MIDDELRURGSCHE COURANT. N°- 93. Zaturdag 4 Augustus. 1860. Deze courant verschijnt des (lingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tieu ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor elkeu regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. CHnncnlcmtJscfje tijiringen. MiddeRuug 3» augustus. In de zaak van P. Sinke, herbergier te Domburg,.- veroor deeld wegens het afleggen van valsche getuigenis in een ge ding betreffende de overtreding eener policieverordening, waarvan wij onlangs melding maakten, heeft de Hooge raad bij arrest van 31 julij jl. uitspraak gedaan. Overeenkomstig de conclusion van den advocaat mr. D. van Eek, voor den ver zoeker, en den advocaat generaal mr. Karseboom, heeft de Hooge raad het arrest van het provinciaal geregtshof in Zee land van 19 mei vernietigd, en verder de zaak verwezen naar het provinciaal geregtshof in Zuidholland, om op de be staande acte van beschuldiging op nieuw te worden beregt en afgedaan; de kosten te dragen door den staat. Het arrest van den IToogen raad berustte op de volgende gronden dat bij het arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland als bewijsmiddel voor de schuldpligtigheid mede is aangenomen als schriftelijk bescheid een vonnis van den kan- tonregter, (in strafzaken gewezen) als zijnde in kracht van gewijsde overgegaan; dat het bewust arrest in ditopzigtaan de artt. 1954 en "1935 burgerlijk wetboek eene toepassing heeft gegeven, als of zij ook op geschillen in strafzaken toe passelijk waren, terwijl zij alleen betreffen bet bewijs in bur gerlijke zaken, hetwelk te duidelijker is bij de overweging, dat zij geplaatst zijn ouder de rubriek vermoedens, welke in strafzaken niet mogen gelden; dat bij art. 436 wetboek van strafvordering wel is bepaald, dat de voorschriften omtrent de kracht van bewijs van openbare en bijzondere schriftelijke bescheiden in burgerlijke zaken, ook in het bewijs van mis drijven in acht moeten worden genomen, maar dat nergens is bepaald, dat een vonnis in eene strafzaak gewezen, al is liet in kracht van gewijsde gegaan, als schriftelijk bescheid kracht van bewijs zal hebben in eene andere strafzaak; dat alzoo in strijd met de wet liet vroeger vonnis van den kantonregter van 27 maart I860 in de thans behandelde zaak als bewijs middel is aangenomen, en dus werkelijk regt is gedaan op een onwettig bewijsmiddel. Door de Nieuwe rotterdamschecourant wordt eene depeche uit Batavia 7 junij medegedeeld, meldende dat de stand van zaken in Nederlandsch Indie over het algemeen bevredigend luidt. Dezer dagen is te Parijs, onder den titel van La politique anglaiseeene brochure verschenen, waarin het gedrag van Engeland ten opzigte der alliantie met Frankrijk op eene uittartende wijze wordt besproken en waarin die natie voor geschreven wordt welke staatkunde zij voortaan zal te volgen hebben. De voornemens van Frankrijk worden er opgeene onduidelijke wijze in bekendgemaakt, en het is vooral uit dien hoofde dat wij den inhoud, in verband met het tegen woordig oogenblik, te belangrijk achten dan dat wij niet zou den trachten onzen lezers er in een volgend nomraer een overzigt van te geven. Het Handels- en effectenblad meldt uit 's ITageSommigen willen hier weten wij deelen dit gerucht echter onder de meest mogelijke reserve mede dat men in de bureaux van het departement van financien ilruk bezig is, om, naar het de zer dagen door Belgie gegeven voorbeeld, een maatregel tot afschaffing van de plaatselijke accijnsen, ook voor ons land, voor te dragen. Men verneemt dat er sprake is van de benoeming van jhr. Hooft, kapitein der artillerie, tot gouverneur van Z. K. II. prins Alexander. Dingsdag is