MIDDELBÜRGSCHE COURANT. r 98. Donderdag 16 Augustus. öinnmiantoeijc tij&mgcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. Dp betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters wordfti berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 15 augustus. In de heden door de eerste kamer der staten generaal ge- houdene zitting is het wetsvoorstel tot afkoopbaarstelling der tienden verworpen met 27 tegen II stemmen. Gisteren voormiddag hebben de militaire evolutien dooi de drie bataillons van het 2e regement infanterie, welke de bezetting uitmaken van Middelburg, Vlissingen en Veere, plaatsgehad, zoo als wij in ons vorig nommer mededeelden. Wij vernemen dat morgen voormiddag ten 10 ure gelijk soortige oefeningen zullen plaats hebben op het exercitieplein op het Molenwater alhier. In eene gisteren gehoudene vergadering van het alhier ge vestigde departement der maatschappij Ter bevordering van nijverheid, is eene sub-commissie benoemd voor de in het volgend jaar te Haarlem te houden algeraeene nationale ten toonstelling van nijverheid. Tot leden dezer commissie wer den gekozen de lieeren F. Nagtglas, G. Knol, P. M. de Ligny en J. W. de Raad. Ook is in die vergadering besloten om in de maanden december en februarij weder buitengewone bij eenkomsten te houden, welke door industrieelen kunnen wor den bijgewoond. Jl. vrijdag arriveerde hier van eene reis ter visclivangst in het noorden, de kotter Jonge Jacob, schipper L. de Ridder. De vangst was belangrijk en beeft te Vlaardingen de aanzien lijke som van ruim f 3000 opgebragt. Uit Wiesbaden wordt geschreven, dat Z. M. koning Leo pold vrijdag avond 11. aan Z. M. onzen koning, in zijne villa een bezoek heeft gebragt, hetwelk geruimen tijd duurde. HIT. KK. HH. prinsen prinses Hendrik der Nederlanden zijn maandag ochtend uit de residentie vertrokken tot liet brengen van een bezoek aan Z. D. TI. den hertog Bernhard van Saxen-Weiuiar, die zich thans te Liebenstein bevindt. Z. K. II. is vergezeld van zijn adjudant, den kapitien ter zee jhr. van Rappard. Men verneemt dat HIT. KK. HIT. drie weken afwezig zullen blijven. De derde en laatste feestdag van het te Arnhem gehoudene muziekfeest door de maatschappij Tot bevordering der toon kunst werd zaturdageven gelukkig als de vorige dagen, ten einde gebragt. Des namiddags ten half e'e'u ure ving het zoo genaamde kunstenaarsconcert aan. Daarop werd uitgevoerd de ouverture van de opera Oheron van C. M. von Weber, waarvan de krachtige en juiste voordragt bijzonder moet vol daan hebben. Vervolgens droeg de heer Sabbath eene aria voor uit het oratorium De schepping van Haydnuiejufvrouw Sclireck eene scène en aria met koor uit Orpheus van Glück de heer Schneider cenc aria van Mozart (Die Entführung aus dem Serail)welke laatste voordragt bovenal eene levendige toejuiching ten deel viel, zoo dat de uitmuntende tenorzanger het, O}) dringend verlangen, herhaalde. Eindelijk droeg, vóór de pauzemevrouw Offermans- van Ilove nog voor Psahn 81- van Verhulst, voor solo sopraan, waarbij de geestdrift zich door een daverend applaudissement en als het ware een stort vloed van bloemruikers lucht gaf; terwijl de heer F. Laub be sloot met een concert voor viool van Mendelssohn Bartlioldy. Na dc pauze werden nog uitgevoerdeene symphonie in A dur, opus 92 van von Beethoven; eene aria voor sopraan Da vide peniten te) van Mozart; eenige duetten met piano-be geleiding een duet uit het oratorium De jaargetijdeneen concertstuk voor viool, terwijl het geheel besloten werd met het krachtige slotkoor uitliet Lobgesang. Ook deze tweede afdeeling, waarbij mede de verdienstelijke