MIDDELRURGSCHE C O R A N T. r ïoo. Dingsdag C- 1860. 21 Augustus. ^lanhott&tgingcn i3tnnmlatti)scl)c tij&mgm. ^■V'rui'-AN;'V,>\ <-U Is Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 DE GEBROEDERS ABRAHAMS. centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edilie van maandag avond 8 ure. VAN HET 10JK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Provinciale Ckïldleenlng van f 22®,^®©. De gedeputeerde staten van Zeeland maken bekend dat, volgens artikel Sen 11 van liet plan der na te noemen geld- leeiiing, op donderdag den 13 september I860, des namiddags ten.twee ure, in de raadzaal der staten in de Abdij te Middel burg, in liet openbaar zullen worden uitgeloot elf aandeelen ieder van duizend guldenvan de provinciale geldleening van f 220,000.voor de verbetering der wegen in de voormalige vierde en vijfde districten van Zeeland, om te worden afgelost op primo januarij 1861, niet bijbetaling der op dat tijdstip verschenen rente over liet jaar IS60. Middelburg, den 16 augustus 1860. De gedeputeerde staten voornoemd R. W. v. LIJNDEN, voorzitter. S. VAN DER SW A LM E. griffier. MSddelInsrg 20 aEBg'ïuStfïES. Bij de Confrérie van St. Sebastiaan, is dezer dagen eene uit- noodiging ontvangen van liet „Collier Scliüt/.en-Geselschaft." om deel te nemen aan een te Keulen, den 26 dezer en volgende dagen, te houden schietspel der gezamenlijke germaansclie volksstammen. Er zullen afzonderlijke eereschijven zijn voor Duitschland. Engeland, Belgie, Nederland en Zwitserland, waarnaar alleen de ingezetenen van elk dier landen mogen dingen. De eerste prijs bestaat voor elk dezer uit eenen zil veren bokaalvoorts eene eereschijf: Keulen. Voor de geza menlijke schutters; eerste prijs een prachtig vergulden zilve ren bokaal, met verheven deksel, door de stad vereerd. Daar voor heeft geen inleg plaats. Na afloop daarvan begint het grootste schot naar de eere schijf: Prins-regent, waarvoor zijn uitgeloofd 1S4 prijzen van 1600, 500 thlr. enz. en als eersten prijshet over Ehrenbreit- stein gelegen slot Scliützenburg, met IS morgen wijnbergen, tuinen, het jagtregt over 8000 morgen land enz., ter waarde van 36,000 tlilr., alles volgens bijgevoegde teekeningen, en tegen eenen inleg van 3 thlr. Deze schuttersfeesten, die misschien tot half september voortduren, zullen worden afgewisseld door bals. concerten, optogten enz., waartoe de genoodigde schutters vrijen toe gang hebben. De gemeenteraad alhier zal op woensdag aanstaande, des namiddags ten half twee ure, eene openbare zitting houden, waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld worden missiven van gedeputeerde statengoedkeuring van raads besluiten; adres van bet bestuur der bijzondere school voor christelijk onderwijs, houdende bezwaren tegen de verpligte vaccine; missive van het zelfde bestuuropening der school op 3 september aanstaande; adres van directeuren van het Natuurkundig gezelschap, om vrijstelling van den jaarlijk- schen chijns; voorstel van burgemeester en wethouders suppletoire gemeentehegrooting 1860; vaststelling van de gemeenterekening 1S59. Uit Goes schrijft men ons dat in de vorige week op het marktplein dier gemeente eene candelabre voor dc gasver lichting is geplaatst, die in alle opzigten door sierlijkheid uit munt. Zij is vervaardigd naar de teekening van de heeren C. Verloop en zoon, te Utrecht, in de aldaar gevestigde fabriek van de heeren E. en F. Grasmans. Z. M. dc koning is gisteren morgen ten 5 ure met een extra spoortrein uit de residentie naar het Loo vertrokken. Heden zal H. M. de koningin ook derwaarts gaan. H. K II. prinses Marianvc^ieeft dezer .dagen incognito het park van het paleis