MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 91. Dingsdag 1860. 31 Julij. ötntu'nlanö5cl]c tijdingen. GOES J/'iïm mw&> Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt Yoor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond. 8 ure. Middelburg 3© julij. In de heden gehoudene zitting van de tweede kamer der staten generaal is het wetsontwerp tot verhooging van hoofd stuk X der staatsbegrooting voor 1860 met f 520,000, voor ver dedigingswerken enz.aangenomen met 53 tegen 8 stemmen. Daarna is de behandeling aangevangen van het wetsvoor stel van den heer Sloet tot Oldhuis, tot afkoopbaarstelling der tienden. Daarvan is art. 1 bereids zonder stemming aan genomen. Dit artikel luidt als volgtAlle vóór de invoering van het burgerlijk wetboek gevestigde schuldpligtigheid van tienden of van eenige andere evenredige hoeveelheid van vruchten, het zij in deze, het zij in geld te voldoen, is op de vordering van den pligtige af koopbaar. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier, is ont vangen een overzigt van den handel te Hamburg, gedurende 1859. Jl. vrijdag is te Nieuwerkerlc de heer F.Bouman, als burge meester ingehaald en geinstalleerd. Aan het Zype werd hij door de leden van den gemeenteraad en den secretaris met twee rijtuigen afgehaald, en in de gemeente aangekomen, in eene raadszitting geinstalleerd, waarna aan de leden van den raad en den secretaris door den geïnstalleerde een middag maal werd aangeboden. Des avonds maakte de kerkeraad zijne opwachting. Het dorp was met vlaggen versierd. De leden van de eerste kamer der staten generaal zijn ter vergadering opgeroepen tegen den fi augustus aanstaande. Naar men verneemt wordt Z. M. de koning in de eerste dagen der volgende maand van Wiesbaden in 's Hage terug verwacht. HH. KK. IIH. prins en prinses Frederik en prinses Maria, worden den 4 augustus van de badplaats Ems in de residentie verwacht. HH. KK.HH. zullen slechts eenige dagen in de residentie verblijven, en zich dan naar hunne goederen te Muskau hegeven. De minister van financien lieeft de provinciale directeurs der directe belastingen aangeschreven vooral ook toe te zien op het misbruik, dat door de ambtenaren van mindere rangen van sterken drank wordt gemaakt, en deze in hunne functie en in genot van tractement daarvoor te straffen. De minister verlangt, dat de controleurs de ambtenaren zullen opgeven, die zich aan misbruik schuldig maken, en de straffen die daar voor zijn toegepast. Dezer dagen is te Haarlem opgerigt eene vereeniging, voor- loopig onder den naatji van Algemeene vereeniging voor bloembollen-cultuur, welke zich ten doel stelt de belangstel ling in de bloembollen-cultuur levendig te houden en het on derling verkeer der beoefenaren van dat vak te bevorderen. Het reglement dier vereeniging is vastgesteld door elf dei- voornaamste firmas te Haarlem, in bloembollen handelende, en uit hun midden is eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren II. Polman Mooy, II. D. Kruseman jr. en J. IT. Krelage, om voorloopig de belangen der vereeniging te behar tigen, tot dat er een vast bestuur zal zijn gekozen. De leden dezer vereeniging worden verdeeld in leden bloe misten, leden bloemkweekers en leden donateurs. Reeds zijn een 150 tal leden tot de beide eerste afdeelingen toegetreden, zoo dat de vereeniging als gevestigd beschouwd kan worden. In eene vergadering van deelhebbers in de Hollandsche spoorwegmaatschappij, vrijdag gehouden en waar 476 aan- deelen vertegenwoordigd warer. is besloten de concessie voor de lijn Leyden-Woerden