öuiimlauïisdjc tijdingen. Zatuvdag zijn, behalve zes naturalisatiewetten, ook de ont werpen tot wijziging der hoofdstukken II en X van de staats- begrooting voor 1859 eenstemmig aangenomen. Alleen over het laatste werd het woord gevoerd. De heer Schimmelpen- ninck van der Oije gaf zijn genoegen te kennen dat de minister van oorlog beschikbare gelden bestemde om, met het oog op de toekomst en in verband met den tegenwoordigen toestand van Europa, Nederland te brengen in zoodanigen staat van verdediging, dat het door vreemden geëerbiedigd wierd. Hij hoopte dat de minister op den ingeslagen weg zou voortgaan. Ten slotte drukte hij den wenscli uit dat de minister omtrent andere aangelegenheden zijn departement betreffende, zuinig heid in acht nemen, en het stelsel van overname van gebouwen van kazernering voor rekening van den staat, niet overdrij ven zou. In de zitting van heden heeft de kamer al de aan de orde gestelde voorstellen aangenomen. Zij heeft verder bepaald dat de wet tot af koopbaarstelling der tienden aanstaanden woens dag, en de spoorwegwet donderdag zal behandeld worden. Engeland. Londen 10 augustus. Inde zitting van het lagerhuis van gisteren heeft lord John Russell gezegd, dat, indien Spanje in de rij der grootere mogendheden opgenomen wierd, het zelfde ook moest plaats hebben ten aanzien van Zweden, Portugal en Sardiniëdat het echter, naar het oordeel van de engelsche regering, beter was in den tegenwoordigen staat van zaken geene verandering te brengen. Er is eene leening van drie millioen ten behoeve van Indie aangekondigd. Voorts heeft lord John Russell op eene vraag van den heer Sheridan geantwoord dat,zoo het noodig inogt zijn, engelsche zeesoldaten in S}rrie ontscheept zouden worden, dat men echter hopen mogt dat de door Fuad pacha genomen krach tige maatregelen de afzending van meerdere troepen overbo dig zouden maken. Koningin Victoria heeft zich in de vorige week naar Schotland begeven om er, naar hare gewoonte, een gedeelte van den zomer door te brengen. Terstond na have komst aldaar heeft H. M. eene wapenschouwing over vrijwillige schutterskorpsen uit'onderscheidene oorden van Schotland gehouden. Er waren 21/155 vrijwilligers vereenigd; en het aantal toeschouwers, hetwelk de militaire plegtigheid bij woonde, wordt op 200,000 geschat. Het engelsche hof doet, in overeenstemming met het gouvernement, alle moeite om de instelling der vrijwillige schutterscorpsen meer en meer populair te maken. The morningpost, lord Palmerstons orgaan, zegt in haar nonnner van heden, dat de interventie in Syrië, zoo als zij naar het protokol op eene zeer kleine schaal zal plaats heb ben, ofschoon noodeloos zijnde, welligt onschadelijk zal wezen; maar het blad vermaant de mogendheden nu reeds, de in het protokol gestelde beperkingen te handhaven en vooral geene afwijking te gedoogen van de bepaling, volgens welke de aanwezigheid van buitenlandsche troepen in Syrië hoog stens slechts zes maanden duren mag, en alzoo in februarij 1801 moet ophouden. Indien welligt bij het einde van dien termijn de vrede in Syrië nog niet hersteld en verzekerd ware, dan zou dit, naar het oordeel van genoemd blad, alleen bewij zen dat dit doel in Syrië niet met hulp van buitenlandsche troepen te bereiken is. Aangezien gebleken is, dat de telegrafkabel tusschen Engeland en Nederland onlangs op omstreeks vijf mijlen van Dunwich opzettelijk is doorgesneden, zoo looft de directie dier maatschappij eene som van 50 pond uit aan dengene, die den dader weet aan te wijzen. Er zijn