M MIDDELBURGSCHE U R ANT. N°- 88. Dingsdag 1860. 24 Julij. fiSinnmlcmïrscfie tijïnngm. <^V.VAAVK\S K,v GOES Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. I Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg S3 Julij. Reeds zaturdag heeft de tweede kamer der staten generaal de drie eerste alineas van artikel 2 der wet tot den aanleg van staatsspoorwegen onveranderd aangenomen, en daardoor den aanleg beslist van lijnen, uitgaande van Arnhem - Leeuwar den, vanllarliugen hannoversche grenzen, en van Gronin gen Meppel. In het bij dit nommer belioorend bijvoegsel geven wij een uitvoeriger verslag van de zittingen van vrijdag en zaturdag. De gemeenteraad alhier zal op woensdag aanstaande, des namiddags ten een ureweder eene openbare zitting houden, waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld worden missive van gedeputeerde staten goedkeuring van raadsbe sluiten; idem van de kamer van koophandel, adres spoorweg; idem van curatoren van het gymnasium Jaarwedde voor den docent in de levende taleriidem opheffing der departements- school Tot nut van 't algemeenadressen om aanstelling als makelaar van J. A. Tak, J. de Ranter en P. B. van de Kreke •adres van P. G. Yissclier, bezwaren tegen de verordening op publieke huizen; overlegging der gemeenterekeniug 1859. De telegrafische gemeenschap ondervindt weder belang rijke vertraging, zoo dat wij bij liet afdrukken nog geenerlei berigt langs dien weg hebben ontvangen. De commissaris des lconings in deze provincie, baron van Lijnden, is heden morgen per stoomboot Stad Ylissingen van Vlissingen naar Breskens vertrokken, om zich van daar ver der naar Sluis te begeven en cene gewone inspectiereize door de gemeenten van het voormalig 4de district te doen. Bij de in den laatsten tijd herhaaldelijk medegedeelde be- rigten van veroordeelingen wegens valsche verklaringen, bij openbare teregtzittingen van regterlijke collegien, door ge tuigen onder eede afgelegd, hebben wij er weder een te voe gen, dat tot waarschuwing kan strekken tegen dergelijke straf waardige handelingen, waartoe ligtvaardigen zicli ondoor dacht mogten laten bewegen. Een werkman van Zierikzee stond zaturdag voorliet provinciaal geregtshof alhier te regt wegens bet afleggen van eene zoodanige valsche verklaring ten nadeele van een beklaagde. Hij is te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijfjaren. Ter zelfde teregtzitting werd een persoon voor bet stelen van een koperen bek van een pomp op de buitenplaats Nooit gedacht, na reeds een zevental vroegere veroordeelingcn on dergaan te hebben, tot twee jaren gevangenisstraf veroor deeld, en zijne inedepligtige tot zes maanden. Een ander werd voor het stellen van eene valsclie ban dtee- kening, om afschrijving van plaatselijke belasting te beko men, veroordeeld tot gevangenisstraf van een jaar en 2 geld boeten van f 50. Uit Ylissingen wordt ons gemeld: „De 29e jaardag der troonsbeklimming van den koning der Belgen, is zaturdag door de alhier wonende belgische onderdanen feestelijk ge vierd geworden. Uit alle hunne woningen was de nationale vlag uitgestoken, welke mede van de loodsvaartuigen woei, terwijl het gebouw van het loodswezen des avonds sierlijk geillumineerd was. Deze feestviering moet worden beschouwd als geschied in verband met de manifestaties welke opdien dag allerwege in Belgie hebben plaats gehad ten gunste der regermg van koning Leopold en van de belgische nationa liteit." Uit het voormalig vierde district wordt ons omtrent de schade, door den hagelslag Van IC dezer in de gemeenten IJzeiidijke, Hoofdplaat en Biervliet aangerigt, nader mede gedeeld, dat de uitgestrektheid grond waarop de oogst totaal vernield is, kan gerekeadjworden op bij na 2700 bunders. Som mige landlieden hebben alles verloren, en de ramp drukt ook ingeene geringe mate op den arbeidersstand, die nu voor een groot deel zich van allen arbeid verstoken vindt. Men schrijft ons uit Goes, 21 julij „Gisteren vierde de Zuidbevelandsche onderwijzers ver- eeniging haar 2ojarig bestaan,waartoe in eene smaakvol ver sierde zaal 30 onderwijzers en eenige genoodigden bijeen waren. De vergadering werd des morgens ten 10 ure ge opend en gepresideerd door den heer mr. J. H. de Laat de Kanter, schoolopziener in dit district, waarna door den lieer Jille, onderwijzer te 's Heer Arendskerke, die binnen weinig tijds zijn 50jarig jubile' hoopt te vieren, eene feestrede werd gehouden. Des namiddags vereenigde men zich aan een keu rig diner. „Door een onbekende zijn aan de kerk te Schore een paar sierlijk bewerkte kannen ten geschenke gegeven, om bij het nachtmaal te worden gebruikt." LI. dingsdag is de heer mr. J. Moolenburgh, in eene pleg- tige zitting der arrondissements regtbank te Zierikzee, als regter plaatsvervanger geinstalïeerd. Door den heer A. Geluk J.Az. en verscheidene andere landbouwers op liet eiland Tholen, alle leden der Zeeuwsche maatschappij van landbouw, is wederom een adres ingezon den aan de tweede kamer der staten generaal. Daarbij wordt op nieuw aangedrongen op eene geschikte regeling in de zaak der tienden, volgens het voorstel van den heer Sloet