 73, terwijl er bovendien dooi den minister van marine zes adelborsten aan de akademie zijn geplaatst, om in den scheepsbouw te worden opgeleid. Ten gevolge van de uitbreiding van den rijks telegraaf is door den minister van binnenlandsche zaken het aantal lijn- opzieners op zes. in plaats van drie bepaald, die te 's Hage, Hoorn, Groningen, Arnhem, Utrecht en Roozendaal lmn ver blijf zullen houden. N°- 108.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1