MIDDELBÜRGSCHE C O U R A N T. 18 Zaturdag 1860. Augustus. öiniu'nlanöoclje tijöingm. L\°- 99. I GOES Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zatuvdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advcrteutien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, j doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 rtc r<rDonrncDC addauamo i cent: met 35 cent zegel regt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Ut ütoltUtUtlto Ad tt An AM&. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. ^ianiionDigmg^u van het rijk, provinciale en gemeentebesturen. BEK EX DMHIAG De burgemeester en wethouders van Vlissingen, Slaken bekend, dat ten gevolge van eenige te doene herstellingen aan de bruggen buiten de Rammekens- en Duinpoorten dier ge meente, de gemeenschap over die bruggen, achtervolgens ge durende vier en twee dagen zal worden gestremd, te weten Die over de brug buiten de Rammekenspoort, gedurende den 29, 30 en 31 augustus en 1 september aanstaande. En die over de brug buiten de Duinpoort,gedurende den 5 en G september daaraanvolgende. Vlissingen Séjulij 1SG0. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Middelburg 1? augustus. Het wetsontwerp tot den aanleg van spoorwegen voor rekening van den staat, is heden door de eerste kamer der staten generaal aangenomen, met 34 tegen 5 stemmen. Vervolgens is de wet tot verhooging van hoofdstuk V (bin- nenlandsche zaken) der staatsbegrooting voor het loopende dienstjaar met f 1,000,000, voor de kosten der voorbereidende werkzaamheden tot dien aanleg, met algemecne stemmen goedgekeurd. De eerste kamer is daarna uiteengegaan. De commissaris des konmgs in deze provincie, de heer R.W.baron, van Lynden, is woensdag avond van zijne inspec- tiereize naar Schouwen, per stoomboot in deze gemeente teruggekeerd. De militaire evolutien, die, zoo als wij in ons vorig no. ver meldden, gisteren onder bevel van den generaal-majoor Scliar- ten op het Molenwater alhier zouden plaats hebben, hebben geen voortgang gehad. De veertien gevangenen, die met Zr. Ms. korvet Prins Mau- rits der Nederlanden uit Oostindie zijn overgebragt, zijn gisteren morgen per stoomboot van hier onder geleide van een onderofficier naar Rotterdam vervoerd, teneinde aldaar aan de policie overgegeven en verder per spoortrein naar Ley den getransporteerd te worden. Woensdag heeft te Axel een muziekfeest plaats gehad, waaraan zeven muziekgezelschappen hebben deelgenomen, die allen eene gouden medaille ontvingen. Daaronder was het harmoniegezelschap Appollo van Middelburg. Bij zijne terugkomst op gisteren avond binnen deze ge meente heeft dat gezelschap, voor de woning van den commis saris des konings en den burgemeester, eenige muziekstukken uitgevoerd. Weder is voor belangstellenden bij de kamer van koop handel en fabrieken ter inzage gelegd, een opgaaf betreffende den handel en de scheepvaart van Groot Brittanje, geduren de de maand en de zes maanden, geëindigd 30 junij 18g0. Eene onlangs in de gemeente Yzendijke gehoudene ver- kooping van veldvruchten bewijst, Yan hoe veel gewigt de schade door den hagelslag aldaar is geweest. Er werd name lijk tarwe verkocht van f 20,tot f'«; 10 per bunder, en paarde- boon en van f 1 a totf 50terwijl voor onbeschadigde vruchten in de zelfde gemeente en ook elders werd besteedvoor tarwe f 260 tot f360, en voor boonen van f 150 tot f290 per bunder. Men leest in het Dagblad van Zuidholland en 's Gravenhage: In vele couranten is vermeld geworden, dat de heer Contzi, nederlandsch vice-consul te Damascus,' bij de zoo betreurens waardige gebeurtenissen aldaar, was omgekomen. Later meldde men, naar luid van bijzondere brieven, dat de heer Contzi aan den moord ontkomen zou zijn en bij een Mu zelman de wijk had kunnen nemen. Dit laatst berigt wordt, door thans ontvangen tijdingen, gelukkig bevestigd. De heer Contzi heeft zich, staande het gevaar dat hem bedreigde, in de nabij zijn huis gelegen wo ning van een Muzelman kunnen redden. Daar verborg hij zich met zijn' zoon, kanselier van het consulaat, drie dagen lang, gedurende welken tijd hij, van voedsel verstoken, in een schoorsteen verborgen bleef, waarna het hem gelukte des nachts, in het kleed van een Bedouin, Abdelkader te berei ken, bij wien hij zijne familie terugvond, welke hij vermoord waande. Alles is den heer Contzi, een bemiddeld ingezeten van Da mascus, ontroofd, en ook zijne woning, na geheel geplunderd te zijn, werd tot den grond vernield. Door Z. M. den koning zijn te Wiesbaden aangekocht een vierspan fraaije witschimmels, benevens drie uitstekende rij paarden, die dezer dagen op hetLoo zijn aangekomen. Z. M. de koning heeft met het schip Goudkust, als geschenk van den koning van Ashanty, een fraaijen panter gekregen, die weder aan den zoölogischen tuin te Amsterdam is ver eerd. Ter belooning van de diensten,bij den jongsten brand in de kazerne te Leeuwarden door onder-officieren en manschap pen bewezen, heeft de koning aan twee