solisten optraden, die de hoofdrollen bij het gelieele muziek feest vervulden, schijnt bijzonder gelukkig te zijn uitgevoerd en de geestdrift der hoorders ten top gevoerd te hebben. Na den afloop van dit concert betrad de burgemeester der gemeente Arnhem in officieel costuum de tribune, om allen die tot dit sclioone feest hadden bijgedragen, dank te betui- gen.Twee kinderen bekroonden daarop mevrouw Offermans - van Hove en mejufvromv Schreck met zilveren laauwer- kransen, terwijl aan alle solisten een exemplaar van de tot herdenking der feesten in het licht gegevene plaat, werd aan geboden. Ten 7 ure vereenigden de leden der maatschappij zich aan een vriendschappelijken maaltijd, welke ook door de lieeren solisten werd bijgewoond. Voorts was er desavonds vauxhall met illuminatie en vuurwerk in het gebouw en park van Musis Sacrum. liet tegen zondag aangekondigde muziekale congres, heeft geen voortgang gehad, daar er slechts een zeer gering getal afgevaardigden was opgekomen. De matinee musicale en het des avonds gegevene concert en feesthal waren echter zeer geanimeerd. Het Dagblad van Zuidholland en 's Gravenhage zegt van goederhand te vernemen, dat de aansluitingen van het ont- worpene en thans reeds door de.tweede kamer der staten ge neraal aangenomene spoorwegnet, van de zijde van Pruissen op zeer groote bezwaren zullen stuiten. De te New-York verschijnende Eveningpost behelst een uitvoerig berigt over mevrouw Storm, de vermaarde holland- sche reizigster, die sedert nagenoeg een vijftal jaren de zuide lijke en westelijke staten van Noord-Amerika bezoekt. Zij heeft het plan om in een der zuidelijke staten eene zelfstan dige kolonie op te rigten voor behoeftige jonge lieden. Aan het gezantschap van den keizer van Japan, heeft de ondernemende vrouw, na vele mislukte pogingen, een krach tig adres ter hand gesteld, waarbij de verdiensten der Hollan ders tegenover Japan op waardige wijze worden in herinne ring gebragt. Men leest in het Handelsblad De algemeene synode der nederduitsehe hervormde kerk in ons land heeft te kennen gegeven, naar aanleiding van ver schillende adressen deswege, dat het prediken naar aanleiding van den heidelbergschen catechismus, en het zingen van evan gelische gezangen bij iedere godsdienstoefening, niet meer verpligtend is volgens de nieuwe kerkelijke reglementen, zoo algemeene als provincialemet welk besluit het beginsel van vrijheid gehandhaafd wordt, waardoor aan verschillende par tijen grootgenoegen zal zijn gedaan. Voor ongeveer 30 jaren is meer dan een hervormd predikant, die weigerde om de evan gelische gezangen bij de openbare godsdienstoefening te ge bruiken, van de dienst ontzet, hetgeen nu niet meer kan voorkomen. De heer P. van Rees, oiul-resident van Batavia en's ko ningscommissaris speciaal voor de zaken in Venezuela, thans wonende te Arnhem, heeft zich welwillend belast met het waarnemen der werkzaamheden van secretaris der hoofdcom missie voor de oprigting van een monument ter eere van den graaf van den Bosch. Begunstigd door redelijk weder, werd zaturdag te Amster dam de wedstrijd der Koninklijke nederlandsche zeil- en roeivereeniging gehouden. Het terrein bij het nieuwe ge- houw aan het Tolhuis (de plaats der afvaart van ingeschreven vaartuigen) was feestelijk versierdten midden van het plant soen was eene muziektent opgerigt, waarin het muziekkorps van het 7e regement infanterie zich van tijd tot tijd deed hooren. Uit Vlaardingen meldt men. dat er sedert het einde van den jaagtijd aldaar en elders zijn binnengekomen, 17 haring schepen, te zamen aanbrengende circa GO lasten haring, waarvan er 13 te