Cjanöclsbmaten. van minister van buitenlandsche zaken, aan lord Cowley eene depeche over dien brief te zenden; ook moet dit document het onderwerp van onderscheidene gesprekken en ophelde ringen tussclien lord Palmerston en den fransehen gezant geweest zijn. van welke gesprekken sommigen zich met der tijd gunstige gevolgen voorde goede verstandhouding tus sclien Engeland en Frankrijk voorspellen. Onlangs zijn voor Osborne House op het eiland Wight hoogst belangrijke proeven genomen met een nieuw middel tot verlichting, hetwelk door den hoogleeraar Way is voor gesteld. Het beginsel van het licht is (dus wordt gemeld) de galvanische stroom, toegepast op eene zeer kleine kolom kwikzilver, hetwelk door eene opening ter grootte van de punt eenev naald, onophoudelijk stroomt uit den hollen hol in eene kleine schaal, welke is gevat in het uiteinde van eene glazen buis. Zoo lang de galvanische batterij werkt op het loopende kwikzilver, even zoo lang ook werpt dat vloeibare metaal een licht af. hetwelk, zoo als wordt opgegeven, het zuiverste is dat men zich kan voorstellen en aan het zonlicht zeer nabij komt. De verlichting geschiedt zonder verbran ding en zonder vermindering van de hoeveelheid kwikzilver. De kosten van de verbindingsdraden en het kwikzilver, als mede van de galvanische batterij en hare voedingzijnde eenige uitgaven, waarin men behoeft te voorzien. De heer Way heeft zijne proeven genomen aan boord van een stoom- vaartuig, en zijn toestel had hij bevestigd aan den fokkemast als een gewoon scheepslicht. De hoogst gunstige uitkomsten, welke men beweert voorloopig te hebben verkregen, zullen waarschijnlijk aanleiding geven, dat de britsche regering zich deze zaak zal aantrekken. Men verneemt het ovcvlijden vau den generaal sir Henry Wyndham in 70jarigen ouderdom. Bij den slag van Waterloo was het hein hijkans gelukt Jeröme Bonaparte ge vangen te nemen, doch deze was hem te vlug, want terwijl Wyndham het eene portier opende, deed Jeröme het zelfde aan de andere zijde van het rijtuig en wist alzoo te ont snappen. Na gisteren in het lagerhuis zijne bekende voorstellen wegens de invoerregten op liet papier ter tafel te hebben ge- bragt, verdedigde de kanselier der schatkist die voorstellen en verlangde daarna de stemming over het eerste daarvan, strekkende tot verlaging der invoerregten op uit Frankrijk komende boeken en papieren. Het amendement van den heer Puller,om te verklaren dat al thans het tegenwoordigoogenblik voor eene zoodanige verlaging ongeschikt is, werd door de heeren Childers en Maguyre ondersteund, door anderen be streden, die de aanneming van het voorstel noodzakelijk achtten, om een einde aan een monopolie te maken. Die aan neming volgde daarop met 2G6 tegen 233 stemmen, en ver volgens die van het tweede voorstel om dezelfde regten op uit andere landen dan Frankrijk en Algeriekomende artikelen van genoemden aard toe te passen. Eindelijk werd ook nog een regeringsvoorstel tot veranderde heffing van het regt op vreemde wijnen aangenomen. BuitscMand. Weene-n 5 augustus. In onze diplomatieke kringen wordt veel gesproken van eeu nieuw vorstcn-congres, dat in de vol gende maand te Warschau, gedurende het verblijf van keizer Alexander aldaar, gehouden zoude worden. Men beweert dat behalve den keizer van Oostenrijk enden prins-regent van Pruissen, de koningen van Saksen, Beijeren, Wurtcmberg, Hannover, Nederland en Belgie, benevens verscheidene klei nere duitsche vorsten, dat congres zouden bijwonen. Wat hiertoe aanleiding gegeven heeft, is moeijelijk te zeggen; komt dit congres