nendam daartoe een genoegzaam profil had, met de ontledi- J ging der dok werken te Willemsoord aangevangen, door vijf stoomwerktuigen, en was na achturen malensde waterspiegel, die bij het begin der werking 62 duim onder volzee teekende, reeds 16 duim verlaagd. Donderdag avond jl. heeft te Arnhem de eerste uitvoering plaats gehad van het muziekfeest, gegeven door de Maat schappij ter bevordering van toonkunst. Een talrijk publiek heeft deze uitvoering bijgewoond, zoo dat de ruime, fraaije en goed verlichte zaal van het gebouw Musis Sacrum geheel was gevuld. De stukken, welke op dien avond werden uitge voerd, waren de prijs-symphonie van den directeur van het feest, den heer Joh. J. II. Verhuist, en het oratorium Samson, van Handel. Hoewel men onder de toonkunstenaren vele mannen van talent miste, en tot versterking van het koor slechts betrekkelijk weinige krachten van huiten waven toe gestroomd, is, volgens onderscheidene berigtgevers, de uitvoe ring over het algemeen zeer gelukkig geweest, zoo dat zij in vele opzigten aan de hoog gespannen verwachting schijnt te hebben voldaan. Van de toonkunstenaren, die met de solo-voordragten belast zijn geweest, wordt boven alle de nederlandsehe zangeres mevrouw Offermans, van Hove, ge roemd. Ook de tweede dag van het muziekfeest is naar wcnschaf- geloopen. Het weder liet zich iets minder ongunstig aanzien het heeft althans genoegzaam niet geregend. Ten 1 ure was er orgel-concert in de Grootekerk. De orga nist dier kerk. alsmede die der Grootekerk te Haarlem, speel den ;i qtiatre mains variatien op het volkslied, die bijzonder voldeden. Jammer dathet concert zoo kort duurde enhetniet druk bezocht werd. Ten 2 ure was er wederom reünie in de Buiten-societeit. De tweede avond van het feest heeft niet minder bijval ge vonden, zij het dan omdat het gunstiger weder de gemoede ren beter stemde, of omdat de uitgevoerde stukken meer popu lair, meer verstaanbaar voor het groote publiek waren. In de volgorde der stukken was eenigc verandering gemaakt, zoo dat achtereenvolgens uitgevoerd werden Ouverture en inlei ding-koor voor de bedrijven van de renen tot Vondels treur spel Lucifer, opus 40, van J. A. van Eyken Elia op Horeb, (gedichten van N. Beets.) Muziek van F. CoenenLoreley, opus 70, van Ferdinand Hiller; Lobgesang, simfonie-cantate, öpüs 52 van F. MendelssohnBavtholdy. De heeren van Eyken, Coenen en Hiller'dirigeerden zeiven de door hen gecompo neerde stukken, terwijl de heer Verhulst bi j het Lobgesang als dirigent optrad. Die heeren werden luide toegejucht en de heer Hiller met fan fares begroet. Het Dagblad van 's Gravenhage deelt een brief mede van een franschen, te Beyrut gevestigden, geneesheer, die oogge tuige is geweest van vele der gepleegde gruwelenen die be paald mededeelt dat de Maronieten de eerste aanvallers zijn geweest, en dat de Christenen zich schandelijk laf hebben ge dragen toen zij door de Drusen op hunne beurt werden bestre den. De dagbladen hebben over hetalgemeen de wreedheden zeer overdreven; de Drusen zijn aangevallen en hebben zich verdedigd. Als overwinnaars hebben zij zich niet edelmoedig gedragenmaar zij zijn minder onmeedogend geweest dan is beweerd. Volgens den schrijver van dien brief zijn de gruwe len, die Europa met verontwaardiging hebben vervulddooi de Turken bedreven. Volgens telegrafisch berigt uit Lissabon heeft de kamer der pairs in Portugal, na eene levendige discussie, met geringe meerderheid goedgekeurd liet tractaat tusschen Nederland en Portugal gesloten, tot regeling van de grensscheiding op liet eiland Timor. Ilethoofdbezwaar tegen dat tractaat ingebragt, was voornamelijk gelegen in den afstand van een deel des grondgebieds tegen vergoeding van twee tonnen gouds waartegen echter liet belang werd aangetoond, dat eene zaak, die zoo lang slepende was gebleven, tot eene eindregeling kwam, hetgeen zeker in het belang van beide staten strekt. Wij vernemen dat de acten van ratificatie reeds aan onzen zaakgelastigde te Lissabon, den heer lleldewier, gezonden zijn, die eerlang in Nederland verwacht wordt, alvorens zijne nieuwe betrekking aan het hof te Turyn te aanvaarden, {Algemeen Handelsblad.) Naar wij vernemen zal te Pannerden een sterk fort worden gebouwd. Dit is onder meer een gevolg van de werkzaam heden van de commissie van ingenieurs en staf-officieren, onlangs te Nijmegen ad hoe vereenigd geweest. Deskundi gen zijn het vrij algemeen eens omtrent de doelmatigheid van die