Vlaardingen, 3 te Amsterdam en 1 te Enk- huizen te huis behoorden. Hoewel de aanvoer niet belangrijk kan genoemd worden, is evenwel het product der laatste van zeer goede hoedanigheid en smaak. Den 10 dezer zijn, onder Wassenaar, door de jagers van Z. K. IT. prins Frederik drie visschen aan e'énen haak gevan gen. Eerst een klein vischje, waaropeen paling aasde, die daardoor aan den haak geraakte, waarna een snoek de paling opslokte. De snoek woog 12 pond. UitLuik wordt als eene bijzonderheid gemeld dat zich aan den weg naar Ougre'e, op een aardappelveld, uit den grond eene belangrijke opstijging van steenkolengas voordoet. Men heeft dat gas aangestoken, en reeds sedert weken onder houdt het een vlam van bijna eene nederlandsche el hoog. Benoemingen en besluiten. directe belastingen. Benoemd tot ontvanger der direc te belastingen en accijnsen te Dalfsen, de heer F. V.'C. Engelbert van Bevervoorde, thans te Hasselt, en te Hasselt, de heer P. A. A. Moolenaarsurnumerair, thans alhier. leger. Op pensioen gesteld op grond van TOjarige dienst, de majoor F. J. J. Schepern, van het 2e regement vesting artillerie, ad f 1005. Kerk- en selioolnieiiws. Ter voorziening in de vacature van een predikant bij de nederduitsehe hervormde gemeente te Westkapelle, voortdu rende door het bedanken van den heer I. J. Crebas te Ga- pinge, is aldaar het navolgende drietal van kandidaten opge maakt, de heeren C. Reijers. A. Rost en J. G. Ormel, waaruit laatstgenoemde met. eenparigheid van stemmen is beroepen. Marine en leger. Ten gevolge van Zr. Ms. besluit van den 10 dezer zal het schroefstoomschip Retell, liggende te Amsterdam, met den IG september aanst. worden in dienst gesteld met bestemming naar Oost-Indie. Het bevel zal worden opgedragen aan den luitenant ter zee der Ie kl. jhr. II. P. de Koek, en daarop geplaatst wordende luitenant ter zee der 2e kl. G. W. C. Westenberg, als le offi cier; de luitenants ter zee 2e kl. J. A. P. J. de Roy van Zuide wijn, jhr. T. E. de Brauw, J. C. Joekes, en de officier van administratie der 3e kl. B. M. E. Crevecoeur. Zr. Ms. transportschip De heldin, onder bevel van den luitenant ter zee der Ie kl. P. Touteuhoofd, is in den morgen van den 13 dezer van de reede van Texel naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Alexandrie. door roode vlaggen zal worden aangeduid. Het bedoeld ter rein is gelegen oost- en zuidwaarts van den straatweg van Apeldoorn naar Amersfoort, in de rigting van het Meervel- der bosch en het Koolwijker Zand. Koloniën. Uit de Javasche couranten, tot en met 23 junij. blijkt dat, krachtens een reeds in het jaar 1859 genomen besluit, het rijk van Bandjermasin voortaan niet meer in leen ter beheering aan een inlandschen vorst zal worden afgestaan. Degouver- ncments-coinmissaris in de Zuider- eri Ooster-afdeeling van Borneo heeft, bij besluit van 11 junij, onder nadere goedkeu ring van den gouverneur-generaal, verklaard, het zelfbestu- rend rijk van Bandjermasin vervallen en gehecht te zijn aan het reeds bestaande dadelijke gebied van het nederlandsche gouvernement in de genoemde afdeeling. Tevens is een provisioneel reglement op de politieke en administratieve indeeling van het bedoelde rijk uitgevaardigd, waarin o. a. wordt bepaald, dat het zal bestaan uit drie land schappen. te weten, dat van Amontai. dat van Mavtapoera, en dat van Kwien, met opheffing van dc commissie van inland- schc hoofden' aan welke het bestuur was ongedragen, na den afstand van den sultan Taiuljid Illa.li van de regering; met handhaving van het bestaande belastingstelsel, voorï'oopige

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1