MIDDELBURGS CHE COURANT. Donderdag 1860. 23 Augustus. ömtmtbtit&scljc tijöntgm. 101. ,N (iUKS Deze courant verschijnt des dings dags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendraakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 I centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. HEiddclburg 22 augustus. De keuze ter benoeming van een lid der provinciale staten van Zeeland in het hoofdkiesdistrict Hulst, ter vervanging van den heer S. J. Hoffman, die zijn ontslag heeft genomen wegens verandering van woonplaats, is bepaald op dingsdag den 11 september, en de herstemming, zoo noodig, op den 25 daaraanvolgende. In de lieden door den gemeenteraad gehoudene zitting is o. a. ingekomen een adres van liet bestuur eenev op te rigten bijzondere school, waarin de bezwaren in het breede worden uiteengezet, welke men heeft tegen het voorschrift der veror dening van plaatselijke policie, krachtens hetwelk ook op bij zondere scholen geene kinderen mogen toegelaten worden dan voorzien van een bewijs van goed geslaagde koepokin enting of doorgestane natuurlijke kinderziekte. De beslis sing hierop is aangehouden tot lieden over 8 dagen. [Nader verslag dergeheele zitting in ons volgend noramcr.] Bij beschikking van den minister van binnenlandsche za ken van 16 dezer is, met intrekking der concessie, vroeger verleend aan den lieer G. de. Haas, te Vlissingen, aan de liee- ren Spoors en Sprenger, scheepsreeders te Middelburg, tot wederopzegging, vergunning verleend voor eene stoomsleep- dienst op de Ooster- en W ester Schelde, van Brouwershaven naar Hellevoetsluis en Dordrecht en terug, alsmede langs de daarop aanloopende zeegaten en rivieren tot aan of binnen de daaraan gelegen zeehavens. Ten gevolge van vertrek naar elders, is door den lieer C.H. Schetsberg, zijn ontslag als secretaris der kamer van koophan del en fabrieken te Goes aangeboden. Uit Bath schrijft men, dat de vorige week aldaar is aange komen de belgische giek, genaamd Cigarkistje, toebehoorende aan den lieer W. A. van Maenen, te Antwerpen. Zij was gestuurd door den lieer van Maenen, bestuurslid der Ant- vverpsche yachtclub, en geroeid door de heeren P. Retsin. J. Retsin Steppe, F. Steppe en A. Mertens, werkende leden dier club. Men legde liet traject van achttien zeemijlen af, in een uur drie en vi jftig minuten, en zoude dit nog in eenige minuten minder gedaan hebben, ware het niet dat men van af den Ouden Doel, door den steeds toenemenden zuiden wind, met zware deining te worstelen had. Vooral stond liet water zeer liol bij liet aandoen van de haven van Batli, door het kenteren van den stroom. Eene weddingschap tusschen die heeren en een groot getal liefhebbers van Antwerpen gaf tot dien togt aanleiding. Dc toegestane tijd was twee uren en dertig minuten, en de afstand is dus in 37 minuten binnen dien tijd afgelegd. Naar men verneemt, is het spoorweg-ontwerp reeds door Z.M. den koning onderteekend, zoo dat de wet onverwijld het liclit zal zien. Men verzekert dat er reeds vele voorbereidende maatregelen zijn genomen, om met den meesten spoed gevolg aan de wet te geven. Daar thans ook de werkzaamheden van de eerste kamer der staten generaal afgeloopen zijn, ziet men eerstdaags de sluiting van de vergadering der staten generaal, zittingjaar 1859 tot 1860, te gemoet. De gewone vergadering der beide kamers, zittingjaar 1860 tot 1S61, zal op maandag 17 september aanstaande worden geopend. HIT. KK. HIT. de hertog en de hertogin van Nassau en de groothertog en groothertogin van Saksen-Weimar-Eiseuach worden ophetLoo verwacht. Men verzekert dat Z. M. de koning den minister van bin nenlandsche zaken, baron van Heemstra, begiftigd heeft met het grootkruis der orde van den Nederlandsclicn Leeuw. Men wil dat het huis Ter Noot, aan den Bezuidenliout- schen weg, waaraan