versterking; alleen meenen sommigen, dat een eventuele vijand het fort „links zal laten liggen!" Ulrechtsche courant.) De belangstelling, die de tentoonstelling voor onderwijs, welke, zoo als wij vroeger reeds mededeelden, thans te Am sterdam gehouden wordt, ook in het buitenland ondervindt, is dezer dagen op nieuw gebleken uit de omstandigheid, dat het spaansche gouvernement de heeren Ballestcras met de zending heeft belast om een uitvoerig verslag van deze merk waardige tentoonstelling uit te brengen, waarmede die lieeren zich dagelijks onledig houden. Daar de provinciale geneeskundige commissie in Zuidhol land wenschte koepokstof in hare kracht zoo veel mogelijk te behouden, heeft haar voorzitter, dr. Kiehl, voor eenige dagen eene koe ingeënt met stof van een 4jarig kind genomen, zich voorstellende van die koe de stof weder op andere kinderen over te brengen. Groot was zijne verrassing, toen hij daags daarna het berigt ontving, dat in eene naburige gemeente hoogstwaarschijnlijk bij eenige runderen echte koepokken van zelf waren ontstaan. Hij begaf zich onmiddelijk der waarts en ontdekte onder de 12 koeijen bij vier uitmuntende koepokken aan de tepels. vHij nam daarvan stof af en entte daarmede onmiddelijk vier gezonde kinderen in. Yan de overige stof heeft hij aan eenige lcunstgenooten gevulde gla zen medegedeeld. De commissie is derhalve thans in het bezit van koepokstof, zoo zuiver en krachtig als waarvan zich Jen- ner bediend heeft. Ten gevolge van de aanneming door de tweede kamer der staten generaal van de spoorwegwet, is jl. dingsdag te Nij megen eene vergadering gehouden, waarin besloten is een comité'te benoemen tot het doen van stappen om een spoor weg van Arnhem over Nijmegen naar Maastricht tot stand te brengen. De Rotterdamsche courant bevat een schrijven uit Alexan dre, waarin wordt gesproken over de kwestie, die onze con sul- generaal aldaar zou gehad hebben, ten gevolge van de vliigt van een meisje ten zijnent. Die zaak is, volgens den schrijver, geheel vereffend, en dvis is daarvoor het stevenen van het ne derlandsehe eskader naar Alexandrie onnoodig. De Utrcchtsche courant behelst eene opgave van het aantal baden, in de beide laatste maanden aan de zwemschool in die gemeente gebruikt. Dit bedroeg in junij 3503rulij 3373, en in de zelfde maanden van 1859 respectievelijk 81 IS en 9230 zoef dat het ongunstige zomerweder over die twee maanden alleen een verschil opleverde van 10472 minder. Benoeitiingeii en besluiten. ridderorden. Vergund aan Zr. Ms. gezant te Frankfort, jhr. von Scherff, het aannemen en dragen van het ridder grootkruis der Wilhelmsorde van Hessen, en aan J. Witz te Arnhem, het dragen der ridderorde van het Heilige graf, hem geschonken door den latijnschen patriarch van Jerusalem. consulaten. Benoemd tot consul der Nederlanden te Sevilla, de heer F. Wieden. Aan den heer John Luscombe, op verzoek, eervol ontslag verleend als consul der Neder landen te Plymouth, met Dartmouth en Salcombe, in Devon shire, en Love en Fowey in Cornwall; en in zijne plaats benoemd de heer William Luscombe, thans vice-consul aldaar. leger. Overgeplaatst in rang en ancienncteit bij de infan terie van het leger in Oost-Indie, de 2e luitenants W. C. Gote ling Yinnis, van het 5een J.W. C. C.Hoynck van Papendrecht, van het 7e regement infanterie. Benoemd hij het 8e regement infanterie lot kapitein 3e klasse, de ie luitenant W. Muller, van het depot van discipline. Bepaald dat de kapitein der infanterie G. Wieland, die voor een jaar op non-activiteit was gesteld, bij die non-activiteit wordt gehandhaafd. Op pen- sioengesteld op aanvrage, wegens ligchaamsgebreken, de ka pitein F. H. Sleurs van het regement grenadiers en jagers, ad f1005. Overgeplaatst hij dat regement Zr. Ms. ordonnans- officier de kapitein jhr. J. F. W. de Geer van het 5e regement infanterie, en hem eervol ontslagen als ordonnans-officier. Kerk- cn schoolnicuws. Te Dordrecht zal in deze en in de eerste helft van de daar aanvolgende week de jaarlijksche vergadering der waalsche kerken worden gehouden. Het praesidium daarbij zal wor den bekleed door de heer Sccretan, predikant te 's Gravenhage, voorzitter der waalsche commissie. De vergaderingen zullen opdonderdag den lödezer, des morgens ten 10 ure aanvangen met eene plegtige godsdienstoefening, gehouden in de waal sche kerk, onder de leiding van den heer J.G.L.NolstTrenitë, predikant te Utrecht, hiertoe in de vergadering van het vorige jaar