De voorzitter herinnert de bepalingen op dit stuk en voorts dat door hem bij gelegenheid der kermis verlof is gegeven om alle tapperijen en dergelijke huizen tot 4 ure des morgens geo pend te houden. Overigens gelooft hij, als hoofd der policie, niet dat er termen bestaan om in deze voorschriften wijziging te brengen. Op zijn voorstel wordt dan ook eenparig besloten om dit adres te renvoijeren naar den burgemeester, door wien het zal worden gewezen van de hand. De beslissing is aangehouden op een voorstel van burge meester en wethouders, om voor rekening der gemeente aan te koopen voor f125 een open erf, groot 240 vierk. el, grenzende aan de schuur en de woning van den gerneentebouwmeester, en vroeger gebezigd als een deel der ijzergieterij in de Vlis- singsche straat. Namens burgemeester en wethouders wordt voorgesteld om, even als vóór 10 jaren, aan de 40 wijk- en buurtmeesters al hier eene gratificatie van f 400 gezamenlijk toe te leggen, voor de buitengewone werkzaamheden welke zij zich hebben getroost bij gelegenheid der tienjarige algemeenc volkstelling. Daarbij geschiedt voorlezing van de toezegging des ministers inde tweede kamer dat de kosten der volkstelling ten laste van het rijk zullen gebragt worden, en eene nadere mededee- ling dat de vergoeding aan gemeentebesturen zal gerekend worden naar den maatstaf van een cent per ziel, volgens welke deze gemeente van het rijk f 150,00 ontvangt. Na eenige discussie is besloten tot het toekennen van f 460 uit den post van onvoorziene uitgaven, met reserve van al het geen van rijkswege als vergoeding zal worden verstrekt. Een overgelegde staat tot uitgifte van gemeentegrond in erfpacht, als 1van 24 strekkende ellen op den Pottebakkers- cingel tot berging van grind aan J. Agelink van Rentergliem voor 24 jaar ad f3,50, gerekend van 1 julij 1860, met verplig- ting tot omrastering en afkoop van den pachter der gvaset- ting, en 2. aan C. Volkert van 100 vierk. el aan het eind der havendijk tot het bouwen eener woning voor trekkers van schepen, ad 100 vierk. el voor 25 jaren ad f3, van het zelfde tijdstip, wordt goedgekeurd en vastgesteld. Geschiedt voorlezing van een rapport van burgemeester en wethouders ten opzigtedergasverlichting. Daarbij wordt op gemerkt dat in den afgeloopen winter bijna dagelijks van de policie rapport is ontvangen van het niet of slecht branden of te vroeg uitgaan van gaslichten, vooral op eenigzins verwij derde punten, terwijl ook van particulieren onderscheidene klagten zijn ingekomen. Aanvankelijk heeft men de bij het contract bepaalde boeten toegepast, doch zich te leur gesteld ziende in de hoop dat dit gunstige verandering mogtaanbren- gen, acht men andere maatregelen noodzakelijk. Het valt niet te ontkennen dat eene regeling van de geheele overeen komst velerlei moeijelijkheden in heeft, daar van onderschei dene hoofdbepalingen van het primitief contract is afgeweken, zoo al niet volgens uitdrukkelijke magtiging dan toch metstil- zwijgende toestemming van den gemeenteraad. Het geldt al- zoo de vraag: zullen de aannemers worden genoodzaakt tot het voortdurend en getrouw opvolgen van het bestaande con tract, of zal de levering van eene andere gassoort worden toe gestaan, in welk laatste geval de geheele overeenkomst be hoort herzien te worden. Burgemeester en wethouders dra gen daarom voor, eene speciale commissie uit den raad te be noemen, welke zieli met een bepaald onderzoek dezer zaak, zoo noodig in verbinding met burgemeester en wethouders, zal kunnen belasten. Aan zoodanige commissie zou tevens worden ter hand gesteld een voorgelezen adres van 49 winke liers en andere gasverbruikers, die bezwaren inbrengen tegen den ongemeen hoogen prijs van het gas alhier, namelijk 25 cent per kubieke el, tegen 11 a 14 cent in andere plaatsen, het geen zij vooral na een zesjarig bestaan der fabriek onevenre dig hoog achten; voorts meen en zij dat ook de gazometers niet altijd in orde zijn, terwijl eindelijk degassoort slecht is. Overeenkomstig dit voorstel benoemt de raad zelve eene commissie van'drie leden. Terwijl de heeren van Visvliet en