berigten uit Hongkong van 23 julij jl. ontvangen. Zij melden dat lord Elgin en de baron Gros, de gevolmagtig- den van Engeland en Frankrijk voor de chinesche aangelegen heden, den 21sten aldaar aangekomen waren en terstond de reis naar het noorden van China hadden voortgezet, en dat ook sir Hope Grant, de bevelhebber der expeditie, met troe pen noordwaarts vertrokken was. Verder wordt gemeld dat de chinesche stad Foo-chow door dc opstandelingen bezet was. HwitscBilaml. Weencn 10 augustus. Het officiële regcringsblad deelt he den eene voordragt van den minister van financien mede, betreffende den staat van 's rijks financiën en de middelen tot dekking van het geraamde te kort over 1S61 van 39 millioen Zij behelst hoofdzakelijk het volgende. Van het voor I860 geraamde te kort van S7 3/-1- millioen, en het daarbij komende bedrag van 7 3/5 millioen aan onvoor ziene uitgaven, tot dekking van welke twee sommen 70 1/2 millioen voorhanden zijn, moeten, tengevolge van bezuini gingen en toegenomen inkomsten, 39 1/2 millioen afgetrok ken worden, zoo dat er van de voor 1800 aanwezige middelen tot dekking 20 3/4 millioen overblijvenwelke som, bij de in 1801 te verwachten besparingen en buitengewone inkomsten, niet alleen tot dekking van het te kort toereikend zal zijn, maar geheel voor het jaar 1862 zal overschieten, zullende er dus noch verhoogiug der belastingen noch geldleening noodig zijn. De dekking van het te kort geschiedt vooral door be zuinigingen, ten gevolge van doelmatige hervormingen in het bestuur en in het krijgswezen. Men mag alzoo verwachten, dat het evenwigt tusschen werkelijke inkomsten en uitgaven als verzekerd beschouwd zal kunnen worden. In de Flora te Baden, niet verre van deze hoofdstadis een verblijf gehuurd hetwelk, naar men verzekert, in gereed heid wordt gebragt voor den koning van Napels, bijaldien hij het geraden mogt oordeelen zich herwaarts te begeven. Het wordt bevestigd dat koningin Maria Thevesia een buitengoed niet verre van deze hoofdstad voor hare rekening heeft doen aankoopen. Genoemde vorstin bevond zich volgens de laatste berigten in Gaëta, in welke vesting troepen in bezetting lagen die niet ongunstig voor het koninklijkbewind gestemd waren. Weenen 11 augustus. Men verzekert dat op den IS dezer, des keizers verjaardag, een manifest mag worden te gemoet gezien waarbij tevens nieuwe concessien aan de publieke opinie zullen toegezegd worden. Keizer Frans Jozef wil, bij de mogelijkheid van een aanval van de zijde van Venetie bin nen korteren of langeren tijd, alle mogelijke concessien doen aan zijne magyaarsche en Slavonische onderdaden, ter voor koming van gelijktijdige onlusten inHongarye en Italië. Frankfort S augustus. Koningin Victoria, die volgens de tot heden toe bekende schikkingen, door lord J. llussell ver gezeld, den 22 of 23 september te Antwerpen aan land komt, wordt nog op laatstgenoemden dag hier verwacht, waar het geheele hotel „Het engelsche hof" voor haar en haar gevolg is afgehuurd. Een of twee dagen later reist zij naar Coburg verder. Aangaande deze reis der koningin loopen vreemde ge ruchten, welke hierop nederkomen: de verandering van het reisplan is een gevolg der te Toplitz gehoudene zamenkomst, en naar aanleiding van een eigenhandig schrijven van den prins regent geschied, en die te Coburg moet zich aan die te Toplitz aansluiten. Ook de keizer van Oostenrijk zal, al of I niet incognito, naar Coburg kómen, en derhalve aldaar een onderhoud tusschen hem, de engelsche koningin en den prins regent plaats hebben. Aan