vele historische herinneringen verbonden zijn, aangekocht is doordebouwvereenigingte 'sGravenhage, die een tal huizen langs dien weg laat zetten. Het zal alzoo afgebroken en door andere gebouwen vervangen worden. In de dezer dagen te Zwolle gehoudene algemeene verga dering der vereeniging: Ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid, is Amsterdam tot plaats der volgende vergadering facultatief gekozen, en wel in geval in het jaar 1861 het Paleis voor volksvlijt aldaar wordt ingewijd. In een ander geval is 's Gravenhage de vergaderplaats. Op een voorstel van de afdeeling Amsterdam, om in de maand October of november eerstkomende te Amsterdam een congres te houden, waarin met het oog op het in Belgie aan genomen wetsontwerp tot afschaffing der plaatselijke accijn- sen, gehandeld zou worden over de vraag naar verbetering van ons eigen gemeentebelastingstelsel, vooral met liet oog op onze nijverheid, werd bepaald, dat de beslissing hieromtrent aan de afdeelingen zal worden overgelaten, en bij goedvin ding, door de vereeniging cn :1e ?.--<atsebappijTot bevorde ring van volksvlijt, met welke daaromtrent zal worden ge handeld, zulk een congres zal worden georganiseerd. Uit Scheveningen meldt men dat de visschersvloot aldaar, welke door den storm van 2S mei dezes jaars een zoo belangrijk verlies leed, door het vergaan van vier pinken met hunne be manning, in den nacht van zaturdag op zondag weder zeer belangrijke schade heeft geleden. Waarschijnlijk om de beide badinrigtingen te vermijden, waren de pinken zoo op één ge drongen, dat zij bij den plotseling met den vloed opkomen den storm tegen elkander werden gedreven, zoo dat allen groote schade bekwamen en eenige bijna zijn verbrijzeld. In een burgerlijk regtsgeding, bij de arrondissements regt- bank te 's ITage aanhangig, betrekking hebbende op de beta ling van eene geleverde stoommachine, in welke zaak 11-dagen geleden de pleidooijen reeds gevoerd waren, heeft de regtbank, bij vonnis van jl. vrijdag, met toepassing van artikel 19 van het wetboek van burgerlijke regtsvordering, ambtshalve ge last, alvorens ten principale uitspraak te doen, dat partijen in persoon voor de regtbank zouden verschijnen, ten einde eene vereeniging te beproeven. Dit vonnis is te meer opmerkelijk, omdat genoemd artikel 19, burgerlijke regtsvordering, slechts zeer zelden, sedert 1838, door den regter is toegepast. Met leest in het Algemeen handelsblad. Met genoegen vermelden wij dat dadelijk bij de opening der tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters te Brussel (waarvan wij in ons vorig nommer melding hebben gemaakt) de schilderij van onzen talentvollen stadgenoot J. Israels, voorstellende een zandvoortsch binnenhuis, waarin een meisje op de piano spelende, voor een aanzienlijken prijs verkocht is. Bovendien zijn onderhandelingen aangeknoopt betreffende den aankoop eener tweede schilderij van dezen meester, op die zelfde tentoonstelling aanwezig. De bekende geestige romanschrijver Charles Dickens heeft dezer dagen te Londen een proces gewonnen, dat hij met groote volharding jaren lang had voortgezet. Ineen zijner werken had hij een scimiapzuehtigen, vrekkigen lord geschil derd, die van het zweet cn bloed der armen leefde. Hij had een getrouw beeld van lord W. ontworpen. Deze gevoelde zich daardoor beleedigd, want iedereen te Londen wist, dat hij bedoeld werd, naardien de geschiedenis zijner familie haarlijn was afgemaald. LorctW. wist, dat hij onder de en- gelsche wetgeving met eene aanklagt wegens hoon niets zou uitrigfen, omdat het bewijs ontbrak. Hij wreekte zich mits dien op eene andere wijze, doordien hij den schrijver deed afrossen. Deze voldoening kwam den lord duur te staan; want Dickens wreekte zich op zijne beurt wederöm door zijne pen, die hij ditmaal in zoo veel gal