Lambrechtsen met den voovzitteven secretaris bet stembureau vormen, worden tot leden van deze commissie aangewezen de heeren van Digge len, bij eene tweede vrije stemming met 10, Lambrechtsen met 10 en Damir.e met 9 stemmen, de twee laatsten bij eerste stemming. Overgaande tot de benoeming van een makelaar, wordt als zoodanig bij eerste stemming benoemd de heer T. Akkerman, met 11 stemmen, zijnde 2 op den heer J. A. Tak en 1 op den lieer I-I. den Bouwmeester uitgebragt. Met het zelfde bureau wordt overgegaan tot benoeming van een hulponderwijzer op de school voor lager onderwijs litt. h. van den heer Auer. waartoe de voord ragt, in overleg met den districts-schoolopziener en hoofdonderwijzer opge maakt, volgens de wet, bestaat uit Joh.Rijkseu teWestka- pelle, J. P.llme te Arnemuiden, en A. J. de Veij, te Bigge- kerke. Eerstgenoemde wordt dadelijk met 14 stemmen en 1 blanco biljet verkozen. De overgelegde gemeentereken ing over 1858 wordt gesteld I in handen der commissie voor de financiën. I Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling des I voorzitters a. dat bij de driemaandelijksche opname, de boe- ken en kas van den gemeenteontvanger zijn in orde bevon den, bedragende het saldo in kas f 34.049,00 b. dat de reke ning van commissarissen over den straatweg opVlissingen over 1S59 is nagezien en accoovd bevonden, en het saldo van f 132,60-i- ten bate dezer gemeente reeds in de kas is gestort c. dat aan hem beteekend is het veroordeelend arrest van het provinciaal geregtshof in Zuidholland op de vordering van jhr. mr. J. van Reigersberg Versluvs, tot restitutie van lioof- delijken omslag. Bij resumtie beraadslagende op het vroeger uitgebragt ver slag ten aanzien van een verzoek van den heer A. Gonka, hoofdonderwijzer aan de openbare school voor minvermogen den, wordt overeenkomstig de conslusic besloten, zijne jaar wedde te bepalen op f1335 voor de berekening van het pensi oenfonds, en waartegen zijn pevceptieloon van het schoolgeld vervalt. Tevens wordt aan dien heer eervol ontslag verleend als hoofdonderwijzer, voor wat betreft de thans afgescheidene school voor onvermogenden. De voorzitter stelt ten aanzien der nog aanhangige verzoe ken om de kelders van het gebouw der bank van leening in huur te bekomen, voor, om een en ander te stellen in ban den der commissie van beheer over die instelling, met magti ging om ze te haren bate op de beste wijze te verhuren, met in achtneming van de noodige voorzorgen voor brand. Bij hoofdelijke omvrage verklaart de heer Lambrechtsen alleen zich daar tegen. Aan de orde is het eveneens bi j resumtie behandelen van de voordragt van burgemeester en wethouders tot het vaststellen van verordeningen en tarie ven voor de beurtveren op Zierik- zee, Neuzen, Tholen, Utrechten 's Hertogenbosch. De heer Lantsheer verklaart met belangstelling dat uitge breide werk te hebben nagegaan, maar hij betreurt het juist daarom te meer dat hij er zich niet mede kan vereenigen. Immers uit de geheele verordening blijkt geenszins of men een beurtveev als monopolie wenscht beschouwd te zien (waar hij zeer tegen gestemd is) dan niet. De voorzitter en de heer Snouck Hurgronje treden in eene uitvoerige uiteenzetting van de bedoeling van burgemeester en wethouders. Men is bepaald van de stelling uitgegaan dat de vrije vaart moet behouden blijven, ook na de regeling van het beurtveer, maar men heeft het beter geacht dit niet stilzwij gen voorbij te gaan in de verordening, doch uitdrukkelijk bekend te maken aan de schippers hij hunne aanstelling. De heer Lantsheer, en na hem de heeren Eokker en Ver- brugge wijzen er op, dat men dan toch altijd de verordening vatbaar laat voor tweeledige uitlegging. Eerstgenoemde stelt daarom voor, in dat stuk alsnog bepaald op te nemen dat de vaart in de breede beurt vrij blijft, in weerwil dezer regeling van het beurtveer. In omvraag gebragt, wordt dat amendement aangenomen met 9 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heereu van Visvliet. Rekker, van Deinsc, Snouck Hurgronje en de voorzitter. Burgemeester en wethouders worden derhalve uitgenoo- digd