plan op te maken betreffende een inval op het venetiaanscli grondgebied. Volgens dit plan moet Hongavye, zoodra Gari baldi zich aan de Mincio zal vertoonen, krachtdadig tegen Oostenrijk optreden, ten einde de oostenrijksche strijdkrach ten te verdeelen en Garibaldi in de gelegenheid te stellen om, na de vrijmaking van Venetie, ook der insurrectie in Honga rye, Zevenbergen, Dalraatie, Slavonie en Croatie de behulp zame hand te bieden. Het schijnt maar al te duidelijk in de bedoelingen der ontwerpers te liggen om het daarheen te leiden, dat die provinciën met Moldavië, Wallachye, Monte negro en de Herzegowina tot een slavoniscli koningrijk vereenigd worden. Wat Polen betreft, daaromtrent schijnt men nader te willen raadplegen. Hierbij moc-t men niet uit het oog verliezen, dat zulk eene vereeniging der Slavonische nationaliteiten het russische kabinet hij zonder naar genoegen zou zijn. -De correspondent te Moskau vaneen handelshuis alhier meldt, dat in eenigedeelen van llusland, maar vooral te Mos kau, de opgewondenheid tegen Turkije zeer groot is. De grieksche geestelijkheid predikt den heiligen oorlog en ver langt, dat de russen te gelijk met defranschen oprukken, om het christenbloed te wreken. De overheid heeft zich verpligt gezien de geestelijkheid uit te noodigen, zich te matigen. Parijs 13 augustus. Er heerscht in deze hoofdstad eene vrij »roote spanning, ten gevolge van het algemeen verspreide gerucht dat een oorlog tussclien Oostenrijk en Sardinië schijnt op handen te zijn. De minister van buitenlandsche zaken van keizer Frans Jozef moet namelijk aan graaf di Ca- vour eene nota hebben gerigt, waarin hij alle bijzonderheden herinnert die elkander sedert de lente hebben opgevolgd met betrekking tot Midden Italië, ten betooge dat de sardinische regering de medepligtige van Garibaldi was. Graaf von Rechberg moet dit betoog besluiten met de formeele verkla ring dat, als Garibaldi of de zijnen eenigerlei demonstratie doen op de napelsche bezittingen aan den vasten wal, de oos tenrijksche regering zulks zal beschouwen als een casus belli, door Sardinië opgeworpen. In overeenstemming met die dreigende houding van Oos tenrijk, schijnen eenige berigten uit Sardinië mede niet van belang ontbloot. Zoo heeft de minister van binnenlandsche zaken eene circulaire uitgevaardigd, welke de dagteekening van maandag draagt en gerigt is tot de gouverneurs der pro vinciën en de generale intendanten, en waarbij hun wordt aanbevolen om gestreng te waken tegen onwettige tusschen- komst in de zaken van den staat, en om de toebereidselen tot maatregelen van geweld tegenover naburige staten te belet ten, en diegenen te straffen die des konings soldaten zouden trachten aan te zetten tot desertie. Voorts wordt bij die cir culaire medegedeeld dat een korps vrijwilligers hij de natio nale garde is opgerigt. Gelijktijdig moeten bevelen zijn afgezonden om het gereed maken te bespoedigen van de versterkingswerken te Bologna, daar Oostenrijk moet verklaard hebben dat, als men zich ge noodzaakt zag om de napelsche regering ter hulp te snellen, het door de staten van den paus zou heen trekken, dat wil zeggen dat de oostenrijksche regering geen oogenblik zou aarzelen om door de Romagna te trékken. La patrie deelt verder een berigt mede in eene correspon dentie uit Turijn, volgens hetwelk door de sardinische rege ring een legerkorps naar Napels zou worden gezonden, met last zich te verzetten tegen elke onderneming op het vaste land, om aldus de verwikkelingen te voorkomen waaraan Sar dinië zich zou blootstellen. Te dier zake zou zelfs ecu over eenkomst zijn gesloten tussclien de kabinetten vanTuryn en Napels. liet spreekt van zelve dat dit geheele berigt voor rekening van genoemd blad blijft. Twrlijc De buitengewone commissarissen, door de mogendheden benoemd voor de regeling der zaken in Servie. zullen te Kon- stantinopel hijeen komen. De russische commissaris is de raad van legatie Novikoff, geattacheerd aan de legatie van prins Lahanoff; voor den franschen noemen sommigen den lieer Bourée, minister in Griekenland, en anderen den heer Bechavd, consul-generaal te Alexandrie. De cngelsche is, zoo als men weet, lord Duflérin. De oostenrijksche en pruissische vertegenwoordigers moeten alleen nog benoemd worden. j Vorst Daniëlo van Montenegro is door een zijner onder- j danen verraderlijk met een pistool in den buik gewond. De sluipmoordenaar is gevat, en