te aanvaarden. De waarborgsom is gestort. Aan de Amsterdarasche courant wordt uit 's Gravenhage geschreven dat aan het departement voor de hervormde en andere eeredienstenin overleg met dat voor de roomsch katholieke eeredienst, de laatste hand gelegd wordt aan een wetsontwerp tot regeling der kerkelijke pensioenen. Iedere predikant, pastoor of israelietische leeraar zou vol gens die voordragt na 40jarige dienst f750 pensioen uit 's lands kas trekken, en van het bedrag hetwelk zijn tracte ment daarboven beliep, in het laatste geval tegen zekere bij drage tot het fonds gedurende zijne dienst. Tot stijving van het fonds zal voorgesteld worden de rijks opcenten op de belastingen met opcent te vermeerderen. Uit Mainz verneemt men dat jl. vrijdag aldaar door de civiele autoriteit 5 militairen in hollandsche dienst gearres teerd zijn herkomstig van het garnizoen te 's Bosch. LI. woensdag namiddag ten 3 ure, had bij Arnhem een vreesselijk ongeluk plaats. Een conducteur van den spoor trein, bezig zijnde met het nazien der plaatskaartjes, terwijl de trein die daartoe achter het hotel Bellevue eeu oogenbLk stil houdt, reeds weder in beweging was, deed een misstap, met liet gevolg dat hij dwars overat rails viel en door de waggons letterlijk verpletterd werd. De minister van staat en van financien, gelezen hebbende eene missive van een der provinciale directeurs der directe belastingen enz., aan des ministers beslissing de vraag onder werpende of een landbouwer, metbetrekking tot de personele belasting, bevoegd een paard der 3e kl., eerste soort, te ge bruiken, verpligt is zijn stalknecht der 4e kl. als dienstbode der le kl. aan te geven, in geval hij dat paard in de Ie kl. heeft aangegeven, met het doel, om het nu en dan te kunnen uitlee- nen aan leden zijner familie, die gemelde bevoegdheid niet hebben, en zulks ongeacht die knecht uitsluitend staldien- sten ten zijnen behoeve verrigt, heeft, blijkens eene mededee- ling in de Nederlandsche staats courant, den provincialen directeur te kennen gegeven, dat, vermits art. 16, 5 a der wet, aan het bezit van stalknechts der 4e klasse uitdrukkelijk de voorwaarde verbindt, het zij eener belastbaarheid voor paarden der 2de of 3de klasse, het zij het genot der vrijstelling naar lett. a of b van art. 22 der wet, die vraag, naar de minister vermeent, geen ander dan een bevestigend antwoord toelaat. De marokkaansche ambassade is te Parijs met veel voorko mendheid ontvangen. Men verhaalt de volgende zonderlinge zamenspraak op een diner, ter eere van het gezantschap gege ven, tusschen een voornaam staatsdienaar van Frankrijk en een der leden van het gezantschap „Welke betrekking be- kleedtgij bij het gezantschap? "vroeg defransche ambtenaar. „Excellentie, ik ben belast met het onthoofden der hooge staatsdienaren van het keizerrijk," luidde het antwoord. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergund aan L. de Rudder, het dragen der hem door Z. K. II. den groothertog van Saxen Weimar geschonken medaille van verdiensten. waterstaat. Bevorderd tot aspirant ingenieur den sur numerair A. H. K. W. baron van Ittersuin, en tot aspirant ingenieur voor Nederlandsch Indie, den civielen ingenieur S. Westerbaau Muurling. regterlijke magt in indie. Op VCrZOek eervol ontslag verleend aan rar. C. ITultman, als president van het Hoog ge- regtsliof van Nederlandsch Indie en van het Hoog militair geregtshof aldaar, met regt op pensioen. consulaten. De lieer p. G. van Lennep, tot hiertoe con sul der Nederlanden voor de Ionische eilanden, en kanselier van