echter tot stand, dan kan Rusland zich wer kelijk beschouwen als den beschermer van den duitschen bond. De brief van keizer Napoleon aan den graaf de Persig- ny kan overigens als een klein bewijs dienen, dat hetberig't van de bijeenkomst te Warschau niet zoo geheel en al uit de lucht gegrepen is, en dat dit geprojecteerde vorsten-cong-res keizer Napoleon de noodzakelijkheid deed inzien om tot zijn eerstenen oudsten bondgenoot, in vereeniging met welken hij het geheele overige Europa kan trotseren, terug te keeren. Gevaarlijk zou het voor hem geweest zijn, zoo die bijeen komst van Warschau ook mogt worden bijgewoond door een lid van het engelsche kabinet; deze mogelijkheid, welke het sein tot eene europesche coalitie tegen Frankrijk geweest zoude zijn. wist Louis Napoleon nog tijdig te voorkomen. Men verhaalt hier bij wijze van gerucht, dat de keizer vau Oostenrijk voornemens is zich in de maand september dezes jaars te Pesth als apostolisch koning van Hongarye te laten kroonen. Het behoeft wel niet gezegd tc worden, dat dit slechts een gerucht is. Verder is het gerucht in omloop, dat er eene geheime overeenkomst bestaat tusschen Frankrijken Sardinië, waar bij eerstgemelde zich verbindt om pogingen aan te wenden, ten einde Sardinië tot den rang eenergroote mogendheid te doen verheffen. Men voegt er bij dat de stappen, die Frank rijk in dat opzigt reeds gedaan heeft ten gunste van Spanje, de voorloopers zijn van die ten behoeve van Sardinië. Men wil voorts hierin de zucht van Frankrijk zien, om een slag boom op te werpen tegen de mogelijke herleving van de hei lige alliantie in den raad der europesche mogendheden. Berlijn G augustus. Pruissen, zoo wordt uit eene goede bron verzekerd, heeft op de nota van den heer Thouvenel, be treffende de opname van Spanje onder de grootc europesche mogendheden, geantwoord, dat het, ofschoon gaarne erken nende dat Spanje als staat in de laatste jaren verblijdende vorderingen gemaakt en zijne hulpbronnen ontwikkeld heeft, echter niet zoo onvoorwaardelijk als door Oostenrijk is ge schied, die opname zou toejuichen- Het weener kabinet ver wacht, welligt met reden, in Spanje, bij de beraadslagingen der groote mogendheden, een bondgenoot te vinden ter ver dediging van de bedreigde bezittingen van den heiligen stoel. Pruissen kan niet begeeren eene katholieke mogendheid aan het algemeen europeesch overlig te zien deel nemen,wanneer daar tegenover ook niet een protestantsche staat wordt opge nomen. Het wil dus wel zijne toestemming geven wat Spanje betreft, mils ook Zweden als groote mogendheid worde er kend. Wat Sardinië betreft, heeft Pruissen geen reden om, zoo als van Oostenrijks zijde zeer duidelijk is te kennen ge geven, de verwijdering van dien staat uit den raad der mo gendheden te verlangen, althans wanneer de nieuwe italiaan- sche staat zich vermag te onttrekken aan Frankrijks invloed. Frankrijk. Parijs S augustus. Dc keizer heeft over de naar Syrië ver trekkende regementen in het kamp van Chalons eene wapen schouwing gehouden en ze op de volgende wijze toegesproken: „Soldaten! Gij vertrekt naar Syrië. Frankrijk verblijdt zich over eene expeditie, waarvan het eenig doel is het regt en de menschelijkheid te doen zegevieren. Gij gaat niemand den oor log aandoen, maar alleen den sultan helpen om zijne door het fanatismus verblinde onderdanen tot gehoorzaamheid terug te brengen. In dat ver verwijderde en aan grootsche herin neringen rijke land zult gij uwen pligt vervullen en u betoo- nen als waardige nakomelingen der helden, die in dat gewest met roem de banier