MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 102. Zaturdag 25 Augustus. AanluinMjjmgcu öinnmlanirsclje tijüingcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 u De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. BEKEN OM AKIN G. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, Maken bekend, dat ten gevolge van eenige te doene herstellingen aan de bruggen buiten de Rammekens- en Duinpoorten dier ge meente, de gemeenschap over die bruggen, achtervolgens ge durende vier en twee dagen zal worden gestremd, te weten Die over de brug buiten de Rarnmekenspoort, gedurende den 29, 30 en 31 augustus en 1 september aanstaande. En die over de brug buiten de Duinpoort.gedurende den 5 en 6 september daaraanvolgende. Vlissingen 24 julij i860. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Middelburg 34 augustus. Onder het groot aantal photografen die de jongste kermis bezochten, is, zoo als menige voorbijganger heeft kunnen op merken, de concurrentie herhaaldelijk oorzaak geweest van woordenwisselingenwaarbij men soms handgemeen werd. Twee hunner vooral en dat wel broeders uit 's Graven- hage.bragten elkander moedwillig zoodanige slagen en kwet suren toe, dat zij door de policie in verzekerde bewaring zijn genomen. Te dier zake stonden zij gisteren voor de regtbank alhier te regt, en werd een hunner tot gevangenisstraf van eene maand en f 8 boete, en de ander tot acht dagen gevan genisstraf veroordeeld. De Ned. staatscourant van gisteren bevat reeds de wet van 1S dezer tot aanleg van spoorwegen voor rekening van den staat (Staatsblad no.'15). De Ned. staatscourant van heden bevat een telegram uit Batavia, 9 julijvolgens hetwelk er niets bijzonders was te melden. Een ander telegram van de Bataviasche liandelsvereeni- ging, luidt als volgt Batavia 9 julij. Op Java is het rustig. De stand van zaken op Banjermassing wordt steeds beter. In de zitting van den gemeenteraad van Goes van 30 julij jl. (medegedeeld bij het no. dezer courant van 2 dezer) werd onder anderen behandeld een adres van de kamer van koop handel en fabrieken aldaar, strekkende tot vermindering of afschaffing van het sas- en havengeld. De heer van den Bosch heeft bij die gelegenheid de meening uitgedrukt, dat de kamer geene bevoegdheid heeft zicli met zoodanig onderwerp van gemeentewetgeving in te laten. Bij een nader adres van den 20 dezer heeft de kamer, met verwijzing naar art. 2 van hetkoninklijk besluit van den 9 november 1851, aangetoond dat het wet degeli jk hare roeping is, ook ongevraagd, den raad te wijzen op wenschelijke ver anderingen in gemeenteverordeningen, welke ingrijpen in de belangen van handel en nijverheid. Voor het overige komt de kamer bij dat adres terug op haar voorstel, en betoogt zij dat de raad de verordening en het tarief betrekkeli jk de heffing van het sasgeld onregelmatig toepast, door vrijdom aan be paalde personen te verleenen en abonnementen aan te gaan, in strijd met de verordening. Thans hebben ook de boogschutters gezelschappen te Goes eene uitnoodig-ing ontvangen,ct deelneming aan de alge- meene bijeenkomst te Keulen, waarvan wij dezer dagen mel ding maakten. Uit Goes wordt ons gemeld dat de gasfabriek aldaar a. s. maandag zal worden geopend. Er zijn met goed gevolg reeds eenige proeven genomen. Den 9,10, II en 12 september zullen te Damme, bij Brugge, ter gelegenheid van de onthulling van het standbeeld voor Jacob van Maerlant, de feesten plaats hebben waarvan wij reeds vroeger hebben melding gemaakt. Het thans door het feestcomité uitgevaardigde programma laten wij hier woor delijk volgen Zaturdag 8 september. De feesten zullen op zaturdag 8 september door het gelui der klokken van Damme, en door kanongeschot, aangekondigd worden. Zondag 9 september. Ten G ure 's morgensklokgelui en kanongeschot. Ten 7 ure 's morgensbuitengewone brooduitdeeling aan de behoeftigen door het weldadigheidsbestuur van Damme. Ten 11 ure 'smorgens: bijeenkomsten verwelkoming der uitgenoodigde personen en maatschappijen, ter Groote marktplaats van Brugge. Op hetzelfde uur zullen de maat schappijen, deelnemende aan het festival, tot hetwelk al de muziek- en zanggenootschappen vriendelijk uitgenoodigd worden, zich in stoet vormenr.volgeas de orde door de loting aangewezen. De hoogs ambtenaren, die de plegtigheden met hunne tegenwoordigheid vereeren, als ook het komiteit dei- feesten, zullen in het provinciaal bestuur zich vereenigen. De stoet zal zich dan volgenderwij ze vormen: Een piket gendarmerie; een harmonie-muziek; de maatschappijen van tooneel- en letterkunde van Brugge en andere plaatsen, met hare eereteekens; een harmonie-muziek; de koormaatschap pijen van Brugge, van andere steden en gemeenten; de uit genoodigde personen; een afgezantschap der stedelijke rege ring van Damme; een afgezantschap van het komiteit dei- feesten; de burger- en krijgsoverheden der provincie, en de vreemde overheden, die een openbare hulde willen bewijzen aan de nagedachtenis van den vader der vlaamsche dichters; de heeren regters van den lettel-prijskamphet bureel van de letterklas der Koninklijke