het stille Coburg is voor zoodanig onderhoud de voorkeur boven het groote Berlijn gegeven, waar de onbescheidenheid der nieuwsgierigen naar staatkun dige geheimen, ligt te ver zou kunnen gaan. Reeds is gemeld dat de pruissische regering hare adhe sie aan het voorstel van Frankrijk, met betrekking tot Spanje, afhankelijk zoude maken van de opname ook van Zweden onder de groote mogendheden. De PreussischeZeitung, een half-officieel orgaan, bevat thans een hoofdartikel, waarin dit berigt wordt bevestigd. Aan de bijeenkomst van den prins-regent van Pruissen met den keizer van Rusland te Warschau, wordt niet meer getwijfeld. De prins-regent zal van Ostendealwaar hij zich thans bevindt, niet naar Berlijn terugkeeren maar naar Ba den-Baden vertrekken, waar hij tot half september zal vertoe ven, om zich dan naar Warschau te begeven. Van een ander onderhoud tusschen twee souvereinen wordt ook weer druk gesproken. Men verzekert namelijk dat keizer Napoleon van zijne reis naar Savoye gebruik zal maken om te Monaco een gesprek te hebben met koning Victor Emmanuel. Bonn 10 augustus. De koning der Belgen kwam gisteren, met gevolg, van Brussel hier aan en zette heden morgen ten half zeven ure zijne reis naar Wiesbaden voort. Fiankrijk. Parijs 12 augustus. In het kamp van Chalons is vrijdag nacht een beginsel van brand ontdekt in de keizerlijke tent, bij de kamer van den jongen prins. Het vuur was echter zoo spoedig gebluscht dat deze er niet eens van ontwaakt is. Bij den staatsraad is thans een ontwerp van wet aan hangig, strekkende om in de inrigting van het fransche kri jgs wezen eene aanmerkelijke verandering te brengen. Het doel der voordragt is, naar gemeld wordt, eene krachtige reserve voor de landmagt te vormen en daardoor vermindering van de effectieve sterkte der in vredestijd onder de wapenen zijnde troepen mogelijk te maken. De generaal de Goyon, de bevelhebber van het fransche garnizoen te Rome, heeft zijnen post met verlof tijdelijk ver laten en bevindt zich thans alhier. L'opinion nationale meldt het volgende, dat wij over nemen, de verantwoordelijkheid voor rekening van genoemd blad latende „Naar men ons verzekert, zijn dezer dagen rus sische depeches alhier ontvangen, houdende dat het kabitet van St. Petersburg, met het oog op de bij eenkomst van Toplitz en de oostersche aangelegenheden, zijne vroegere politiek ten eenemale wijzigen en zich bij Frankrijk aansluiten zal, bij zonder wat de italiaansche kwestie betreft, en dat deze veran dering voornamelijk zal blijken door het opgeven van de zaak des konings van Napels en het staken van alle voorbe houd of protest ter gunste van dien vorst." Door het gerucht, dat de keizer vanOostenrijk een mani fest had afgekondigd ter zake van Italië en de gevaren, welke den koning van Napels, den paus en zijne eigene bezittingen door Garibaldi en sardinische kuiperijen dreigen, werd vrijdag de beurs, tegen den afloop, verontrust, hetgeen blijkbaar was door de daling der oostenrijkscheenlombardischespoorweg- aetien. De minister van onderwijs heeft op nieuw openlijk te kennen gegeven dat het gouvernement de zorg voor het open baar onderwijs wel met de geestelijkheid Jeelen, maar geens zins aan haar geheel afstaan wil. Den 9 dezer heeft alhier de openlijke prijsuitdeeling voor de leerlingen van \s lands inrig- tingen van middelbaar onderwijs plaatsgehad; de minister leidde deze plegtigheid en hield daarbij eene aanspraak. Hij zeide, sprekende van de universiteit, het geleerde collegie onder welks toezigt en leiding het