aangewezen. Donderdag 11. werd te Amsterdam de algemeene jaar lijksche vergadering van het Nederlandsehe bijbelgenootschap gehouden. Uit de rekening en verantwoording van den alge- meenen penningmeester over het 45ste boekjaar, loopende van 1 meilS59 tot ultimo april I860, blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen f56,707,85, uitmakende met het opl mei 1859 in kas zijnde saldo van f 20,836,61 een totaal van f77,544,46, terwijl de uitgaven bedroegen f53,171,87, zoo dat op 1 mei 1860 in kas was eene som van f 24,372,59. Onder de ontvangsten komen de bijdragen der afdeelingen voor, tot een bedrag van f37,745,924, de betalingen a f 6611,184, de giften tot een bedrag van f 1961,34, de legaten a f 5309,94 en de rente a f 5079,46. Onder de uitgaven komt voor aankoop van bijbels en testamenten a f 3129,94 (waaronder voor 3278 mateische nieuwe testamenten f 2950,20), bijbeldruk a f 18,198,55 (onder anderen voor het drukken van 43,000 stuks nieuwe testamenten, bijbels, psalmen, enz.), bijbelver taling a f 20.530,38 enz. De kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Ley den, heeft 11. vrijdag uit het bestaande twaalftal predi kanten het volgende zestal opgemaakt, de heeren Scheffer, te Enschede; Lotz, te Pijnacker; Pantekoek, te Charlois; Worst, te Epeter Haar, te Nijmegen, en Jorissen, te Broek in Waterland. Marine en leger. Gisteren middag is ter reede van Vlissingen aangekomen Zr. Ms. korvet Prins Mauvits der Nederlanden, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee C. P. de Brauvv, van Bata via, laatst van de Kaap de goede hoop. De étatmajor bestaat, behalve uit den kommandant, uit den luitenant ter zee le kl. J. J. B. de Jonge Oudraat, le officier; de luits. ter zee 2e kl. E. F. Hanel von Cvonentliall, J. P. van Rossum, H. D. Guijot en jhr. A. F. Meijer, den officier van administratie le kl. J. Boom, de officieren van gezondheid le lcl. A. A. Grondhout en 3e kl. J. F. P. Ermerins en H. L. Reede, scheepsklerken H. L. F. Pisuisse en W. C. Lenting, en den len luitenant der mariniers S. A. Roos. Dingsdag zal de korvet door den vice admiraal, directeur en kommandant der marine, worden geïnspecteerd, en waar schijnlijk woensdag in het marinedok komen. Tegen 1 sep tember wacht men dat liet schip buiten dienst en de e'tat major op non-activiteit zal gesteld worden. Blijkens een bij het departement van marine ingekomen rapport van den luitenant ter zee der le klasse P. M. van dei- Haak, lcommanderende Zr. Ms. Scliroefstoomflottille vaartuig Hector, is dat schip den 22 julij ter reede van Funchal (Made ra) aangekomen. Aan boord was alles wel. Vcrkoo|»iïagcii en aanbestedingen. Tholen 7 augustus. De Poortvlietsche dijk met 1718 opgaande boomen en 9S2 willigen poten, met karrevelden, weigronden en hoefje; II. de Krijtenburgsche dijk met 723 opgaande boomen en 96 poten: III. de Karrevelden in Klaas van Steelandspolder, en de gras- etting en beplanting van den grindweg in den Dalemsclien polder. Gezamenlijk verkocht voor f22,350. Avnemuiden 11 augustus. Een huis en erve in de Wcstdijkstraat. Verkocht voor f510. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Augustus 1S60. "West. Z.ZO. West. Z. t. W. W.NW W.t.Z Zuid. 750.6 18.2 758.9 16.2 760.5 16.6 753.3 15.2 760.7 15.4 755.91 17.2 0.60, 8.2710.01 0.78 ,12.0410.0 0.65 8.96 2.0 0.70 I 9.75 j0.0 0.90 11.04 5.0 0.70 I 9.19 2.5 0.74 10.71 0.0 Aanmer kingen. dik bewolkt, buij. betrokk. bewolkt helder, betrokken, dik bui jig. bewolkt heijig. heijig bewolkt. 10 aui 11 12 13 Thermos» eters tand. 's av. 11 u. 55 gr. 's movg. 7 u. 58 'smidd. 1 u. 62gr. 'sav. 11 u. 58 g 's morg. 7 u. 60 sav. 11 u. 56 midd. 1 u. 62 's morg. 7 u. 60 'smidd. 1 u. 66 gr. Staten generaal. eerste kamer. Vrijdag is er eene openbare zitting gehouden, waarin van de benoeming van voorzitters der afdeelingen en van rappor teurs voor onderscheidene wetsontwerpen werd kennis gege ven. Als rapporteurs voor de spoorwegwet en de daarmede in verband staande verhooging van hoofdstuk V der loopende staatsbegrooting, zijn benoemd de heeren Rijsterborgh, Cost Jordens, Cremers en Sassen. Daarna is de aangehoudene conclusie betrekkelijk de adres sen tot aanprijzing van een spoorweg van 's I-lage naar Gouda (strekkende om afschrift van die adressen te zenden aan de ministers van binnenlandsche zaken en van financien) zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming «aangeno men.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2