personen zilveren horologien, en aan drie anderen eene gratificatie van f30 elk toegekend. Men leest in het 's Gravenhaagsch weekblad Men wil weten dat de heer mr. J. A. Philipse, die sedert verscheidene jaren den voorzitterstoel van de eerste kamer der staten generaal bekleedt, niet meer voor die betrekking wenschtin aanmerking te komen. Men wil ook weten, dat het ministerie voor het volgend zittingjaar den baron Scliim- melpenninck van derOije aan den koning voor die betrek king zal voordragen. Maandag 11. zijn na voldoend examen delieeren M. Nathan, van Colijnsplaat, A. van Lier. van Utrecht. L. J. W. Haenen, van Breda, en J. A. Coops, van Utrecht, tot essayeurs bij het muntcollegie te Utrecht toegelaten. De heer Joh. J. H. Verhuist te Rotterdam, is door de mu- ziek-akademie vanStokholm tot haar eerelid benoemd. De beroemde schilders Israels, te Amsterdam, enHilde- brandt, te Berlijn, zijn jl. zaturdag in de vergadering der leden van de Akademie van beeldende kunsten en technische wetenschappen, met algemeene stemmen tot eereleden dier instelling benoemd. De professoren in de natuur- en geneeskundige weten schappen aan het Athenaeum illustre te Amsterdam, hebben een brief gerigt aan den gemeenteraad der hoofdstad, over de hervorming en uitbreiding van het natuur- en geneeskundig onderwijs aan die instelling van hooger onderwijs. Hij strekt tot ondersteuning van een plan tot volledige hervorming dier instelling, door curatoren van het athenaeum bij den gemeen teraad ingezonden, welk plan ten doel schijnt te hebben het athenaeum tot eene vrije universiteit te verheffen. Van de 20 jonge slangen, onlangs uit de boa constrictor in Natura artis magistra te Amsterdam geboren, zijn 2 door het genootschap aan den pas opgerigten zoólogisclien tuin te Keulen geschonken. Door zijne exc. den minister van binnenlandsche zaken, is bij circulaire van den 11 augustus jl. aan gedeputeerde staten- der provinciën te kennen gegeven, de burgemeesters uit te noodigen en aan te schrijven, dat zij aan de geneeskundige commission in hunne provincie onmiddelijk berigt geven, wanneer te hunner kennis komt, dat zich bij eene koe natuur lijke pokken op de uijers hebben vertoond, en zulks tot het verkrijgen van stof uit die pokken. Dingsdagiste Amsterdam de 76e jaarlijksche algemeene vergadering van afgevaardigden der maatschappij Tot nut van 't algemeen geopend, met eene voorafspraak door den algemeenen voorzitter, den hoogleeraar mr. S. Vissering, die daarbij eene beschouwing leverde van het doel der maatschap pij en hare eigenaardige werking, in vergelijking met andere vereenigingen, terwijl hij ten slotte wees op de vruchten welke hare arbeid reeds heeft gedragen. Uit het door den Iilgemcenen secretaris uitgebragt verslag bleek dat de rekening over het afgeloopene jaar een goed slot oplevert van f31,533. Ilet. getal contribuerende leden bedraagt 12,105, honoraire 672, en dat van de departementen is 307. Die te Brielle, Neuzen en Oost Dongeradeel hebben opgehouden te bestaan, doch te Makkinga, Avenhom en Schoonoord zijn er opgerigt. Verder zijn benoemd tot voorzitter voor de volgende jaar lijksche vergadering de heer mr. Aug. Philips, en tot algemee ne penningmeesters de heeren F. van Heukelom en T. Fock. In overeenstemming met het oordeel van deskundigen, heeft het hoofdbestuur, in gevolge besluit der algemeene vergadering van 10 augustus 1S58, premien toegekend aan eenige oorspronkelijke leer- en leesboeken voor de lagere scholen. Onder deze merken wij op het Elementair reken boek van den heer P. Leupen alhier, uitgegeven door De gebroeders Abrahams. Daarna is de behandeling aangevangen van een voorstel van het departement Zutphen om, tot bevordering van de zelfstandige werking der departementen, art. 117 der alge meene wet in zoo ver te wijzigen, dat in plaats van het maxi mum der bijdrage van elk lid a f 5,25, worde gesteld f 1,50 (nader gewijzigd op f 2). Na zeer uitvoerige discussie is dit voorstel, geamendeerd doov het departement Schiedam in dier voege dat het maxi mum op f 2,50 worde gesteld, aangenomen met 274 tegen 185 stemmen. Bij de woensdag voortgezette beraadslagingen is o. a. be sloten eenc commissie te benoemen tot onderzoek der vraag of eene meer algemeene vertegenwoordiging der departemen ten kan worden verkregen, en zoo ja, ora daartoe het volgend jaar een plan in te dienen. Verder is een voorstel van het departement Tiel aangeno men, om aan de rijkscommissie voor statistiek te verzoeken, eene statistiek te leveren aangaande het schoolverzuim, met verdere uitnoodiging aan de departementen om in hunnen kring maatregelen te beramen tot stuiting van dit kwaad. Met 292 tegen 1S5 stemmen is verworpen een voorstel van Dokkum, om te besluiten tot de uitgave voor schoolgebruik van eenige platen, waarop de eenvoudigste waarheden van natuur- en werktuigkunde en de natuurlijke historie aan schouwelijk worden voorgesteld.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1