liet is nog onzeker of de wond van den prins doodebjkis. Italië. De sardinische regering is ditmaal niet minder gelukkig geweest met hare leening, dan bij de twee vorige gelegenhe- den. Terwijl zij 150 millioen heeft gevraagd, hebben de j inschrijvingen het driedubbele bedragen. Dit is het beste bewijs, hoezeer men in Italië met hare staatkunde gediend is. Daar Garibaldi openlijk verklaart den kerkelijkeu staat te willen aanvallen zoodra hij meester van Napels is, wordt te Turyn verzekerd dat het pauselijk gouvernement, begrij pende dat het raadzaam is den aanval te voorkomen, den koning van Napels in den strijd tegen Garibaldi zou willen bijstaan. De turynsche Opinione, een onderhandsch orgaan van den heer di Cavour, geeft te kennen dat, indien dit gerucht zich vnogt bevestigen, het sardinische gouvernement openlijk voor Garibaldi partij zou kiezen, dewijl het alsdan niet langer een strijd tussclien Garibaldi en het napelsche leger, maar tussclien de Italianen en buitenlandsch krijgsvolk onder de pauselijke banier zou zijn. In italiaansch Tyrol moeten reeds meer dan 300 perso nen het land verlaten hebben om zich aan de oostenrijksche overlieersching te onttrekken. Reeds zijn GO hunner, die tot den [gegoeden stand behooren, verklaard als onwettig afwe- zend, terwijl hunne goederen zijn verbeurd verklaard. In- tusschen houdt de landverhuizing aan. Een officieel legcrberigt, hetwelk in Garibaldis hoofd kwartier te Messina 31 julij jl. is opgesteld, zegt dat eene talrijke bezending ingezetenen van Calabrie zich bij den dictator vervoegd en hem verklaard heeft dat Calabrie gereed was en met ongeduld op zijne komst wachtte. Er is over Napelsook weder eene particuliere depeclie ontvangen, waarin gesproken wordt van de landing van 15000 man troepen van Garibaldi in Calabrie. Het is de vraag of dit slechts de weerklank is van het gerucht dat voor eenige dagen heeft geloopen en later door eene officieele depeche werd tegengesproken, dan wel of men het als de bevestiging daarvan kan aanmerken. Y olgens een nader berigt is liet niet Garibaldi zelf maar zijn generaal Cosenz geweest, die zich tot bij de poorten van Napels heeft gewaagd om eene zamenspraak te hebben met het geheime comité' van insurrection el en. De siciliaansche regering heeft, volgens berigten uit Palermo van 6 dezer, weder eene wijziging ondergaan. De heeren La Loggia en San Giorgio zijn er uitgetreden, en de heer Crispi, tot hiertoe minister zonder portefeuille, is aan het hoofd geplaatst van het ministerie van binnenlandsche zaken en openbare veiligheid. Bij een door het officieele dagblad ter keunis gebragt de creet, is de constitutioneele grondwet van Sardinië ook tot grondwet van Sicilië verklaard, doch het tijdstip der inwer king tvediug daarvan zal nader bij dictatoriaal besluit worden vastgesteld. Blijkens eene depeebe uit Napels van den 12 dezer schijnt het kabinet of althans-de koning eene gevoelige wijzi ging in zijne politiek te liehhen gebragt. Er moet namelijk eene diplomatieke nota aan de mogendheden en voorname lijk aan Sardinië zijn verzonden, ter mededeeling dat, als sar dinische schepen mogten trachten op eenig punt van het napelsche grondgebied te landen, op zoodanige vaartuigen dadelijk zal gevuurd worden. Tevens moet de buitengewone napelsche gezant, generaal Winspeare, bevel gekregen hebben om Turyn te verlaten als zijne zending zonder eenig gevolg bleef. Drie aan de rege ring vijandige dagbladen zijn opgeheven, en ook spreektmen vau eene verdaging der verkiezingen. tjanbelsluuigtcn. &raam£t arktf en Amsterdam 15 augustus. Tarwe en gerst vast. Raapolie op zes weken f 43}. Lijnolie op zes weken f 31 Prijzen van cfiTccten. Amsterdam 15 augustus. Certific. Werkelijke schuld 2} pet. 63 dito Nationale dito 3 dito dito dito 4 98} Aand. Handelmaatschappij 4^ 131-^- Oblig. 1798/1S16 5 101} Certitic. Hope co4 78} dito dito 1855, 6de serie. 5 96} dito6 A and.spoorweg210 Lcening 1860. (contant) Schatkistobligatien Obligatien dito binnenlandscli Certific. coupons bewijzen Crediet instelling Obligatien Weener metalliek dito amsterdamsche dito nationale dito 1847/1852 Bank actiën Certificaten bij Rothschild Obligatien dito nieuwe dito dito2} dito7 dito3 Londen, 14 augustus, ten 12 ure. Consols 93}. "Weenen, 14 aug. (slotprijzen) Metalliek Spet. 79, Parijs, 14 aug. (slotpr.)4}pet.compt. 