MIDDELRURGSCHE RANT. N°' 92. Donderdag 2 Augustus. ÉSmnenliutïisdje tijömgm. 1860. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissiugen geschiedt de uitgave den jivond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tót tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; yan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel, in houdende verslagen 1van de tweede kamer der staten generaal, zitting van 80 julij, 2. van den gemeenteraad van Goes, zitting van 30 julij en 3. van den gemeenteraad van Zierikzeezitting van 28 julijalsmede uit treksels uit het verslag aan den koning over de openbare werken in 1859. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 1 augustus. Gisteren is door de tweede kamer der staten-generaal het wetsvoorstel van den heer Sloet tot Oldhuis tot afkoopbaar- stelling der tienden, aangenomen met 50 tegen 9 stemmen. In art. 3 is de afkoopprijs van de in art. 1 genoemde schuldpligtigheden bepaald op het twintigvoudin plaats van het vijf en twintigvoud, der jaarlijksche opbrengst. Tot maatstaf zal genomen worden de waarde der opbrengst in de laatste tien (in plaats van 30) jaren door elkander. Tot leden der commissie van enquête over de aftappingen der Maas enz., zijn benoemd de lieeren Gevers Deynoot, van Wintershoven, Heemskerk Bz., Meylink en Delprat. Nadat eenige wetsontwerpen van ondergeschikt belang eenstemmig waren goedgekeurd, ving men aan met de behan deling van dat tot regeling van het fonds, voortspruitende uit koopprijzen van domeinen voor 1859 en 1860. Daarbij bragt de heer van Eek de zaak der schorren in het Zwin en de doorgraving van Zuidbeveland door een kanaal ter sprake. De minister van financien verzekerde daarop dat ook hij verlangde het proces van den staat tegen de Erven van Dain- me beëindigd te zien. Bijzondere omstandigheden hadden de afdoening vertraagd; hij hoopte echter dat deze zaak spoe dig zou kunnen worden afgedaan. Ook vertrouwde hij dat het onderwerp der doorsnijding van Zuidbeveland buiten toedoen van den regter zou kunnen worden afgedaan. Ook dit wetsontwerp werd ten slotte met algemeene stem men aangenomen. Heden heeft de kamer onder meerdere, aangenomen het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbe- grooting voor dit jaar met f 1,000,000 voor den aanleg van staatsspoorwegen Na het afdoen van onderscheidene werkzaamheden welke nog aan de orde gesteld waren, is de kamer daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Naar wij vernemen zullen de onderscheidene bataillons van het 2e regement infanterie, te Ylissingen en Veere in garni zoen, zich op donderdag 9 dezer naar hier hegeven om met de bezetting dezer gemeente op het exercitieplein onder bevel van den generaal-majoor Scharten te manoeuvreren. Door den grooten kerkeraad der waalsclie gemeente alhier is besloten tot het beroepen van een tweeden predikant, om daardoor te voorzien in eene meer geregelde vervulling van het dienstwerk, dan in den laatsten tijd, uit hoofde van den ongunstigen gezondheidstoestand van den heer Gerlacli, heeft kunnen plaats hebben. Zondagnamiddag woedde er in de omstreken van Goesan- dermaal een hevig onweder, dat omtrent twee uren aanhield. De vrees voor ongelukken is niet bewaarheid. Alleen te Wol- phaartsdijk is de bliksem geslagen in den schoorsteen van het huis, bewoond door zekeretf^M'assJ, een laag gebouwtje in vergelijking van de aangrenzende. Door den schoorsteen baande de bliksem zich een weg in de woonkamer, waar op dat oogenblik twaalf personen bijeen waren, verbrijzelde eenige schotels en borden, deed een zilveren slot aan een bij bel op de tafel smelten, doch liet de personen ongedeerd. Welke ontsteltenis onder de aanwezigen lieerschte, laat zich ligt denken. Bij de herstemming te Rilland op zaturdag voor een lid van den raad is benoemd de heer A. Blok Jz. met 13 stem men. De heer Steenberg verkreeg er 8. Het Dagblad van Zuidholland en 's Gravenhage van giste ren behelst het volgende berigt. Heden is, ten huize van den heer Conrad, de raad van hoofdambtenaren van den water staat vergaderd geweest, die door den minister van binnen- landsche zaken is benoemd, tot het aangeven der beste mid delen om de zeeweringen in Zeeland te verdedigen. Deze raad bestaat uit den inspecteur van den waterstaat Conrad, als president, de hoofdingenieurs Badon Ghyben, Beyerinek, van Diggelen, Ortt en Rijsterborg, en de ingenieurs Caland, Conrad en Dirks. Men verneemt dat tot algemeenen rapporteur over de zaak der regeling van de suikercultuur en het contract Pangka, door de daartoe benoemde'kommissie van onderzoek der tweede kamer, benoemd is de lieer dr. van Hoëvell. Uit Breda 28 julij, meldt men aan de Arnhemsclie courant. Gisteren namiddag ten 2£ ure keerde de kolonel Stieltjes, kommandanfc van het 2e regement vesting-artillerie, van een wandelrid in de stad terug. Aan de Ginnekepoort gekomen, werd door eenige personen aldaar opgemerkt, dat de gang van het paard onregelmatig was, waarom men aan den officier voorstelde af te stijgen. Deze echter trachtte zijn weg te ver volgen. Naauwelijks was hij eenige passen verder gereden, of het paard viel, zoo dat het achterstel het eerst den grond raakte, met dat ongelukkig gevolg, dat de kolonel bezijden afgleed