van den graaf van Lijnden, adjudant van Z. M., die hen tot Arnhem was te gemoet gereisd. De vorstelijke personen wer den daar wijders opgewacht en verwelkomd door den com missaris deskonings, door den "burgemeester en den generaal- majoor, kommand an t in deze militaire afdeeling. Het gevolg van den hertog en de hertogin bestaat uit de heeren baron de Miltitz, hofmaarschalk, luitenant-kolonel von Ziemieck en kapitein baron von Hadel, adjudanten, benevens de barones se von Proen, hofdame. In het kamp zijn op last van Z. M. den koning vier tenten geplaatst, voorzien van het noodige ameublement, ten gerieve van schilders, die aldaar de fraaiste wapenoefeningen zullen schetsen. (Utr. courant.) Men leest in de Leidsche courant: Door verscheidene land lieden in deze omstreken wordt verzekerd, dat het in den nacht van 11. vrijdag op zatuvdag gevroren lieeft. Voorwaar een opmerkelijk verschijnsel in de hondsdagen. De raad van administratie der nederlandsclie centraal- spoorweg-maatschappij heeft den 9 dezer aan den koning een adres ingezonden, ter verkrijging van concessie voor den aanleg en de exploitatie eener spoorweglijn van Kampen over Zwolle, Raalte, Almelo, Oldenzaal tot aan de duitsche grenzen. Volgens De tijd heeft de vereeniging van den heiligen Vincentius van Paulo hier te lande bij de conferentien eene inzameling gedaan ten behoeve der christenen van alle ritus in het Oosten, ten gevolge waarvan de ten deze benoemde commissie reeds f 3000 heeft kunnen overmaken. De heer Wieniawski, solo-violist des keizers van Rusland, is voor eenige dagen te Pierrefille, nabij Parijs, in den echt getreden met mejufvrouw Hampton, nicht van den popu- lairen engelschen komponist en pianist George Osborne. Men berigt uit Marburg, dat de fraaije klok, op last van eenige vereerders van den dichter Schiller te Moskou gego ten, en aan zijne geboorteplaats de eerstgenoemde stad ge schonken, aldaar is aangekomen en in de Alexanders kerk opgehangen. Volgens de daarbij gemaakte bepalingen moet deze klok elk jaar op Schillers geboorte- en sterfdag een uur lang worden geluid. Er is tevens eene som gelds over gemaakt, uit de renten waarvan de luiders der klok ruim be loond zullen worden. Onlangs heeft het examen der kweekelingen van de poly technische school te Parijs eene zonderlinge bijdrage tot de statistiek der tabakrookers opgeleverd. Uit alle omstandig heden zou ten duidelijkste gebleken zijn, dat de niet roc kers in alle klassen veel grootere vorderingen in hunne stu diën hadden gemaakt en op de gedane vragen met meer helderheid van geest antwoordden dan zij, wier brein door eene atmosfeer van tabaksdamp was doortrokken. Itenocmingcn en bcsliiitem. consulaten. Erkend als consul der Vereenigde Staten van Amerika te Padang (Sumatra) de heer Stephen Higgin- sonjr.als vice-consul van de vrije Hanzestad Bremen, voor den Helder, Texel en Vlieland, de heer W. J. Hidde Bok, en van de Vereenigde Staten van Amerika voor Rotterdam, ge durende de afwezigheid des consuls, de beer Lewis J. Vroo- maus. koloniën. Op verzoek eervol ontslag verleend aan K. F. J ansen Hooyman, laatstelijk eerste pakhuismeester te Batavia, thans met verlof hier te lande. Marine en leger. Zr. Ms. transportschip De heldin, kommandant de luite nant ter zee le klasse P. Toutenhoofd, van het Nieuwediep naar Alexandrie e« Syrië, is 11. zaturdag te Portsmouth bin- nengeloopen. Uit een particulier schrijven wordt ons het volgende medegedeeld. „Het fregat De admiraal van Wassenaer is den 5 augustus te Beputh aangekomen. Het was alleen van Maltha vertrok ken omdat de andere fregatten Zeeland enEvertsen niet zee klaar waren. Er lagen op de reede van Beyruth nog 23 ande re oorlogsschepen van verschillende natiën, als engelsclie, fransche, oostenrijksche, russische, sardinische, grieksche en turksche. Den 6 augustus waren 2000 vlugtelingen te Beyruth aangekomen. De nederlandsclie consul te Beyruth, en ook die te Damaskus, die als vermoord was opgegeven, hebben een bezoek aan boord van De admiraal van Wassenaer afge legd. De hitte was er vrij sterk, de thermometer teekendc da gelijks 03 a 00 graden. Alles was wel aan boord.'' Volgens particulier berigt uit Oost-Indie heeft Zr. Ms. stoomschip Montrado in het begin der vorige maand de reis naar Nederland aangenomen, en zal vermoedelijk omstreeks het begin van november in het Nieuwediep kunnen binnen vallen. Te Soerabaija lag liet stoomschip Medusa, henevens an dere schepen in reparatie, tengevolge