van Christus ontplooid hebben. Gij ver trekt niet in grooten getale, maar uw moed en de schier won derdadige invloed van Frankrijks naam zullen aanvullen wat aan uwe getalsterkte ontbreekt, want overal, waardefransche vaan zich vertoont, weten de vólken dat eene verhevene zaak haar vooraf gaat en dat eene groote natie haar volgt." De Moniteur, die rlen 5 dezer eene inschrijving voor de christenen in Syrië geopend heeft, deelt in zijn nommer van gisteren reeds de eerste lijst van inschrijvers mede. De daarop vermelde giften bedragen tc zamen 89,943 francs 50 centimes. Keizer Napoleon en de keizerin staan bovenaan op de lijst; de eerste heeft 25,000 fr., en de andere 10,000 fr. ingeschreven. Verder hebben de bankiers Pereire 10,000 fr.. de heer J. Rothschild, het hoofd van het bankiershuis van dien naam, 15.000 fr. bijgedragcu. Parijs 9 augustus. Gisteren avond is prins Wilhelm van Baden in het kamp van Chalons aangekomen, om de groote manoeuvres bij te wonen, welke aldaar gedurende des keizers verblijf zullen gehouden worden. Gisteren ontstond ter beurze plotseling eene aanzien lijke daling, ten gevolge van belangrijke verkoopen. Men meende dat er in officieele kringen de eene of andere zeer ge- wigtige tijding was ontvangen, het zij uit Italië of wel uit het Oosten. Sommigen zeiden dat de koning van Napels zijne hoofdstad reeds had verlaten om te Gaela eene schuilplaats te zoeken; anderen gaven voor, dat hij zich ingescheept had en dat Garibaldi zich nog slechts op weinige uren afstands van Napels bevond. Geen van die geruchten heeft zich echter nog bevestigd. -■ De geheele expeditie voor Syrië is thans ingescheept. Gisteren is de opperbevelhebber, generaal Beaufort dTIaut- poul met de laatste duizend man per paketboot Amériquevan Marseille vertrokken. Bij een tot de inschepingstroepen gerigle dagorder, wor den de soldaten herinnerd dat zij de op onwaardige wijze geschandvlekte menschelijkheid moeten gaan wreken; dat zij Oj> den door hen te betreden grond de groote herinnerin gen zullen vinden aan Godfried van Bouillon, dekruisrid- ders, Bonaparte en de republiek, en dat geheel Europa zijne wenschen bij deze oostersehe expeditie voegt. Over Malta zijn berigten uit Damascus ontvangen, vol gens welke het in dc stad zelve rustig was, maar ten platte- lande werden nog talrijke moorden begaan. 3000 vrouwen zijn verkocht voor 25 piasters liet stuk; zij zijn behouden om de hareras te bevolken. De onderkoning van Egypte en de andere eg-yptische vorsten hebben geldelijken onderstand aan dc porte doen toekomen. Op een aanbod van den cngelschen consul te Beyrut om alle gevangen genomene christenen terug te koopen, hebben de Drusen er een groot aantal in die stad gebragt. Hoewel er overigens geene tijdingen uit het Oosten zijn ontvangen, vreest men algemeen een spoedigen en versclirik- kclijken strijd op het eiland Candia, waar de christenen en muzelmannen genoegzaam even sterk zijn en een traditionee- len haat tegen elkander koesteren, welke geene gelegenheid laat voorbij gaan om uit te barsteu. Italic. De koning van Napels heeft den 20 julij de nationale garde van de hoofdstad onder de wapenen doen roepen, zich in haar midden begeven en eene aanspraak tot de gewapende burgerij gehouden. De inhoud dier aanspraak wordt door de napelsche dagbladen medegedeeldnaai- hunne opgave strekte zij om aan de gewapende burgerij voor te houden dat zij de voornaamste steun der constitutie kon en behoorde te zijn, en dat zij daarmede aan den wcnsch van het napelsche volk en aan het verlangen van Europa zou beantwoorden. Te