en door omkanteling van het paard daaronder ge raakte en nog een trap op de borst bekwam. Alle mogelijke geneeskundige hulp werd van dat oogenblik aangewend, doch te vergeefs. De heer Stieltjes is lieden morgen ten 7 ure overleden. Men heeft te Bergen op Zoom het plan gevormd, om op de Ooster Schelde een zijlwedstrijd te openen, voor vracht- en beurtschepen, alsmede voor visschersschouwen. Tot dat einde heeft er bij de ingezetenen eene lijst ter inteekening gecircu leerd, om het bedrag, als prijs of premie aan de bekroonden uit te reiken, bijeen te brengen. Vrijdag avond bad er, in het koffijhuis De draak, eene vergadering van ongeveer 200 intee- kenaren plaats, waarop men is overgegaan tot liet benoemen eener commissie van 5 leden, welke belast is om alles te rege len, ten eiude dezen wedstrijd zoo nuttig als aangenaam mo gelijk te maken. De Amsterdamsclie courant van gisteren meldt liet vol gende Gisteren, zijnde de dag waarop in de synagogen de verwoes ting van Jeruzalem werd herdacht, is door eenige onzer israe- lietische stadgenooten een iuteekenlijst geopend, ten behoeve der christenen in Syrië. De lijst heeft tot opschrift de veelbe- teekende woorden van Iraels laatsten profeet Maleachi II, vs. 10 „Hebben wij niet allen ée'nen Vader? Heeft ons niet ée'n God geschapen?" Zoo als wij reeds vroeger vermeldden, waven bette Londen de heer Montefiore en te Parijs de heer Cre'mi- eux, die zich bij de vervolging hunner geloofsgenooten te Damaskus zoo verdienstelijk hebben gemaakt, die het eerst met de geldinzameling voor de ongelukkigen in Syrië zijn be gonnen. Dezer dagen werd aan den heer H. Hiebink, afgetreden director vanhetzendelingliuis te Rotterdam, door eene daar toe gevormde commissie, eene schoone gedachtenis overhan digd, bestaande in twee plaatwerken (Roberts: Egypt and Nubia, 2 vol., en Roberts: the Holy Laud, 2 vol.), die tot het uitnemendste behooren dat op dit gebied te vinden is, gebon den in schoone engelsche handen en nedergelegd in een raa- hoindiouten kistje. Het hij schrift luidt als volgt: „NamenslSS directeuren en oud-directeuren van het Nederlandsche zende ling-genootschap worden bijgaande plaatwerken den heer H. Hiebink, bij zijn aftreden als director, aangeboden, ten bewij ze van broederlijke liefde jegens zijn' persoon, van opregte waardering zijner uitnemende kennis der zendingszaak in haren ruimen omvang, en van warme erkentelijkheid voor den onvermoeiden ijver en de voorbeeldige trouw, waarmede bij gedurende 19 jaren al zijne krachten aan de belangenvan het genootschap gewijd heeft, dat onder zijne leiding een nieuw tijdperk is ingetreden. Den 26 julij heeft de directie der Nederlandsche handel maatschappij bij opqnlijke inschrijving verkocht eene hoe veelheid van circa 500,000 ned. ponden oude indische kope ren munt, onder voorwaarde, dat deze voor de aflevering ongangbaar zal worden gemaakt. Wij vernemen, dat de lieeren L. J. Enthoven comp. te 's Gravenhage deze aan zienlijke partij hebben aangekocht, tot den prijs van ongeveer f 40 per 50 ned. ponden, en dus voor een totaal bedrag van ongeveer f 490,000. met. het doel om ze in hunne fabriek te doen oversmelten en raffineren. Onlangs zijn te Wijnjeterp twee paarden van den land bouwer A. Andringa door een zwerm bijen dood gestoken. Te Toszek, in Opper-Silezie, heeft een landman, bij het ploegen, eene gouden romeinsche keten gevonden van twee pond zwaarte, die door het keizerlijke museum van oud heden te Weenen voor f 1700 (oostenr.) verworven is. Men meent, dat zij een paardenversiersel geweest is. Men schrijft uit Paramaribo, dd. 30 juni j: Eergisteren heeft het feest door een aantal ambtelooze ingezetenen, ter eere van 's konings commissaris voor de west indische wetgeving, den heer or. Lucas Metman, gegeven, op eene luisterijke wijze plaats gehad. Heden is met de koloniale stoomboot Vica admiraal Rijk naar Fransch Giwana vertrokken 's konings commissaris, ver gezeld van zijn secretaris en een gezelschap, bestaande uit de lieeren Kennedy en Sluiters, leden van den kolonialen raad; mr. E. A. van Emden. gouvernements-secretaris, mr. G. de Meinertzhagen en B. Donker Curtius, leden van het geregts- hof; Duyckinck, chef der koloniale vaartuigen, G. W. C. Voorduin, luit. ter zeelekl., en W. baron van Heerdt tot Eversberg, ambtenaar ter beschikking van het gouvernement, gesteld. Waarschijnlijk zal dit uitstapje acht dagen duren. Naar men verneemt heeft de gouverneur van Fransch Guy ana van zijne regering last ontvangen om dennederlandschen commissaris alle inlichtingen te verschaffen, welke ten be hoeve van zijne zending nuttig kunnen worden geacht. IScuocmingcn en besluiten. spoorwegdiensten. Benoemd tot algemeen opziener van het spoorwezen der spoorwegdiensten G. C. Bernet. assistent ingenieur bij de fabriek te Fijenoord van de Neder landsche stoombootmaatschappij. kantongeuegten. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. J. van der Mandere, als plaatsvervangend kant< ter te Goes. Kerk- en scltooliiicuws. De algemeene synode der nederlandsche hervormde keik 1 heeft besloten haar medelid mr. C. J. van Heusden, op de.^ adressen van onderscheidene klassikale vergaderingen, zoo als

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1