kondigd. Het iseene schilderij van de zedelijke en stoffelijke kwalen van het tijdvak. De personaadjes behooren tot de regering van Louis Philippe, daar de roman begonnen is ongeveer 20 jaren geleden. Het werk zal uit zes deelen be staan en is, naar men zegt, door den uitgever Iletzel aange kocht voor 800,000 francs. Parijs 20 augustus. De dagbladen melden dat de eerste troepen van onze expeditie naar Syrië op den 15 dezer voor Beyruth zijn aangekomen onder den generaal de Beaufort d' Hautpoul. Een schrijven uit Napels aan het Journal des de'bats behelst vele bijzonderheden, welke de bijzondere aandacht verdienen. Het schetst de bezigheid van alle Napolitanen in deze weinige woorden: „Ieder zoekt een goed heenkomen. Napels wordt dan ook bijna geheel verlaten, en blij ft alleen de elementen voor den aanval en den weerstand behouden. Het valt moeijelijk te zeggen wie het eerst zal aanvallen, maar de wanhopige reactionairen zouden wel eens een aanval van heldhaftigheid, of liever van overmoed kunnen krijgen, en de liberalen verklaren zich eenvoudig voor de leer dat Napels zich geheel van inmenging onthouden moet en het laatste p unt van het koningrijk behoort te zijn, hetwelk een teeken van leven moet geven. De vrienden van Garibaldi maken toebereidselen voor het geval dat zij hunne kans gunstig mogten achten. „De koning laat intusschen het kasteel St. Elme en het Cas- telnovo vol laden met bommen en andere projectielen, en men brengt dit in verband met een gerucht dat den koning door het engelsch eskader de handen meer vrij worden gelaten, om des noods de stad te laten bombarderen. „Welke geruchten of ook door het hof worden uitgestrooid omtrent het voornemen des konings, meent de briefschrijver te kunnen verzekeren dat Z. M. zich tot het einde toe zal ver dedigen, zoo lang hem één patroon, één dukaat, en één man overblijft. De eenige voorzorg welke de koning heeft geno men, is dat hij 30 millioen dukaten heeft geladen in eene kleine oorlogschooner, terwijl verder ook eene menigte papie ren en andere voorwerpen van waarde uit de koninklijke ver blijven zijn ingescheept. „De schatkist is ten eenenmale ledig. Daarbij mag niet on opgemerkt blijven dat het hof in zeven maanden boven de gewone inkomsten van het koningschap, tien millioen duka ten heeft verteerd, bij drie decreten des konings opgenomen uit de inschrij vingen op het grootboek. Het is waarschijnlijk daarom dat de minister van financien, wien indertijd eene zending naar Turyn werd opgedragen, ook in weerwil van het mislukken daarvan, nog niet is teruggekomen, en ook wel zal wegblijven. Zoo lang hij afwezig is, heeft de koning vrije beschikking over de schatkist. „De demoralisatie van het leger is zeer groot. De geheele wereld voelt als het ware den troon van Frans II kraken. Gene raal Marra, die het besluit is komen mededeelen van het leger in Calabrie om niet tegen Garibaldi te vechten, heeft zijn ont slag gekregen en is naar het kasteel St. Elme gezonden. De generaals Clary en Afan de Rivera, die in de citadel van Messina bevel voerden, zijn terug gekomen en blijven hier ter beschikking. „Een honderdtal soldaten heeft reeds een poging gedaan tot desertie om zich bij Garibaldi te voegen, doch zij werden weder gevangen genomen." Idalic. Het officieele blad van Sardinië maakt eene circulaire bekend van den minister van binnenlandsche zaken aan de gouverneurs en generale intendanten, betrekkelijk de vorming van vrijwilligerskorpsen in de nationale garde. Men ziet hierin de bevestiging van het denkbeeld dat de regering tracht om de opgewondenheid der bevolking van noordelijk Italië voor het leger van Garibaldi, te haren voordecle te kee- ren, en op die wijze de hulpmiddelen, welke thans bijdragen tot versterking van het leger der revolutionaire emancipatie onder den veroveraar van Sicilië, te veranderen in eene wet tige en defensieve raagt. De groote vraag blijft echter of de vrijwilligers zich even gezind zullen toonen om zich op die nieuwe voorwaarde te verbinden, als om zich te gaan voegen bij lien die reeds strijden voor de eenheid van Italië. Zeer waarschijnlijk kan zij uiet bevestigend beantwoord worden. Overigens behelzen de dagbladen en correspondentien geeuerlei nieuws van eenig belang. Het zijn slechts herhalin gen van de geruchten eener gedeeltelijke landing in Calabrie enz. Omtrent Garibaldi en zijne bewegingen heerscht meer dan ooit onzekerheid, maar