Rome is veel sprake van een brief, door een der staatkundige notabiliteiten aldaar van den koning van Napels ontvangen. Daarin ontveinst Frans Iï het zich volstrekt niet dat hij het onderspit zal delvennu Europa hem in den steek laat. Ili j ziet zelfs reeds den dag te gemoet, waarop hij zich in eeu of ander vaartuig naar Triest zal moeten inschepen. Ik zalaldus zegt hij verdertot het einde aan de revolutie het hoofd bieden, doch daar het verraad tot in mijn paleis is door gedrongen, blijft er voor mij geene andere keus dan mij terug te trekken. Verder verklaart hij dat hij nimmer afstand zal doen van Sicilië, terwijl hij zich over het verraad van den be velhebber beklaagt, die in der tijd was uitgezonden om de landing van Garibaldi op Sicilië te belettenmaar aan het vertrouwen zijns konings zoo slecht beantwoord had. Reeds is gemeld dat het revolutionnaire comité' te Napels eene uitnoodiging tot Garibaldi heeft gerigt, om in die stad te komen. Le siècle deelt thans eene proclamatie van dit comité aan het leger mede. Daarin word gezegd dat de regering het niet ernstig meent met de nieuwe consti- tutionneele instellingen, vermits zij alsnog de vreemde troe pen in dienst houdt tot steun van haar gezag. Zij zegt de on afhankelijkheid van Italië te willen. Hoe is dat mogelijk, vraagt het coinmité, met vreemde bajonelten? Zij acht u zeer. heeft zij voorgewendHoe is dat mogelij k, wanneer men geen ver trouwen in u stelt? Ziet zij voorts niet in dat men u schan de aandoet doorliet in dienst houden van huurlingen? Er is d us slechts één uitweg voor u opendat is de zijde van Gari baldi te kiezen. Hij zal u op den weg des roems geleiden. Vereenigt u dan met het volk en helpt ons de vreemdelingen verdrijven, die ons uitzuigen. De proclamatie, op geheimzinnige wijze verspreid, bevindt zich in veler handen. Er is nog volstrekt geene officieele bevestiging ontvan gen van het ontschepen van 15000 man van Garibaldi in Ca- labrie. Intusschen wordt het genoegzaam bevestigd door de maatregelen, welke het napelsche bewind neemt tegen een gevreesden strijd in de provinciën vau liet vasteland. Het heeft generaal Pianelli benoemd tot opperbevelhebber van het leger en voorts het bevel over eene divisie in Calabrie aan generaal Bosco opgedragen. Te Turyn is men zoo zeker van de zegepraal van Garibaldi, dat men er zich minder ontrust over hetgeen tc Napels zal ge beuren dan wel over de verpligtiug van Sardinië om al of niet Garibaldi te volgen op den door hem ingeslagen weg, en over de verwikkelingen welke daaruit kunnen ontstaan, zoodra de kampioen der italiaansehe eenheid de hand eens zou gaan slaan, het zij aan de pauselijke staten, het zij aan Yenetie. De toestand der regering wordt vooral lastig omdat de pu blieke opinie zich meer en meer begint te verklaren voor één geheel Italië met Rome tot hoofdstad. Verder heeft Gari baldis vertegenwoordiger nieuwe vrijwilligers opgeroepen, en dit geeft voedsel aan het gerucht dat, in weerwil der po gingen van den heer Farini, toch een aanslag op Rome zal ondernomen worden. ©verzigt der week. Rotterdam 10 augustus. Door de zeer onbeduidende zaken hebben wij eenige weken onze gewone berigten teruggehouden. In koflij is eenige levendigheid te bespeuren; voor goed ordinair Java wordt per pond 39centgevraagd. De atloop der specerijen veiling was zeer laag en zal mis schien later tot zaken aanleiding geven. Rijst en thee zeer stil. Mcckrappiijzeai Avignon 4 augussut. Van nieuwe rosé wortel waren eenige partijen ter markt,

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2