doopte, dat de lord er bijna van stikte. Lord W. besloot, den schrijver andermaal te doen afrossen. Thans echter was Dickens voorzigtigereen der handlangers van den lord werd gevat en verklaarde, door dezen te zijn gehuurd om Dickens te tuchtigen. Lord W. ontkende, en het bewijs was moeijelijk te leveren. De gesle pen advocaat Hatway vatte de zaak voor den schrijver op en begon een regtsgeding, dat den lord verbazend veel geld kostte. Eindelijk werd hij van zijne schuld overtuigd en veroordeeld, om aan de tegenpartij 1000 p. st. schadevergoe ding te geven. Dickens schonk die som aan de armenschool van Westminster, onder voorwaarde dat alle.daar aanwezige kinderen gezamenlijk aan den lord een charivari moesten brengen. Zij, die weten, met hoeveel talent (le engelsche straatjongens eene oorverdoovende ketelmuziek weten uit te voeren, zullen de aan den lord toegediende straf niet als eene nietige beschouwen. Naar men verneemt, heeft lord W. tegen deze voorwaarde eene klagt ingeleverd, die nu eerstdaags in behandeling zal komen. SScnoentingcn en besluiten. leger. Benoemd tot len luit. (naar ouderdom van rang), bij den plaatselijken staf. de 2e luits.T. R. van Naerssen en C. van Lenuneren. plaatselijke adjudanten de 2e klasse, res- pectivelijk te Gorinchem en te Nijmegenbij het wapen der infanterie: bij liet le reg., de 2c luit. A. G. F. de Petit, van het korps-, bij het 3e reg., de 2e luit. D. J. IT. van Aken, van het korps; bj het Te reg., de 2eluit. It. R. Tuckermann, van het korps; bij het 6e reg., de 2e luits.IT. J. G. Benschop, Q. W. F. de Flines van Beverwijk en J. C. T. C. Hackstroh, allen van het korpsbij het 7e reg., de 2e luit. R. F. Poel man, van het korps; bij het Se reg.. de 2e luit. F. A. V. W. TL van Tuerenhout, van het korps; bij het instructie-batail- lon, de 2e luit. S. A. Lutz. van bet korps; bij het wapen der artillerietot len luit. (naar ouderdom van rang), de 2e luit. P. C. W. de Gelder, van het wapen, tijdelijk gedetacheerd bij de landmagt in West-Indiebij het reg. veld-artillerie, de 2e luits. F. C. Visscher, I*'. II. Boogaard, jhr. V. A. de Pesters, R. Storm Buvsing. J.C. Maris, J.laGrappe Dominicusen J. Sluiter, allen van liet korps; bij het lereg. vesting-artillerie de 2e luits. P. J. In de Beton. W. Irish Stephenson en H. W. Alma, allen van het korpsbij liet 2e reg. vesting-artillerie, de 2e luits.P. A. Schcltns, T. J. C. A. Boele, H. F. ÏTubner en H. A. de Haan. allen van het korps; bij het 3e reg. ves ting-artillerie, de 2e luits.C. L. W. Moorrees en L. E. W. de Munniclc, beiden van het korps; bij het reg. rijdende ar tillerie, de 2e luit. J. F. baron Taets van Amerongen, van het korps; bij het korps ingenieurs, mineurs en sapeurstot len luit. (naar ouderdom van rang) de 2e luits. A. J. Voov- duin, F. Ermerinsen KEland, allen van het korps. licrSi- en scSiooInïeuws. Jl. zondag had te Ivrabbendijke de bevestiging plaats van den heer J. E. van de Romer, beroepen predikant bij de ne- derduitsche hervormde gemeente aldaar, door zijnen vader, predikant te Puttershoek, met eeue leerrede naar aanleiding van 1 Petrus V vers 24. De bevestigde hield des namid dags zijne intreerede, waarvoor hij tot tekst had gekozen Ne- hemia II vers 20. JL donderdag werd te Dordrecht de jaarlijksche verga- dering der afgevaardigden van de waalsche kerken geopend met eene plegtige godsdienstoefening in de waalsche kerk, onder leiding van den heer J. G. L. NolstTrenite, predikant te Utrecht, die tot tekst had gekozen Galaten IV 26a. Des avonds had in de lokalen der sociëteit De harmonie eene fees telijke bijeenkomst plaats van de afgevaardigden met hunne dames. Als afgevaardigden van Middelburg hadden zitting de lieeren J. II. Gerlacli, predikant, en P. Dumon Tak. ouder ling.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1