staatsonderwijs gegeven wordt: „De universiteit heeft hare pligten goed vervuld. Zoo als zij door de wet van 1S50 is ingerigt, is zij niet terugge deinsd voor eenen eerlijken strijd met het vrije onderwijs, hetwelk vooral door de loffelijke bemoeijingen der geestelijk heid is daargesteld. Onder de heerschappij van het beginsel der vrijheid van onderwijs was het goed dat het priesterdom, hetwelk zoo nadrukkelijk de invoering van dat beginsel ver langd had, zijn aandeel in de opvoeding der opkomende geslachten zocht te veroveren. Maar het was ook wijs en regtmatig dat de staat, die de behoeften der maatschappij naauwlettend gade slaat en juist beoordeelt, liet regt behield om de jeugd te onderwi jzen, en aan niemand dc taak om haar tot de dienst en de liefde des vaderlands op te leiden, geheel overliet. „In deze worsteling welkezoo lang zij binnen de wettige perken blij ft,voor allen eervol en voordeelig is,heeft de universiteit al de op haar liggende vèrpligtingen vervuld. Zij heeft ook voor het godsdienstonderwijs opregten eerbied be toond en al de bisschoppen die onze middelbare scholen bezoeken, kunnen getuigen van de echt christelijke gezind heid, welke onze kinderen er door hartelijk gejuich aan den dag leggen." Men weet hoeveel de werken tot versterking der fran sche krijgshaven Cherburgaan het kanaal tegenover de ©ngelsche kust gelegen, in de laatste jaren hebben bijgedragen om het gouvernement en het publiek van Engeland aan de vredelievende bedoelingen van keizer Napoleon te doen twij felen. Thans verneemt men dat de aanleg van nieuwe werken, welke die haven nog sterker moeten maken, dezer dagen aan gevangen is. Tevens is de vice-admiraal Bouet Willaumez tot bevelhebber der zeemagt te Cherburg benoemdde ver plaatsing' van dien uitstekenden zeeofficier naar dat punt. trekt de opmerking tot zich. Tnrkye. De laatste tijdingen uit Koustantinopelluiden ongunstig. De christenen zijn zeer ongerust, en de vijandige gezindheid der Turken neemt meer en meer toe. Daarbij komt dat de ministershet onderling niet eens moeten zijn, de sultan geen raad weet en wat nog het ergste van alles is, de schatkist ledig is. Niette vergeten, dat er een slechte geest onder de troepenheerscht. Daarentegen moet aan Fuad pacha de lof gegeven worden, dat hij eene buitengewone bedrijvigheid ontwikkelt. Hij heeft eene militaire commissie benoemd voor welke de gearresteerden te regt staan en wier vonnissen op staanden voet worden uitgevoerd. Alle arrestatien heeft hij bewerkstelligd zonder hulp van de militaire magt, hetgeen een bewijs te meer is, dat de plaatselijke autoriteiten vroeger haren pligt schandelijk verzuimd hebben. Italic. Den 3 dezer en de drie volgende dagen zijn van Genua weder talrijke bezendingen vrijwilligers naar Sicilië scheep gegaan. Hun gezamenlijk aantal wordt opgegeven ruim 7000 te bedragen. Tot nog toe geschiedde de verzameling en inscheping van vrijwilligers te Genua onder de leiding van den heer Bertani. Deze werd bijgestaan door eene commissie, welke jjczegii-k^m worden een siciliaansch ministerie van oorlog'i^rjj?*^'^^^*. maken. Te Turyn wordt verzekerd dat diefi®miis?je ziclföi naar Sicilië begeven en Palermo tot hoofdzetel harefjjvqo^c- zaamheden nemen zal, en wel op verlangen'van het ja-rdMi- sclie gouvernement, hetwelk anders vreezeiV zou vó$r ha^jpp verrigtingen aansprakelijk te worden. Volgens een berigt van La patrie zijn de buitengewone fe zanten van Napels te Turyn. de lieeren Manna en Winspeare.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3