van een ernstig ge brek aan de ketels; hetgeen daar eene ongemeene drukte veroorzaakte. Men schrijft ons uit 's Ilage, 21 augustus: „De tijding, onlangs door verschillende dagbladen ver meld, dat door de generaals, in plaats van den chakot, den hoed of steek met pluim, die, in model veel overeenkomst heeft met dat van vroeger, weer zal worden gedragen, heeft zicli bevestigd. Een koninklijk besluit van den 18 dezer heeft de invoering daarvan herhaald. Naar aanleiding van het hoven- gemelde, spreekt men hier in de residentie ook van eenige kleine veranderingen in de tenue der officieren, welke zullen strekken om deze, in marschtenue, op zekeren afstand, niet zoo gemakkelijk van de onderofficieren en manschappen, te kunnen onderkennen. Waarin deze veranderingen zullen be staan, kan ik u met juistheid iio& niet mededeelen. Het berigt van dezen maatregel, zal welligt bij den eersten opslag door hetgroote publiek, met den uitroep, „alweder eene uniform verandering" begroet worden. De tallooze en dikwijls zeer kostbare veranderingen, die men in de laatste jaren in de uni form van verschillende wapens gehragt heeft, en die voor den karig bezoldigden officier van lageren rang drukkend mogen genoemd worden, regtvaardigen, bij eene oppervlak kige beschouwing, eene dergelijke ontvangst. Deze verande ring evenwel is een noodzakelijk gevolg van den tegenwoor- digen tijd, en staat hoofdzakelijk in verband met de verbeter de uitwerking der vuurloopen. De j ongst gevoerde oorlog in Italië heeft maar al te zeer geleerd, hoe gevaarlijk te veel in het oog loopende uitmonsteringen zijn, en als zoodanig kan deze maatregel niet anders dan de goedkeuring weg dragen." Z. M. de koning heeft maandag 11. des morgens ten 9{ ure, vergezeld van Z. K. H. den prins van Oranje, de leger plaats hij Milligen in alledeelen in oogenschouwgenomen en daarbij herhaaldelijk zijne tevredenheid nopens de geheele in- rigting te kennen gegeven. Daarna is door zijne exc. den luit.-gener., opperbevelhebber der kamperende troepen, de volgende dagorder aan de troepen uitgevaardigd, welke met algemeen genoegen werd ontvangen. Het strekt den ondergeteekende, luitenant-generaal, bui tengewoon adjudant des konings, hevelhebber der kamperen de troepen, tot een hijzonder genoegen, den kolonel, chef van den staf der kamperende troepen en verdere officieren, welke met het in gereedheid brengen van de legerplaats zijn belast geweest, te mogen berigten dat Z. M. de koning, die hij zijne komst aldaar de legerplaats in alle détails heeft in oogen- schouw genomen, zijne hooge tevredenheid over de goede in- rigting van dezelve heeft betuigd, zoodat het den ondergetee kende tot eene aangename taak verstrekt, aan bovengenoem de hoofd-en verdere officieren zijnen dank te betuigen voor de aangewende moeite en betoonden ijver, hij die werkzaam heden aan den dag gelegd." Vcrkooplïigei» en aanbestedingen. De herstelling aan de hervormde kerk en pastorij in de ge meente Hoofdplaat, is aanbesteed voor eene som van f 3775. Aannemer is de heer A. M. Boeije, te I Jzendijke. Meteorologische waarnemingen van den 24 augustus, des voormiddags ten 8 ure. pla ats. Barome ter afwij king. WIND. Rigting. J Kracht. Tempera tuur. Groningen 41.46 z.z.w. 20 12.5 Maastrischt 46.80 z. w. 3 13.6 Nieuwediep. ontbreekt wegens storing. (Helder.) 14 Vlissingen 45.35 W.T.Z 13 Grootste verschil M.5.34G. Z.Z.W. 20 12.5 thejimometeiistand te middelburg. 22aug.'s av. 11 n. 60 gr. 23 'smorg. 7 u. 56'smidd. 1 u. G4gr. 'sav. 11 u. 56gr. 2-4 's morg. 7 u. 5G 'smidd. 1 u. 62 gr. (wcmeenteraacl van Middelburg. Zitting van 22 augustus. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskcvke. Afwezig de heeren Verbrugge en Calandterwijl de heer van de Graft iets later ter vergadering komt. De notulen der vorige zitting na gedane voorlezing goedge keurd zijnde, worden voor kennisgeving aangenomen vijf missiven van gedeputeerde staten dezer provincie, houdende goedkeuring van even zoo vele raadsbesluiten, als: a. tot uit gifte van gemeentegrond in erfpacht; b. tot toekenning eener schadeloosstelling van f460te beschikken uit den post voor onvoorziene uitgaven, aan de wijk-en huurtmeesters, voor verrigte werkzaamheden bij de jongste algemeene volkstel ling; c. tot voorziening in cassatie tegen het jongste arrest van het provinciaal geregtshof in Zuidholland waarhij is toege wezen de vordering van jlir. mr. J. van Reigersberg Versluvs tegen deze gemeente, tot teruggave van