het Loo bezocht, en bij die gelegen heid eenigen tijd doorgebragt inde boerderij, die haar naam draagt en vroeger liet tooneel was barer kinderlijke uitspan ningen. ITet was voor de bewoonster, de weduwe van Loenen, eene groote verrassing en de vervulling van een lang gekoes- terden wenscli, de geliefde prinses, die zij als kind gekend had. nog eens weder te zien. De burgemeester van Rotterdam heeft jl. donderdag weder voorliet eerst, na eene langdurige ongesteldheid, den raad gepresideerd. In die zitting is besloten, dat de onthulling van het standbeeld van Tollens, op diens verjaardag, 2-1 septem ber, zal plaats hebben. De heeren J. van der Hoop en G. Obreen zijn, met burgemeester en wethouders, uitgenoodigd. de feestelijkheden voor dien dag te regelen. Op de jl. donderdag te Leeuwarden gehoudene 96e verga dering van liet Friesch genootschap voor geschied-, oudheid en taalkunde, is onder meerderen, tot gewoon lid benoemd, de lieer U. baron tlioe Schwartzenberg en Ilolienlansbcrg, controleur bij de belastingen alhier. Van de directie van liet Bataviaasch genootschap van kun sten en wetenschappen, gevestigd te Batavia, is de volgende oproeping, onderteekend door den heer Wassink. als waar nemend president, en door don heer Netscher, als waarnemend secretaris, uitgegaan „De directie van het Bataviaasch genootschap van kunsten en wetenschappen wenschende. daar te stellen eene volledige bibliographische opgave betreffende de geschiedenis van Nederlandscli Indie sedert den aanvang der XIXde eeuw, roept daartoe in de medewerking van allen die belang stellen in de beoefening der geschiedenis en in de verspreiding van kennis cn wetenschap in liet algemeen. „De directie beveelt zich daarom aan, niet alleen voorde opgaaf van alle gedrukte stukken die op de geschiedenis van Nederlandscli Indie gedurende deze eeuw betrekking hebben, maar ook voor dc schriftelijke mededeeling van al zoodanige hij zonderheden omtrent historische feiten, als nog in het ge heugen van het tegenwoordige geslacht bewaard blijven, opdat ook die aan de vergetelheid worden onttrokken." {Ned. staats-cour ant.) Te Zwolle is den 14 en 15 dezer de negende algemeen© ver gadering der V-ereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerk-nij verheid gehouden. Zaturdag is de tentoonstelling van voortbrengselen der schoone kunsten te Brussel geopend. Zij wordt geacht gun stig te getuigen voor de vorderingen, die de schilderkunst in de laatste jaren in Belgie gemaakt heeft. Daarenboven wordt zij opgeluisterd door aanzienlijke bijdragen uit andere lan den, waaronder vooral de hollandsche school goed moet ver tegenwoordigd zijn. De catalogus bevat 1,114 nommers. De belgische regering heeft, zoo als men zich zal herin neren, eene prijsvraag uitgeschreven voor eene lofspraak in verzen en proza op van Maerlant. Men verneemt thans dat de eerste prijs voor het lofdicht behaald is door den heer Jan van Beers te Lier, en die voorliet proza door den heer Serrure, den zoon van den gentschen hoogleeraar. Het hof van appel te Brussel heeft verklaard, dat het be sluit van koning Willem I, van 22 september 1S23, waarbij de niet geauthoriseerdecollectes verboden zijn, toepasselijk is op den St. Pieterspenning. liet hof heeft dien ten gevolge de geestelijken, welke dien penning inzamelen, tot boeten ver oordeeld. Benoemingen en besluiten. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger, der in- en uitgaande regten aan het grenskantoor Bellingwolde, A. F. van der Lo,cfl\ gewezen .officier der mobile zeeuwsche schutte rij, thans geagreeerd klerk te Amsterdamder directe belas tingen cn accijnsen te Holwerd, P. van Terwisga, thans te Oostermeer, en te Oostermeer, J. II. A. Modderman, surnu merair. marine. Bevorderd met 1 september tot schout bij nacht de kapitein ter zee II. WipfF. adjudant van Z. M. in buiten gewone dienst; tot kapitein ter zee de kapitein-luitenant ter zee II. F. Valentini; en tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee der le klasse J. C. IToltzapffel. Op verzoek eervol ontslag verleend aan de luitenants ter zee A. C. J. Ede- ling, van de le klasse, en IT. D. baron van Recde van Oudts- hoorn, van de 2e klasse, beide dienende in Oost Indie. Bevor derd tot officieren van gezondheid le klasse, die der 2e klasse bij de zeemagt J. F. G. T. Kluge en P. J. Idenburg. leger. In rang en ancienneteit overgeplaatst bij de in fanterie in Oost Indie, de 2e luitenant W. L. E. Stolle' van het instruetiebataillon. In hunnen rang overgeplaatst bij het vegement grenadiers en jagers, de le luitenants W. C. M. Arensma, P. Stokbroo en G. F. F. A. Molünger, van het les 4e, en 3e regement infanterie. polderbesturen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan A. L. Risseeuw, als gezworen van den Catharinapolder. Merk- ca gchoolsiieuws. Door den minister van eeredienst zijn eeuige predikanten uitgenoodigd tot het houden van leerredenen in het kamp bij Millingen. Deze zijn de heeren: van Marken te Amster dam, Rutgers van der Loeff te Leiden, Barrevoets te Katwijk, lloeloffs en de Graaf te Apeldoorn. Marine en leger. liet detachement mariniers van de dezer dagen te Vlissin gen binnen gekomen korvet Prins Maurits der Nederlanden, is 11. vrijdag onder bevel van den len luitenants. A. Roos, gedebarkeerd en naar de kazerne getrokken. Er waren onder dat detachement, even als onder de etat-major en schepelin gen, verschillende personen aan wie onlangs voor hun uit muntend gedrag bij de bonische expedition onderscheidingen zijn toegekend. Naar aanleiding daarvan werd het detache ment mariniers bij het verlaten van het schip door den korn- mandant, den kapitein-luitenant ter zee C. P. de Brauw, plegtig toegesproken, waarna het, begeleid door eene com missie uit de etat-major, naar de kazerne trok. Daar werd liet na inspectie door den kapitein D. Vredenberg in harte lijke woorden verwelkomd, waarop door den luitenant Roos werd geantwoord. Zaturdag werd, in gevolge de statuten van de militaire Willemsorde, door de etat-major een dejeune' aangeboden aan de gedecoreerde schepelingen van minde ren rang. Z. M. de koning heeft bepaald, dat de generaals den cha- kot zullen verwisselen voor den uniformhoed. geboord met goud galon en liggende witte vederen voor groot tenue, en ge boord met zwart galon en met zwarte liggende vederen voor klein tenue. Het examen der onderofficieren, dat in de afgeloopen week onder de leiding van den kolonel Hardenberg, chef der militaire administratie bij liet departement van oorlog, heeft plaatsgehad voor de betrekking van 2e luitenant-kwartier meester, is voor allen gunstig geweest. Zij hebben allen aan gemeld examen voldaan-.ziillendei eenige hunner, voor zoo ver er namelijk plaatsen van 2e luitenant-kwartiermeester bij het leger vacant zijn, door Z. M. tot die rangen benoemd worden, terwijl de overigen op hunne beurten volgens liet hun bij het examen ten deel gevallen noiumer daarvoor in aanmer king komen. Vcrkoopingen en aanbestedingen. Heden zijn door het bestuurder godshuizen alhier in het openbaar verpacht de aan liet gasthuis behoorende bouw- en weilanden, voor 7 jaren, aanvang nemende met het rooven van den oogst en St.. Catharina dezes jaars. De opbrengst daarvan was gezamenlijk f4080 per jaar.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1