3pet.67,85. Prijzen van eonpons en losbare obligatien, Amsterdam 13 augustus. Metalliek £22,35; NapelschefDiverse engelsche in fll,62}Engelsche Russen f 11,62}Fransche f55,50; Belgische f55,75; Pruissische f34,87}; Spaansche piasters fSpaansche coupons per fr. fHamb. Russen f 33,Russische in zilveren roebels f 34,Poolsche in ff. f20,87}; Nationale metalliek f28,75Dollars f JfctijDmym. Nederland, Rusland. Polen. Spanje. Oostenrijk. Belgie. Portugal. Grenada. V enezuela. Illinois. Mexico. i Het schoonerschip Louisa, gez. J. Johansen, is den 11 dezer I van Amsterdam vertrokken met pijpaarde naar Riga. 1 Het schoonerschip CalJiarina Elisabeth, gez. T. D. deRui- i ter, is den 12 dezer te Newcastle aangekomen. Het schoonerschip Catharina, gez. M. II. Hackenberg, is I den 12 dezer van Newcastle vertrokken met steenkolen naar 1 Middelburg. iBcuflclinacn. 47j 47} 71 55} 251 722 43} 411 13 20i{ 89} 19& KARL 1MË9EKËR. Wie Karl Baedeker is, vraagt ge? Dan zijt ge nooit, mijn lezer! buiten uw vaderland geweest; anders zoudt gc niet nieuwsgierigheid verlangen deze regelen op te nemen, begee- rig om iets van dien man te hoorendie u bijkans op elk punt der wereld een gewillige en kundige gids was. Geen man in Europa kende zoo goed als hij alle steden en dorpenniemand wist zoo goed u al het merkwaardige, de kerken, de kunstver zamelingen, de herbergen en logementen van elke plaats op te geven. Zijne Handboeken voor reizenden vindt ge in I handen zoo wel van de hoogste als van de laagste standen der maatschappij, van allen die zoo veel geld en tijd te hunner be- i schikking hebben, om in den zomer geest en hoofd door het I zien van vreemde landen en volken te verfrisschen. Zijne roodlinnen boekjes stelden den onvvetendsten vreemdeling j even goed op de hoogteals de landgenoot zelf kon zijn. Hij I was de schrik van alle logementhouders, en de zwaarste wraak j die een bedrogen of afgezet reiziger nemen kon, was een klagt in te zenden aan Karl Baedeker, die, zoo na onderzoek de juistheid hem bleek, in een volgende uitgave van zijn hand- boek de vreemdelingen voor den bedrieger waarschuwde. Een gepatenteerd koetsier kwam eens op het polieiekantoor te Bazel, en verklaarde met veel beweging dat hij zijn ambt opgaf. Toen men hem vroegwaarom was het curieuse ant woord omdat alle genoegen er van weg is, sinds die vervloek te roode boekjes er zijn. De naam van Baedeker was 't spook dat ontelbare vreemdelingen voor knevelarijen vrijwaarde. Geen wonder dat er allerlei anecdoten op zijnen naam rond liepen. Ov eral wist men te vertellen van 's mans geheime wan delingen hoe hij hier de aanleg van een park met hoofdschud den had afgekeurd en elders een nieuw voetpad ontdekt en de lengte met het horologie iu de hand gemeten. Vruchteloos had men getracht zulk een gewigtig persoon te blinddoeken of om te koopen. Kisten cigaren en manden champagne, hem toegezonden door belanghebbenden, die zijne aanbeveling zochten te verwerven, waren, naar menzeide, ongeopend door hem terug gezonden. Onmogelijk is het zich den schrik en angst te denken van logementhouders, die hem een slechte kamer of een slecht bed hadden gegeven, en niet dan bij zijn heengaan bemerkten dat hij de man was die voor een groot deel hun crediet in handen had. Van daar dat vreemden dik wijls zijn naam gebruikten om zich een goede ontvangst te verzekeren, of dat anderenom elkander een dienst te bewij zen, zijn naam op zijn kottér schreven, zoo dat hij bekend was zonder het te weten. Men beweerde zelfs dat de regering hein toegestaan had om onder een vreemden naam en met een val- schen pas te reizen. Dochwat er van al deze verhalen waar zij of niet, dit is zeker, dat zijne reisboeken de nuttigste zaken zijn die onze eeuw op dit gebied beeft voortgebragt. Baedeker heeft geen moeite ontziengeen kosten gespaardom ze waarlijk onmis baar te maken. Men vindt er duizende kleinigheden in, voor reizigers van waarde: opgave van prijzen, van de etensuren enz. Om dit alles te weten te komen, moest hij veel reizen en drukke correspondentien voerenen hij was nimmer tevreden maar streefde altijd naar verbetering. Ieder jaar bragt nieuwe en juister mededeelingenomtrent wegen, uitzigten, statis tieke opgaven enz., de vruchten van zijne eigene jaarlij ksclie roiulzwerviugen en van de reizen van zijn zpon, die.li»m jtv de laatste tijden ter zijde stond. V Karl Baedeker is in het vorige jaar gestorven, geacht door

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3