gedeeltelijken aansla» in den hoofdelijken omslag; d. geleidende afschrift van liet koninklijk besluit tot goedkeuring der verordening op de hef fing van regten voor het gebruik van gemeente-eigendommen en c. van dat tot nadere vaststelling der jaarwedde van den hoofdonderwijzer der school voor minvermogenden. Aan al deze onderwerpen is door burgemeester en wethouders reeds het noodige gevolg gegeven. Even zeer wordt voor kennisgeving aangenomen de mede- deeling des voorzitters, dat de heer Verbrugge door afwezig heid en de heer Caland door ambtsbezigheden verhinderd zijn de zitting bij te wonen. Geschiedt voorlezing v&u een uitvoerig adres vauhetbestuuï der alhier opgerigte bijzondere school voor christelijk onder wijs, waarin de bezwaren worden uiteengezet welke men heeft tegen de door dezen raadbij besluit van 15 augustus 1859 vastgestelde wijziging van art. 130 der verordening van alge meene plaatselijke policie, waarbij bepaald is dat ook op bij zondere scholen geene kinderen mogen worden toegelaten die niet zijn voorzien van een bewijs van goed geslaagdekoepok- inenting of doorgestane natuurlijke kinderziekte. Men be toogt daarbij dat deze bepaling is in strijd met de grondwet en met de gemeentewet, en dringt ernstig aan op hare intrek king, met verzoek in ieder ander geval te mogen vernemen op welk wettelijk voorschrift zij is gegrond. De heer van de Graft is inmiddels ter vergadering ver schenen. De voorzitter herinnert dat het bedoelde voorschrift na rijpe overweging door deze vergadering is vastgesteld en ter goedkeuring opgezonden aan gedeputeerde statendat laatst gemeld collegie het besluit ter vernietiging aan den koning heeft voorgedragen, maar dat deze niet gevolgd is en het besluit alzoo volgens de wet stilzwijgend is goedgekeurd. Bij de vroe ger gevoerde beraadslagingen is deze zaak in bijzonderheden overwogen, en men heeft gemeend dat het algemeen belang van de gezondheid der ingezetenen de voorrang behoorde te hebben op de gemoedsbezwaren van enkelen. Hij laat het te dezer zake vroeger uitgebragt rapport nogmaals voorlezen, en betuigt overigens zijne bevreemding over het bezwaar dei- adressanten, omdat hun, bij het vroeger door hen gedaan ver zoek tot oprigting dezer schoolnadrukkelijk is gewezen op het besprokene policie-voorsclirift. De voorzitter adviseert dus om over te gaan tot de orde van den dag, en de adressanten kennis te geven dat er geenc ter men zijn om op 's raads besluit terug te komen. Op voorstel van den heer van Deinse, ondersteund door dc heeren Lantslieer, Lambrechtsen en Fokker, wordt de beslis- sin» echter aangehouden, en wel op voorstel van den voorzit ter tot heden over acht dagen. Van het zelfde bestuur wordt overgelegd eene uitnoodiging aan de leden van den raad ter hijwoning van de opening dei- school op den 3 september e. k. Na de mcdedeelingdes voor zitters, dat gelijke uitnoodiging aan burgemeester en wethou ders is geworden en dat collegie zich voorstelt daarbij tegen- woordig te zijn, wordt besloten daarvan kennis te geven, onder bijvoeging dat welligt ook eenige raadsleden daarvan zullen gebruik maken. Wordt gelezen een adres van directeuren van het Natuur kundig gezelschap alhier, waarbij deze ontheffing verzoeken van een aan de gemeente verschuldigden chijns van f 10 per jaar, voor een gedeelte tuin achter het gebouw Museum me- dioburgense. Daar deze vereeniging na ruim 70 jaren te zijn beschouwd als eene instelling van openhaar nut, echter sedert kort door eene Veranderde opvatting der administratie, in de grond- en personele belasting is aangeslagen, ziet men zich tot alle bezuiniging verpligt. De voorzitter vindt geene vrijheid om ten deze gunstig te adviseren en meent dat ergecnerlei verhand bestaat tusschen de rijksbelastingen en dit servituut ten bate der gemeente. Op voorstel van den heer van Visvliet wordt dit onderwerp aangehouden. Wordt gelezen een adres van een aantal ingezetenen, met verzoek dat na de opheffing der school van het departement der maatschappij Tot nut van 't algemeen, door dc oprigting eener tusschenschool voorzien worde in hunne behoefte, uit hoofde het verschil tusschen het schoolgeld op de burger scholen en dat op de school voor onvermogenden thans te groot is. Aangezien dit punt bereids door eene speciale com missie wordt in overweging genomen, is besloten het adres in hare handen te stellen. Wordt gelezen en in handen van burgemeester en wethou-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2