niets anders kunnen zien dan een nieuw misbruik van de overihagt. „Set algemeeue gevoel van Europa zou, geloóven wij, niet kunnen goedkeuven dat over het bij stroomen vergoten bloed i van christenen de spons gehaald, en de zaak daarmede als afgedaan beschouwd wierd. „Buitendien vergeet The morningpost eene gewigtige om- standiglieid, namelijk dat het bloedbad te Damascus den 9 j julij begonnen is; en wij zouden gaarne vernemen, of zij ook J per telegraaf berigt heeft ontvangen dat de heulen het aldaar i insgelijks met hunne slagtoffers eens geworden zijn." Men verneemt dat de porte door hare gezanten te Parijs en Londen, de fransche en engelsche kabinetten onder het oog heeft gebragt, dat eerie vïéèrudö interventie eene onge rijmdheid zou zijn, en dat overigens eene bezetting van Syrië door vreemde troepen, met het doel om er de rust te herstellen, als het ware een einde zou maken aan de souvereiuiteit der porte. Op dien grond weigert zij volstandig aan die tussclien- komst barer goedkeuring tc schenken. Onmiddelijk hierna heeft keizer Napoleon een minister raad belegd, en naar men zegt daarna zelfs zijn geheimen raad over de aangelegenheden van Turkye geraadpleegd. Wat daarin besloten is, kan niet gezegd worden; maar voors hands is bevel gegeven om met de inscheping der troepen naar de Levant niet voort te gaan. Intusschen gelooft men algemeen, dat de keizer van zijn eenmaal opgevat voornemen om te intervenieren, door den tegenstand der porte zich niet zal laten afbrengen. De keizer is weinig tevreden over het berigt nopens de zamenkomstteTöplitzennieent daarin eeneprotestatie tegen de badensche conferentie te zien. Hoewel de vegerings-depe- clies verzekeren, dat het voorname doel dier b ijeenkomst het organiseren der 10 legerkorpsen tot één leger ten hoofddoel heeft, ziet de regering daarin echter den eersten sta]) tot eene coalitie. Bij Dentu ziet eene brochure het licht, getiteld; L'Orient en J S60, waarin de schrijver tot de slotsom komt, het turksche rijk ten behoeve vau Griekenland te vernietigen. In ieder geval acht hij dat rijk onherroepelijk veroordeeld. Iiij eindigt aldus: „Wanneer de turksche regering gedwongen wordt een kwasi-onderzoek in te stellen, waarbij alleen Kiprisly- pacha iets profiteren zal, gelooven wij metzekerheid te kunnen zeggen dat de huurtijd der muzelmannen in Europa nagenoeg om is." Parijs 26 julij. Le constitutionnel neemt in zijn no. van heden acte van het artikel, door The times medegedeeld be trekkelijk de zaken in Syrië. Die taal,zegt eerstgenoemd blad, schijnt de ware gevoelens dêr engelschen uitte drukken en ook met de bedoelingen van het engelsche ministerie van buitenlandsclie zaken te strooken. De expeditie, welke Frank rijk sedert een drietal dagen gereed maakt met zulk een ver bazende snelheid, moet noodzakelijk doorgaan, en men kan het op handen zijnde vertrek van onze troepen tegemoet zien. De rol van Frankrijk zal zich noch tot bezetting, noch tot in terventie bepalen. Wij gaan alleen Turkye ondersteunen in het bestraften der wanordelijkheden, welke anders ongetwij feld zouden leiden tot den ondergang van het turksche rijk. Het oostersclie vraagstuk,zoo als het zich thans voordoet, ver- volgthet blad, kan alzoo gcene verdeeldheid te weeg brengen in Europa, maar wel eene naauwere aansluiting, ter verdedi ging van de belangen en beginselen, waarbij alle christelijke staten met het zelfde regt betrokken zijn. Turkye. Volgens uit Konstantinopel ontvangene berigten van IS jul ij hadden de onderscheidene daar gevestigde gezanten rap porten ontvangen betrekkelijk de gebeurtenissen te Damas cus. Volgens deze hadden de Drusen en de Bedouïnen, op hun doortogt door Damascus, aan Abdelkader het voorstel wezen doen om al de christenen te vermoorden; de emir ver zette zich echter krachtdadig tegen een dergelijk voornemen, maar de overige bevolking keurde het goed en nam het aan. De moord heeft daarop twee dagen geduurd, den 8 en 9 julij. Reeds telde men 500 slagtofi'ers; alle consulaten zijn in brand gestoken, en ook de overige bijzonderheden welke woeker zijn medegedeeld, worden bevestigd. De soldaten moeten ge- meene zaak met de moordenaars gemaakt hebben. De engelsche gezant sir Lytton Bulwer had juist hij het ver trek der paketboot eene depeche van zijn gouvernement ge kregen