tot Olt- liuis. Naar wij vernemen, zijn op de voordragt, door heeren cu ratoren der hoogescliool te Groningen opgemaakt ter benoe ming van den buitengewonen hoogleeraar in de godgeleerd heid aan de hoogescliool aldaar, geplaatst de heeren dr. E. J. Diesfc Lorgion, pred. te Groningen en dr. M. van Staveren, predikant te Leeuwarden. De memorie van beantwoording op liet centraal verslag no pens liet ontwerp van wet op de regterlijke organisatie, is tlians gereed. Onderscheidene punten worden door den mi nister toegegeven, en diensvolgens door hem een gewijzigd ontwerp van wet overgelegd. De minister verklaart overigens dat het hem aangenaam geweest is te ontwaren, dat de hoofd beginselen tot minder verschil van gevoelen aanleiding gege ven hebben. Z. M. de koning wordt, naar men ons meldt, in de helft der maand augustus te 's Hage terug verwacht. Aan kapitein Zweede, van de nederlandsche bark Hugo Grotius, is door de engelsclie regering toegekend een gouden horologie niet ketting, ter waarde van 25 guinjes, voor liet door genoemden gezagvoerder redden en behouden te Rotter dam aan wal brengen van kapitein Richardson, diens vrouw en vijftien schepelingen van het te Londen te huis behooren- de schip Trafalgar, dat den 21 april 11. is gezonken. Bij den Leeghwater, in den Haarlemmerpolder, heeft zicli een verschijnsel vertoond, dat aan het gebeurde niet den Lijn den in 1855 herinnert. Het gebouw is ouderloops. In eene weldra te houden vergadering van hoofd-ingelanden zullen afdoende maatregelen worden voorgesteld om liet dreigende gevaar voor den polder af te wenden, terwijl thans reeds voor bereidende maatregelen genomen worden. In verband met deze omstandigheid ishetnietvangewigfc ontbloot, dat bij de afdamming van den Cruquius en liet droogmaken van den puttothetnazien der pompharten, even veel hinder van kwel water thans is ondervonden als vroegertn dat men zich der halve tot nog toe ten onregte heeft gevleid, dat de tijd daarop gunstig zou werken. Uit Cairo meldt de correspondent der Amsterdamsclie cou rant, dat een slavin van den minister Ethem Pacha uit den ha rem wasgevlugtbij den tolk van den consul der Nederlanden. Toen zij niet wilde terugkeeren werd zij door gewapenden gehaald; eenige oogenblikken later werd de tolk met zijn ge zin in zijn huis overrompeld en voor depolicie gebragt, die hem dadelijk de vrijheid hergaf. De kanselier van het consu laat lieeft bij afwezigheid van den consul voldoening geëischt voor die schending van domicilie. Reitoemingcn en besluiten. ridderorden. Ten vervolge op liet besluit van 13 april 1860. no. 79. houdende toekenning van eervolle beloonin gen, ter zake der gedurende de jaren 1858 en 1859 in het palembangsche plaats gehad hebbende krijgsverrigtingen. alsnog ter zelfder zake benoemd tot ridders der 4de klasse van de Militaire Willems orde, de fuseliers P. Talke en H. H. Delebar, beiden van liet wapen der infanterie van het leger in Oost-Indie. geneeskundige dienst. Benoemd bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt: tot officier van gezondheid der 3e klasse, de kweek el in gen bij 's rijks kweek school voor militaire geneeskundigen, P. K. J. Pabst, P. A. D. Couvée en D. H. van Vierssen tot officier van gezond heid der 2e klasse (naar ouderdom van rang) de officieren van gezondheid der 3e klasse J. H. Gentis, M. W. C. Gori en C. C. Vigelius. van gemeld personeelbij het personeel van de geneeskundige dienst in Oost-Indietot officier van gezond heid van de 3e klasse, de kweekelingen bij 's rijks kweek school voor militaire geneeskundigen, C. L. van der Burg, G. Karssen, H. J. van der Weide, A. T. Prijn, A. J. van dei- Burg. J. W. Gouda Quint, J. Goslings, C. C. Couwenberg, C. T. J. W. Osterloh, C. H. E. Deelken, W. K. E. Hartsteen, S. P. van Weezcl en PI. II. Dieperink. departement van financien. Bevorderd tot referen daris bij bet departement van financiën, de lieer mr. J. G. Gleieliman, thans commies bij dat departement. keg er. Weder ingedeeld bij het 2e regement vesting artil lerie de 2e luitenant A. L. W. Seyft'ardt, die voor 3 jaren was gedetacheerd bij de landmagt in West-Indie. Vcrkoopiiigeii en aanbestedingen. Arnemuideu 21 julij. Eene visckschuit met inventaris; bij gedeelten verkocht voor f 440,55. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Julij 1860. "Wind. - 10 j 2 o to o Ps 1 w Laagste j temperat. en verschil I met de hoogste. Aatimcr Icing en. 16 Not. N 17, W.t.N. j 18 W.t.N. l!) Z. t. O.j 20 Zuid. 21 Z. ZO.! 0,5 702.31 20.4 0.81 14.23 O.G 1 '761.7 21.2 0.83 15.29 2.4 1 761.6] 17-4 0.S2 11.90,16.8 2 |761.1' 166 0.79 11.07 0.0 1 (757-01 18.3 0.S4 13.11 0.0 4 75S-9 10.5 0.82 111.40 4.0 9 1759.7 j 17-8 0.7S j 11.96 0.0 betrokken, dik bewolkt, buijig bew. ligt bewolkt, buij. betrokk. betrokken, bew. betrokk. f3uücnlanfc$c!)e tijöimjen. Engeland. Londen 21 julij. In de zitting van liet lagerhuis van gisle- ren heeft lord John Russell op eene vraag van den heer Fergu son geantwoord dat het gouvernement geene kennis droeg van het afzenden van fransclie troepen naar Syrië. Hij voegde Ib.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1