dat mag men te zijnen aanzien juist houden voor het bewijs dat hij bezig is om eenig groot strategisch ontwerp voor te bereiden. Volgens enkelen zou hij, met aannemiug van den schijn, om nu eens Calabrie, dan weder Napels, en dan zelfs de pauselijke staten aan te vallen om zijne vijanden van het spoor af te leiden, werkelijk gaan landen in de Adriatisclie zee bij Manfredonia, aan de lage en weinig verzekerde kusten van Capitauata. De heer Canofari, tot hiertoe gezant van Napels bij het sardinische hof, is naar Parijs vertrokken. In zijne plaats is tot gevolmagtigd minister te Turyn henoemd, generaal Wins- peare. Den G dezer heeft Garibaldi te Messina eene wapen schouwing over den eersten ban der burgerwacht gehouden. Garibaldi hield daarbij eene aanspraak; hij vermaande de jonge lieden van Sicilië weder nadrukkelijk, om de wapenen voor Italies vrijheid op te vatten, ten einde den buitenlander voor altijd uit Italië te verdrijven. Hij voegdedaarbij.dat Frankrijk door zijne diplomatieke agenten al het mogelijke deed om Italies vereeniging te beletten, maar dat het woord van Frankrijk nergens meer geloofd werd, „en de wezenlijke waarde van dat woord is mij genoegzaam bekend," riep hij uit. Den 12 dezer is onder het te Messina en daaromstreeks vereenigde krijgsvolk van Garibaldi eene dagorder afgekon digd, inhoudende dat die generaal, in de noodzakelijkheid zijnde om zich voor eenige weinige dagen uit het hoofdkwar tier te verwijderen, het opperbevel over de land- en zeemagt aan den chef van zijnen staf, den generaal Sirtori, voor dien tijd had opgedragen. De reden van het onverwachte vertrek van Garibaldi was denl2en teMessinaniet juistbekend; maar men wist er,dat des ochtends van dien dag een sardinisch oor logsschip in de zeeëngte nabij het hoofkwartier was gezien, en dat Bertani van Genua was aangekomen, en met deze om standigheden bragt men het vertrek van den dictator in ver band. Een te Genua ontvangene depeclie uit Napels van den 19 dezer, maakt melding dat er een opstand is uitgebroken, te Foggia, hoofdplaats der provincie Capitauata, in de vlakte van Apulie, op 23 uren afstauds van Napels. Tweecompag- nien dragonders en verscheidene manschappen der artillerie zouden bij die gelegenheid tot de insuvgenten zijn overgegaan. Bij het zelfde telegram wordt berigt dat in den avond van den 14den doornapelsche troepen vuur gegeven is op een van Napels afkomende brik, geladen met wapens en ammunitie, ten gevolge waarvan het vaartuig lek geworden en buit ge maakt is. Dit berigt vereisclit echter nog allezins bevestiging, omdat er in andere berigten van gelijke dagteekening vol strekt geen melding van gemaakt wordt. De koning van Napels heeft aan ongeveer driehonderd gevangenen, die in de kerkers van Avellino en Castellamare opgesloten waren, ten gevolge van veroordeelingen wegens misdrijven niet van buitengewonen aard, de vrijheid herge ven, en die lieden naar Kalabrie gezonden om er het getal zijner verdedigers te vergrooten. Die soldaten hebben echter hun vroeger beroep niet vergeten, en in afwachting van de gelegenheid zich met de soldaten van Garibaldi te meten, als zij durven, maken zij de wegen onveilig en berooven de rei zigers. Portugal. In Portugal is eene wet tot wijziging van het tarief der in- en uitgaande regten tot stand gekomen. Zij ademt eenen vrij zinnigen geest en verlaagt het invoerregt op 284 handelsarti kelen voor een groot aantal daarvan is de verlaging van aanmerkelijk bedrag. Wanneer deze wet in werking komt, is nog niet bekend. Onderscheidene portugesche bladen kondigen eene echt- vereeniging aan tusschen prinses Antonia, jongste zuster van den koning van Portugal, en prins Leopold van Hohenzol- lern-Sigmaringen, broeder der jeugdig gestorven koningin en zoon van den pruissischen minister-president. Prinses Anto nia is geboren den 17 februari] 1845. irdijïnngen. Den 22 dezer is alhier binnengekomen, het schoonerschip Catharina Elisabeth, gez. T. D. de Ruiter van Newcastle met steenkolen voor Middelburg. Den 20 dezer is wegens tegen wind te Nieuwediep binnengeloopen het schoonerkofschip Catharinagez. M. II. Hackenberg. De lading van het barkschip Stad Zierihzee, gez. J. J. Klein, van Batavia ter reede van Vlissingen aangekomen, bestaat uit: 1603 kranjangs suiker, 4525 balen koffij, 750 schuitjes tin en 2197 bos rotting. Den 21 dezer zijn ter reede van Vlissingen gepasseerd bestemd naar