Z. K. H. prins Frederik op het buitenverblijf de Paauw. op den Ieydschen straatweg, van de badplaats Ems teruggekeerd. Maanda ii-jft Z. IC. II. een bezoek ge- bragtbij de koningin-weduwe te Soetsdijk. Prinses Frederik en prinses Marie worden heden insgelijks terug verwacht. Uit Darmstadt wordt gemeld, dat Z. M. de koning jl. maan dag bij den groothertog aldaar een bezoek afgelegd en aan een diner deel genomen heeft, dat op het jagtslot Kranich- stein werd gegeven, en waarbij ook koning Ludwig van Bei- jeren en de groothertogin van Hessen-Darmstadt tegenwoor dig waren. Des avonds is Z. M. naar Wiesbaden teruggekeerd. De tijding van de verlossing van H. K. II. de jonge prinses van Pruissen is den 24 julij ten 8 ure 15 minuten, met den telegraaf naar Engeland overgezonden, en ten 8 ure 5 minu ten in handen van II. M. koningin Victoria aangekomen, derhalve tien minuten vroeger dan het is afgezonden. Aan de juistheid der uurwerken heeft niets ontbrokenmaar de lengte-afstand tusschen Berlijn en het eiland Wight is nage noeg 15 grad., en het verschil in tijd bedraagt alzoo e'én uur. Te Arnhem worden bij het muziekfeest onder anderen ver wacht de heeren Ferd. I-Iiller van Keulen, dr. Aloys Schmitt van Frankfort, J. von Boom van Stokliolm, W. Taubert van Berlijn en J. A. von Fyken van Elberfeld. Door ongesteld heid van mevrouw Cuypers-Alberdingk Tbym, zal mevrouw F. Schreck uit Bonn de alt-solos vervullen. Zoo als vroeger gemeld is, wordt de strafgevangenis voor vrouwen te Gouda opgeheven. De pogingen die van daar zijn aangewend om de verplaatsing, zelfs door het bouwen van eene nieuwe gevangenis te voorkomen, bleven vruchte loos. De vrouwen van Gouda gaan naar Woerden, en de ge vangenen van Woerden gaan naar Leeuwarden. EScaioemisigcn ca besluiten. ahrondissements REGTBANKEN. Benoemd tot substi- stuut-griffier bij de arrondissements regtbank te Goes mr. J. A. van Iloek, thans procureur bij de arrondissements regt bank te Brielle, uit welke betrekking hem een eervol ontslag is verleend. Marine ea leger. Woensdag is van Willemsoord naar Alexandrie via Malta vertrokken Zr. Ms. transportschip De heldin, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. Toutenhoofd. De instructiebrik Ternate, kommandantde luitenant ter zee le klasse A. M. J. vau Asperen, is den zelfden dag daar ter reecle gekomen. Staten generaal. Wij hebben nog in de tweede editie van ons vorig no. me degedeeld dat de tweede kamer woensdag, na het afdoen der aan de orde gestelde werkzaamhedentot nadere bijeen roeping is gescheiden. Ofschoon wij ook de aanneming van het wetsontwerp tot het afkoopbaar stellen der tienden reeds berigtten, hebben wij nog eenigzins uitvoeriger verslag te geven van de zittin gen van dingsdag en woensdag. In eerstbedoelde was art. 2 der laatstgenoemde wet aan de orde, hetwelk na korte beraadslaging met 54 tegen 1 stem (van den heer van der Linden) werd aangenomen. Bij art. 3 stelde de heer van Nispen van Sevenaer voor om den af koopprijs tegen den penning twintig, in plaats van vijf-en-twintig te bepalen en de tijdsbepaling van dertig ja ren voor den maatstaf van berekening in de 2e en 3c alinea respectievelijk in plaats van op dertig jaren, op vijftien en tien jaren te stellen. Dat amendement is, na door den voor steller bestreden te zijn en nadat de heeren van Eek en vau der Linden het woord hadden gevoerd, met 36 tegen 3 stem men aangenomen. In de volgende artikels werden mede de woorden veran derd, waartoe de vroeger genomene beslissing aanleiding gaf. Bij art. 7 wees de heer van der Linden op het onbillijke om de tienden van het kroondomein niet onder de afkoopbaar gestelde te begrijpen. De heer Sloet tot