en terstond eene audiëntie bij den sultan gehad. Italic. Het bevestigt zich dat de paus de hem door den fransclien gezant, hertog de Grammont, gedane hervormingsvoorslagen van de hand gewezen heeft en verklaard moet hebben die onder geenerlei voorwaarde te zullen aannemen, maar, in ge val men hem geweld wilde aandoen, liever zijne stalen te wil- len verlaten. De eenige plaatsen op Sicilië, waarvan de koninklijke troepen van Napels nog meester waren, Messina, Syracuse en Melazzo, worden op dezen oogenblik waarschijnlijk reeds ontruimd, daar blijkens eene depeche en ook volgens de ver klaring der engelsche regering in het parlement, koning Frans bevelen aan zijne troepen heeft gegeven, om die steden te verlaten en naar Napels terug te keeren. Wat tot dat besluit des konings aanleiding heeft gegeven, is nog niet bekend. 3rctijMngcn. ÉjanïiclsbÊrigtrn. Amsterdam 26 julij. In de op heden alhier door de Nederlandsche handelmaat schappij gehoudene veiling van Gl-,881 kranjangs suiker, is alles verkochtdooreen waren de prijzen gelijk met die welke in de veiling van mei betaald werden. Mc e ki'a jppr ij zc si Avignon 21 julij. Meekrap in rijzende stemming; de weinige vaten gemalen, die voorhanden zijn, worden op fr. 61 k 62 voor rosé en fr. 68 a 70 voor palud gehouden. Van nieuwe rosé wortel waren eenige partijen ter markt, die fr. 40 a 41 bedongende kwali teit laat veel te wensclien over. (bis'aasssuas'kt C5& Amsterdam 27 julij. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f 41 Lijnolie op zes web en f 30$. Oostburg 25 julij. De aanvoer ter markt van lieden was al zeer gering, en er was weinig kooplust te bespeuren. De beste monsters tarwe werden voor dadelijk gebruik gekocht tegen f] 0,50 af II, afwijkende werd ver boven de waarde gehouden. Rogge f7,20 a f 7,-40. Win tergerst f5, f 5,50, f5,75. Haver f3,50 f 4. Paardeboonen in puike soorten bij kleinigheden f7,50 a f7,75. Middelburg 26 julij. De aanvoeren blijven hij voortduring klein, en het gepas seerde in den handel is van weinig bcteekenis. daar men niet koopt dan voor consumtie, en ofschoon de rotterdamsche markt voor tarwe weder 20 cents per mud lager is afgekomen, bleef zulks echter zonder invloed'o porree markt. Yoi'ige wé'bij prijzen moest men voor tarwe betalen of men kon niets goeds losmaken. Rogge met minder handel, daar koopers niet dan 23 cents per mud lager wilden koopen. Koolzaad houdt men bijvoortduring te hoog in prijs, en in andere artikelen is niets omgegaan, Meu noteert heden raapolie f41,75; patentolie f 4lijnolie f 31 per vat op 6 wekenop contant f 1 lager, ticïtiiddelde marktprijzen. Middelburg 26 julij. per nedmudper nedmud Tarwe f 12,75 a, f 12,75 Bruiueboon f a. f Dito -11,li - 22,75 Paardeboonenk Rogge oude - 7,85 a- 8,Gr. erwten a Gerst wint - 6,a- 6,40 Witte erwten.a Dito zom. aKoolenraapz.,-a Boekweit aAard.nieuwe. - 2,40 a- 2,60 Haver itper ned. pond. Witteboon itYersche boter f ,76 a f,80 Middelprijzen van bakbare tarwe f 12,en rogge f 8, Prffzew van elfectes'. Amsterdam 27 julij. Nederland. Certifie. Werkelijke schuld 2$ pet. 64$ dito Nationale dito 3 76Ir dito dito dito 4 98§ Aand. Handelmaatschappij 4$ 133g Rusland. Oblig. 3 79S/1S1G 5 „102 Certiftc. Hope co4 79$ dito dito 1855, 6de serie. 5 97$ dito6 60 Aand. spoorweg211$ Leening 1S60. (contant)4$ Polen. Schatkistobligatien4 79$ Sjranje. Obligation 1$ 39$ dito binnenlandsch3 47-^- Certifie. coupons bewijzen Crediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 51$ dito amsterdamsche5 74$ dito nationale 5 58$ dito 1847/1852 2$ Bank actiën 3 Belgie. Certificaten bij Rothschild 2$ Portugal. Obligatien 3 44-j\ dito nieuwe3 42$ Grenada, dito13$ Venezuela, dito2$ Illinois. dito7 S7$ Mexico. dito3 20$ Londen, 26 julij. ten 12 ure. Consols 93$. Weonen, 26 julij. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 70, Parijs, 26 julij. (slotpr.) 