akademie; de heer gouverneur dei- provincie; de heeren ministers, die de feesten methunne te genwoordigheid zullen gelieven te vereeren. Zoodra gevormd, zal de stoet zich begeven naar de Dam- sche poort, langs de Vlamingstraat, de Akademiestraat. den noordkant der plaats van Eyck, de Woensdagmarkt, het Genthof, den westkant der Langerei, de Wulpenstraat, de Sasplaats, de Damsche poort. Aan de brug der Damsche vaart gekomen, zal de stoet in vermelde orde plaats nemen op vaar tuigen, behoorlijk versierd en bevlagd; zij zullen door stoom- booten voortgesleept worden. Gedurende den doortogt zullen de muziek- en zangmaat schappijen zich beurtelings doen liooren. De aankomst te Damme,omstreeks ééu ure.zal door klokgelui cn kanongeschot aangekondigd worden. De stoet zal zich dan wederom vor men, volgens aangeduide wijze, en zich ter groote plaats bege ven daar zal men zich in 't vierkant rond het standbeeld van Jacob van Maerlant scharen. Verwelkoming door het ge meentebestuur van Damme. Aanbod van den eerewijn. Uit voering van een kort en levendig muziekstuk. Eenige woorden toespraak betrekkelijk de feesten door den lieer voorzitter der commissie. Lezing van het verslag van den jury belast met de beoordeeling der werken, ingezonden voor den dubbe len prijskamp ter eer© van Jacob van Maerlant geopend. Uit reiking der prijzen aan de overwinnaars. Voorlezing van het bekroonde dichtstuk. O file iele redevoering door den heer gouverneur der provincie. Eene kantate, vervaardigd ter ge legenheid der plegtigheid, zal door de vereenigde zangmaat schappijen aan den voet van het standbeeld uitgevoerd wor den. Bij het eindigen derzelve zal het standbeeld ontdekt worden. Op dit oogenblik zullen de muziekgenootschappen het vaderlandslied uitvoeren. De inhulding wordt dan voleind verklaard. Ten 4 ure: Grootbanket. Eene bijzondere commissie zal uitsluitelijk belast wezen met de regeltucht van het banket, en de inschrijvers zullen verwittigd zijn dat op het banket alleenlijk twee of drie officiële dronken voorgedragen worden. Ten ureAanvang van het festival voor muziek- en zang genootschappen; deze zal plaats hebben op eene estrade voor het stadhuis. Exemplaren van een eermetaal tot herinnering der plegtig heid zullen aangeboden worden aan de burger- en krij-gsover heden, en aan elke deelnemende maatschappij. Ten S ure 's avondsAlgemeene verlichting en regaten op de Damsche vaart. Een bijzonder eermetaal zal geschonken worden aan den eigenaar van het fraaist versierde en verlichte vaartuig. Ten 9 ureYuurwerk op de vaart. Muziekstukken zullen middelerwijl uitgevoerd worden. Maandag 10 september. Ten G ure des morgens: Aankondi ging van het landbouwfeest door klokgelui en kanongeschot. Een bijzonder programma bepaalt de schikking van dit feest. Ten 2 ure: Volksspelen op het water en in verschillende wijken. Eenige muziekstukkeu zullen op de estrade uitge voerd worden. 's Avonds ten 7 ure: Vlaamsche tooneelvertooning. De Brugsche maatschappijen „Yver en broedermin" en „Kunst liefde" zullen elk een blijspel voordragen. Afschieten van vuurpijlen, aansteken van bengaalsch vuur en zinnebeeldige verheerlijking van Jacob van Maerlant. Dingsdag en woensdag II en 12 september. Luisterlijke gaaischieting, ingerigt door de Handboogmaatschappij van Damme. Een bijzonder programma zal later de schikkingen dezer gaaischieting bepalen. 's Namiddags volksspelen. Ten S ure 's avonds groot bal. De Staats courant bevat een verslag omtrent de aanwinsten van liet koninklijk penningkabinet te 'sHage, over 1859. Bij den aanvang leest men, dat onder de belangrijke aan winsten van dit kabinet in de eerste plaats vermelding ver dient een aantal toursche groolen. door ruiling van het koninklijk hannoversch munt-kabinet verkregen, en wel door bemiddeling van dr. Janssen te Leiden. Deze en meer andere zijn afkomstig van een grooten munt vond, welke in dat rijk heeft plaats gegrepen. Allen zijn zeldzaam en velen nog nooit uitgegeven. Men verneemt dat het Z. M. behaagd heeft aan de minis ters van staat en van financien en van koloniën, de heeren baron van Hall, en Rochussen, te verleenen het grootkruis der orde van den Gouden leeuw van Nassau. Sedert lang reeds wordtbij herhaling geklaagd over het be zwarende en onvoldoende der correspondentie met Engeland, en men stelde zich hier te lande daarom niet weinig voor van de onderhandelingen, die iu den Iaatsten tijd tusschen dat rijk en het onze over eene nieuwe posteonventie werden ge voerd. Het jongste jaarverslag van den toestand van het engelsch postwezen, dat dezer dagen in druk is verschenen, leert ons echter dat op eene verwezenlijking daarvan voor eerst geen uitzigt bestaat, want dat de onderhandelingen zijn geschorst, tot dat door de nederlandsche wetgeving de druk kende zegelbelusting op buitenlaudsche nieuwsbladen zal zijn opgeheven. Uit Apeldoorn wordt van 21 augustus aan de Nieuwe rot- terdamsche courant geschreven Hedenavond zijn alhier gearriveerd, komende van Wies- baden, de hertog en hertogin van Nassau en gevolg, vergezeld

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1