omtrent deze toevoeging in nader overleg te treden met de betrokkene gemeentebesturen. Door den heerSiffle' wordt hierop rapport uitgebragt, na mens de commissie aan welke is opgedragen liet onderzoek in hoe verre rneu meent dat de gemeente zich behoort te voor zien in cassatie tegen het arrest van het geregtshof in Zuid holland, waarbij de eisch is toegewezen tot verleenen van restitutie van aanslag in den hoofdelijken omslag bij tijdelijk verblijf buiten de gemeente. Die conclusie behelst het advies om zich op verschillende daarbij aangevoerde gronden in cassatie te voorzien. Dat advies in omvraag gebragt wordende, verklaart alleen de lieer Rekker er zicli tegen, dewijl het rapport nog de hand- teekening mist van den heer van Diggelen, die afwezig is, doch heden terug komt. Verder is besloten hierop ten allen overvloede nogmaals de goedkeuring van gedeputeerde staten te vragen. Daartegen verklaart zich de lieer Lantsheer. Door den zelfden heer wordt hierop uitgebragt verslag en voorstel namens de commissie ad hoe, omtrent de regeling van het instituut voor middelbaar onderwijs en van dat voor v rouw el ij k e 1 eerlingen De commissie is van oordeel dat beide met eene betere inrig- ting moeten bestendigd worden en het eerstgenoemde als eene school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs zou moeten kosten: jaarwedde van den hoofdonderwijzer f2000 met vrije woning: idem van twee hulponderwijzers f 000 en f400 (die daarvan f150 en f100 moeten afstaan aan den hoofdonderwijzer, tegen genot van kost en inwoningbij hem) kosten vuur en licht f72; schoolbehoeften f 00; hoeken enz. die gemeente-eigendom blijven f 100; terwijl verder de hoofd onderwijzer 10 pet. zou genieten van het schoolgeld der leer lingen boven liet getal van 50. De uitgaven bedragen dus f 3292 en de ontvangsten voor een 40tal leerlingen en afzon derlijke lessen in wiskunde f 2200, zoo dat er een te kort van f1292 zou ontstaan, of f 092 meer'dan het thans uit de ge meentekas genotene. Het tweede instituut wenschtmen volgendenvijs te regelen: jaarwedde hoofdonderwijzeres f 1500, hulpondenvijzeres f550 (zonder kost en inwoning) vuur en licht'f 72schoolbehoef ten f45; boeken enz. f 120. tenvijl de hoofdonderwijzeres daarenboven 10 pet. zou genieten van het schoolgeld voor meer dan 30 leerlingen. De uitgaven bedragen dus f 22S7, en men raamt.de ontvangsten op f1470, zoo dat er een tekort van f S17 of f417 meer dan de thans verleende f400 toelage zal zi jn. De beslissing hierop wordt aangehouden. Door den heer van Deinse worden hierop verslagen uitge bragt namens de commissie voor de financien, omtrent inbare handen gestelde adressen van neringdoenden. Haar advies strekt, conform het bijgevoegd rapport van den controleur, om afwijzend te beschikken op het verzoek om vermeerdering van kantooruren voor de aangifte van belastingvoorwerpen, en om onderscheidene soorten van olij hijeen te voegen ter bereiking van het minimum van 10 pond, waarvoor restitutie van belasting bij wederuitvoer wordt gegeven. Zij adviseert echter tot inwilliging der verzoeken omdat minimum voor boter en kaas van 20 op 10 ned. pond. terug te brengen, en eindelijk om het ongerijmde verzoek dat men eene verkeerde opgave bi j ontdekt abuis zou mogen verande ren, af te wijzen. De beslissing hierop is aangehouden. Door den zelfden wordt rapport uitgebragt,namens de com missie aan welke een onderzoek is opgedragen naardebezwa- ren, kenbaar gemaakt door den pachter der beer, P. de Zeeuw. De bezwaren van den adressant zijn ook naar een ingewon nen rapport van den gemeentebouwmeester gegrond, en daarom stelt men voor, bij wijze van proef gedurende dit jaar door de ingezetenen 50 cent per kar aan den pachter voor ontruiming van beerputten te laten voldoen, metuitnoo- diging aan burgemeester eu wethouders om hem eene ge schikte plaats aan te wijzen tot werping van het tot niets bruikbare vuile water. De beslissing hierop wordt aangehouden tot eeue volgende zitting, en daarop de tegenwoordige gesloten. TKIl ORUKKKUJJ VAX DU GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 6