4$pet. compt.3 pet. GS, Den 25 dezer arrivieerden ter reede van Vlissingen voor Antwerpen bestemd For tuna, gez. Sonnen, Wind au; Nestor, gez. J. White, Shields; Jiobert Adamson, gez. 11. Auer, Beht, gez. Ilall, en den 26sten Ellen, gez. M. Wijland, van Sunder land; Paradiesgez. Bornivoldt, Hebe, gez. Forbjorsen, Em ma, gez. Kagelmaehér, Johannagez. Lybecker, Matildas, gez. H. P. Hulsen, Generaal luitenant von Witzleben, gez. Hoff man, deze zes van Koningsberg, Afiena Agatha, gez. B. J. Mulder, Manna, gez. Hagenah, Uermanna Pas, gez. J. J. Das, Heinrich, gez. Tessin, Anna llcnrielle, gez. Eylers, deze vier van Dantzig; Erwarlting, gez. C. Stapelmann, Friedrich, gez. J.H. Kohier. Speculation, gez. B. Pedersen, van Memel; Kaetus, gez. C. A. Carlson, Zweden; Christianc, gez. H. W. Sorlle, Sundwalds; Alders minde, gez. J. Andersen, Sjundsen; Mag nus Troisgez. N. Garrod, Newcastle; Johan Sf ThOrminegez. Lindgaard, IJstad Union, gez. Oostra, Hilda, gez. Sundberg, béide van Stokholm; Verandcn, gez. T. Momsen, Riga; Margi- na Beutum, gez. Sape, $0fkb£$rl)ömwng. Leparti anti - rholutionnaire et confessionnel dans l'église rèformèe des Pays-Bas. Etude dlns ioirc contemporainepar mr. G. Groen van Prinsterer. Amsterdam 1860. Toen na de aanneming van de wet op het lager onderwijs, het talentvol hoofd der anti-revolutionaire par'i j tot het amb teloos leven wederkeerde, verspreidden zich allerlei geruchten aangaande zijne aanstaande werkzaamheid. Zij die de voort zetting van de „Archives delamaison d'Orauge" verwachtten, hebben regt gehadzij daarentegen, die een reeks van nieuwe politieke geschriften te gemoet zagen, zijn door de uitkomst gelogenstraft. Immers, als zoodanig kan <lc nieuwe, goed- koope uitgave van „Ongeloof en revolutie," die in 't verleden jaar verscheen, wel niet gelden, en even min de historische studie, (lie we thans aankondigen, zoo men ten minste nieuw heid in de nieuwheid van denkbeelden gelegen acht. Het getal van schrijvers in ons vaderland, die eene vreemde taal gebruiken om hunne meeningen veld te doen winnen, is te tellen. Het kan ook slechts dan worden goedgekeurd, wanneer de schrijver eenige reden heeft om te verlangen dat een grooter publiek, dan hetgeen de moedertaal kent, hem hoore. Die aanleiding bestond bier. Na de opmerking, dat de treurige toestand van staat en kerk bet droevig gevolg is van den ontrouw van hen, op wier hulp hij meende met regt te mogen rekenen, (loch die hij in het meest beslissend oogenblik (1S5G) zich heeft zien ont vallen na deze opmerking, gaat de schrijver aldus voort. „Na zulk eene misrekening heb ik,aanstonds teruggekeerd tot het private leven, ine bepaald tot historische studie, voorna melijk tot de uitgave van de Archives de Ia maison d"Oran ge. Zorgvuldig onthield ik me van alle polemiek. Ik dacht, dat zulk eene treurige ervaring (namelijk, de aanneming van de wet op liet lager onderwijs in 1S57) berouw kon opwekken en alzoo een middel tot liereeniging worden. Dan zou ze ons voordeelig geworden zijn. Doch hiertoe was het bovenal noodzakelijk, dat men zich van strijd onthield, opdat men. langzamerhand een billijk oordeel van elkanders gedrag en drijfveren zou gaan vellen. Zorgvuldig moest men alle ver wijten en hartstogtelijke beschuldigingen vermijden, zich zei ven en der tegenpartij den tijd tot een ernstig en kalm nadenken laten, en de eigene stappen en ilie der anderen met de strenge onpartijdigheid van den regter en den vasten blik van den geschiedschrijver trachten te beschouwen. Doch zij, die in hetbeslissendst oogenblik ous verlaten hebben, meenden dezen weg niet te moeten gaan." In tegendeel: zij overlaadden de partij van mr. Groen, met allerlei verwijten en wierpen op haar de volle verant woordelijkheid van al het gebeurde. „Het scheen ons niet noodig toe, hierop eeiï dadelijk antwoord te geven. Wij mogten rekenen op het geheugen onzer landgenooteu." Doca. wat onnoodig is, wordt pligt, sinds men „op eene indirecte wijze in liet buitenland eene onjuiste voorstelling van onze denkbeelden en plannen geeft aan hen, die de juistheid der teekening niet beoordeelen kunnen en ligt geneigd zouden zijn ons voortdurend stilzwijgen ten onzen nadeele uit te leggen." Dit is geschied door den heer Trottet, fransch predikant te 's Gravenhage, in de „Chretien évangélique du 19e siècle," en liet laatst in de „Revue cliretienne," 15 mei 1860. Zijn oor deel over de anti-revolutionaire partij is zeer ongunstig, en 't. geen den lieer Groen van Prinsterer te meer aanzehe'am het te wederleggen, was vooral de overweging, dat de schrijver, nog slechts één jaar in ons land vertoevende, zijneinlifchtin- gen blijkbaar had ontvangen van de vroegere „vappri'bfoe-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3