Zr. Ms. legatie hij het hof van Griekenland, tevens belast met de waarneming van het consulaat-generaal aldaar, bevor derd tot consul-generaal voor evengenoemde eilanden en het koningrijk Griekenland. leger. Op verzoek eervol ontslagen de officier van ge zondheid 3e klasse bij delandmagtJ. J. de Lepelaar, en de officier van administratie 2e klasse D. C. van der Hart, thans in Oost Indie. Marine en leger. Het nederlandsche oefeningseskader, onder bevel van den kapitein ter zee H. Wipft', en bestaande uit de fregatten met stoomvermogen Zeeland, Evertsen en De admiraal van Was- senaer, is den 21 dezer ter reede van Malta aangekomen. Burgerlijke stand. Vlissingen, van 21 tot 2S julij. Bevallen: W. C. Kochler, geb. Yelling, z. II. Groen,geb. de la Houssaye, z. M. C. Dierendonk, geb. ten Haken, z. S. J. P. Bernard, geb. van den Bovenkamp. d. J. vanBiemen, geb. Nobels, d. R. Brackx, geb. Maenhout, d.E. J. H.van Otteren, geb. Otto, d. M. C. van der Spoel, geb. Pagie, z. M. M. Tabbernee, geb. van Graafeiland, d. Overleden: I. Riesop, wed. de Vos, 72 j. Goes, van 21 tot 28 julij. Gehuwd: J. de Blok, jm. 26 j. met A. van 't Westeincle, jd. 30 j. J.Kooman,jm. 24 j. met II. Romijn,jd. 24j. P.Oos terdag, jm. 26 j. met J. Remie, jd. 28 j. BevallenR. F. Bouwens, geb. Janssens, z. D. A. Fukken, geb. Arnoijs, z. R. W. de Jongh, geb. Chatin, z. Overleden .- C. A. Verdood, man van C. van Fraassen. 26 j. M. van Zweedcn, man van C. den Herder, 35 j. A. van Fraas sen, z. 3 m. B. Giljam, man van H. Dronkers, 56 j. Zierikzee, van 21 tot 28 julij. Gehuwd: D. van der Wekken, jm. 20 j. met II. Neerhout, jd, 22 j. J.B.C. IIagemeijer,j:n. 23 j. met A. J.Guddejd. 24j. Bevallen: C. Grimme. geb. Jacobs, d. J. C. Lindon, geb. Siwons, z. A. Monne, geb. Schouten, d. M. Ellenbaas. geb. vau Schaverbeke, z. P. Adamse, geb. Beekman, d. R. Voor loop, geb. Gudde, d. OverledenS. Leydekker d. 0 m. II. van Meurs, 55 j. M. A. Bakker, weduwn. van A. den Iloeven, 62 j. Meteorologische waar nemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen. des middags 12 ure. Julij 1S60. 221 Zuid. 23 Zw.t.W 24 West. 25,Nw.t.W 26 W.NW. 27 W. t. Z. 28 j O. t.Z. 1,3)755.511G.0 6 1760.3 17.2 6 756-5 16.1 1,6 759.9113.9 761.2' 14.0 759-7 J 15.6 756. 8117.3 j Laagste I temporat. |eu verschil met de j hoogste. 0.82 11.16,5.0' 0.6S 9.92;0.0 0.78' 10.57; 7.0 i 0.S4 10.0813.51 0-71. 8.53; 1.5 0.78 10.35,0.0 0-71 10.6310.01 Aanmer hingen. buijig bewolkt, dik betrokken, bewolkt, dik betrokken, betrokk. buij. dik betrokken, dik bewolkt. Thernt oei: eters tand. 27 julij. 's ar. 11 u. oSgr. 28 's morg. 7 u. 58 'smidd. 1 u. 64gr. 'sav.ll u. 58 gr. 29 's morg. 7 u. 60 'smidd. 1 u. 04 'sav.llu. 60 30 's morg. 7 u. 60 'smidd. 1 u. 64 gr. Staten generaal. tweede kamer. De beraadslagingen over het wetsontwerp tot den aanleg van staatsspoorwegen zijn in de zitting van vrijdag ten einde gebragt, en [zoo als wij nog in de 2de editie van ons vorig nommer mededeelden] het is ten slotte aangenomen. Den geheelen inhoud, zoo als die thans luidt, hebben wij mede reeds opgenomen. Donderdag gaf de negende der voorgestelde lijnen, Rotter- dam-Breda, nog tot langdurige discussie aanleiding. Een amendement van den heer Dommer van Poldersveldt, om daaraan toe te voegen „van Arnhem over Nijmegen en Grave naar 's ITertogenbosch"~ werd-met 55 tegen 16 stemmen, en een van den heer de Kempenaer, om er op te laten volgen „van Kuilenburg langs Tiel, Watnel, Nijmegen naar de prujssisehe grenzen" met 66 tegen 6 stemmen vérworpen.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1