Oldhuis betoogde daarentegen dat hij die kwestie te teeder achtte om die rege ling van de kamer te doen uitgaan. Het artikel werd daarna met 42 tegen 16 stemmen goed gekeurd. Na de goedkeuring van art. S en van de beweegredenen werd het voorstel in stemming gebragt en daarbij aangeno men met 50 tegen 9 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren de Kerapenaer, van Foreest, Hoffman, van der Linden, de Brauw, Heemskerk Azn., Duymaer van Twist, van Asch van Wijck, van Franck. Het geheele wetsontwerp luidt thans als volgt. Art. 1. Alle vóór de invoering van het burgerlijk wetboek gevestigde schuldpligtigheid van tienden of van eenige andere evenredige hoeveelheid van vruchten, hetzij in deze, hetzij in geld te voldoen, is op de vordering van den pligtige afkoop baar. Art. 2. Bloktienden en andere zoodanige tienden, die een geheel uitmaken, worden op de vordering der tiendpligtigen, die te zamen meer dan de helft der tiend pligtige gronden in het blok of geheel bezitten, niet anders afgekocht dan voor het geheel, bijaldien zulks door den tiendheffer wordt gevor derd. In dat geval gaan aan hen de tienden over, die op de andere gronden kleven, wier bezitters weigeren af te koopen. Een tiendheffer, bewerende dat door gedeeltelijken afkoop van zijne tienden op onderscheidene bij elkander gelegen gronden zijn belang zou worden gekrenkt, kan vorderen, dat ze alle te zamen worden afgekocht. Het geschil wordt door den regter beslist. Art. 3. De afkoopprijs der in art. 1 genoemde sclmldplig- tigheden bestaat in bet twintigvoud van de jaarlijksche op- breugst. De zuivere opbrengst der vijftien laatste jaren door elkander strekt tot maatstaf van het bedrag der hoeveelheid van de jaarlijksche opbrengst, na aftrek der twee voordee- ligste en der twee nadeeligste jaren. De verpachtingen der vijftien laatste jaren, onder aftrek als hierboven, leveren het bewijs van die opbrengst. Bij gebreke van zoodanige verpachtingen wordt de waarde der jaarlijksche opbrengst geregeld volgens de landelijke marktprijzen der laatstverloopen tien jaren, door elkander gerekend, en bij gebreke van dezelve en indien de partijen zich hierover niet verstaan kunnen, door den regter bepaald, na verhoor van deskundigen. Art. 4. Indien het goed gedurende de laatste vijftien jaren geene tiendpligtige vruchten heeft opgebragt, wordt liet be loop van den afkoop door den regter, na verhoor van deskun digen, geregeld. Art. 5. Indien de tiend van een verpacht stuk land is afge kocht, wordt het aan de keuze van den pachter overgelaten, ge durende de overige pachtjarcn aan de eigenaren vijf per cent van dc afkoopsom te betalen of de tiend te blijven voldoen. Art. 6. In geval de tienden met lasten bezwaard zijn, wordt bij den afkoop het geldelijke bedrag met den last berekend op het twintigvoud daarvan. In geval de last geen vaste, maar een afwisselende mogt zijn, wordt het twintigvoud berekend naar hetgeen in de laat ste vijftien jaren uit dien hoofde betaald is geworden. In geval partijen onderling zich niet over het bedrag van de afkoopsom verstaan kunnen, wordt zij door den regter, na verhoor van deskundigen, vastgesteld. Art. 7. Door deze wet wordt geene verandering gebragt in de wijze van afkoop van de tienden van het kroondomein en van het staatsdomein. Art. S. De acten en schrifturen, die het gevolg van deze wet mogten zijn, zijn vrij van zegel en worden gratis geregis treerd. De vergadering heeft daarop, volgens de voorstellen van den voorzitter der kamer besloten 1. dat een uittreksel van de notulen nopens het verhan delde in de vergadering waavin omtrent het voorstel aangaan-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1