AntwerpenPhoebus, gez. J. Norbeck, Salea Emilie Charlottegez. J. Ginge, Memel; Anna Geertruida, gez. van Ingen, Dantzig; Sara, gez. C. Morin, Stokholm; Ceres, gez. Madien, Libau; Conniel Firang, gez. Netzel, Riga Johanna, gez. Kloster, NervaAlicegez. Dupis, Chavente. Voor Gent: Margrelhe, gez. Edden, Bergen; Cito, gez. J. Seurhe, Riga Voor Brussel: Heinrich, gez, Wiipper, Hamburg; Canton, gezLonden. Voor Vlissingen op order. Atnor, gez. Foch, Oostzee. Door de Loodsboot no. 1 van Veere is gepraaid, Westka- pelle zuid 4 mijlen afstand, het nederlandsch schip Anna Big na, van Amsterdam naar Bataviaalles wel aan boord. tjanMsbrriyfm. Graan markten. Amsterdam 22 augustus. Tarwe en gerst hooger. Raapolie op zes weken f 44. Lijnolie op zes weken f 32-|. Prijzen van cifecten. Amsterdam 22 augustus. Nederland. Certiric. Werkelijke schuld 2* [)Ct. 63| dito Nationale dito 3 76-i dito dito dito 4 9Sj- Aand. Handelmaatschappij 4* Rusland. Oblig. 179S/1816 5 lol! Certific. Hope co 4 15 dito dito 1855, 6de serie 5 96! 6 Aand. spoorweg 209! Leening 1860. (contant) 4* 89! Polen. Schatkistobligatien 4 79-! Spanje. 394 dito binnenlandsch Certific. coupons bewijzen Crediet instelling 3 11 4VA 6! Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 15 dito amsterdainsche 5 dito nationale 5 554 dito 1847/1852 24 Bank actiën 3 71b Belgie. Certificaten bij Rothschild 24 Portugal. 3 43| 3 41! Grenada. dito 13 2* 7 m 90| Illinois. Mexico. dito 3 19! Londen, 21 augustus, ten 12 ure. Consols 93. Weenen, 21 aug. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 67,50. Parijs, 21 aug. (slotpr.)4!pct.compt.3pet. 68, Opgave van de op 15 dezer in de onderstaande entrepots aanwezige hoeveelheden ponden ruwe suixerAmsterdam 14,352,223; Rotterdam 11,326.501; Schiedam 1,079,958; Dordrecht 1,695,743Middelburg 2,599,374. Zijnde te zamen 31,053,794 ponden. 3ngqo»s>nt stukken. De zeeuwsclie spoorweg. „Zoo zal dan nu toch het hier bovenstaande opschrift niet „langer eenijdel droombeeld blijven, en Zeeland eindelijk uit „zijnen steeds meer kwijnenden toestand worden opgebeurd, „om eene voorname plaats onder de bloeijende en welvaren- „de provinciën van ons rijk te gaan innemen Wij achten het niet onwaarschijnlijk dat enkelen zich tot zoodanigen uitroep lieten verleiden, toen de tij ding van de aanneming van het groote wetsontwerp door de eerste kamer der staten generaal tot ons kwam. Wij zeggen met nadruk „enkelen," wantzonderling steekt bij dien blijden uitroep van weinigen af. de, wij zouden bijna zeggen „morne silence'" waarmede over het algemeen die tijding in Zeeland, met na me in de hoofdstad der provincie is ontvangeneen stilzwij gen dat nog scherper uitkomt tegenover de algemeene en hier schaars ten toon gespreide feestvreugde en opgewonden heid, waarmede te dezer stede vóór omstreeks 15 jaren het berigt werd ontvangen dat de eerste voorloopige concessie tot het daarstellen van eenen zeeuwschen spoorweg door de toenmalige regering verleend was geworden. Ofschoon men toen ter tijd betrekkelijk veel mindere ze kerheid bezat dat de verleende concessie zou kunnen worden ten uitvoer gelegd, dan men nu billijk verwachten kan dat de staat aan de uitgevaardigde wet gevolg zal geven, zoo valt het groote verschil in de betoonde belangstelling nog te meer in het oog, en gevoelt men zich gedrongen tot de vraag wat hiervan toch de reden mag zijn. Heeft de zeeuwsclie lijn haar groot en algemeen erkend be lang verlovenIs Middelburg in dien tijd van 15 jaren zóó verbazend in bloei en welvaart toegenomen, dat de spoorweg geen levenskwestie meer voor die stad is en slechts van on dergeschikt belang is geworden? Wie zal dwaas genoeg zijn hierop bevestigend te antwoor den In tegendeel zal ieder, die een weinig op de hoogte van onzen commercielen toestand is, het moeten erkennen dat die toestand wel in alles verergerd,maar geenszins in eenig opzigt verbeterd kan genoemd worden. Heeft, b. v., om van niets anders te spreken, het grootste en invloedrijkste handelslig- ckaam, de Nederlandsche handelmaatschappij, geheel in strijd met den geest harer statuten en met have roeping om den handel óók te Middelburg in billijke verhouding tot an dere plaatsen zoo veel mogelijk te bevorderen en bevoordee- len, niet aan onze stad stelselmatig nagenoeg alle voordeden ontnomen, om die weg te geven aan de twee rijkste en welva-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3